ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه رزومه اروپایی بنویسیم؟

  یکشنبه، 30 آبان 1400   زمان مطالعه 21 دقیقه
چگونه رزومه اروپایی بنویسیم؟
در مسیر رزومه نویسی و مهاجرت کاری به کشورهای اروپایی و انگلیس، اولین قدم، نگارش رزومه کاری حرفه ای برای شرکت های اروپایی و انگلیسی خواهد بود.دلیل این که این که کشور انگلستان را متمایز کرده ایم تفاوت مسیر درخواست کار و استخدام و تفاوت ساختار رزومه کاری در انگلیس با سایر کشورهای اروپایی است. ما شما را با فرآیند رزومه نویسی برای این کشورها آشنا میکنیم

اگر به دلیل شرایط اقتصادی به وجود آمده در کشور، قصد مهاجرت و کار در کشورهای اروپایی را دارید باید از یک شرکت اروپایی نامه دعوت به کار دریافت کنید. اما چگونه می توان مهارت ها و توانایی های خود را به کارفرمای اروپایی اثبات کرد؟ آیا به هر فردی که درخواست استخدام کرده، فرصت شرکت در مصاحبه کاری و آزمون های استخدامی داده خواهد شد؟

رزومه یوروپس (Europass) چیست؟

با رشد اتحادیه اروپا، استانداردها و ضوابط بیشتری از سوی پارلمان اتحادیه اروپا برای بالا بردن سطح کیفیت زندگی مردم و برخورداری آن ها از حقوق برابر پیاده سازی شده است. زمانی که می خواهید برای کاریابی در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقدام کنید، سخت ترین کار شما نمایش تخصص و ظرفیت های تان به کارفرمای آینده است. تفاوتی هم نمی کند که در حال تحصیل، یا این که فارغ التحصیل و مشغول به کار در یک مجموعه باشید.

به دلیل همین مشکلات و موانع موجود بر سر راه کارجویان اروپایی، پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۴ یک چارچوب جامع و شفاف برای سنجش و بررسی صلاحیت ها و شایستگی افراد متقاضی کار با عنوان Europass به تصویب رسانید. یوروپس (Europass) شامل موارد زیر است:

 • رزومه یوروپس
 • مدارک زبان یوروپس (زبان کشورهای عضو اتحادیه اروپا)
 • گواهی نامه های تکمیلی یوروپس
 • دانش نامه های مکمل در یوروپس
 • مدارک جابجایی و نقل مکان

که مورد اول توسط خود شما و سایر آن ها توسط سازمان های دیگر صادر می شوند.

نحوه نوشتن CV یوروپس

نوشتن رزومه و CV یوروپس اصلی ترین قدم شما در مسیر کاریابی و استخدام در اروپا است. قبل از این که شما کار CV برای اروپا را شروع کنید، چند نکته ی مهم وجود دارد که دانستن آن ها برای شما ضروری است. ارتباط اولیه ی شما با کارفرمای احتمالی تان در اروپا، از طریق CV یوروپس است و شما باید در طول 20 ثانیه اول بررسی نمونه رزومه کاری ، نظر کارفرمای اروپایی را به خود جلب کنید. این تنها راه مطمئن برای به دست آوردن یک وقت مصاحبه کاری در اروپا است.

