ساعدنیوز
ساعدنیوز

درباره فضیلت مدارا و نسبت آن با آرمان های انقلاب اسلامی

  چهارشنبه، 13 مهر 1401   کد خبر 225395
درباره فضیلت مدارا و نسبت آن با آرمان های انقلاب اسلامی
چند هفته ای است که تب تند التهابات اجتماعی و سیاسی گسل ها و شکاف های نسلی را در جامعه تا سر حد آتش فشان تحریک کرده است. چه باید کرد؟ آیا نسل جدید دیگر با آرمان های کهن همراه نیست یا تشنه همدلی و همزبانی است؟ ساعدنیوز در گفتگو با دکتر بهمن اکبری استاد دانشگاه و پژوهشگر حقوق بشر اسلامی به این موضوع پرداخته است.

اگر ما جامعه ای بسازیم که آدمیان امکان بیان آزاد، اعتقاد آزاد، اندیشه ورزی آزاد را نداشته باشند، قطعاً از اصول انقلاب اسلامی منحرف شده ایم.

ساعدنیوز: رویدادهای تلخ اخیر در کشور و آشوب هایی که در سه هفته اخیر در کشور رخ داده است، فضای اجتماعی را ملتهب تر ساخته است و از آنجایی که رویداد محوری ای که منجر به این حوادث شده است ریشه در یک موضوع فرهنگی دارد، یقیناً تحلیل این حوادث از نقطه نظر فرهنگ ضروری است. تحلیل حضرتعالی از ریشه های این رویداد تلخ و حوادث بعدی آن چیست؟

دکتر بهمن اکبری: با سلام و ادب خدمت شما و همه دوستان عزیزم؛ چون به هر حال، رهبری هم فرمودند که اندیشمندان و صاحبنظران نسبت به حوادث اخیر موضع گیری کنند، و من هم از باب دلسوختگی یک تحلیل و تفسیری را عرضه می کنم. بسیار در خصوص پرداختن به پدیده های اجتماعی مخصوصاً پدیده هایی که به نسل نو برمی گرده از قدیم تاکنون تأکید داشته ایم.

به نظر می رسد که اتاق های فکر ما چه در دانشگاه ها چه در دیگر مراکز آموزشی و پژوهشی به موضوع پدیده جوانی با دقت و امعان نظر نمی پردازند یا اگر می پردازند، محصول کار آنها به شکل سیاست های راهبردی در سیستم و نظام حکمرانی جریان پیدا نمی کند. البته اگر کسی از من بپرسد که دلیل سخن شما چیست؟ من در پاسخ می گویم که دلیل این حرف دقیقاً همان چیزی است که ما امروز شاهد آن هستیم!

این در واقع اعتراض ها و نه اغتشاش ها، اعتراض نسلی است که مطالباتش بازرسی و وارسی نمی شود و سیاست های کلان ما در حوزه فرهنگ، خصوصاً در حوزه فرهنگ داخلی، معمولاً با چالش هایی مواجه است که ما دقیقاً ملاحظه می کنیم و می بینیم که سیاست های درستی اتخاذ نشده است. خود اعتراض ها نشانه عدم رسیدگی و عدم توجه به تحلیل پدیده مطالبات نسل نو است.

بنابراین، باز هم به عنوان یک دلسوز و دلسوخته انقلاب و نظام اسلامی عرض می کنم، به عنوان کسی که تمام نوجوانی و جوانی و میان سالی اش برای این اهداف مصروف بوده، متأسفانه ما همچنان به امنیتی سازی کشور سیر می کنیم. موضوعات اجتماعی و فرهنگی خودمان را به جای این که در میدان فرهنگ و در میدان دانش اجتماعی به تحلیل و وارسی و حل مشکلاتش بپردازیم، به سطح امنیتی و سیاسی تبدیل کردیم!

به صراحت در گفتگوها و نوشته های قبل اعلام کردم که حجاب امری نیست که ما نیازمند گشتی برای ارشاد و هدایت مردم و مخصوصاً جوانان به سمت آن باشیم! کاملاً معلوم بود که ما باید امنیتی کردن موضوع حجاب دقیقاً داریم راهی را می رویم که پایان آن، ریختن بنزین بر آتش جامعه است.

این در گفتگوهای قبلی من بود؛ و ما تصریح کردیم بر این موضوع؛ و شما به چشم خود دیدید که این چه بهانه ای شد برای اغتشاشگران! و این چه بهانه ای شد برای معترضین و کسانی که به سیاست های کلان کشور اعتراض دارند و اهل اغتشاش هم نیستند و می خواهند با امنیت زندگی کنند، مخالفت خودشان را با این گونه برخوردها به صورت صریح تری بیان کنند.

