ساعدنیوز
ساعدنیوز

قربانیان تجاوز را سرزنش نکنید!

  سه شنبه، 16 خرداد 1402   کد خبر 343004
قربانیان تجاوز را سرزنش نکنید!
ساعد نیوز: نتایج پژوهشی تازه که در مقاله ای علمی منتشر شده اشاره می کند که "ترس" و "تهدید" می توانند مدارهای عصبی قشر مغز که کارکردشان برای کنترل کنش می باشد را مسدود کنند و این امر منجر به بی حرکتی غیر ارادی می شود.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرارو، یافته علمی تازه‌ای نشان می‌دهد استدلال‌هایی که در آن قربانیان تجاوز را به دلیل به اصطلاح انجماد و یخ زدگی (انفعال در برابر تجاوز و عدم واکنش فعالانه نشان دادن) مورد سرزنش قرار می‌دهند نامناسب و غیر منصفانه هستند.

به گزارش فرارو به نقل از ال پائیس، فلج ناگهانی حالتی است که در آن احساس می‌کنید بیرون از بدن خود قرار دارید و نمی‌توانید دست‌ها یا پا‌های تان را کنترل کنید. یخ زدن نه به دلیل سرما بلکه به خاطر ترس برای زنده ماندن اصطلاحی است که برای این نوع از فلج شدگی به کار می‌رود. زنانی که در کشور‌های مختلف جهان از تجاوز جان سالم به در برده اند این حس را به خاطر می‌آورند. با این وجود، از این تجربه اغلب در فرایند‌های قضایی استفاده می‌شود. نتیجه چنین کاری آن است که این استدلال مطرح شده که اگر قربانی تجاوز مقاومت نکرد بدان معناست که رضایت خود را نسبت به رابطه جنسی ابراز داشته یا آن که در وضعیتی بدتر به بهانه‌ای برای سرزنش قربانی به خاطر عدم واکنش نشان دادن اش تبدیل می‌شود. این ذهنیت باعث ایجاد افسانه رایجی می‌شود که استدلال می‌کند قربانی هنگام تجاوز باید چگونه رفتار کند.

"ابانی داوان" و "پاتریک هاگارد" از موسسه علوم اعصاب شناختی در دانشگاه کالج لندن برای مقابله با این فرض اشتباه مقاله‌ای را با عنوان "شواهد علوم اعصاب با افسانه تجاوز جنسی مقابله می‌کند" در نشریه Nature Human Behaviour منتشر کرده اند.

این دو پژوهشگر توضیح می‌دهند که تحقیقات علوم اعصاب نشان می‌دهد که ترس و تهدید قادر هستند مدار‌های عصبی قشر مغز را برای کنترل کنش مسدود کنند و این امر منجر به بی حرکتی غیر ارادی می‌شود. درک این موضوع درباره فرایند مغز می‌تواند به درک ما از واقعیت تجربیات و رنجی که قربانیان تجاوز جنسی متحمل می‌شوند کمک کند. در نتیجه ایجاد چنین درکی می‌توان با افسانه‌های مرتبط با تجاوز جنسی مقابله کرد و این امر در حوزه قضایی نیز به تضمین عدالت کمک می‌کند.

هاگارد می‌گوید: "ما دریافتیم که بی حرکتی می‌تواند غیر ارادی باشد. در نتیجه، قربانیانی که در حین تجاوز جنسی به طور غیر ارادی یخ می‌زنند مصداق این مورد هستند".

او می‌افزاید: "در واقع، زنان به دلیل یخ زدن و عدم واکنش در برابر تجاوز مورد سرزنش قرار می‌گیرند یا به طور ضمنی گفته می‌شود بی حرکتی شان کاملا غیر ارادی نیست بلکه نشان دهنده رضایت است". هاگارد امیدوار است که تمرکز بر سازوکار‌های مغزی بتواند به مقابله با افسانه تجاوز کمک کند تا دیگر این پرسش نامناسب درباره قربانی تجاوز جنسی مطرح نشود: "چرا او کاری نکرد و به مقابله با متجاوز مبادرت نورزید"؟

داوان همکار دیگر او در این پژوهش می‌گوید: "برای درک این که چرا قربانی کاری نکرده باید درک کنیم که انسان‌ها در هنگام مواجهه با تهدید چگونه عمل می‌کنند. پاسخ قربانی چه از نظر عصبی و چه از نظر رفتاری به شدت تهدید و میزان نزدیکی آن و ظرفیت بالقوه درک شده برای فرار از تهدید بستگی دارد".

