ساعدنیوز
ساعدنیوز

با همسر مضطرب و استرسی خود چه کنیم؟

  چهارشنبه، 10 فروردین 1401   زمان مطالعه 7 دقیقه
با همسر مضطرب و استرسی خود چه کنیم؟
اگر فرد مورد علاقه تان فردی مضطرب است و شخصیتی پر از استرس و نگرانی دارد همیشه در تشویش و نگرانی به سر می برد بهتراست این خصوصیات و ویژگی های وی را بدانید و نحوه رفتار با آنان را فرابگیرید! در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به ما بگوییم با همسر استرسی خود چگونه باید رفتار کنید.

رابطه زناشویی یکی از پایه های مهم زندگی مشترک است که باید به آن توجه ویژه ای داشت. گاهی اوقات این حس به دلیل مشکلات زندگی در همسران کمرنگ می شود تا جایی که زن یا مرد به دلیل استرس های کاری یا فشارهای روانی نمی توانند لذت همیشگی را در این رابطه کسب کنند.اگر همسرتان فردی است که مدام با استرس دست و پنجه نرم می کند، مدام بر سر هر موضوع کوچک و بزرگی بهم می ریزد و توان مدیریت افکار آزاردهنده اش را ندارد لازم است شما به عنوان شریک عاطفی اش بیاموزید چطور در مواقعی که استرس دارد با او برخورد کنید تا اولا استرسش را تشدید نکنید دوما بتوانید در بهبود حالش کمک کننده باشید. استرس در زندگی مشترک می تواند تعادل رابطه را برهم بریزد و فردی که دچار استرس است می تواند این استرس را به بقیه اعضای خانه به خصوص همسر و فرزندانش نیز منتقل کند. در این مقاله سعی داریم مهارت مقابله با همسر استرسی را به شما آموزش دهیم.

تاثیر استرس و اضطراب بر بدن و زندگی روزمره

استرس در لغت به معنی تنش و تحت فشار بودن است. این وضعیت موجب می شود تاثیرات منفی بسیاری بر روی بدن بواسطه استرس و اضطراب گذاشته شود. در زیر به چند مورد از تاثیرات منفی استرس و اضطراب بر روی بدن و زندگی اشاره شده است:

 • کاهش سطح ایمنی بدن و بیماری
 • کاهش کارایی و عملکرد صحیح اعضای بدن
 • کاهش کارایی ذهن و حافظه
 • عدم بهره وری مناسب از توانایی ها در موقعیت های حساس
 • کاهش سطح اعتماد به نفس و بروز اختلال در روابط اجتماعی
 • گرفتگی عضلات و تیک های عصبی
 • خرابی پوست، ریزش مو، کاهش و یا افزایش کاذب اشتها
 • بدخوابی، بی خوابی و یا خواب بیش از حد
 • تاثیر منفی بر روی تناسب اندام
 • بروز سردرهای مزمن، سرگیجه و حالت تهوع
 • عملکرد نامناسب قلب، کلیه، ریه، روده و بسیاری از اعضای بدن
 • و ده ها مورد دیگر …!

  مرد مضطرب

چه چیزهایی در زندگی زناشویی استرس ایجاد می کند؟

امروزه حداقل در هر خانواده یک نفر دچار استرس و تنش است که کنار آمدن با این استرس هم برای خود فرد سخت است، هم اطرافیان فرد را دچار مشکلاتی خاص می کند.در سال های اولیه زندگی زوجین، گاهی پیش می آید که به دلیل تغییر شرایط زندگی، یکی از افراد دچار اضطراب شود. اضطراب هر دو طرف را، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی و روحی درگیر می کند.در این شرایط گاهی لازم است شما از برخی از برنامه هایتان صرف نظر کنید یا برخی از شرایط را به خاطر آرامش همسرتان، تغییر دهید. خلاصه اینکه برای کنار آمدن و آرام کردن شرایط باید زحمت زیادی بکشید.