نکاتی که قبل از نوشتن CV یوروپس باید لحاظ شود

 • مهارت ها و توانمندی های شما باید به طور کاملاً شفاف و منطقی به کارفرما ارائه شود تا بتواند تجارب و سوابق شغلی شما را برجسته تر کند. در هنگام نوشتن رزومه یوروپس به جزییات توجه لازم را داشته باشید، چرا که این جزییات مواد سازنده ی اصلی رزومه کاری شما هستند. به همین منظور از اشتباهات املایی و خطاهای نشانه گذاری در نمونه رزومه اجتناب کنید.
 • به طور کلی CV یوروپس شما باید خلاصه و مختصر و مفید باشد. برای افرادی که در سطح متوسط هستند و چند سالی سابقه کار دارند یک رزومه دو صفحه ای خیلی بیش از حد نیاز است و در واقع حداکثر صفحات رزومه آن ها باید دو صفحه باشد.
  البته افراد حرفه ای که سوابق کاری و اجرایی بسیار زیادی دارند می توانند فرم رزومه خود را با تعداد صفحات بالاتر آماده کنند و طبق قوانین یوروپس محدودیتی برای افزایش طول رزومه ندارد.
  به عنوان مثال اگر می خواهید برای یک پست مدیریتی بالا درخواست کار دهید باید بتوانید کارفرمای احتمالی خود را قانع کنید که چرا باید شما را استخدام و حقوق یک مدیر ارشد را به شما پرداخت کند؟ از این رو هر اندازه که نیاز است می توانید در CV خود توضیحات لازم را بنویسید و طول رزومه را تا حد نیاز افزایش دهید.
 • همواره فرم رزومه یوروپس خود را منطبق با شرح وظایف شغلی که برای آن درخواست کار داده اید بنویسید. در ضمن می توانید آن دسته از مهارت ها و توانایی هایی که دارید و کارفرمای اروپایی نیز آن ها در آگهی استخدامی خود درخواست کرده است را پررنگ تر و برجسته تر جلوه دهید.
 • آن چیزی که برای شما وقت مصاحبه کاری و فرصت حضور در آزمون استخدامی شرکت اروپایی را فراهم می کند، نمونه رزومه کاری زیبا، جذاب و هدفمند شما است. یک قالب رزومه ی زیبا و چشم نواز انتخاب کنید که کارفرما را برای خواندن رزومه جذب کند. دقت داشته باشید که مدیر استخدام شرکت روزانه تعداد زیادی رزومه دریافت می کند، به همین دلیل ضمن این که وقت زیادی برای بررسی رزومه ی شما ندارد به راحتی رزومه هایی که ظاهر و ساختاری خسته کننده داشته باشند را کنار می گذارد. پس در صورتی که می خواهید به درخواست استخدام شما در آن شرکت اروپایی پاسخ داده شود، باید نمونه رزومه ای بسازید که در قدم اول به خاطر قالب زیبایی که انتخاب کرده اید مدیر استخدام و کارفرما را در یک نگاه مجذوب کند.
 • برای نوشتن رزومه برای شرکت اروپایی ساختار رزومه را زیبا کنید. به عنوان مثال از پاراگراف ها طولانی پرهیز کنید و پارگراف های طولانی را به چند پاراگراف 3 الی 4 خطی بشکنید. از فونت زیبا و خوانا استفاده کنید و همین طور اندازه فونتی که انتخاب می کنید ریز (کمتر از اندازه 10pt) نباشد.
 • در رزومه از اهداف و آرزوهای خود در شغل آینده و وظایفی که در شغل های قبلی بر عهده داشتید صحبت نکنید و تلاش کنید دستاوردهای شغلی خود در رزومه شرکت های قبلی را به صورت عددی و با معیار های کمی و قابل سنجش به کارفرما ارایه دهید و از او به راحتی وقت مصاحبه کاری بگیرید. در ضمن به هیچ وجه یک رزومه عمومی را برای تمامی شرکت های اروپایی ارسال نکنید.
 • برای هرشغلی در اروپا که اپلای و درخواست ارسال می کنید باید نمونه رزومه کاری منحصر به فرد و مخصوص همان فرصت شغلی آماده کنید. اطلاعات رزومه هم چون مهارت ها، گواهینامه ها، سوابق شغلی را متناسب و مرتبط با فرصت شغلی مورد نظر انتخاب و در رزومه خود وارد کنید تا بتوانید احتمال گرفتن وقت مصاحبه استخدامی خود در اروپا را بالا ببرید.

رزومه یوروپس یک ترتیب و نظم منطقی و استاندارد برای نمایش اطلاعات و توانمندی های افراد در رزومه کاری دارد. شما نیز باید این چینش و ساختار را در رزومه اروپایی خود رعایت کنید.

 • اطلاعات شخصی
 • شرح سوابق شغلی
 • شرح تحصیلات و دوره ها و گواهی نامه ها
 • شرح مهارت ها و توانمندی ها

چه زمانی از رزومه و چه زمانی از CV استفاده کنیم؟

زمانی که می خواهید برای یک شغل آکادمیک، یا فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی درخواست بدهید، باید از CV استفاده کنید. در ضمن مواقعی که می خواهید کمک هزینه تحصیلی و بورسیه دریافت کنید بهتر است یک CV تهیه کنید

فرمت و ظاهر رزومه و CV یوروپس

سعی کنید از ساختار و فونت پیشنهادی در این بخش از مقاله، برای سی وی یوروپس خود استفاده کنید و آن را قبل از ارسال در یک برگه پرینت بگیرید تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی در جای خود قرار گرفته است. همیشه این نکته را در نظر بگیرید که محتوای نمونه رزومه اروپایی شما باید برای کارفرمای اروپایی کاملاً روشن باشد و او بتواند به راحتی نمونه رزومه کاری شما و منظور شما را در هرجمله و عبارت متوجه شود. بر همین اساس باید همواره از جملات کوتاه استفاده کنید. تمرکز خود را بر روی آن جنبه از مشاغل و مهارت های خود که ارتباط بیشتری با شغل جدید درخواستی تان دارد قرار دهید. همچنین درباره فواصل زمانی خالی بین سطوح تحصیلی یا سوابق شغلی خود توضیح دهید. در ضمن زمانی که رزومه اروپایی خود را به پایان رساندید، مطئن شوید که یک نفر غیر از شما آن را خوانده و رزومه کاری تان از نظر متن و محتوا کاملاً قابل فهم است و هیچ گونه خطای املایی و گرامری ندارد.

بررسی رزومه

روش های کاریابی و استخدام در انگلستان و سایر کشورهای اروپایی

در برخی کشورها هم چون فرانسه، دانمارک و ایتالیا درخواست کار بدون آگهی استخدام از طرف آن شرکت انجام می شود و خیلی از کارجویان اروپایی بدون این که از وضعیت استخدامی شرکت ها مطلع باشند برای تعداد زیادی از آن ها فرم رزومه و نامه درخواست کار ارسال می کنند.

اما در انگلستان این روش صرفاً زمانی جواب می دهد که شما فردی را در آن شرکت بشناسید و درخواست کار خود را از طریق او مطرح کنید یا این که در حوزه ای کار کنید که موقعیت های شغلی آن حرفه و صنعت (مثل روزنامه نگاری، انتشارات و غیره) به ندرت آگهی می شوند. در غیر این صورت برای استخدام در کشور انگلستان تنها باید برای شرکت هایی که آگهی استخدام ثبت کرده اند رزومه و نامه درخواست کار ارسال کنید.

تفاوت سبک رزومه نویسی برای مهاجرت به انگلستان و سایر کشور های اروپایی

در رزومه نویسی برای استخدام در اروپا به این نکته دقت کنید که کارفرمای اروپایی از لاف زدن و اغراق در رزومه بدش می آید. پس اگر می خواهید برای کشور هایی مثل آلمان و فرانسه و غیره اقدام کنید اصلاً در رزومه خود فخرفروشی و اغراق نکنید. اما در نقطه مقابل در رزومه نویسی برای کشورهای امریکا و انگلستان شما می توانید با مهارت ها و توانایی هایتان خود نمایی کنید و برای توصیف آن ها در رزومه از صفات عالی استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید این طور بنویسید: «مهارت های نوشتاری عالی» یا «مهارت تحلیلی فوق العاده» «مهارت های برجسته در زمینه روابط عمومی». یکی از دلایلی که رزومه حذف می شود و هیچ جوابی از شرکت ها دریافت نمی کنید انتخاب سبک و لحن نوشتاری اشتباه و نامناسب برای آن کشور و فرهنگ است. در ضمن برای کاریابی موفق و استخدام فوری و آسان در کشورهای اروپایی و همین طور انگلستان بهتر است از قالب رزومه ای رسمی استفاده کنید و قالب های خلاقانه و خاص را برای رزومه خود انتخاب نکنید. تنها در صورتی مجاز به استفاده از قالب های خلاقانه و غیر رسمی هستید که حوزه کاری تان هنر، طراحی و گرافیک باشد. در واقع رزومه افراد هنرمند حکم یک نمونه کار را دارد که در آن خلاقیت و ذوق و قریحه خود را به کارفرمای اروپایی نشان می دهند. پس اگر حوزه کاری شما جزو مشاغل هنری و خلاقانه نیست، رزومه خود را ساده، رسمی، واقعی و حرفه ای بنویسید.

