ساعدنیوز
ساعدنیوز

استرس بیکاری و از دست دادن شغل را چگونه مدیریت کنیم؟

  دوشنبه، 28 آذر 1401   زمان مطالعه 7 دقیقه
استرس بیکاری و از دست دادن شغل را چگونه مدیریت کنیم؟
از دست دادن شغل و استرس بیکاری یکی از سخت‌ترین و پرتنش‌ترین تجربیات زندگی یک فرد است؛ با مطلبه ادامه مطلب یاد میگیرید که چگونه این تنش را کنترل کنید. با ما همراه باشید.

احساس افسردگی پس از از دست دادن شغل غیرعادی نیست. از دست دادن شغل می تواند استرس زیادی را به زندگی شما اضافه کند و به عزت نفس شما آسیب برساند. می تواند منجر به انزوا و از دست دادن تعامل اجتماعی و شبکه های حمایتی شود. کاهش احساس افسردگی پس از، از دست دادن شغل می تواند با ارتباط با دوستان و گذراندن وقت برای سرگرمی ها شروع شود. صحبت با یک درمانگر نیز می تواند گام مهمی در کاهش احساس افسردگی باشد.

مقابله با استرس از دست دادن شغل

فرقی نمی کند که شما از کار اخراج شده اید،استعفا داده اید، تعدیل نیرو شده اید یا مجبور به بازنشستگی زودتر از موعد شده اید یا این که قراردادتان به پایان رسیده است، از دست دادن شغل یکی از پر استرس ترین تجربه های زندگی هر فرد است. جدا از اضطراب مالی مشخصی که این شرایط بر فرد اعمال می کند، استرس از دست دادن یک شغل می تواند پیامد سنگینی بر روحیه، ارتباطات و به طور کلی سلامت روانی و عاطفی فرد داشته باشد.

در اغلب موارد، شغل چیزی فراتر از منبع درآمد و امرارمعاش است. به عبارت دیگر، آن ها بر دیدگاهی که از خود داریم و نیز دیدگاهی که نسبت به اطرافیانمان داریم، تأثیر می گذارند. حتی اگر علاقه چندانی به شغل خود نداشته باشید، داشتن شغل به شما شأن اجتماعی می دهد و به زندگی شما چارچوب، هدف و معنی می بخشد.این که یک دفعه کار خود را از دست دهید موجب می شود تا احساس سرخوردگی، عصبانیت یا افسردگی کنید. ممکن است در مورد هویت خود دچار تردید شوید، در مورد آنچه از دست داده اید احساس غم و اندوه کنید یا در مورد آنچه آینده برای شما خواهد داشت احساس اضطراب خواهید کرد.

بسته به شرایط بیکاری که با آن مواجه هستید، ممکن است احساس خیانت از سوی کارفرما، ناتوانی در جهت دهی به زندگی یا سرزنش خود برای یک اشتباه یا کوتاهی درگذشته به سراغ شما آید. استرس و نگرانی می تواند یک احساس مخرب و گیج کننده باشد.اما مهم نیست که تا چه اندازه شرایط تیره و تاریک به نظر آیند، همیشه امیدی وجود دارد. با گذشت زمان و به کارگیری تکنیک های درست مقابله با احساسات منفی، شما می توانید با این موانع کنار بیایید، استرس و اضطراب خود را کم کرده و مرحله جدیدی از زندگی کاری خود را شروع کنید.