درک نکردن نگرانی های یکدیگر

در زندگی روزمره ما قطعا مسائلی وجود دارد که منجر به نگرانی و استرس می شود. اما نوع استرس در افراد مختلف متفاوت است. شاید چیزهایی که برای شما استرس برانگیز است برای همسرتان یک موضوع جزئی و پیش پا افتاده باشد و برعکس مسائلی که برای شما اهمیت ندارد برای همسرتان بسیار مهم و استرس برانگیز باشد. نباید در این دام بیفتید که به یکدیگر ثابت کنید استرس کدام تان مهم تر است! اصلا صحیح نیست که استرس خود را مهم و استرس همسرتان را پیش پا افتاده بدانید. باید این موضوع را درباره یکدیگر درک کنید. و برای آرام کردن هم وقت بگذارید. نباید به او القا کنید که نگرانی هایش جدی نیست.

مقصر پیدا کردن در اتفاقات مختلف

یکی از مهم ترین منابع ایجاد اختلاف و استرس در زندگی زناشویی پیدا کردن مقصر در ماجراهای ناخوشایند است. اگر به خاطر مسائلی که درباره آن استرس دارید دیگران به خصوص همسرتان را مقصر بدانید پایه های رابطه خود به خصوص صمیمیت بین تان را سست می کنید. لازم نیست احساسات تان را از او مخفی کنید یا اگر اشتباهی داشت آن را حل نشده باقی بگذارید. می توانید صادقانه از احساسات تان صحبت کنید و مشکلات بین تان را حل کنید.

عدم صداقت

عدم صداقت در زندگی زناشویی به شدت روی استرس طرف مقابل اثرگذار است. اگر یکی از طرفین دروغگو باشد طرف مقابل دائم باید با خودش چالش داشته باشد و در مورد ادعاها و صحبت های همسرش کلنجار فکری داشته باشد. حتی شخصیت های پیچیده که دروغ نمی گویند اما سر درآوردن از کارشان سخت است نیز می توانند به طرف مقابل استرس بدهند زیرا قابل پیشبینی نیستند.

انتقاد بیش از اندازه و نابجا

انتقادهای بیش از اندازه و ناصحیح از همسرتان می تواند به شدت به سلامت روان او آسیب بزند. یک همسر ناراضی به خودی خود می تواند عامل استرس برانگیز مهمی باشد که زندگی زناشویی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر از همسرتان انتقادی دارید، شیوه صحیح انتقاد کردن را بیاموزید، انتقاد کردن یک مهارت است که نیازمند تمرین و یادگیری است. بی مهابا ایراد گرفتن کمکی به حل مشکلات او نمی کند فقط بار فشار و استرس او را بیشتر می کند.

پرخاشگری در زندگی زناشویی

همسر پرخاشگر یکی دیگر از موارد استرس زای زندگی زناشویی است. پرخاشگری می تواند طرف مقابل را مورد آزار روحی و روانی قرار دهد. حتی یک فوران کوچک خشم می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد چه برسد به وجود پرخاشگری دائمی. اگر خودتان یا همسرتان درگیر پرخاشگری هستید حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

مشکلات مالی

مشکل مالی نقش بسیار پررنگی در ایجاد استرس های زناشویی ایفا می کند. خیلی از مسائلی رفاهی و امنیتی خانواده در گرو مسائل مالی است و مشکلات مالی متاسفانه ابعاد بسیار زیادی از زندگی زناشویی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. خیلی مهم است که در چنین شرایطی هر دو نفر بتوانند یکدیگر را درک کنند و کمک کنند بتوانند با مدیریت و برنامه ریزی مالی این بحران را حل کنند.

علائم استرس

 • افکار منفی مداوم
 • احساس گناه
 • شک و بد بینی
 • نگرانی بیش از حد
 • اختلال در تمرکز و توجه
 • ناتوانی در کنترل رفتار و ذهن
 • احبار در انجام کار ها
 • تردید در ابراز احساسات
 • تمایل به گوشه گیری
 • رفتارهای خشن
 • کج خلقی
 • حمله های عصبی
 • خستگی مفرط
 • افزایش حساسیت پذیری
 • بی خوابی یا خواب آلودگی مفرط

با همسر استرسی چطور برخورد کنیم؟

كم كردن استرس راه های متفاوتی دارد، كه شما می توانید با پیشنهاد آن به همسرتان به او كمك كنید از شر استرسی كه روحش را می آزارد، رهایش سازید.

