چگونه مشکل کند شدن فتوشاپ را برطرف کنیم؟+ فیلم آموزشی

  دوشنبه، 20 شهریور 1402   زمان مطالعه 7 دقیقه
چگونه مشکل کند شدن فتوشاپ را برطرف کنیم؟+ فیلم آموزشی
فتوشاپ یکی از برنامه های محبوب و بسیار پرکاربرد است. اگر با برنامه فتوشاپ سروکار دارید حتما با مشکل کند شدن فتوشاپ یا حتی باز نشدن فایل برخورد کرده اید. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به طور کامل توضیح دهیم که چگونه مشکل کند شدن فتوشاپ را برطرف کنیم؛ بنابراین تا انتهای مقاله با ساعدنیوز همراه باشید.

ادوبی فتوشاپ یک برنامه کاربردی است که به منابع زیادی برای عملکرد مناسب نیاز دارد، بنابراین شاید تا به امروز با مشکل کند شدن فتوشاپ یا حتی کرش کردن آن مواجه شده‌ باشید. ما در این مطلب راه حل‌هایی برای رفع مشکلات فتوشاپ به شما پیشنهاد می‌کنیم. در حال کار با فتوشاپ هستید و ناگهان سرعت برنامه کاهش شدیدی را تجربه می‌کند و کند می‌شود. شاید وضعیت بدتر شود و برنامه کرش کند. با چندین قدم ساده می‌توانید این مشکلات فتوشاپ را برطرف کنید.

فتوشاپ را ریستارت کنید

رایج‌ترین راه حل برای رفع مشکل کند شدن فتوشاپ، بستن و اجرای مجدد آن است، البته این موضوع درباره اکثر برنامه‌ها صادق است و تنها مربوط به فتوشاپ نمی‌شود. اگر در حال کار روی یک پروژه بزرگ با فایل‌ها یا تصاویر حجیم باشید، کامپیوتر شما باید اطلاعات زیادی را درون رم ذخیره کند که شامل هر فایل، تاریخچه آن‌ها و همچنین هرآنچه فتوشاپ نیاز دارد، می‌شود. همین موضوع پر شدن رم را در پی دارد.

اگر برای مدت زمان طولانی برنامه فتوشاپ باز باشد، احتمالا با مشکل کندی روبه‌رو خواهید شد که ساده‌ترین راه حل برای چنین موضوعی، بستن و سپس اجرای مجدد آن است. علاوه بر فتوشاپ، ریستارت کردن کامپیوتر نیز می‌تواند مشکل شما را برطرف کند، مخصوصا اگر برنامه‌های زیادی در پس زمینه در حال اجرا باشند.

هرگونه برنامه‌ای که در پس زمینه در حال اجرا باشد، روی عملکرد فتوشاپ تاثیر می‌گذارد. اگر یک برنامه یا ابزار سیستمی کرش کند، می‌تواند روی نحوه اجرای فتوشاپ تاثیرگذار باشد که با ریستارت کردن کامپیوتر، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

فتوشاپ را به جدیدترین نسخه بروز کنید

اگر پس از ریستارت کردن برنامه و کامپیوتر، همچنان با مشکل کند شدن فتوشاپ مواجه شدید، باید راه حل‌های دیگر را امتحان کنید. اولین قدم برای رفع مشکلات، اطمینان از اجرای آخرین نسخه این برنامه روی سیستم خود است.

برنامه فتوشاپ را اجرا کرده و به مسیر Help > Updates بروید تا اپ «Creative Cloud» را باز کنید. اگر با این کار نتوانستید به این اپ دسترسی پیدا کنید، امکان اجرای آن به صورت مستقیم نیز وجود دارد. در این اپ روی گزینه «Updates» در نوار جانبی کلیک کنید. روی گزینه سه نقطه در سمت راست بخش بالایی برنامه کلیک کرده و سپس گزینه «Check for Updates» را انتخاب کنید.

فتوشاپ را به جدیدترین نسخه بروز کنید

در صورتی که بروزرسانی برای نسخه نصب شده روی سیستم شما وجود داشته باشد، در نوار جانبی تعداد آن را روبه‌روی گزینه «Update» مشاهده خواهید کرد. شما می‌توانید هرکدام از آن‌ها را به صورت جداگانه بروزرسانی کنید یا اینکه با انتخاب گزینه «Update All»، امکان آپدیت دسته جمعی آن‌ها را فراهم کنید. (البته اگر از نسخه کرک شده استفاده می کنید اوضاع متفاوت است)

به Creative Cloud اجازه دهید کار خود را تمام کند و سپس دوباره فتوشاپ را اجرا کنید. باید به این موضوع توجه کنید که این اپ به صورت خودکار نسخه قدیمی را از سیستم شما حذف نمی‌کند. هر سال ادوبی نسخه جدید این برنامه را منتشر می‌کند که در مقایسه با گذشته با پیشرفت‌هایی همراه است (برای مثال فتوشاپ 2020 جایگزین فتوشاپ 2019 شده است)، بنابراین از اجرای جدیدترین نسخه آن مطمئن شوید.

