ساعدنیوز
ساعدنیوز

آیا شما هم به تازگی کار خود را از دست داده اید؟

  سه شنبه، 02 آذر 1400   زمان مطالعه 8 دقیقه
آیا شما هم به تازگی کار خود را از دست داده اید؟
اگرچه استرس از دست دادن یک شغل می‌تواند مخرب باشد، اما گزینه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند به کنترل و مدیریت شرایط، حفظ روحیه فرد و یافتن حس هدفمندی کمک کنند. با ما همراه باشید تا این گزینه های طلایی را بررسی کنیم.

فرقی نمی کند که شما از کار اخراج شده اید،استعفا داده اید، تعدیل نیرو شده اید یا مجبور به بازنشستگی زودتر از موعد شده اید یا این که قراردادتان به پایان رسیده است، از دست دادن شغل یکی از پر استرس ترین تجربه های زندگی هر فرد است. جدا از اضطراب مالی مشخصی که این شرایط بر فرد اعمال می کند، استرس از دست دادن یک شغل می تواند پیامد سنگینی بر روحیه، ارتباطات و به طور کلی سلامت روانی و عاطفی فرد داشته باشد.

در اغلب موارد، شغل چیزی فراتر از منبع درآمد و امرارمعاش است. به عبارت دیگر، آن ها بر دیدگاهی که از خود داریم و نیز دیدگاهی که نسبت به اطرافیانمان داریم، تأثیر می گذارند. حتی اگر علاقه چندانی به شغل خود نداشته باشید، داشتن شغل به شما شأن اجتماعی می دهد و به زندگی شما چارچوب، هدف و معنی می بخشد.این که یک دفعه کار خود را از دست دهید موجب می شود تا احساس سرخوردگی، عصبانیت یا افسردگی کنید. ممکن است در مورد هویت خود دچار تردید شوید، در مورد آنچه از دست داده اید احساس غم و اندوه کنید یا در مورد آنچه آینده برای شما خواهد داشت احساس اضطراب خواهید کرد.

بسته به شرایط بیکاری که با آن مواجه هستید، ممکن است احساس خیانت از سوی کارفرما، ناتوانی در جهت دهی به زندگی یا سرزنش خود برای یک اشتباه یا کوتاهی درگذشته به سراغ شما آید. استرس و نگرانی می تواند یک احساس مخرب و گیج کننده باشد.اما مهم نیست که تا چه اندازه شرایط تیره و تاریک به نظر آیند، همیشه امیدی وجود دارد. با گذشت زمان و به کارگیری تکنیک های درست مقابله با احساسات منفی، شما می توانید با این موانع کنار بیایید، استرس و اضطراب خود را کم کرده و مرحله جدیدی از زندگی کاری خود را شروع کنید.

چرا از دست دادن شغل اینقدر سخت است؟

استرس بیکاری را فقط آن هایی که تجربه اش کردند، درک می کنند. از لحاظ روانشناسی ، اهمیت شغل، بیشتر از چیزی است که تصورش را می کنید.داشتن یک شغل به ما هدف و معنایی برای ادامه زندگی می دهد. شاید به همین دلیل باشد که از دست دادن شغل، اینقدر برایمان سخت است و استرس بیکاری شب و روز را از ما می گیرد.بیکاری فقط باعث قطع شدن درآمد نمی شود و نتایج دیگری هم به دنبال دارد که به استرس بیکاری دامن می زند. برای مثال :

 • از دست دادن هویت شغلی
 • ضعف اعتماد به نفس و عزت نفس
 • از بین رفتن روتین های روزانه
 • فقدان فعالیت های هدفمند
 • از دست دادن حس امنیت
 • از دست دادن ارتباطات دوستانه با همکاران

اما مهم نیست که استرس بیکاری چقدر توانسته باعث از دست دادن روحیه و خلا مالی در زندگی تان شود؛ با این قدم ها می توانید استرس بیکاری را از بین برده و با آرامش به دنبال یافتن شغل جدیدی باشید.