قربانیان تجاوز

بجنگید، فرار کنید یا یخ بزنید و کاری نکنید!

هنگامی که با تهدیدی مواجه می‌شویم مغزمان از خود واکنش نشان می‌دهد. آمیگدال بخش کوچکی در مغز که به اندازه یک لوبیا است واکنش‌های عاطفی مغز را مدیریت می‌کند و اولین بخشی است که محرک را دریافت می‌کند. زمانی که آمیگدال احساسات را مورد پردازش قرار می‌دهد پیامی را به هسته‌های حرکتی ساقه مغز می‌فرستد و سپس با ماهیچه‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

انسان و سایر مهره داران می‌توانند از میان چندین پاسخ یکی را از خود نشان دهند. اگر شدت تهدید خفیف باشد ممکن است با درگیر نزاع شدن یا فرار از خود واکنش نشان دهند. با این وجود، انسان هنگام مواجهه با تهدید ناگهانی و جدی ماند محدودیت فیزیکی ممکن است واکنش متفاوتی را از خود نشان دهد که با عنوان "بی حرکتی تونیک" (بی حرکتی طولانی مدت در یک وضعیت ثابت) یا بی حرکتی همراه با فروپاشی شناخته می‌شود.

فرضیه محققان این است که زنجیره پیام‌هایی که بخش‌های مختلف مغز برای واکنش به خطر ارسال می‌کنند جایی در طول مسیر دچار فلج شدگی می‌شوند. این امر باعث انسداد مدار‌های عصبی‌ای می‌شود که کنترل داوطلبانه بر حرکات بدن را ارائه می‌دهد. این فرایند در یک لحظه رخ می‌دهد، زیرا مغز متوجه می‌شود که بهترین راه برای زنده ماندن در مواجهه با تهدید ثابت ماندن و عدم تحرک است. این مورد در خلبانان هواپیما که حین پرواز با شرایط اضطراری مواجه می‌شوند نیز مشاهده شده است.

شواهدی غیر مستقیم، اما قابل توجه

هاگارد می‌گوید: "در حال حاضر این یافته صرفا در حد فرضیه است، زیرا انجام مطالعات تجربی بر روی انسان‌ها به منظور مشاهده تهدیدات شدید ناگهانی مانند مواجهه با تجاوز جنسی به دلایل واضح اخلاقی امکان پذیر نیست".

مطالعات انجام شده محدود به مواجهه فرد با تهدیدات خفیف بوده و شواهدی غیر مستقیم را ارائه می‌دهد و به شهادت انسان‌های قربانی تجاوز شده و مطالعه روی حیوانات محدود شده است. با این وجود، شواهد اگرچه غیر مستقیم هستند، اما قابل توجه و در هماهنگی با یکدیگر می‌باشند.

شواهد زیادی در پرونده‌های مرتبط با تجاوز در بسیاری از کشور‌ها وجود دارند. در پرونده‌ای در سال 1992 میلادی در ایالات متحده مدارکی وجود داشت که نشان می‌داد قربانی تجاوز در چندین نوبت "نه" گفته، اما هیچ مدرکی مبنی بر آن که او مقاومت موثری انجام داده وجود نداشت.

قربانی در پاسخ به این پرسش که چرا دچار "یخ زدگی" (انفعال) شده بود پاسخ داد:"نمی دانم به او گفتم بس است، اما او متوقف نمی‌شد. بنابراین، فکر کردم اگر کارش را انجام دهد پس از آن می‌رود و نجات پیدا می‌کنم".

در مورد قضایی دیگری که در پژوهش اخیر به آن پرداخته شد در استرالیا در سال 2018 میلادی از قربانی پرسیده شده بود که آیا هنگامی که مورد تجاوز قرار گرفت چیزی گفته بود و او پاسخ داد:"خیر، من هیچ کاری انجام ندادم".