تعداد صفحات رزومه ی مهاجرت کاری برای اروپا

اگر برای کار در انگلستان رزومه کاری می نویسید بهترین حالت رزومه ی 2 صفحه ای است. در برخی کشور ها همچون فرانسه رزومه ی طولانی تر نیز مرسوم است و می توانید رزومه خود را بدون هیچ نگرانی تا 3 صفحه بنویسید. در کشورهایی هم چون یونان شما مجاز به استفاده از رزومه های 3 تا 5 صفحه ای هستید. البته در کل هر چه رزومه ی خود را مختصر تر بنویسید برای شما بهتر است. چرا که مدیر استخدام تمامی صفحات و اطلاعات رزومه ی شما را با دقت نخواهد خواند و نگاهی اجمالی به رزومه شما می اندازد. به همین خاطر ممکن اطلاعات مهم رزومه که نقش بیشتری در استخدام شما دارند در بین سایر اطلاعات رزومه گم شوند و از دید او پنهان بمانند و شانس استخدام شما کم شود. بهتر است رزومه خود را تک صفحه ای بنویسید تا امکان خواندن تمامی اطلاعات رزومه تان را بالا تر ببرید و تنها مهم ترین، مرتبط ترین و جذاب ترین اطلاعات (برای کارفرما) را در این یک صفحه بنویسید.

عکس رزومه برای اپلای و کار در اروپا

تقریباً در تمامی کشورهای اروپایی هم چون فرانسه، آلمان، بلژیک داشتن رزومه عکس دار مرسوم است. عکس رزومه کاری باید سایز پاسپورتی داشته باشد و در گوشه ی سمت بالا و راست رزومه قرار بگیرد. اما برای نوشتن یک رزومه امریکایی و انگلیسی نباید از عکس استفاده کنید. در این دو کشور به علت قوانین برابر و یکسان برای همه ی افراد نیازی به استفاده از عکس در رزومه نیست. چرا که ممکن است کارفرما از روی عکس شما و به خاطر قومیت و نژاد، جنسیت، سن و ظاهرتان به راحتی شما را حذف کند و شخص دیگری را در شرکت خود استخدام کند، به همین علت و به خاطر برابری فرصت بین همه ی افراد در این کشور ها، از قرار دادن عکس در رزومه اجتناب می شود.

اطلاعات شخصی رزومه مهاجرت کاری به اروپا

به همان علتی که نباید در رزومه ی کاری برای کشور انگلیس و امریکا عکس خود را قرار دهیم، مجاز به نوشتن اطلاعات شخصی خود در رزومه نیستیم و این کار برای کارفرمایان امریکایی و انگلیسی مهاجرت کاری به امریکا و انگلستان اقدام به نوشتن رزومه ی حرفه ای کنید و با این رزومه از آن ها وقت مصاحبه کاری گرفته و در نهایت در کمترین زمان و خیلی سریع و فوری استخدام شوید، از نوشتن اطلاعات شخصی خود از جمله سن و تاریخ تولد، وضعیت تاهل (مجرد/متاهل)، تعداد فرزندان، ملیت به شدت اجتناب کنید. اما راجع به سایر کشورهایی اروپایی می توانید در ساخت رزومه کاری برای مهاجرت به این کشورهای اروپایی (مثل اسپانیا، ایتالیا، آلمان، فرانسه) می توانید اطلاعات شخصی خود مانند سن و تاریخ تولد، وضعیت تاهل (مجرد/متاهل)، تعداد فرزندان، ملیت را در رزومه کاری تان بنویسید.