به هر حال، وقتی شما برای مدیریت یک امر فرهنگی به سوی امنیتی سازی می روید، باید احتمال کشته شدن افراد را بدهید! کشته شدن یا از سر ترس یا از سر آبرو و یا از سر ضربت و ضرب و خشمی که ممکن است که در طرفین ایجاد شود و ناخودآگاه یک بحرانی ایجاد شود.

مرگ مهسا امینی از این دست بود. من در صدد تحلیل این پدیده نیستیم به این مفهوم که درچگونگی رخ دادن این حادثه تلخ نیستم و بحثی در این خصوص ندارم. اما درباره چرایی و چیستی این پدیده می خواهم حرف بزنم. چرا ما باید کاری کنیم که موضوعات ساده ما به موضوعات پیچیده و پرالتهاب تبدیل بشود؟ چرا باید کاری کنیم که یک برخورد ساده امر به معروفی به اعتبار صاحبان حکومت تبدیل بشود به ضرب و شتم و ناسزا و درگیری و آنچه که همه در عرصه اجتماعی امروز شاهد آن هستیم؟

ما نمی توانیم از کنار این پدیده ها راحت بگذریم. من خوب مطلع ام که بسیاری از برخوردهای ناگواری که رخ می دهد، از سر فحاشی و نه ضرب و شتمی است که بعضی ها معروض آن می شوند. چرا ما باید کاری بکنیم که خود ما هم در بحران خودساخته خود دچار گرفتاری بشویم.

بنابر این مقدمه، و بر اساس ضرورتی که باید مواضع روشنی را به جامعه اعلام کرد، امیدوارم که این بحران ها باعث این بشود که ما برگردیم و سیاست های خودمان را یک بار دیگر بازبینی کنیم و به شعار "نرمش قهرمانانه" اهتمام ویژه ای داشته باشیم؛ چه در خارج چه در حوزه سیاست های امنیتی چه در سیاست های فرهنگی؛ و متوجه باشیم که چرخش و نرمش به معنای گذر از اصول نیست.

اصولی که انقلاب بر آنها استوار شده است، آزادی، استقلال و اسلامیت است. حال این اسلامیت را باید با ایرانیت و با عدالت و بر اساس ساختار کلان کشور طراحی کرد. اسلامی که نسبتی با آزادی ندارد، اسلام نیست. اسلامی که نسبتی با عدالت اجتماعی ندارد، اسلام نیست. اسلامی که به حق مردم اعتنا نمی کند، اسلام نیست. اسلامی که برای حکمرانی از آراء و نظرات مردم استفاده نمی کند، نسبتی با اسلام واقعی ندارد.

اسلام حقیقی و اسلام آغاز انقلاب اسلامی و اصول انقلاب اسلامی بر مبنای آزادی، آزاداندیشی، آزادی در فکر و آزادی در انتخاب مشی و سلوک، و آزادی در بیان عقائد و اندیشه است. اگر ما جامعه ای بسازیم که آدمیان امکان بیان آزاد، اعتقاد آزاد، اندیشه ورزی آزاد را نداشته باشند، قطعاً از اصول انقلاب اسلامی منحرف شده ایم.

از همه بالاتر، عدالت اجتماعی، مبارزه با رانت های اقتصادی، و رانت های اطلاعاتی، در شمار نخستین اهداف و اصول انقلاب اسلامی بوده و هست.

تصویر

باید مدارا در تمام ارکان کشور ما چه در اندیشه ورزی، چه در ارائه راه و بیان اندیشه، چه در کنش و واکنش های اجتماعی نهادینه شود.

ساعدنیوز: به نظر حضرتعالی شفابخش ترین مرهم برای دردی که در جامعه سرباز کرده و می تواند کل پیکره اجتماع ما را به صورتی جدی به چالش بکشد چیست؟

دکتر بهمن اکبری: با توجه به این مقدمه کوتاهی که عرض کردم، باید بدانیم که اگر می خواهیم در کنار هم زندگی کنیم و نه مرده گی، و می خواهیم به استمرار خوبی ها و نعمت ها ادامه داده باشیم، نه این که نعمت ها را در زمان خودمان فنا کنیم، آن وقت است که باید به مدارا به عنوان یک اصل مسلم و ضرورت اجتماعی توجه پیدا کنیم.

مدارا نه فقط به معنای یک موضوع به اصطلاح تشریفاتی و یا ژستی برای گفتار و تیپی برای این که میخواهیم خودمان را در شمار اهل مدارا نشان دهیم. خیر؛ باید مدارا در تمام ارکان کشور ما چه در اندیشه ورزی، چه در ارائه راه و بیان اندیشه، چه در کنش و واکنش های اجتماعی باید نهادینه شود.

این نهادینه سازی اصل مدارا نه فقط ضرورت بنیادین برای مردم، بلکه مهمتر برای حکمرانی است. حکمرانان ما باید تابع سیاست مدارا باشند. یعنی ما به دیگری و برای دیگری حقوقی را قائل باشیم.