"داوان" و "هاگارد" در مقاله خود اشاره می‌کنند که 70 درصد از زنانی که پس از تجربه خشونت جنسی به اورژانس مراجعه کرده اند تجربه بی تحرکی تونیک را بازگو کرده اند.

علوم اعصاب می‌تواند در عدالت قضایی به ما کمک کند

پژوهشگران استدلال می‌کنند که سیستم قضایی باید تشخیص دهد که عدم اقدام گاهی می‌تواند داوطلبانه باشد و آن که تعهدات و مسئولیت در قبال تجاوز باید متوجه متجاوز و نه قربانی باشد. آنان معتقدند از این طریق علوم اعصاب می‌تواند به عدالت قضایی کمک کند.

آنان به نتیجه مطالعه‌ای تازه اشاره می‌کنند که نشان می‌دهد آموزش دادن به افسران پلیس در مورد چگونگی کار سازوکار مغز می‌تواند باعث کاهش پذیرش افسانه‌های مرتبط با تجاوز جنسی توسط آنان شود. این موضوع هم چنین نشان می‌دهد در آن صورت تمایل قربانیان برای پیگیری رویه‌های قانونی با ببهود همراه بوده است و در نهایت بر روی نتایج حقوقی و قضایی تاثیر مثبتی داشته است. آن مطالعه نشان می‌دهد که آگاهی بیش‌تر می‌تواند باعث شود قربانیان احساس گناه کم تری داشته باشند.

چرا روایت‌های قربانیان گاهی "از هم گسیخته" هستند

داوان و هاگارد در مقاله تازه منتشر شده شان به "مشکل دوم" که در دادگاه‌ها در مورد قربانیان دچار فلج شدگی حین تجاوز وجود دارد اشاره کرده و می‌نویسند: "روایت آنان از ماجرا اغلب از هم گسیخته و فاقد عبارت توضیحی متعارف است و وکلای مدافع اغلب از این واقعیت سوء استفاده کرده و توجهات را به ناتوانی قربانی در بیان و توجیه رفتار خود در هنگام حمله معطوف می‌کنند".

چنین وضعیتی باعث می‌شود تا قربانی سرزنش شود یعنی منحرف کردن توجه از رفتار متجاوز به رفتار ظاهرا عجیب و غریب قربانی. پژوهشگران علوم اعصاب، اما می‌گویند این رفتار عجیب نیست بلکه به طور کلی مشخصه به خاطر آوردن خاطرات آسیب زا می‌باشد و در مجموع پراکنده و نامنسجم است. آنان می‌گویند:"به نظر می‌رسد در مباحث حقوقی بی تحرکی در هنگام مواجهه با تهاجم نادیده گرفته شده است"