درکش کنید

شاید شما درگیر استرس نباشید و یا با خود تصور کنید موضوعاتی که همسرتان بابت آن استرس دارد پیش پا افتاده است. یادتان باشد، وقتی همسرتان استرس دارد، حتی بابت یک موضوع کوچک، از لحاظ جسمی و روانی درگیر تنش است. در زمان تنش وقت آن نیست که به او ثابت کنید بابت مسائل بی اهمیت نگران است. فقط او را آرام کنید و اجازه دهید کنارتان باشد.

بپذیرید که فکرش با شما متفاوت باشد

برای آرام کردن همسرتان نباید عقایدتان را به او تحمیل کنید. شاید فکر کنید او به خاطر افکار غلطش دچار استرس شده است، حتی اگر این موضوع صحیح باشد تغییر افکار و جایگزینی آنها با افکار مناسب نیاز به راهنمایی اصولی دارد. پس سعی نکنید با تحمیل عقایدتان به او ثابت کنید اشتباه می کند. او نیز مانند هر فرد دیگری می تواند عقاید متفاوتی داشته باشد.

بی اهمیت نباشید

شاید گاهی خسته شوید و تصور کنید بهتر باشد همسرتان را به حال خودش رها کنید تا از پس استرس هایش بربیاید. چنین تصوری درست نیست. او به حمایت شما نیاز دارد. حتی اگر نمی توانید با هم گفتگوی سالم و کارآمدی داشته باشید می توانید کنارش بمانید، گاهی یک شاخه گل یا یادآوری اینکه دوستش دارید می تواند کمک بزرگی به او کند.

رابطه جنسی خوب

رابطه جنسی خوب و رضایت بخش نه تنها صمیمیت بین شما را افزایش می دهد بلکه به خودی خود کاهش دهنده استرس نیز هست. اگر فکر می کنید بین تان مشکلات جنسی وجود دارد آن را حل کنید. معاشقه قبل از رابطه جنسی به خصوص برای خانم ها بسیار آرامش بخش است. سعی کنید مشکلات زندگی را وارد تخت خواب نکنید.