 از دست دادن شغل

علائم افسردگی پس از از دست دادن شغل

اگر اخیرا شغل خود را از دست داده اید در معرض خطر ویژه ای برای ابتلا به اختلال افسردگی عمده (MDD)، یک بیماری جدی قرار دارید. بر اساس اعلام انجمن اضطراب و افسردگی، هر ساله حدود 6.7 درصد از بزرگسالان این نوع از افسردگی را تجربه می کنند که متوسط سن شروع آن 32 سال است. اگر اختلال افسردگی عمده را تجربه می کنید تصور یک روش مثبت برای غلبه بر مشکلات شغلی سخت است. علائم اختلال افسردگی عمده شامل موارد زیر است:

 • احساس بی ارزشی، نفرت از خود یا گناه
 • احساس درماندگی یا ناامیدی
 • خستگی مزمن یا کمبود انرژی
 • تحریک پذیری
 • مشکل در تمرکز
 • از دست دادن علاقه به انجام فعالیت های لذت بخش مانند سرگرمی یا رابطه جنسی
 • بی خوابی یا پرخوابی (خواب زیاد)
 • انزوای اجتماعی
 • تغییرات در اشتها و افزایش یا کاهش وزن

مدیریت استرس بعد از بیکار شدن و از دست دادن شغل

مدیریت استرس بعد از؛ از دست دادن شغل و بیکاری کار سختی است زیرا شما از لحاظ احساسی و عاطفی با وضعیت سختی مواجه هستید اما بسیار مهم است که حتماً اقدامات موثری را به انجام برسانید تا بتوانید به این شرایط سخت غلبه کنید و مبتلا به مشکلاتی مثل افسردگی نشوید؛ اما به نظر شما چگونه باید استرس بعد از بیکاری را مدیریت کرد؟ در این قسمت در این باره توضیح خواهیم داد و راه حل های پیشنهاد کارشناسان برای مراقبت از خود در این شرایط پر استرس را برایتان خواهیم گفت.

در مورد تجربه خود صحبت کنید

بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر راجع به موضوعی صحبت نکنند، آرام تر می شوند اما صحبت کردن در مورد مشکلات باعث می شود که شما راه حل های مفید پیدا کنید. همچنین استرس خود را بیرون بدهید و مدام با خودتان کلنجار نروید.

مراقب سلامتی خود باشید

بسیاری از افراد هنگامی که با احساسات منفی بعد از بیکاری مواجه هستند، دیگر به جسم شان هم توجه نمی کنند و از خودشان مراقبت نمی کنند اما اکنون به دلیل اینکه زمان زیادی دارید، باید از سلامت جسمانی خود محافظت کنید تا پرنشاط بمانید.

تصمیمات اقتصادی بگیرید و هرگز تسلیم نشوید

در چنین حالتی فکرتان آزاد است و می توانید برای شغل بعدی برنامه ریزی کنید. به دنبال بهترین راه کار های اقتصادی و مالی بروید و از افراد متخصص کمک بگیرید.

روی جستجوی شغل تمرکز کنید

اگر می خواهید دوباره شرایط تان بهتر شود، پس قطعاً باید یک شغل جدید پیدا کنید. پس ؛ از جستجو برای شغل جدید دست نکشید و حتماً این کار را انجام دهید.اقدامات مفیدی که می توانید انجام دهید ، این است که در آژانس های مربوط به کاریابی جستجو کنید. به دنبال بررسی شغل های مختلف باشید و حتماً برای خودتان یک رزومه جدید و با کیفیت تر بنویسید و اطلاعات لازم را جمع آوری کنید.

به خودتان زمان بدهید

روز های اول کاری نکنید و سعی کنید که ذهن تان کمی با خودش کنار بیاید. به خودتان سخت نگیرید و خیلی تلاش نکنید و مطمئن باشید که کم کم همه چیز بهبود پیدا می کند و این شرایط سختِ عاطفی و احساسی کاملا طبیعی است.

احساسات خود را یادداشت کنید

در مورد چیز هایی که آرزو داشته اید بنویسید . ناراحتی خود را روی کاغذ بیاورید و تمام احساسات منفی و نگرانی های که دارید را یادداشت کنید تا ذهن تان آزاد شود.

خودتان را سرزنش نکنید

معمولاً افراد در این شرایط از دست خودشان عصبانی می شوند و شروع به گفتن جمله های سرزنش کننده به خود می کنند که اعتماد به نفسشان را نشانه می گیرد . تمام این جملاتی که به خودتان می گویید، هیچ دردی را دوا نمی کند؛ غیر از این که شما را افسرده تر خواهد کرد .

این وضعیت را موقتی بدانید

به قضیه این طور نگاه کنید که از دست دادن شغل تان ، یک اتفاق موقتی است و قرار نیست که دائمی باشد و در نتیجه شما می توانید شرایط بهتری را در آینده برای خودتان ایجاد کنید. فقط باید این دوره کوتاه را پشت سر بگذارید.

روابط خود را به خانواده نزدیک تر کنید

استرس در محیط خانه و خانواده و حین همدردی با آن ها کاهش پیدا می کند و اگر برایتان مقدور است، سعی کنید که از حمایت اعضای خانواده کمک بگیرید.