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (727 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (677 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (407 نظر) خلاقیت خنده دار ناخدای کشتی با ایجاد مُستراح در لِنج+عکس/ بمیرم برای ماهی های کف دریا🤣 (189 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (188 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (171 نظر) رونمایی از عکس واقعی زلیخای یوسف پیامبر (یوزارسیف) که در موزه مصر نگهداری میشود /چقدر برازنده و زیبا... (148 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (137 نظر) ایران در زمان یوزارسیف (یوسف پیامبر) چگونه بود؟ (127 نظر) تصاویری از منحصر به فردترین نان هایی که یک شاطر خانوم میپزد/ از بس خوشگلن آدم دلش نمیاد بخوردشون! (118 نظر) کشف شگفت انگیز حلقه طلایی و زیبای کوروش کبیر در روسیه/ چهره شاه ایران باستان رونمایی شد+عکس (80 نظر) تنها فرزند ناصرالدین شاه که انقلاب اسلامی را دید (77 نظر) (فیلم) لحظه دیده نشده از تجلیل آیت الله هاشمی رفسنجانی از مریم میرزاخانی بعد از کسب مدال طلای المپیاد ریاضی با مجری گری حداد عادل (76 نظر) ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... (70 نظر) (فیلم) وقتی رضا بهرام آهنگ بختیاری رو از خود بختیاری‌ها بهتر می‌خونه / بیو بیو که دلُم سیت تنگه! (70 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) کشف چاهی باستانی در فلسطین که یوسف پیامبر را در آن انداختند! یوسف از قعر چاه به قصر عزیز مصر رسید مادر و خاله دوقلو این بچه را گیج کردند + فیلم (ویدئو) حضور مریلا زارعی در تلویزیون وقتی 9 ساله بود/از همون موقع متین و باوقار😍 سکانس دیدنی از فیلم سینمایی "ضد"+فیلم /خامنه ای و باهنر و بهشتی رو بزن... واکنش وزیر علوم به عزل جلیلی از ریاست دانشگاه شریف/ سرمربی تصمیم می‌گیرد چه کسی داخل زمین بازی کند+ فیلم تغییر چهره جالب جانی دپ از کودکی تا پیری توسط هوش مصنوعی +فیلم گرامیداشت روزدانشجو با حضور وزیر امور خارجه در دانشگاه تهران+عکس شوخی رهبر انقلاب درباره تماشای «سیا ساکتی» با نوه‌هایشان+فیلم/چشم میگیم اگه گوش کنن😂 جزئیات جدید از نحوه ‌قتل ‌داریوش مهرجویی و همسرش/ طراح اصلی قتل که بود؟ حقوق سربازان مجددا افزایش پیدا می کند خلاقیت خنده دار یک راننده ایرانی برای فالوورهایش+عکس/لعنتی حداقل یک فرصت بهشون بده شاید خوشت بیاد🤣 پلاستیک های صنعتی پارس پلیمر چگونه در پیشرفت صنایع مختلف تاثیرگذار است؟ (عکس)جیره بندی خنده دار تخم مرغ در خوابگاه دانشجویی پسران!/ بیچاره سینا😂 خالکوبی جالب بر بدن یک شهید / ماجرا چه بود؟ (فیلم) واکنش احساسی نوزاد تازه متولد شده به صدای مادرش فضای مجازی رو ترکوند! چه ناز داره مامانشو نگا میکنه😍 باچکیده ای ازنام آوران ایرانی آشناشوید خاطرات جالب امین حیایی از زنده یاد خسرو شکیبایی+ فیلم حمله مادر تتلو به مردم +عکس/ چیکار به مردم داری پسرتو باید جمع میکردی! نون خ این بار در چابهار/شهر بعدی کجاست؟ + تصاویر واکنش ضرغامی به ماجرای صادق بوقی، پیرمرد گیلانی: ملاک‌های ما چندگانه و متضاد است هاشمی‌نسب به تمام خانواده‌ام بی‌احترامی کرد/ او با دشمن فرضی‌اش هم درگیر می‌شود (فیلم) پسری که برای فرار از مشق نوشتن می خواد کارگر ساختمونی بشه! / یه اسیر شدیم خاصی تو چشماشه!