"باهم زندگی کنیم؟" یا "باهم مردگی کنیم؟"سخن این است و بس. اگر هدف ما برابر گزاره نخست باشد؛ ناگزیر از انتخاب راهبرد "مدارا" هستیم؛ "مدارا" نه فقط به عنوان امری ظاهری، سطحی و شعاری بلکه به مثابه امری بنیادین و زیرساختی.

"مدارا" در نهاد قدرت باید ذاتی و بنیادین شود؛ هیچ صاحب قدرتی چه خصوصی و چه عمومی در هیچ زمینه ای حق "استبداد" و "خودرایی" و "خوخواهی" را ندارد. این امر نه فقط کششی عرفانی و توصیه اخلاقی نیست بلکه امری است کاملا حقوقی و قانونی.

حکمرانی شایسته مشروط به "قانون" و مشروط به "مدارا" است. "مدارای قانونی" در حقوق اسلامی همچون اصل کلیدی "عدم عسر و حرج" و "عدم ضرر" و "عدم اضرار به غیر" است.

"استبداد رای" و "عدم مشارکت مردم" در امر سیاسی و اجتماعی؛ نشانه ظاهر و بارز "نبود نظارت مستقیم" و "عدم پاسخگویی صاحبان قدرت" است؛ از این رو "راسل" برای آیندگان دو توصیه داشت یکی عقلانی و دیگری اخلاقی. در توصیه دوم می گفت: "عشق ورزیدن" از سر "خردمندی" است و "تنفر" و "نفرت پراکنی"، نشانه "جهالت" و "حماقت" و چنین است که کتاب "همزیستی معاصر" بر مدار "مدارا" است.

از این رو، جوامع انسانی و بویژه جامعه ما نیازمند ساخت و پرداخت و گسترش "گفتمان مدارا" است؛ چراکه گفتمان ها در عین حال که مستقل هستند به اقتضائات اجتماعی و یا فرهنگ جامعه نیز بستگی دارند؛ گفتمان ها "بیان واقعیات" می کند در عین اینکه در ارتباط با وضعیت جامعه نیز صورتبندی می شوند؛ "گفتمان ها" یعنی "مفهوم سازی" های جدید حسب اقتضائات جامعه.

اجازه دهید در انتهای عرایضم اشاره ای بکنم به یکی از احادیث روایت شده از امام یازدهم شیعیان که امروز سالروز شهادت آن بزرگوار است. امام عسکری(ع) در خصوص مهر و مدارا و امکان گفت وشنود منطقی و انسانی و روش و رفتار نیک وسازنده با همکیش و همنوع فرمود:

قُولُوا لِلنّاسِ حُسْناً، مُؤْمِنُهُمْ وَ مُخالِفُهُمْ،

أمَّا الْمُؤْمِنُونَ، فَیَبْسِطُ لَهُمْ وَجْهَهُ،

وَ أمَّا الْمُخالِفُونَ، فَیُکَلِّمُهُمْ بِالْمُداراهِ لاِجْتِذابِهِمْ إلَی الاْیِمانِ

"با همه ی انسان ها با هر آیین و اندیشه و روشی خواه با ایمان و خواه مخالف و دشمن، خوش زبان و نیکوگفتار و خوش برخورد و نیکو کردار باشید؛ چراکه مردم خردمند و درست اندیش و درست کار، با دوستان با ایمان، با چهره ای شاد و شاداب روبه رو می شوند، و نسبت به مخالف و بدخواه نیز ( حسب بشردوستی و جذب آنان) روش و رفتاری انسان دوستانه خواهند داشت"(مستدرک الوساّئل/ ج ۱۲/ ص ۲۶۱ ح ۱۴۰۶۱.)