این احتمال وجود دارد که سیستم عامل و همچنین گرافیک کامپیوتر شما نیاز به بروزرسانی داشته باشد. بنابراین آپدیت آن‌ها را نیز می‌توانید امتحان کنید، مخصوصا اگر برای مدت زمان طولانی دست به چنین کاری نزده باشید.

تنظیمات فتوشاپ را ریست کنید

اگر با انجام اقدامات بالا همچنان با مشکل کند شدن فتوشاپ دست و پنجه نرم می‌کنید، می‌تواند یک اولویت نامناسب در پیکربندی چنین موضوعی را ایجاد کرده باشد. بجای اینکه تمام تنظیمات را مورد بررسی قرار دهید یا تمام ابزارهای این برنامه را آزمایش کنید، می‌توانید فتوشاپ را به حالت پیش فرض برگردانید.

برای چنین کاری، برنامه فتوشاپ را باز کرده و در سیستم عامل ویندوز دکمه‌های Alt+Control+Shift و در سیستم عامل مک دکمه‌های Option+Command+Shift را فشار دهید. زمانی که از شما پرسیده می‌شود که می‌خواهید فایل تنظیمات ادوبی فتوشاپ حذف شود، گزینه بله را انتخاب کنید.

تنظیمات فتوشاپ را ریست کنید

زمانی که فتوشاپ باز شود، به حالت اولیه خود بازمی‌گردد و گویی برای اولین بار در حال استفاده از آن‌ هستید.

پلاگین‌های شخص ثالث را غیرفعال کنید

پلاگین‌های شخص ثالث یکی از رایج‌ترین دلایل برای کرش کردن فتوشاپ محسوب می‌شوند، مخصوصا اگر برای کار با جدیدترین نسخه این برنامه، بروزرسانی نشوند. برای بررسی این موضوع که آیا یک پلاگین باعث کرش کردن فتوشاپ شده، این نرم افزار را اجرا کرده و دکمه Shift را فشار دهید. زمانی که از شما پرسیده می‌شود می‌خواهید از مرحله بارگذاری پلاگین‌های شخص ثالث و شخصی عبور کنید، گزینه بله را انتخاب کنید.

از فتوشاپ استفاده کنید تا ببینید مشکل دوباره ایجاد می‌شود یا خیر. اگر مشکلی در هنگام کار با این برنامه نداشتید، کرش کردن آن مربوط به یکی از پلاگین‌ها می‌شود. تمام پلاگین‌ها را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید. اگر چنین راه حلی نیز نتوانست مانع از کرش فتوشاپ شود، پلاگین‌ها را تا زمانی که مشکل برطرف شود، به صورت تکی حذف کنید.

تنظیمات عملکرد فتوشاپ را تغییر دهید

برای دستیابی به بهترین عملکرد فتوشاپ، می‌توانید میزان منابع سیستمی که به آن‌ها دسترسی دارد را افزایش دهید. این اقدام مشکلات مربوط به کرش کردن را برطرف نمی‌کند، اما افزایش سرعت کلی برنامه و چندین ابزار خاص را در پی دارد و می‌تواند در جلوگیری از کند شدن فتوشاپ موثر باشد.

تنظیمات عملکرد فتوشاپ را تغییر دهید

در سیستم عامل ویندوز به مسیر Edit>Preferences>Performance بروید. در سیستم عامل مک او اس، مسیر Photoshop>Preferences>Performance شما را به تنظیمات عملکرد می‌رساند.

در این بخش سه مجموعه تنظیمات به شرح زیر در اختیار شما قرار می‌گیرد:

  • استفاده از حافظه: در این قسمت امکان کنترل حداکثر رم قابل استفاده توسط فتوشاپ برای شما فراهم شده است. اگر با یک سیستم ضعیف در حال استفاده از این برنامه هستید، با افزایش میزان رم در دسترس می‌توانید سرعت آن را افزایش دهید، اما در اجرای برنامه‌های دیگر با مشکل مواجه خواهید شد و آن‌ها قربانی فتوشاپ می‌شوند.

  • تنظیمات پردازنده گرافیکی: گزینه «Use Graphics Processor» را فعال کنید تا فتوشاپ از آن به همراه CPU استفاده کند. در بخش تنظیمات پیشرفته می‌توانید یکی از سطوح پایه، نرمال یا پیشرفته را انتخاب کنید که سومین گزینه میزان فشار روی GPU را افزایش می‌دهد. کار خود را با گزینه پیشرفته شروع کنید، اما اگر متوجه عملکرد نامناسب فتوشاپ شدید، به ترتیب گزینه‌های نرمال و پایه را امتحان کنید. اگر کارت گرافیک شما از OpenCL پشتیبانی می‌کند، می‌توانید گزینه استفاده از آن را فعال کنید، هرچند این گزینه تنها سرعت برخی قابلیت‌ها را افزایش می‌دهد.