😂 خوش و بش ریچارد نیکسون با محمدرضا پهلوی که زمینه ساز یک اعتراض تاریخی شد +عکس (ویدئو) شکستن کوزه پیدا شده شده از زیر خاک برای اولین بار/چه گوشواره های زیبایی هم داره😍 ویدیوئی جالب و خنده دار از دعوای دو سنجاب وسط جاده/کاش یه نفر جداشون می کرد😂 (فیلم) واکنش بامزه سگ خجالتی به قربون صدقه رفتن خانم دکتر مهربون/ ای جانم خنده هاشو نگاا😍 شیطان تهران که به بانوان در خیابان تجاوز جنسی می کرد دستگیر شد/ +فیلم اولین مصاحبه‎ (فیلم) بهنوش بختیاری به پیشواز شب یلدا رفت / آخه از الان؟! سکانس خنده دار علی صادقی، ما هم خوبیم شکر خدا، هاشم مُرده🤣 (فیلم)شوخی تاریخی هادی کاظمی با همسرش سمانه پاکدل در برنامه خندوانه/خانومش حتما تو دلش گفته برنامه تموم میشه من میدونمو تو....😂😂 در این بانک از پول خبری نیست! داستان نوزادی که بانی کار خیر شد (فیلم) وقتی ارسطو چشمش به چشم دختر محمود نقاش میفته! / فقط آواز بهتاش: دختر نقاش باشی، با پیرهن خش خشی!😂 سکانس خنده دار متهم گریخت:پذیرایی برای شادی روح آن مرحوم بعد از نماز مغرب و عشا🤣 فیلم دیده نشده رازآلودترین کتابخانه جهان در تبت که فقط 5 درصد کتاب های آن ترجمه شده / شاید ما واقعا هیچی از حقایق دنیا نمی‌دونیم پاشنه آشیل «آرمان صهیونیسم» در جوامع غربی خرید نهال پسته بهتر است یا خرید نهال فندق؟ به سمت حذف «کنکور» می‌رویم/ کنکور مُخل «تربیت» است بابا نوئل واقعی در آسمان سوئیس رؤیت شد! / این صحنه رو فقط تو کارتون های کریسمسی دیده بودم! تولد نوزادی با دو بال واقعی در بدنش +عکس (فیلم) اولین مصاحبه رضا گلزار بعد از عضویت در هیئت رئیسه انجمن پدل ایران / این مسئولیت را من برگزیدم از میان همه خوبان!
تیتر امروز   
واکنش وزیر علوم به عزل جلیلی از ریاست دانشگاه شریف/ سرمربی تصمیم می‌گیرد چه کسی داخل زمین بازی کند+ فیلم جزئیات جدید از نحوه ‌قتل ‌داریوش مهرجویی و همسرش/ طراح اصلی قتل که بود؟ حقوق سربازان مجددا افزایش پیدا می کند خالکوبی جالب بر بدن یک شهید / ماجرا چه بود؟ حمله مادر تتلو به مردم +عکس/ چیکار به مردم داری پسرتو باید جمع میکردی! نون خ این بار در چابهار/شهر بعدی کجاست؟ + تصاویر واکنش ضرغامی به ماجرای صادق بوقی، پیرمرد گیلانی: ملاک‌های ما چندگانه و متضاد است هاشمی‌نسب به تمام خانواده‌ام بی‌احترامی کرد/ او با دشمن فرضی‌اش هم درگیر می‌شود در این بانک از پول خبری نیست! داستان نوزادی که بانی کار خیر شد پاشنه آشیل «آرمان صهیونیسم» در جوامع غربی به سمت حذف «کنکور» می‌رویم/ کنکور مُخل «تربیت» است تولد نوزادی با دو بال واقعی در بدنش +عکس هدیه غیرمنتظره سروش رفیعی به هواداران روزهای سخت + عکس این زن پس از 20سال بیهوشی به دنیا برگشت! کنایه عمو پورنگ به ماجرای فساد چای+عکس/ فقط هوا آلوده نیست !
منتخب روز   
(فیلم) کشف چاهی باستانی در فلسطین که یوسف پیامبر را در آن انداختند! یوسف از قعر چاه به قصر عزیز مصر رسید مادر و خاله دوقلو این بچه را گیج کردند + فیلم (فیلم) واکنش احساسی نوزاد تازه متولد شده به صدای مادرش فضای مجازی رو ترکوند! چه ناز داره مامانشو نگا میکنه😍 (فیلم) واکنش بامزه سگ خجالتی به قربون صدقه رفتن خانم دکتر مهربون/ ای جانم خنده هاشو نگاا😍 (فیلم) وضعیت خنده دار جوان ایرانی در متروی مشهد/ کودک درونش فعاله😂 (فیلم) سکانس عاشقانه پژمان جمشیدی و خانم بازیگر در طویله در سریال جهان بامن برقص (فیلم) آتش بازی جالب معلم شیمی خوش ذوق سر کلاس درس آزمایشگاهی/ دانلود یکی از این معلما لطفا😍 (فیلم) اجرای آهنگ اردک تک تک کنسرت خواننده مشهور را متوقف کرد! ابراز علاقه مردم به عمو پورنگ در کنسرت مهدی یغمایی (فیلم) صحنه غصه دار از عروس زیبایی که کنار قبر داماد با لباس عروس زنده به گور شد (فیلم) لهجه اصفهانی امیرالمومنین علی(ع) در فضای مجازی سر و صدا کرد! (فیلم) خاطرات جالب و شنیده نشده از دیدار احمدی نژاد و پادشاه عربستان / شاه سعودی گفت چرا این قدر در تلویزیون و رسانه هایتان به من فحش می دهید؟ (فیلم) نماینده مجلس: حقوق یک کارگر در آلمان 20 برابر حقوق کارگر ایرانی است؛ آنها BMW تولید می‌کنند ما دنا پلاس!