چرا از دست دادن شغل اینقدر سخت است؟

استرس بیکاری را فقط آن هایی که تجربه اش کردند، درک می کنند. از لحاظ روانشناسی ، اهمیت شغل، بیشتر از چیزی است که تصورش را می کنید.داشتن یک شغل به ما هدف و معنایی برای ادامه زندگی می دهد. شاید به همین دلیل باشد که از دست دادن شغل، اینقدر برایمان سخت است و استرس بیکاری شب و روز را از ما می گیرد.بیکاری فقط باعث قطع شدن درآمد نمی شود و نتایج دیگری هم به دنبال دارد که به استرس بیکاری دامن می زند. برای مثال :

  • از دست دادن هویت شغلی
  • ضعف اعتماد به نفس و عزت نفس
  • از بین رفتن روتین های روزانه
  • فقدان فعالیت های هدفمند
  • از دست دادن حس امنیت
  • از دست دادن ارتباطات دوستانه با همکاران

اما مهم نیست که استرس بیکاری چقدر توانسته باعث از دست دادن روحیه و خلا مالی در زندگی تان شود؛ با این قدم ها می توانید استرس بیکاری را از بین برده و با آرامش به دنبال یافتن شغل جدیدی باشید.

مرد مضطرب

عوامل تاثیر گذار در شدت واکنش افراد به از دست دادن شغل

شدت واکنش افراد به عوامل مختلفی بستگی داشته و این عوامل سبب خواهد شد فرد تا چه میزان این حالات های روحی را خواهد داشت که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد :

  • آیا فرد با دیگر اتفاقات دردناک زندگی و یا از دست دادن های دیگر نیز مواجه شده است ؟ و تا چه میزانی حالات های دردناک روحی او باقی مانده است ؟
  • آیا فرد تجربه بیکار شدن و یا از دست دادن شغل را داشته است ؟
  • آیا افرادی هستند که زمانی که فرد بیکار شد از او حمایت کنند ؟ مانند حمایت همسر ، خانواده و یا دیگر دوستان و آشنایان ؟
  • آیا فرد بیکار کسی را در زندگی دارد که با او احساس راحتی کرده و با او درد و دل کند ؟

چگونه با استرس بیکاری مقابله کنیم؟

از دست دادن ناگهانی شغل و بیکار شدن می تواند احساس آسیب، عصبانیت یا افسردگی در شما ایجاد کند. ممکن است هویت خود را زیر سوال ببرید، بابت تمام چیزهایی را که از دست داده اید غصه بخورید، یا در مورد آینده خود نگران باشید. اگر چه استرس و نگرانی ناشی از آن ممکن است طاقت فرسا باشد. اما مهم نیست که در حال حاضر چقدر اوضاع تاریک به نظر می رسد. با گذشت زمان و تکنیک های مناسب مقابله، می توانید با این مشکلات کنار بیایید، استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و به زندگی شغلی خود ادامه دهید.

به خود اجازه دهید غمگین شوید

کاملا طبیعی است که بعد از هر گونه از دست دادنی، ناراحت و غمگین شوید. بدون شک از دست دادن شغل هم از این قاعده مستثنی نیست.در حالی که هر کسی ممکن است به نحوی این ناراحتی خودش را بروز دهد، راه های سالم و ناسالم برای بروز غم و اندوه ناشی از فقدان شغل شما وجود دارد. برخی افراد به مصرف الکل و پرخوری عصبی روی می آورند. اما اینها تنها تسکین زودگذری را به همراه خواهند داشت و در درازمدت احساس بدتری را در شما ایجاد می کنند. از سوی دیگر، پذیرفتن احساسات و به چالش کشیدن افکار منفی، به شما کمک می کند تا بهتر با این وضعیت کنار بیایید.

به خودتان فرصت بدهید

غصه خوردن برای از دست دادن شغل و سازگاری با بیکاری ممکن است زمان ببرد. سعی نکنید احساسات خود را نادیده بگیرید.احساسات خود را روی کاغذ بنویسید. هر آنچه در مورد اخراج یا بیکاری احساس می کنید، از جمله چیزهایی که آرزو می کنید به رئیس سابق خود می گفتید (یا نمی گفتید) را روی کاغذ بنویسید.

واقعیت را بپذیرید

همه ما می دانیم که از دست دادن شغل و بیکاری چقدر می تواند دشوار و سخت باشد، اما نباید اجازه دهیم این وضعیت شما را دچار مشکلات بیشتری کند. به جای اینکه در مورد از دست دادن شغل خود فکر کنید، بهتر است شرایط را بپذیرید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید، زودتر می توانید هدف بعدی زندگی خود را انتخاب کنید.