  • تاریخچه و حافظه کش: این بخش میزان اطلاعات ذخیره شده توسط فتوشاپ درون رم را مشخص می‌کند. در اینجا سه گزینه برای بهینه‌سازی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید مناسبترین آن را با توجه به فعالیت خود انتخاب کنید. شما می‌توانید به صورت دستی «حالت تاریخچه»، «سطح کش» و «اندازه کش» را پیکربندی کنید. با افزایش سطح کش و استفاده از کش‌های کوچکتر، سرعت شما در حرکت دادن تصویر یا زوم درون آن بالاتر می‌رود، اما مدت زمان بیشتری باید منتظر باز شدن آن باشید.

تنظیمات عملکرد فتوشاپ را تغییر دهید

پس از تغییرات در این تنظیمات، برای اعمال آن‌ها باید فتوشاپ را ریستارت کنید.

مشکلات مانیتورهای خارجی

فتوشاپ برای اینکه اقدامات شما را به صورت لحظه‌ای نشان دهد، محاسبات زیادی انجام می‌دهد. حالا اگر با یک کامپیوتر ضعیف در حال استفاده از فتوشاپ روی یک مانیتور خارجی بزرگ باشید، میزان این محاسبات افزایش پیدا می‌کند و فشار مضاعفی به سیستم وارد می‌شود و احتمال کند شدن فتوشاپ افزایش پیدا می‌کند.

اگر با اتصال یک مانیتور خارجی بزرگ با لگ مواجه می‌شوید، اتصال این مانیتور را قطع کرده و با نمایشگر لپ تاپ شروع به کار با فتوشاپ کنید. اگر همچنان به یک مانیتور بزرگ برای کار خود نیاز دارید، می‌توانید رزولوشن آن را کاهش دهید تا فشار کمتری به سیستم شما وارد شود و در نتیجه کمتر با لگ مواجه شوید.

کامپیوتر خود را ارتقا دهید

فتوشاپ به گونه‌ای بهینه شده که قادر به کار روی سیستم‌های با مشخصات فنی ضعیف باشد. حداقل سیستم موردنیاز این برنامه بسیار پایه است: پردازنده AMD یا اینتل 2 گیگاهرتزی، 2 گیگابایت رم‌. در حال حاضر امکان استفاده از فتوشاپ 2020 روی کامپیوترهای قدیمی مانند مک بوک ایر 2012 وجود دارد، با این حال نباید انتظار عملکرد بالایی از آن داشته باشید.

اگر با فتوشاپ کارهای حرفه‌ای انجام می‌دهید یا به دنبال عملکرد سریعی هستید، باید به فکر ارتقای سیستم خود باشید. اگرچه امروزه تقریبا با هر سیستمی می‌توان کارهای ساده را با فتوشاپ انجام داد، اما سرعت آن کمتر از حالت ایده‌آل خواهد بود یا اینکه با صدای زیاد فن روبه‌رو خواهید شد.