مصرف کربوهیدرات و شکر را کاهش دهید

معمولا در چنین اتفاقاتی تمایل به خوردن خوراکی های خوشمزه و غذاهایی که با شکر و کربوهیدرات درست می شوند، مثل پاستا، نان سفید ، سیب زمینی و غذاهای سرخ کردنی تمایل پیدا می کنید اما این مواد استرس و اضطراب را افزایش می دهند . همچنین از مواد خوراکی که روی روحیه اثر منفی دارند، مثل کافئین و نگهدارنده های شیمیایی و قرص های هورمونی به شدت پرهیز کنید.

سیگار نکشید

نیکوتین موجود در سیگار شاید در وهله اول آرامش دهنده به نظر برسد اما یک محرک قدرتمند است که سطح استرس و اضطراب را افزایش می دهد.

تعادل را در زندگی حفظ کنید

اجازه ندهید که شغل، همه چیز در زندگی شما باشد. حتماً به امور خانواده رسیدگی کنید و برای سرگرمی، استراحت و تفریحتان زمان بگذارید و تعادل را از دست ندهید.

به اندازه کافی بخوابید

خواب تاثیر بسیار زیادی روی روحی و خلاقیت دارد . شب ها حتما 7 الی 8 ساعت خواب با کیفیت داشته باشید و مطمئن باشید که از این طریق، ذهن تان هم بهتر کار خواهد کرد .

تکنیک های ریلکسیشن را تمرین کنید

تکنیک های ریلکسیشن مانند نفس عمیق، مدیتیشن و یوگا ابزار قدرتمندی برای از بین بردن استرس مخصوصاً بعد از بی کاری هستند.

چیز های مثبت را لیست کنید

حتماً بایستی از همه چیزهایی که در زندگی دوست دارید، مثل مهارت ها، رفتار ها و موفقیت هایتان لیست کنید. به تمام چیزهایی که افتخار می کنید ، فکر کنید و آن ها را روی کاغذ پیاده کنید تا اعتماد به نفس تان افزایش بیابد.

روی چیزهایی که می توانید کنترل کنید؛ تمرکز داشته باشید

شما نمی توانید همه چیز را در زندگی کنترل کنید و هیچ مرکز کاریابی هم در اختیار ندارید و در نتیجه باید تمرکز شما روی چیزهایی باشد که قابل کنترل هستند، مثل توانایی یادگیری ، ایجاد حال خوب، مهارت های ارتباطی و غیره.