از خود زنی بپرهیزید

اکثر افراد در مواقع بیکاری و یا فقدان شغل خود، شروع به انتقاد یا سرزنش خودشان می کنند. اما مهم این است که از تحقیر خود اجتناب کنید. شما به اعتماد به نفس خود نیاز دارید تا همچنان که به دنبال شغل جدیدی باشید. هر فکر منفی که از سرتان می گذرد را به چالش بکشید.بیکاری شغل خود را به عنوان یک شکست موقت در نظر بگیرید. اکثر افراد موفق شکست های بزرگی را در حرفه خود تجربه می کنند، اما با نجات خود، یادگیری از تجربه و تلاش دوباره همه چیز را تغییر می دهند. شما هم می توانید همین کار را انجام دهید.

برای قوی تر شدن تلاش کنید

احتمال دارد در این شرایط دچار احساس شرم و خجالت شوید و از دوستان و خانواده خود کناره گیری کنید. اما وقتی با استرس از دست دادن شغل و بیکاری مواجه می شوید، بهتر است با دیگران ارتباط برقرار کنید. برقراری روابط با دیگران در این شرایط، پادزهر طبیعت برای استرس است. هیچ چیز به اندازه صحبت کردن با یک دوست مطمئن در این وضعیت نمی تواند شما را آرام کند.شخصی که با او صحبت می کنید لازم نیست به شما راهکاری را ارائه دهد. آنها فقط باید شنونده خوبی باشند، کسی که با دقت گوش کند بدون اینکه شما را قضاوت کند.ارتباط با دیگران می تواند به شما کمک کند تا کنترل بیشتری بر موقعیت خود داشته باشید.

نتیجه گیری

بیکار شدن و یا از دست دادن شغل ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید ، اما واکنش افراد نسبت به این اتفاق اهمیت دارد که به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت . در نتیجه می توان گفت حالات های روحی پس از بیکاری موقت بوده و از بین خواهد رفت .خانواده به عنوان نزدیک ترین کسانی که با فرد در ارتباط بوده باید همواره از او مراقبت کرده و یا با او حرف بزنند که او هر چه زودتر روحیه بهتری پیدا کند .