سخن پایانی

بنابراین اگر در مدلسازی سه بعدی یا کار با تصاویر حجیم DSLR با کند شدن فتوشاپ به صورت مداوم مواجه می‌شوید، باید به محدودیت‌های سیستم خود توجه کنید. اگر سیستم شما ضعیف است اما می‌خواهید با فایل‌های حجیم کار کنید، بهترین راه حل ارتقا کامپیوتر است تا فعالیت‌ها با سرعت بالایی انجام شوند و با مشکل کند شدن نیز مواجه نشوید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر به بخش آموزش عمومی ساعدنیوز مراجعه نمایید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (632 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (602 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (416 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (384 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (299 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (244 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (207 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (196 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (183 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (174 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (166 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (165 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (157 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (151 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (148 نظر)
دیگران می‌خوانند   
فال قهوه روزانه با نشان امروز دوشنبه 13 آذر ماه 1402 نحوه جالب آشنایی رهبر معظم انقلاب با استاد شهریار/ اولین باری که ایشان شعر علی ای همای رحمت را شنیدند+ویدیو کشف مرموز و حیرت انگیز اسکلت در مریخ/ آدم هاج و واج میمونه!+عکس پر کردن دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ کشف کتاب مردگان و شگفت انگیزترین مومیایی مصری که متعلق به کاهن اعظم مصر است+عکس شگفت انگیزترین دریای دنیا که دو رنگ دارد/ زیبایی های الهی انتها نداره+ویدیو (ویدئو)191 امین تولد پیرترین حیوان دنیا!/ چند مدت بعد مرگ ناپلئون به دنیا اومده😮 یخ زدن کامل دهان، چشم‌ها و گوش‌های یک گوزن+فیلم راهنمایی برای ایجاد یک خط تولید انعطاف‌ پذیر در سر تراشی سی ان سی نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته تفاوت کراتین مو با بوتاکس مو در چیست؟ دستگاه لیزر پلاتینیوم چیست ؟(ویژگی، امکانات و قیمت) نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته+ آموزش تصویری روستایی که همه اهالی اش پرسپولیسی هستند و یا پرسپولیسی به دنیا می‌آیند!+فیلم رونمایی از چهره خوشگل گدای میلیونر بعد از تعقیب +فیلم/ با چهره زشت و پاهای فلج چجوری مردم و گول میزد😐 حضانت فرزند بعد از طلاق با کیست؟ نحوه ی ثبت نام غیرحضوری در سامانه گلستان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته هر آنچه باید درباره تخته شیشه ای وایت برد بدانید احتمال تعویق بازی پرسپولیس - الدحیل/ سرخ‌ها منتظر تصمیم AFC نحوه ی ثبت نام و ورود سامانه گلستان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته+ آموزش تصویری (ویدئو) آموزش ساختن هواپیما در یک دقیقه؛ کاردستی هواپیما با چوب بستنی😍 ماجرای جنجالی شاطری که آب دهانش را روی نان میندازد +فیلم چگونه روند پیری را معکوس کنیم و هر روز جوان تر شویم؟ (ویدئو)تصادف وحشتناک تریلی با قطار و نجات معجزه آسای راننده/راننده واقعا خوش شانس بود که تونست جون سالم به در ببره خلاقیت خنده دار پسر ایرانی برای سوار شدن به الاغ حماسه آفرید +فیلم/ لعنتی الاغ قطع نخاع شد🤣 زمان ثبت نام آزمون آیلتس اعلام شد بنر جالب شهرداری برای راننده ها در سطح شهر +عکس/ بهتر از این نمیشد واقعا متقاعدشون کرد... لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (عکس) خلاقیت زیبا و جالب در طراحی بیلبورد برای تبلیغات جاروبرقی راز وجود لپ تاب در مجسمه 2 هزار ساله! + عکس (ویدئو) تبلیغ خلاقانه و منحصربفرد قهوه در خیابان استقلال ترکیه! سکانسی از سریال عاشقانه شهرزاد: وقتی قباد برای شهرزاد غریبه شد +فیلم سکانس خنده دار سریال خانه به دوش: وقتی علی صادقی لج مریم امیرجلالی رو درمیاره +فیلم🤣 نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه بین المللی امام خمینی+ آموزش تصویری (عکس)برخلاف قانون طبیعت جنس نر این حیوان باردار می شوند! (ویدیو) حرکت عجیب و غیر قابل پیش‌بینی یک مار گاتر سوژه شد ماجرای دستگیری تتلو در ترکیه/ خواننده پر حاشیه به دنبال اقامت آمریکاست؟ نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه بین المللی امام خمینی نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه بین المللی امام خمینی+ آموزش تصویری
تیتر امروز   
کشف مرموز و حیرت انگیز اسکلت در مریخ/ آدم هاج و واج میمونه!+عکس کشف کتاب مردگان و شگفت انگیزترین مومیایی مصری که متعلق به کاهن اعظم مصر است+عکس احتمال تعویق بازی پرسپولیس - الدحیل/ سرخ‌ها منتظر تصمیم AFC ماجرای جنجالی شاطری که آب دهانش را روی نان میندازد +فیلم زمان ثبت نام آزمون آیلتس اعلام شد ماجرای دستگیری تتلو در ترکیه/ خواننده پر حاشیه به دنبال اقامت آمریکاست؟ بانوان هم تماشاگر داربی می‌شوند غوغای عکس زیبای 2 نفره از مریم مومن و مادرش +عکس /مادر زیباتر از دختر... دانشجوی نخبه فلسطینی در اسارت مدرک کارشناسی خود را گرفت حکم اعدام برای کارگردان جوان به جرم آزار جنسی دختران دانش‌آموز خبر بد برای پرشورها: آتا سنتر زنوزی با سرمایه گذاری 25 هزار میلیارد تومانی به خاطر کارشکنی شهرداری تبریز کأن لم یکن شد؟ جنجال حضور الهام چرخنده و نوید محمدزاده در آهنگ +18 «برادران لیلا»/ تیر ساسی اینبار به سنگ خورد زنان جایی در شهرآورد پایتخت نخواهند داشت! ادعای ناو آیزنهاور آمریکا : پهپاد ایرانی را ساقط کردیم کیهان گاف داد /آذری جهرمی چطور با 7 سال سن به جبهه می رفت؟!
منتخب روز   
(ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد