با همسایه مزاحم و پر سر و صدای خود چه کنیم؟

  سه شنبه، 13 دی 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
با همسایه مزاحم و پر سر و صدای خود چه کنیم؟
جامعه ای که امروزه در آن زندگی می کنیم، به دلیل افزایش جمعیت، انسان ها را از نظر محدوده زندگی به یکدیگر نزدیک تر ساخته، به نحوه که در بسیاری از موارد همچون آپارتمان ها چند خانواده در یک فاصله اندک از یکدیگر زندگی کنند . اگر همسایه شما هم پر سر و صداست ادامه مطلب را بخوانید.

همسایه خوب نعمت است. جمله ای که از دیرباز در میان مردم رایج بوده و درمورد زندگی آپارتمان نشینی بسیار صدق می کند. مزاحمت و سر و صدای همسایه ها به خصوص طبقه بالا ، دویدن و راه رفتن و بلند حرف زدن و بازی بچه ها واقعا آزار دهنده است. یکی از دغدغه های ساکنین هر آپارتمان مزاحمت هایی است که ساکنین برای یکدیگر دارند. برخی حتی به دلیل این مزاحمت ها از زندگی در آپارتمان بیزارند. اگر شما هم با چنین مشکلی روبرو هستید بهتر است با قوانین مزاحمت در آپارتمان ، نحوه شکایت از مزاحمت ساکنین و همچنین روش های مقابله با آن آشنا شوید.

سر و صدای پا روی سقف یکی از آزاردهنده ترین مزاحمت های همسایه است که متاسفانه در ایران به دلیل عدم رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی ، این مشکل بسیار پیش می آید. به خصوص وقتی همسایه تان بچه های کم سن و سال داشته باشد و از صبح تا دیروقت شب هنگام مشغول دویدن و فریاد زدن باشند ، در مواقعی که مشکل حادتر می شود ، بزرگسالان هم به این وضع اضافه می شوند و با کوبیدن پاها به زمین هنگام راه رفتن ، باعث ایجاد مزاحمت می شوند. متاسفانه در اکثر موارد تذکر دادن و بحث کردن مشکل را نه تنها حل نمی کند بلکه اوضاع را بدتر می کند!!! موارد زیادی نیز از راه رفتن خانم همسایه بالا با کفش پاشنه بلند به طور دائم در منزل گزارش می شود که اوج مزاحمت را به نمایش می گذارد!

تعریف مزاحمت

اگر بخواهیم تعریف درست و جامعی از مزاحمت در آپارتمان نشینی داشته باشیم ، باید ابتدا به حق و حقوق قانونی ساکنین یک آپارتمان و همچنین قوانینی که توسط مدیر یا مدیران تعین گردیده و توسط مجمع عمومی آن ساختمان تایید شده است ، واقف باشیم و سپس با توجه به این حقوق پذیرفته شده توسط ساکنین ، موارد نقض حقوق ساکنین را به عنوان عملی مزاحمت آمیز به حساب بیاوریم .

مرد عصبی

راهکارهای مقابله با مزاحمت همسایه

در بخش های قبل مفهوم همسایه را توضیح داده و به بررسی حقوق و تکالیف همسایگان نسبت به یکدیگر در قانون پرداختیم؛ اکنون در این بخش، راهکارهای مقابله با مزاحمت همسایه ها را معرفی نموده و به توضیح این راه کارها می پردازیم.
راهکارهای مقابله با مزاحمت همسایه، به ترتیب درجه شدت راهکار و ضمانت اجرای قانونی آن، شامل موارد زیر می باشد:

1. استفاده از روش های مسالمت آمیز

هنگامی که همسایه شما با انجام اعمالی همچون سر و صدای موسیقی نامتعارف یا نگه داری حیوان در قسمت های مشترک، برای شما ایجاد مزاحمت کرده و موجب تولید سر و صدای نامتعارف می شود، در قدم اول پیشنهاد می شود که ابتدا با استفاده از روش های مسالمت آمیز و ایجاد فضایی دوستانه ، از طریق گفت و گو مشکل را حل نمایید.