ریکاوری بعد از بیکاری

زمانی که این مراحل موثر را در پیش بگیرید، استرس تان کم می شود و می توانید اثرات منفی این شرایط سخت را کاهش دهید. تمرکز خود را روی تغییرات مثبت اختصاص دهید تا در آینده وضعیت بهتری پیدا کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (451 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (68 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (59 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (54 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (49 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (46 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (46 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (38 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (34 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (32 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشالله استعداد🤣 (29 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (28 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (28 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (27 نظر) خلاقیت و هوش بالای نصاب در وصل کردن سینک ظرفشویی حماسه ساز شد +عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 (23 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس آتلیه‌ای جالب حامد آهنگی با همسر و پسرش به سبک خانواده قاجاری/ خلاقیتشون تو ژست گرفتن خیلی باحاله+عکس مادرانه های عاشقانه یکتا ناصر و دخترش سوفیا در کنسرت علیرضا طلیسچی+عکس خلاقیت منحصر به فرد و بانمک همسر شاهرخ استخری برای عکاسی از دخترش در نوزادی/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت😍+عکس فوتبال بازی کردن سردار آزمون با نوا، دختر ناز و خوشگلش در خانه‌اش+ویدیو/ چقدر بابا بودن به سردار میاد😍 سلام خاص و ویژه فرمانده عملیات بزرگ علیه اسرائیل به رهبر معظم انقلاب و لبخند رضایت رهبر از کهنه سربازش‎+عکس خداحافظی خلاقانه و با دور تند حامد آهنگی با مهمان برنامه اش+ویدیو/ با دیدنش از خنده روده بر میشین😂 خلاقیت منحصربفرد و متفاوت صاحب ساندویچی در نحوه خواستگاری از مشتری حماسه آفرید+ عکس/ لامصب اگه اونو قورت داده بود چی!؟🤣 پذیرایی ساده و بدون تجملات از رهبر معظم انقلاب در جلسه با فرماندهان ارتش+عکس/ طالبی قاچ شده در بشقابهایی از جنس استیل! رونمایی نفیسه روشن از مبلمان سلطنتی و باکلاسش با خودنمایی صندلی مخصوص پنبه خانم، گربه خونگیش+ویدیو/ خونه‌اش چه ویو خوشگلی داره تیپ قجری حامد آهنگی و همسر و پسرش که همه رو شگفت زده کرد+عکس/ فقط سیبیلهای حامد که شبیه پهلوونای قدیمی شده😂 خلاقیت خنده دار پدر ایرانی در ساخت کالسکه نوزادش با مقوا و آبکش حماسه آفرید+عکس/ انیشتین هم مغز اینو نداشت😂 تصویری از اولین روز پدر شدن حسن جوهرچی و ثبت این قاب 3 نفره و دلنشین+عکس/ روحش شاد چقد توی این لحظه خوشحاله💔 عکسی دلنشین و نوستالژیک از جشن تولد 1 سالگی شقایق فراهانی در کنار پدرش/ چقد ناز بوده، چه خنده های دلبری هم میکنه با این 6 نکته کلیدی سابسکرایب یوتیوب خود را افزایش دهید!!! تهدید هوش مصنوعی: بازار طراحی گرافیک بعد از هوش مصنوعی در 1403 رونمایی مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها" از پسر جوان و رشیدش/ بهش میاد پسری به این سن و سال داشته باشه؟ تصاویری از خانۀ بهترین مهندس معمار تهران/ کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد! فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 عاشقانه های جذاب و ناب نوید محمدزاده و فرشته حسینی در سریال جدید جنگل آسفالت/ کاش اولین بارم تو اورژانس می‌دیدمت...+ویدیو سکانس خنده دار و جنجالی سوسک پرتاب کردن حامد آهنگی روی بازیگر زن معروف/ این چه شوخی بود آخه؟+ویدیو افشاگری خنده دار و هوش پَران شیرین سریال نون خ/ تو زندگی واقعیش هم خواستگارهای مدل سلمان و فریبرز داره!+ویدیو خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای تعمیر سیفون توالت حماسه ساز شد/ آدم از اینهمه هنر هاج و واج میمونه!😂+عکس نظریۀ باورنکردنی محققان/ سن لپ‌تاپ برابر با 100 سال قبل از میلاد مسیح بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم قسمت هایی از کارتون تام و جری که با الهام از رفتار واقعی سگ و گربه ساخته شده+ویدیو/ عجیب اما واقعی! (ویدیو) آموزش هوش‌مالی با انیمیشن محبوب زوتوپیا عکس جالب از پشت صحنه کلیپ عروسی محمدرضا گلزار که خواهر زاده اش رونمایی کرد/ چه دایی خوشتیپی😍👌 چگونه در خوابگاه دانشجویی زنده بمانیم؟/ 6 نکته مهم برای زندگی در خوابگاه مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس واکنش خنده دار و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب به خواندن شعری با موضوع زن ذلیلی توسط شاعر معروف+ویدیو گوشه ای از دکوراسیون و تزیینات اتاق خواب دنیز دایی دختر خارج نشین علی دایی با گل های خوشگل+عکس ساختمان چیست بهمراه توضیحات معماری و عمران قاب صمیمی از مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها"، در کنار خانواده/ چه پدر و مادر خوش لباس و باکلاسی! خلاقیت منحصر به فرد و بی‌نظیر دو برادر یزدی با ساختن یک خودروی دست ساز لوکس با استفاده از موتور پراید/ مغزشون رو باید طلا گرفت+ویدیو
تیتر امروز   
فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم روایتی از عشق و علاقه احمدی نژاد به مشایی و بقایی؛ از سر زدن هر هفته ایِ رئیس جمهور سابق به خانه هر 2 همسر بقایی تا رفتن به رامسر برای دیدن مشایی! همسرم با ازدواج دوم من مخالف بود؛ دستهایش را به صندلی بستم و او را خفه کردم نخستین سوگلی ناصرالدین شاه که به اروپا سفر کرد+عکس/ پشت قباله چهره محبوب شاه قاجار کجاست؟ واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل شکنجه اسب زبون بسته که به "فرح پهلوی" سواری نداد/ بخت بد اسب اصیل ایرانی که به دستور شاه پهلوی اخته شد!+عکس وحشتناک ترین آزمایش غیر انسانی ممکن!!!/حقایقی تکان دهنده از آزمایش خواب روسی که شما نمیدانستید!! ثبت‌نام برای جاماندگان کنکور سراسری آغاز شد/ جزئیات