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (581 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (343 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (310 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (235 نظر) ایده خلاقانه دانشجو برای گرم کردن غذا در خوابگاه +عکس/ اجاق گاز با دیدن این صحنه تشنج کرد🤣 (192 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (173 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (161 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (156 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (146 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (142 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (138 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (136 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (127 نظر) خلاقیت خنده دار یک پیرمرد در نگه داشتن جای پارک برای رفیقش+عکس /خدایا به این شفا نده ما بخندیم🤣 (125 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (121 نظر)
دیگران می‌خوانند   
فال شمع روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز شنبه 11 آذر ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال روزانه شنبه 11 آذر ماه 1402 فال انبیاء روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال حافظ با تفسیر امروز شنبه 11 آذر 1402 + فیلم وقتی حامد آهنگی مریم امیرجلالی رو میترسونه/ بیا خوب نترسیدن!+ویدیو تاثیرگذارترین سکانس سرزمین مادری که ارزش چندین بار دیدن رو داره+ویدیو غوغای صدای بهشتی علی طولابی در حرم امام رضا (ع)/ فقیر و خسته به درگاهت آمدم...+ویدیو غوغای صدای بهشتی عرفان طهماسبی با آهنگ چقدر برای امروز از لحظه هام گذشتم/ صدبارم بشنوی کمه+ویدیو رونمایی از میلیونرترین گدای کل دنیا/ با چه سر و وضعی هم مردم رو گول زده+عکس این مرد 15 سال تمام بدون پول زندگی کرد/ واقعا تو دیگه کی هستی؟+عکس قدرت ماورائی یک مرد که به تنهایی قطار 180 تنی را جا به جا کرد+ویدیو باورنکردنی ترین معجزه دنیا؛ یک نوزاد بعد ایست قلبی کامل دوباره زنده شد! النصر رونالدو را از پوسترش حذف کرد!+عکس سکانس کتک خوردن طناز طباطبایی از نوید محمدزاده در فیلم خشم و هیاهو / واکنش عجیب بازیگر زن بعد از سیلی خوردن! شاهکار تکرار نشدنی خنده بازار در تقلید حضور علی دایی در برنامه نود / لامصب هیچ وقت قدیمی نمیشه😂😂😂 (فیلم) هانیه توسلی راز علت ازدواج نکردنش را فاش کرد / ایشالا پیر نمیشم! (فیلم) گریه های سوزناک دختربچه معروف اینستاگرام به خاطر پیر شدن مادرش در آینده! / تو پیر بشی من چیکار کنم؟ تنها بازی فوتبال ایران که اشک جواد خیابانی را درآورد+ویدیو (فیلم) تیکه جالب پسر بچه بانمک به ترانه علیدوستی در فیلم تفریق / آدم با مامانش اینجوری حرف میزنه؟!😅 واکنش خبرساز فردوسی پور به جای خالی برنامه نود/ به شناسنامه ام دست نزدم!+ویدیو (فیلم) آرام کردن معلم عصبانی با اجرای آهنگی از استاد شجریان / معلم آخرش پسره رو بغل کرد😍 (فیلم) دوربین مخفی معلم باحال از دانش آموزان کلاسش / عکس العمل بچه ها به دوربین جالبه! بعد رونالدو حالا نوبت به جانی دپ و هانده ارچل رسید که برن عربستان!+ویدیو روستای روئین بهشتی برین خلاقیت باحال در استفاده از پارک‌های جیبی به جای پارکینگ ها/ انیشتن هم با دیدن این صحنه یکه میخورد+عکس امام جمعه تهران: میرزاکوچک خان و شهید مدرس هم بسیجی بودند نحوه مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه ایلام نحوه انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه ایلام نحوه ی ورود و ثبت نام سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری نحوه مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه انتخاب واحد در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا+ آموزش تصویری نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه ی ورود و ثبت نام در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا+ آموزش تصویری (ویدئو) سکانس خنده دار و باحال از شانس نقی پایتخت/میگه پِنجاه تا سنگ ...😂 (ویدئو)عکس العمل مادران ایرانی در مهمانی ها وقتی بچه شلوغی میکنه/صدبارم ببینی کمه🤣
تیتر امروز   
رونمایی از میلیونرترین گدای کل دنیا/ با چه سر و وضعی هم مردم رو گول زده+عکس این مرد 15 سال تمام بدون پول زندگی کرد/ واقعا تو دیگه کی هستی؟+عکس باورنکردنی ترین معجزه دنیا؛ یک نوزاد بعد ایست قلبی کامل دوباره زنده شد! امام جمعه تهران: میرزاکوچک خان و شهید مدرس هم بسیجی بودند آموزش و پرورش، ابطال شرط سنی 22 سال را نپذیرفت! کشف زیباترین گنج دریایی دنیا هنگام غذا خوردن/ این حجم از خوش شانسی غیر قابل باوره!+عکس کشف شگفت انگیز یک گنج گران قیمت توسط عروس خوش شانس/ خرج عروسیشون جور شد+عکس چک 3 میلیونی رهبر انقلاب برای استاد شهریار/ سرانجام جالب آن پول چه بود؟ محققان راز قدیمی «غار شیطان» را کشف کردند مسدود کردن دارایی های ایران در قطر برای روحیه دادن به صهیونیست ها! شیر خشک سهمیه بندی و گران شد / به بی شناسنامه ها و اتباع خارجی سهمیه تعلق نمی گیرد! ماجرای تیراندازی شبانه در زاهدان چه بود؟ + جزئیات پایان آتش بس 7 روزه در غزه بدون اعلام تمدید پاپ فرانسیس تجاوز صهیونیست ها را عملیات تروریستی خواند حواشی داغ امروز جمعه 10 آذر 1402
منتخب روز   
(فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍 فیلم رنگی واقعی از یک دوئل در سال 1896‎/ حاوی صحنه های دلخراش