2. برگزاری جلسه در ساختمان

در حالتی که روش مسالمت آمیز و صحبت کردن تاثیری نداشته و سر و صدا و مزاحمت همچنان ادامه دارد، با درخواست از مدیر ساختمان، جلسه ای با حضور همسایه های معترض و همسایه مزاحم برگزار کرده و با الفاظ جدی اما دوستانه برای پایان دادن به مزاحمت ها و سر وصداها به همسایه مزاحم تذکر دهید.

3. ارسال اظهار نامه قضایی

پیش از آنکه برای طرح شکایت در دادگاه حقوقی یا کیفری اقدام نمایید، بهتر است با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای ارسال اظهارنامه قضایی با موضوع مزاحمت همسایه و درخواست رفع آن اقدام نمایید. در این اظهارنامه به موضوع مزاحمت همسایه اشاره کرده و از همسایه خود بخواهید تا به ایجاد سر و صدا ، مزاحمت و نقض قانون خاتمه دهد، در غیر این صورت با اقدام قضایی از جانب شما مواجه خواهد شد.

4. تماس با پلیس 110

مقابله با مزاحمت همسایه از طریق تماس با پلیس 110 باید در مواقعی انجام گیرد که مزاحمت در قانون جرم محسوب شود، بنابراین در وضعیتی که همسایه شما میهمانی های مکرر با صداهای نابهنجار برگزار می کند و تا نیمه شب شما مجبور به تحمل سر و صداهای حاصل از آن هستید ، می توانید در زمانی که مهمانی در حال برگزاری است، با پلیس 110 تماس گرفته و از آن ها برای تنظیم صورت جلسه کمک بگیرید.

5. مراجعه به مراجع قضایی

اگر راهکارهای مقابله با مزاحمت همسایه که در بالا توضیح دادیم موثر واقع نشد، می توانید برای مراجعه به مراجع قضایی و طرح دعوای حقوقی یا شکایت کیفری اقدام نمایید. در اولین گام برای شکایت از همسایه مزاحم من جمله شکایت از اذیت همسایه طبقه بالا استشهادیه ای تهیه کرده و آن را به امضای همسایگان برسانید .در گام بعدی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و دادخواست یا شکوائیه خود را ثبت نموده و برای مرجع صالح ارسال نمایید. توجه داشته باشید که تمام اسناد و مدارکی را که اثبات کننده مزاحمت همسایه است را ضمیمه دادخواست یا شکواییه نمایید. مثلا می توانید از فیلام دوربین های مداربسته برای اثبات نگه داری حیوان پر سر و صدا در مشاعات استفاده کنید.

نتیجه گیری

همانطور که همه ی ما می دانیم انسان ها موجوداتی اجتماعی می باشند که از ابتدای آفرینش تا به اکنون به صورت گروهی و در اجتماع زندگی می کنند . به علت همین نیاز به همجواری در انسانها می باشد که شهرها و روستاها به وجود آمدند و یکجا نشینی شکل گرفت . ولی این یکجا نشینی دارای پیش نیازهای مهم و اساسی ای می باشد که باید توسط تمامی افراد یک جامعه رعایت گردد . در این بین مهمترین و اساسی ترین پیش نیاز ؛ رعایت حق و حقوق دیگران و حفظ حریم آسایش آنان می باشد . تمامی افرادی که در همسایگی یکدیگر زندگی می کنند باید در چهارچوب قانون ، به حق و حقوق یکدیگر احترام گذاشته و با آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند .


1 دیدگاه
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (8 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (3 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر) استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس (1 نظر) حضور رهبر معظم انقلاب در خانه سید ابراهیم رئیسی برای قوت قلب همسر و فرزندانش+عکس/ خانه ایی سراسر فرش ماشینی و بدون تجملات! (1 نظر) آخرین قاب دو نفره پدر و پسری شهید مالک رحمتی که در تاریخ ماندگار شد+عکس (1 نظر) آخرین نامه به رئیس جمهور شهید (1 نظر) صحبتهای قابل تامل برادر سید ابراهیم رئیسی و زینب سلیمانی درباره رئیس جمهور شهید کشور+ ویدیو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس رعد و برق جان مرد60 ساله در شهرستان ورزقان را گرفت شروه خوانی در سوگ شهدای خدمت در بوشهر+ فیلم زیبایی مثال زدنی سنگاپور در غروب خورشید + ویدئو فال انبیاء روزانه شنبه 5 خرداد 1403 حال‌وهوای مزار رئیس جمهور شهید یک روز پس از تدفین در حرم رضوی+ فیلم لحظه دلخراش زیر گرفتن یک کودک توسط موتورسوار فراری؛ نگرانی بی‌امان مادر+ فیلم استقبال دیدنی جواد نکونام از یک هوادار معلول +ویدئو تغییر قیافه باورنکردنی محمد صلاح/ صلاح موهای فرفری اش را زد+ عکس 9 حقیقت جالب و عجیب درباره زندگی مردم مصر باستان این پسر با دستهای مصنوعی دروازه بانی می کند علاقه رئیس جمهور شهید به این شخصیت طنز حقایق گفته نشده از زینب پاشا شیرزن تبریزی دوران قاجار/ درس بزرگ او برای محتکران غلات شهید رئیسی : شاگرد اول نبودم ولی سعی می کردم عقب نمانم+فیلم این داور سرشناس فوتبال ایران تهدید به قتل شد!+عکس جزئیات فیلم خودسوزی یک فرد در میدان انقلاب پاسخ جالب ابراهیم رئیسی به سوال هاشمی رفسنجانی در مورد پذیرش مسئولیت آستان قدس+فیلم جای خالی آیت الله آل هاشم در نماز جمعه تبریز/چه جمعه غریبانه ای+فیلم زندگی سید ابراهیم رئیسی در دوران پهلوی چگونه گذشت؟ جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال عکس دیده نشده از شهید آیت الله آل هاشم میان تصاویر امام جمعه های شهید تبریز بی‌تابی‌های بی‌پایان پدر شهید آل هاشم در مراسم بازگشت پیکر فرزندش+ویدئو فال ابجد روزانه شنبه 5 خرداد 1403 ابتکار جالب برای حفظ یک درخت در ایستگاه مترو در تهران+ عکس فال روزانه امروز شنبه 4 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز شنبه 5 خرداد 1403 عکسی تلخ از آخرین وداع خانواده استاندار شهید با پیکر فرزندشان+عکس فال قهوه با نشان روز شنبه 5 خرداد ماه 1403 نگاهی به خانه ابدی شهید مالک رحمتی، استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+عکس/روحش شاد و یادش گرامی فال حافظ با تفسیر امروز شنبه 5 اردیبهشت 1403 + فیلم این عکس به شایعات درباره گم شدن بادیگارد رئیس جمهور پایان داد حضور مادر شهید سردار موسوی بر سر مزار مطهر ایشان +ویدئو تشییع باشکوه شهید مالک رحمتی در مراغه+ویدئو تزئین خانه ابدی شهید مالک رحمتی با گل رز سفید و سرخ پرپر شده+عکس/روحش شاد و یادش گرامی نگاهی به خانه ابدی شهید سیدمهدی موسوی در حرم حضرت شاه‌عبدالعظیم(ع) +ویدئو بیقراری خواهر شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع برادرش +ویدئو/ سلام ای غروب غریبانه دل... روایت انتخاب نام کوچک شهید امیرعبدالهیان از زبان خودش؛ قدرت‌الله؟ + فیلم مداحی استاندار شهید، مالک رحمتی در روز اربعین در کربلا+ویدیو عکس‌هایی از خانه شهید ابراهیم رئیسی در تهران پس از مراسم خاکسپاری+عکس شهید رئیسی: تصویر حضرت آقا رو می‌کشیدید، من که کسی نیستم +ویدئو