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (888 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (580 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (522 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (290 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (276 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (254 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (175 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (175 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (164 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (150 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (148 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (145 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (124 نظر) تاج عروس و دسته گل فوق العاده خاص مریم مومن در شب عروسی اش/ مثل فرشته ها شده+عکس (100 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی پردیس افکاری بازیگر تازه درگذشته و همسرش+ تصاویر دیدنی (86 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کنسرت دونفره و باحالِ امیر عباس گلاب و عباسی تو پس کوچه های استانبول/ چقدر صداشون محشر و بهشتیه+ویدیو (ویدئو) تمرینات سنگین گرگ ایرانی، هادی چوپان چند ساعت مانده به مسابقات آرنولد کلاسیک/ماشاءا... پهلوون! شب‌گردی حال خوب کنِ سیاوش خیرابی، رامین سریال دلنوازان تو کوچه های برفی و خلوت+عکس (ویدئو) سکانس بسیار زیبای سریال "گیسو" با بازی سانیا سالاری، ارغوان "دلدادگان"، و حسین یاری رونمایی از مادر واقعی شبنم قلی خانی+عکس/مادر و دختر یکی از یکی زیباتر! حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (عکس) تغییر قیافه بسیار زیاد علی ضیا،مجری سابق تلویزیون، حتی خواهرزادش هم نتونست بشناستش (تصاویر) 8 خانه جهان که معماری منحصربفردی دارند و به شیکترین خانه ها معروفند رونمایی از همسر قدبلند و کم سن و سالِ بانو جانگِ سریال دونگی+عکس مزاحمی که مه لقا باقری اسمش را منتشر کرد + عکس جشن سالگرد ازدواج عاشقانه امیرعلی نبویان و همسرش روی آنتن زنده/ ایشالا به پای هم پیر بشین+ویدیو (تصاویر) رتبه کنکور 5 سلبریتی معروف / باورتون میشه اینقدر بچه های درسخوانی بوده باشن ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست فال ابجد روزانه جمعه 11 اسفند 1402 فال شمع جمعه 11 اسفند ماه 1402 طرح فاضلاب شهری بخش میمه چه سرانجامی دارد؟! (ویدئو) آموزش ساخت شیشه شور ضد یخ خانگی برای خودرو (ویدئو) راحت ترین و سریع ترین روش پارک دوبله خودرو (ویدئو) سیم کلاچ خودرو را به راحتی عوض کنید ! (ویدئو) اگر سیم کلاچ ماشین برید چکار کنیم؟آموزش تعویض دنده بدون کلاچ ! (ویدئو) چگونه به راحتی فیلتر روغن ماشین را عوض کنیم؟ علت جرم گرفتن درب رادیاتور خودرو چیست؟ علت سیاه شدن آب رادیاتور خودرو چیست؟ علت قهوه ای شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟ علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور چیست؟ (ویدئو) نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ خودرو ! تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو را چگونه تشخیص دهیم؟ (ویدئو) تسمه دینام پراید را چگونه عوض کنیم؟ راحت ترین روش برای افزایش عمر تسمه تایم خودرو زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها (پراید، پژو و...) (ویدئو) شمع موتور اصل و اورجینال را چگونه تشخیص دهیم؟ (ویدئو) روش تشخیص دیسک و صفحه اصل و اورجینال از تقلبی !!! (ویدئو) از کجا بفهمیم کویل خودرو خراب است؟! (ویدئو) علائم خرابی و زمان تعویض تسمه دینام خودرو (ویدئو) مهمترین علت لرزش خودرو و راه حل آن ! (ویدئو) اصول حمل بار با خودروی سواری (ویدئو) نحوه تعویض اصولی ترموستات در خانه ! (ویدئو) ABS ترمز را قطع کنیم یا نه؟ (ویدئو) نحوه نصب شلنگ و آبپاش بر روی برف پاک کن پراید (ویدئو) راحت ترین روش برای تعویض تیغه برف پاک کن خودرو
تیتر امروز   
ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست ترفند کاربردی برای برق انداختن یخچال فقط در چند دقیقه کشف بستانی کوزۀ پر از طلا و سکّه در ویرانه‌های «تپۀ مردگان»+عکس فال روزانه امروز جمعه 11 اسفند ماه 1402 بیوگرافی و زندگی خصوصی سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان و همسرش+تصاویر جذاب و دیدنی فال شمع جمعه 11 اسفند ماه 1402 این دکوری ها رو کنار تلویزیون نچین!/ بدترین چیدمان فضای اطراف تلویزیون اختراع بی نظیر سومریان باستان، نخستین تمدن در جهان، که مزین کننده ی خانه های امروزیست+ عکس تبریز زیباترین شهر توسعه یافته جهان اسلام با 800 خانه تاریخی + تصاویر مشارکت در انتخابات، تنها راه عقلانی در نبرد برای اصلاح امور و تغییر وضعیت موجود است فال ابجد روزانه جمعه 11 اسفند 1402 4 نوع نوشیدنی که قدرت باروری مردان را از بین می برد / مردان به هیچ عنوان این نوشیدنی ها رو نخورند متولدین این ماه ها در عشق خوش شانس ترین اند / ببین تو هم خوش شانسی یا نه؟! وحشت‌آفرینی یک خون‌آشام در مشهد ؛ گاز گرفتن مامور پلیس و اورژانس تا خواهر و برادر+عکس صحبت های دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد از بازگشت قریب الوقوع معین به ایران!
منتخب روز   
(عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر باغبانی رهبر معظم انقلاب در باغچه حیاط باصفا و دلباز خانه اش +عکس