بدانید از چه چیزهایی استرس می گیرد

منابع استرس همسرتان را شناسایی کنید. بدانید کی و کجا درگیر استرس می شود و تا جایی که ممکن است سعی کنید شرایط امن تری از لحاظ روانی برایش فراهم کنید که درگیر استرس نشود. قطعا بعضی از شرایط خارج از کنترل شماست اما تا جایی که برایتان امکان دارد سعی کنید او را در معرض استرس قرار ندهید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (450 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (66 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (58 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (52 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (47 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (46 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (38 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (34 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (32 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (32 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشالله استعداد🤣 (28 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (27 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (27 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (26 نظر) خلاقیت و هوش بالای نصاب در وصل کردن سینک ظرفشویی حماسه ساز شد +عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 (23 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس آتلیه‌ای جالب حامد آهنگی با همسر و پسرش به سبک خانواده قاجاری/ خلاقیتشون تو ژست گرفتن خیلی باحاله+عکس مادرانه های عاشقانه یکتا ناصر و دخترش سوفیا در کنسرت علیرضا طلیسچی+عکس خلاقیت منحصر به فرد و بانمک همسر شاهرخ استخری برای عکاسی از دخترش در نوزادی/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت😍+عکس فوتبال بازی کردن سردار آزمون با نوا، دختر ناز و خوشگلش در خانه‌اش+ویدیو/ چقدر بابا بودن به سردار میاد😍 سلام خاص و ویژه فرمانده عملیات بزرگ علیه اسرائیل به رهبر معظم انقلاب و لبخند رضایت رهبر از کهنه سربازش‎+عکس خداحافظی خلاقانه و با دور تند حامد آهنگی با مهمان برنامه اش+ویدیو/ با دیدنش از خنده روده بر میشین😂 خلاقیت منحصربفرد و متفاوت صاحب ساندویچی در نحوه خواستگاری از مشتری حماسه آفرید+ عکس/ لامصب اگه اونو قورت داده بود چی!؟🤣 پذیرایی ساده و بدون تجملات از رهبر معظم انقلاب در جلسه با فرماندهان ارتش+عکس/ طالبی قاچ شده در بشقابهایی از جنس استیل! رونمایی نفیسه روشن از مبلمان سلطنتی و باکلاسش با خودنمایی صندلی مخصوص پنبه خانم، گربه خونگیش+ویدیو/ خونه‌اش چه ویو خوشگلی داره تیپ قجری حامد آهنگی و همسر و پسرش که همه رو شگفت زده کرد+عکس/ فقط سیبیلهای حامد که شبیه پهلوونای قدیمی شده😂 خلاقیت خنده دار پدر ایرانی در ساخت کالسکه نوزادش با مقوا و آبکش حماسه آفرید+عکس/ انیشتین هم مغز اینو نداشت😂 تصویری از اولین روز پدر شدن حسن جوهرچی و ثبت این قاب 3 نفره و دلنشین+عکس/ روحش شاد چقد توی این لحظه خوشحاله💔 عکسی دلنشین و نوستالژیک از جشن تولد 1 سالگی شقایق فراهانی در کنار پدرش/ چقد ناز بوده، چه خنده های دلبری هم میکنه با این 6 نکته کلیدی سابسکرایب یوتیوب خود را افزایش دهید!!! تهدید هوش مصنوعی: بازار طراحی گرافیک بعد از هوش مصنوعی در 1403 رونمایی مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها" از پسر جوان و رشیدش/ بهش میاد پسری به این سن و سال داشته باشه؟ تصاویری از خانۀ بهترین مهندس معمار تهران/ کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد! فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 عاشقانه های جذاب و ناب نوید محمدزاده و فرشته حسینی در سریال جدید جنگل آسفالت/ کاش اولین بارم تو اورژانس می‌دیدمت...+ویدیو سکانس خنده دار و جنجالی سوسک پرتاب کردن حامد آهنگی روی بازیگر زن معروف/ این چه شوخی بود آخه؟+ویدیو افشاگری خنده دار و هوش پَران شیرین سریال نون خ/ تو زندگی واقعیش هم خواستگارهای مدل سلمان و فریبرز داره!+ویدیو خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای تعمیر سیفون توالت حماسه ساز شد/ آدم از اینهمه هنر هاج و واج میمونه!😂+عکس نظریۀ باورنکردنی محققان/ سن لپ‌تاپ برابر با 100 سال قبل از میلاد مسیح بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم قسمت هایی از کارتون تام و جری که با الهام از رفتار واقعی سگ و گربه ساخته شده+ویدیو/ عجیب اما واقعی! (ویدیو) آموزش هوش‌مالی با انیمیشن محبوب زوتوپیا عکس جالب از پشت صحنه کلیپ عروسی محمدرضا گلزار که خواهر زاده اش رونمایی کرد/ چه دایی خوشتیپی😍👌 چگونه در خوابگاه دانشجویی زنده بمانیم؟/ 6 نکته مهم برای زندگی در خوابگاه مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس واکنش خنده دار و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب به خواندن شعری با موضوع زن ذلیلی توسط شاعر معروف+ویدیو گوشه ای از دکوراسیون و تزیینات اتاق خواب دنیز دایی دختر خارج نشین علی دایی با گل های خوشگل+عکس ساختمان چیست بهمراه توضیحات معماری و عمران قاب صمیمی از مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها"، در کنار خانواده/ چه پدر و مادر خوش لباس و باکلاسی! خلاقیت منحصر به فرد و بی‌نظیر دو برادر یزدی با ساختن یک خودروی دست ساز لوکس با استفاده از موتور پراید/ مغزشون رو باید طلا گرفت+ویدیو
تیتر امروز   
فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم روایتی از عشق و علاقه احمدی نژاد به مشایی و بقایی؛ از سر زدن هر هفته ایِ رئیس جمهور سابق به خانه هر 2 همسر بقایی تا رفتن به رامسر برای دیدن مشایی! همسرم با ازدواج دوم من مخالف بود؛ دستهایش را به صندلی بستم و او را خفه کردم نخستین سوگلی ناصرالدین شاه که به اروپا سفر کرد+عکس/ پشت قباله چهره محبوب شاه قاجار کجاست؟ واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل شکنجه اسب زبون بسته که به "فرح پهلوی" سواری نداد/ بخت بد اسب اصیل ایرانی که به دستور شاه پهلوی اخته شد!+عکس وحشتناک ترین آزمایش غیر انسانی ممکن!!!/حقایقی تکان دهنده از آزمایش خواب روسی که شما نمیدانستید!! ثبت‌نام برای جاماندگان کنکور سراسری آغاز شد/ جزئیات