محتوا و ساختار رزومه برای مهاجرت به اروپا و انگلستان

در رزومه کاری برای کشور انگلیس سوابق کاری بر سایر بخش های رزومه برتری دارد و باید حتماً اولین قسمت رزومه تان بخش سوابق شغلی باشد. در ضمن برای نوشتن اطلاعات خود در بخش سوابق شغلی باید از آخرین شغلی که داشته اید یا دارید، شروع کنید و به ترتیب زمانی معکوس سوابق کاری قدیمی تر را بنویسید. بعد از این که بخش سابقه کاری را تکمیل کردید، بخش تحصیلات و بعد از آن مهارت ها و گواهینامه ها را بنویسید. اما در رزومه نویسی برای مهاجرت کاری و پیدا کردن کار در کشورهایی هم چون آلمان و فرانسه، سوابق تحصیلی باید به عنوان اولین بخش در رزومه نوشته شود. در ضمن اگر می خواهید برای کار در آلمان رزومه بنویسید به این نکته توجه کنید که کارفرما از شما شواهد و مدارکی برای اثبات آن چه در رزومه خود نوشته اید می خواهد. پس برای این که بتوانید نظر کارفرمای آلمانی را جلب کنید و بتوانید به راحتی در کشور آلمان کار پیدا کنید یک کپی از تمامی مدارک تحصیلی که در رزومه ذکر کرده اید، یک کپی از گواهینامه ی دوره هایی که گذرانده اید و همین طور توصیه نامه و رضایت نامه هایی که از کارفرمایان قبلی خود دریافت کرده اید را به برگه رزومه خود پیوست کنید و برای کارفرمای آلمانی ارسال کنید. اما بر خلاف کشور آلمان اگر می خواهید برای کارفرمایی در کشور انگلستان رزومه و نامه درخواست کار ارسال کنید، نیازی به ارسال تمامی این مدارک در مرحله درخواست کار و ارسال رزومه نیست و کارفرما این مدارک را در مصاحبه کاری از شما خواهد گرفت و بررسی خواهد کرد.
ساختار و محتوای شما به کاری که درخواست می دهید وابستگی زیادی دارد، اما چه کسی گفته که باید از یک برگه ساده و معمولی A4 برای رزومه خود استفاده کنید و خیلی خشک و رسمی سوابق شغلی، تحصیلات، دستاوردها و افتخارات و مهارت ها را زیر هم بنویسید. رزومه خود را از صف رزومه های معمولی و کسل کننده جدا کنید و یک رزومه ی شاخص و متفاوت بنویسید تا بتوانید به چشم کارفرما بیایید و شانس استخدام خود را بالا ببرید. خودتان و رزومه تان را شاخص کنید. این که بتوانید یک چهره و شخصیت خاص و متفاوت باشید، از داشتن یک معرف و آشنا در آن شرکت برای شما مفید تر خواهد بود. اگر می خواهید از شرکت های اروپایی که برای آن ها رزومه ارسال می کنید با شما تماس بگیرند و به راحتی و به سرعت و خیلی فوری و آسان استخدام شوید، رزومه ای متمایز (چه از نظر قالب و ساختار و چه از نظر محتوا) بنویسید.

زبان رزومه مهاجرتی برای اروپا و انگلستان

بدیهی است برای کشور های انگلیسی زبان باید از رزومه ی انگلیسی استفاده کنید و برای سایر کشور ها باید فرم خام رزومه ای به زبان همان کشور تهیه کنید. اما با این حال اگر برای شغل های بین المللی (مشاوره، زنجیره تامین و غیره) می خواهید درخواست کار دهید و یا این که شرکت موردنظر در کشور انگلیسی زبان قرار ندارد اما شرکت مادر و اصلی در امریکا یا انگلستان است می توانید از رزومه ای به زبان انگلیسی استفاده کنید. البته برای کشورهای هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوییس و کشورهای حوزه اسکاندیناوی (سوئد ، دانمارک ، نروژ ، ایسلند ، جزایر فارو) نیز رزومه انگلیسی قابل قبول است و می توانید رزومه کاری خود را به زبان انگلیسی بنویسید و برای آن ها ارسال کنید. دقت داشته باشید که مهارت های زبان به شدت ارزشمند بوده و برای کارفرمایان بسیار با اهمیت و با ارزش است. پس حتماً هنگام نوشتن رزومه برای مهاجرت به کشورهای اروپایی حتماً هر زبانی که آشنایی یا تسلط دارید را در رزومه خود بنویسید.

بخش پروفایل (درباره من) در رزومه مهاجرت کاری به اروپا

در بخش درباره من مهم ترین و شاخص ترین دستاوردهای خود در گذشته و همین مقداری راجع به اهداف خود توضیح دهید. فقط به خاطر داشته باشید که بخش درباره ی من رزومه باید مختصر و مفید باشد و نباید بیش از 4 خط شود. در واقع بخش درباره من خلاصه ای از جذاب ترین و مهم ترین و شاخص ترین اطلاعات رزومه شما است. کارفرما با خواندن یک درباره ی من جذاب و مختصر، ضمن این که شناخت کلی از شما به دست می آورد به خواندن تمامی رزومه شما ترغیب خواهد شد. پس در این قسمت از نوشتن کلمات عمومی و بی فایده ای هم چون پرتلاش، صادق، سخت کوش، علاقه مند به کار تیمی اجتناب کنید و این بخش مهم فرم خام رزومه را با فکر و حوصله کافی بنویسید. در رزومه های فرانسوی مرسوم است که یک تیتر با عنوان شغلی که درخواست داده اید برای بخش درباره ی من قرار دهید تا کارفرما راحت تر متوجه شود که شما برای کدام موقعیت شغلی اپلای کرده اید.

مهارت های کلیدی رزومه برای اپلای در اروپا

برای شرکت های انگلیسی چیزی مهم تر از مهارت های تجربی و آن مهارت هایی که در طی کار به دست آورده اید نیست. در بخش های قبلی گفتیم که بخش سوابق شغلی از سایر بخش ها اهمیت بیشتری دارد و باید قبل از همه و در بالای برگه رزومه نوشته شود، اما اگر مهارت های خیلی کلیدی و ویژه ای دارید می توانید برای تجاری تر شدن رزومه تان 3 تا 5 عدد از آن ها را در یک لیست نشانه دار و بالاتر از بخش سوابق شغلی بنویسید.

سوابق شغلی در رزومه مهاجرت کاری به اروپا

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، مهارت هایی که در محیط کار به دست آورده اید خیلی با ارزش هستند، پس در رزومه خود آن ها را خیلی مهم جلوه دهید. در ضمن برای هر جایگاه شغلی که داشته اید از افعال ماضی استفاده کنید و همیشه بر مهارت ها و توانمندی های خود تاکید کنید و سعی کنید آن ها را به شغلی که برای آن اپلای کرده اید، ربط دهید. حتی اگر در یک فروشگاه یا یک رستوران کار می کردید و فعالیت تیمی داشته اید به فعالیت گروهی خود اشاره کنید و کار خود را قدرتمند و بهتر جلوه دهید مثلا این طور بنویسید «ارائه خدمات کیفی به مشتریان و رسیدگی به شکایت آن ها».
کارهای مالی شامل مهارت های حل مسئله و تحلیلی هستند، پس اگر در حوزه ی مالی کار مشغول به کار هستید و می خواهید برای شغلی در زمینه مالی اپلای کنید و رزومه بنویسید حتماً بر روی این مهارت ها تمرکز کنید. اگر در زمینه کارهای تجاری و فروش فعالیت می کنید باید تمرکز خود را بر روی مهارت های گفتگو و مذاکره خود تمرکز کنید.

بخش تحصیلات رزومه کاری در اروپا

برای نوشتن رزومه برای اپلای در انگلیس و اروپا در رزومه کاری خود با توجه به سطح تحصیلات خود، از بالاترین و آخرین مدرک تحصیلی شروع به نوشتن سوابق تحصیلی خود در رزومه کنید. در رزومه های ساخته شده توسط کاربران سایت رزومه ساز انگلیسی و فارسی CVBUILDER.ME تعداد قابل توجهی از افراد کارجو ترتیب زمانی را در بخش تحصیلات خود رعایت نمی کنند و از پایین ترین مقطع شروع به نوشتن بخش تحصیلات در رزومه ی کاری خود می کنند. در صورتی که شما حتماً باید هم به لحاظ ارزش مدرک تحصیلی و هم به دلیل قانون ترتیب زمانی معکوس در رزومه نویسی از آخرین و بالاترین مقطع تحصیلی خود شروع به پر کردن بخش سوابق تحصیلی رزومه برای اپلای در اروپا کنید. البته اگر می خواهید برای کشور انگلستان اپلای کنید نیازی به نوشتن تمامی مقاطع تحصیلی در بخش تحصیلات رزومه کاری خود ندارید. در رزومه نویسی برای اپلای در کشور انگلیس باید تنها سابقه و اطلاعات آخرین مقطع تحصیلی خود را بنویسید. مثلاً اگر مدرک دکتری دارید نیازی به نوشتن سوابق ارشد و کارشناسی خود در رزومه ندارید و این برای کارفرما انگلیسی قابل قبول است ولی اگر مدرک کارشناسی تنها مدرک دانشگاهی شما است آن را در رزومه کاری خود برای اپلای در انگلستان بنویسید.

توصیه نامه ها و رضایت نامه ها در رزومه نویسی برای اپلای و مهاجرت به اروپا

توصیه نامه ها (References) و رضایت نامه هایی که از کارفرمایان و شرکت های قبلی خود دریافت می کنید به شدت برای کارفرمای جدید شما ارزشمند و مهم خواهد بود.
شرکت های انگلیسی حتماً با یک یا دو شرکت از شرکت های قبلی شما مکاتبه خواهند کرد و از رییس و همکاران قبلی شما بازخورد عملکرد شما را خواهند گرفت. اما کارفرمایان و شرکت هایی که برای استخدام در آن ها اقدام کرده اید، این کار را در مراحل نخست اپلای و درخواست کار انجام نمی دهند و ممکن است بعد از انتخاب رزومه شما و انجام مصاحبه کاری و برگزاری آزمون های استخدامی برای شما، با شرکت ها و کارفرمایان قبلی شما مکاتبه و نظر آن ها را درباره ی شما و عملکرد تان در آن شرکت ها جویا شوند. پس به منظور نوشتن رزومه برای اپلای و مهاجرت کاری نیازی نیست که فضای رزومه ی خود را با نوشتن بخش توصیه نامه ها (Reference available upon request) هدر ندهید.

نمونه رزومه یوروپس

نتیجه گیری

بر اساس نظر سنجی که از شرکت ها و کارفرمایان انگلیسی صورت گرفته است، رزومه کاری از 5 جنبه و به ترتیبی که در لیست زیر آمده است برای آن ها اهمیت دارد.

 1. سوابق شغلی رزومه
 2. مهارت ها در رزومه
 3. خوانا بودن رزومه
 4. دستاوردها و افتخارات رزومه
 5. نداشتن اشتباهات املایی و گرامری در رزومه

رزومه ی شما مهم ترین مدرک شما برای فروش مهارت ها و توانایی هایتان به کارفرمای اروپایی و رسیدن به شغل ایده آل تان در کشور های اتحادیه اروپا و انگلستان است. پس اصلاً برای نوشتن رزومه تان یا مرور و بررسی و اصلاح آن توسط یک متخصص رزومه نویسی و کاریابی تردید نکنید و حتماً از یک مشاور رزومه نویسی کمک بگیرید.
در گام بعدی کاریابی و استخدام و اپلای در اروپا باید سراغ فرصت های شغلی خالی بگردید. اما اجازه ندهید که این جستجوی فرصت های شغلی طولانی و زمان گیر شود و به کار روزانه تان تبدیل شود. برای کاریابی و استخدام شدن در یک شرکت اروپایی می توانید از سایت های معتبر کاریابی خارجی مانند indeed.com، Europe Language Jobs کمک بگیرید. چرا که تمامی فرصت های شغلی خالی در این سایت ها گردآوری می شوند و شما می توانید با اعمال فیلتر های مربوط به کشور و صنعت، فرصت های شغلی موجود در کشور مورد نظر و حوزه ی کاری مطلوب خود را در کمترین زمان پیدا کنید. به جای جستجو بی هدف و بی برنامه در اینترنت، درسایت های معتبر کاریابی که اشاره شد و با استفاده از ابزارهای غربالگری و فیلترینگ موجود در آن وبسایت ها زمان خود را مدیریت کنید و اجازه ندهید که پیدا کردن فرصت های شغلی از شما وقت زیادی در طول روز بگیرد و عملاً تبدیل به شغل شما شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (784 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (180 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (176 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (162 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (150 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (123 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (106 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (92 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت جالب شهرداری در زیباسازی فضای شهر با استفاده از جواهرات رنگارنگ حماسه آفرید+عکس سکانسی تکرار نشدنی از پایتخت که هزار بارم ببینی بازم کمه/هما بیچاره فهیمه رو سنگ رو یخ کرد+ فیلم خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 دکوراسیون شیک و امروزی گوشه ای از خانه رضا گلزار و چیدمانی زیبا با ویو ابدی+ عکس فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی اسطوره فوتبال در آغوش رضا گلزار/ باورکردنی نیست + عکس خلاقیت جالب شهرداری شیراز با ایجاد نیمکت موزیکال برای زیباسازی شهر / فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+ویدئو
تیتر امروز   
توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم بیوگرافی و زندگی خصوصی هادی چوپان و همسرش،از مدال طلا آرنولد کلاسیک تا مهاجرت+ عکس و فیلم جذاب
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی