خطرات استفاده از تیرآهن تقلبی در ساخت و ساز

  دوشنبه، 27 فروردین 1403   زمان مطالعه 3 دقیقه
خطرات استفاده از تیرآهن تقلبی در ساخت و ساز
خطرات جانی و مالی استفاده از تیرآهن تقلبی در ساختمان‌سازی! تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی و راهکارهای پیشگیری.

استفاده از تیرآهن با هدف تقویت مقاومت قسمت‌های مختلف سازه دربرابر نیروهای جانبی انجام می‌گیرد. چنانچه این محصول فولادی تقلبی باشد نمی‌تواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد و درنتیجه خسارت زیادی بر پروژه تحمیل می‌شود. برای پیشگیری از این اتفاق، باید راه‌های تشخیص محصولات اصل از غیراصل را یاد بگیرید. برای این منظور، می‌توانید مقاله شیوه تشخیص تیرآهن تقلبی و اصل به 7 روش مختلف را مطالعه کنید. در این مطلب نیز به خطرات استفاده از تیرآهن تقلبی در ساخت‌وساز اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا با پیامدهای منفی بکارگیری مقاطع فولادی غیراصل آشنا شوید.

مشخصات تیرآهن تقلبی

تفاوت‌های ظاهری و فنی تیرآهن اصل و تقلبی را جدی بگیرید. محصولات اصل دارای پوشش سطح یکنواخت هستند؛ اما مدل‌های تقلبی معمولا اینگونه نیستند. وجود زنگ‌زدگی در بدنه محصول نیز بیانگر کیفیت پایین آن است و در چنین حالتی باید به اصل بودنش شک کنید. به‌طورکلی، روش‌های تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل شامل انجام آزمایش‌های شیمیایی، بررسی علامت استاندارد و اندازه‌گیری ابعاد و وزن آن می‌شود. با انجام این ترفندها می‌توان از اصالت کالا اطمینان حاصل کرد.

عدم تطابق وزن تیرآهن با جدول وزن اشتال نیز به‌عنوان یکی دیگر از ادله تقلبی بودن آن مطرح می‌شود. به‌عبارتی، وزن محصولات اصل تا حد زیادی به وزن مندرج در جدول اشتال نزدیک است. چنانچه اختلاف زیادی بین وزن محصول خریداری‌شده با وزن جدول وجود داشته باشد، نشان‌دهنده کیفیت پایین آن است؛ کیفیت پایین نیز می‌تواند به‌دلیل تقلبی بودنش باشد. به این ترتیب، ویژگی‌های مقاطع فولادی منتخب خود را از جهات مختلف بررسی کنید تا متوجه مرغوب یا نامرغوب بودن آن شوید.

راهکارهای جلوگیری از استفاده از تیرآهن تقلبی

خرید از مراکز معتبر و شناخته‌ شده یکی از راهکارهای عالی جهت جلوگیری از بکارگیری تیرآهن بی‌کیفیت است. مراکز معتبر فروش مقاطع فولادی، محصولات اصل برندهای مختلف را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. همچنین، چنانچه تناژ درخواستی شما بالا باشد می‌توانید سفارش خود را به‌صورت مستقیم در واحد فروش کارخانه تولیدکننده ثبت کنید. در‌این‌صورت، حتی قادر به درخواست گواهینامه و مدارک استاندارد محصول هستید. افزون‌براین، با نظارت مهندسی دقیق در مراحل ساخت‌وساز می‌توان مانع از بکارگیری محصولات فولادی نامرغوب شد و پروژه را تنها با مقاطع اصل و مرغوب پیش برد.

مسئولیت های قانونی استفاده از تیرآهن تقلبی

استفاده از تیرآهن تقلبی و بی‌کیفیت عواقب قانونی برای پیمانکاران مهندسین و ناظران ندارد و شامل جنبه کیفری نمی‌شود؛ اما می‌توان یک دادخواست دعوی مطالبه خسارت‌های وارده با نظر کارشناس در دادگاه ارائه کرد تا مشکل تحت پیگیری قرار بگیرد. درکل، برای به حداقل رساندن مشکلات و خسارات احتمالی در ساختمان‌سازی بهتر است از ضمانت ‌نامه‌ها و بیمه‌های ساختمانی استفاده کنید. قطعا تحت پوشش بیمه قرار گرفتن از اقدامات ضروری قبل از شروع پروژه ساخت‌وساز محسوب می‌شود. بیمه‌های مهندسی نیز در یک دسته‌بندی کلی شامل موارد زیر می‌شوند:

· بیمه مسئولیت مدنی در مقابل فرد ثالث

· بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسان ناظر، محاسب و طراح

· بیمه تمام خطر پیمانکاران (مناسب برای پروژه‌های بزرگ)

· بیمه تضمین کیفیت ساختمان یا عیوب مخفی و اساسی سازه (بیمه سازندگان ابنیه)

· بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان (مناسب پروژه‌های ساختمانی، عمرانی، صنعتی و خدماتی)

معرفی نهادهای ناظر و مرجع

سازمان نظام مهندسی از نهادهای ناظر و مرجع است که مهندسان منتخب خود را بعد از تایید پروانه ساختمان به مالک و مراجع صدور پروانه ساخت معرفی می‌کند. مهندسان که یکی از مدارک رشته‌های نظام مهندسی و کنترل ساختمان را دارند بر اجرای درست عملیات ساختمان‌سازی در حوزه صلاحیت درج‌شده در پروانه اشتغال خود نظارت می‌کنند. این افراد موظفند بر روند اجرایی ساختمان ازنظر انطباق با مشخصات موجود در پروانه، نقشه‌ها و محاسبات فنی نظارت نمایند. در آخر نیز فرآیند اجرایی سازه با مدارک موجود را گواهی کنند.

تیرآهن، با تنوع ابعاد و کاربردهای گسترده، از اسکلت آسمان‌خراش‌ها تا پی اسکله‌های عظیم، نقش حیاتی در برپایی سازه‌های مستحکم و پایدار ایفا می‌کند.

درواقع، ناظران بایستی گزارش نهایی هر یک از فرآیندهای اصلی کار را در اختیار مرجع صدور پروانه ساختمان قرار دهند. از فرآیندهای اصلی می‌توان به پی‌سازی، اجرای اسکلت، سفت‌کاری، نازک‌کاری و پایان کار اشاره کرد. درصورتی‌که ناظران با تخلفی در زمان اجرا مواجه شوند باید آن را به مرجع صدور پروانه و سازمان نظام مهندسی استان خود گزارش دهند. درکل، هدف از معرفی سازمان‌ها و مراجع مسئول نظارت بر کیفیت مصالح ساختمانی و سایر امور ساختمان‌سازی آشنایی افراد با نهادهای مرتبط در این حیطه است.

ضمن اینکه سامانه‌های گزارش تخلف نیز در کشور فعال شده‌اند و خدمات مناسبی را در اختیار شهروندان قرار می‌دهند. اگر قصد گزارش یک ساختمان‌سازی غیراصولی یا مواردی از این قبیل را به نهادهای مرتبط دارید می‌توانید با شماره 137 تماس بگیرید. ارائه راه‌های ارتباطی و سامانه‌های گزارش تخلف با هدف جلوگیری از ساخت‌وساز غیراصولی و مشکل‌دار در داخل کشور انجام گرفته است. درهرحال، فعالین مشغول در صنعت ساخت‌وساز باید به کیفیت محصولات فولادی موردنیاز خود و نحوه بکارگیری آن‌ها توجه لازم را داشته باشند تا خروجی کار در حدواندازه‌های استاندارد این حوزه باشد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم (1 نظر) فراجا: مأمور خاطی پلیس بازداشت و معلق از خدمت شد (1 نظر) استقبال عجیب دانش آموزان دختر از شهردار زنجان+عکس/ به صف شدن دختران برای تعظیم؟ (1 نظر) رونمایی از چهره هانیه غلامی در 22 سالگی وقتی که از دانشگاه فارغ التحصیل شد / چقد ظریف و زیباست (1 نظر) شهرداری کرمانشاه مجسمه پاندای کونگ‌فوکار را به آغوش مردم ایران بازگرداند/ رفته میکاپ کرده اومده😂+عکس (1 نظر) لوازم آرایش یک خانم شاغل که همیشه باید با خود داشته باشد (1 نظر) فرح پهلوی در چه شرایطی برای سگ سالومه مجری منوتو گریست؟ + ویدئو (1 نظر) استایل جذاب و جوان‌پسند داریوش فرضیایی، عموپورنگ خوش انرژی در 50 سالگی/ ماشاءالله پوستش چقدر صافه+عکس (1 نظر) از واکنش همایون شجریان به خیانتش تا صف طولانی امضای سروش صحت در حواشی داغ امروز سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1403 اعتراف چندش و عجیب اهالی قبیله آدم‌خوارها: من گوشت یک مرد و یک زن را خورده‌ام!+ویدیو فال انبیاء روزانه پنجشنبه 27 اردیبهشت ماه 1403 سلفی بامزه و سر صبحی شبنم قلی خانی با دختر یکی یدونه‌اش، شانا خانوم+عکس/ ماشالله بزرگ شده😍 طراحی چهره رهبر معظم انقلاب بر روی برگ درخت توسط این هنرمند+ویدئو/ منحصربفرد و بی نقص عکسی از درختکاری آیت الله جنتی در حیاط شورای نگهبان بررسی جذابیت های آلمان برای مهاجرت با موسسه مهاجرتی میرداماد
دیگران می‌خوانند   
استوری عاشقانه و جذاب مونا کرمی از همسرش سپند امیرسلیمانی/ تابلوی دیواری چقدر خاص و شیکه+عکس عاشق‌ترین و رمانتیک‌ترین حیوانات جهان را بشناسید+عکس نگاهی به خانه جذاب و شیک عموپورنگ و ننه نقلی و رونمایی از عکس آتلیه‌ای زیباشون+عکس (ویدئو) نحوه درست کردن یک دسر خوشمزه آلمانی با توت فرنگی و شیر (عکس) تیپ و چهره جدید «بابا پنجعلی» سریال پایتخت در مراسم تولد ایرج طهماسب تمسخر و خنده های ارژنگ امیرفضلی از نحوه پر کردن چاله های خیابان در کانادا+ویدیو فال انبیاء روزانه یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 ماجرای باقلوای یزدی دستپخت مادربزرگ رهبر معظم انقلاب نقاشی 400 ساله‌ای که یک پادشاه را «عاشق» کرد التماس سگ به پاکبان برای نجات توله های گرفتارش در آب بی جواب نماند+ویدئو/ مهربانی مهم ترین اصل انسانیت است... شباهت بی حد و اندازه پسر خوشتیپ و جذاب دانیال حکیمی به آقای بازیگر/ خندیدنشون هم کپی همدیگه هست+عکس تصویری از پسر قدبلند، مو فرفری و ریش دار کمند امیر سلیمانی در کنار دایی جان/ ماشالله چه بزرگ شده پشت صحنه جالب و دیدنی نماز خواندن شاهرخ استخری در سریال فاصله ها+ویدیو جواب قابل تامل آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره مسئله ترسیدنشان از مرگ+ویدیو نگاهی به تاج کیانی و کمربند زرین و لوکس ناصرالدین شاه قاجار+عکس سی امین سالگرد ازدواج مرجان صفابخش و همسرش مرحوم آرش میراحمدی بر مزارش +ویدئو غوغای اجرا و گیتارنوازی بی‌نظیر عرفان طهماسبی با آهنگ شدم سرگشته حیرانت ای دوست/ از شنیدنش محاله سیر بشید+ویدیو تجربه زندگی متفاوت در عربستان سعودی از زبان جورجینا نامزد رونالدو حال خوب زهره حمیدی بعد گذراندن دوران شیمی درمانی در کنسرت جدید محسن ابراهیم زاده +ویدئو وقتی میخوای فیلم آموزش خانه داری ضبط کنی اما همه جا رو به گند میکشی+ویدیو/ اینجا باید گفت تا آموزشهای بعدی خدا نگهدار😂 نوشته تحسین برانگیز روی شیشه مغازه یک شاطر تهرانی که نان رایگان میدهد/ دست مریزاد+عکس فال شمع روزانه امروز یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 وزارت ارشاد ناشران مجازی را غافلگیر کرد تقویت میل و عملکرد جنسی با این 10 ماده غذایی شگفت انگیز! فال قهوه با نشان روز یکشنبه 30 اردیبهشت ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 30 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز یکشنبه 30 اردیبهشت 1403+فیلم کبد چرب را با این میوه های شگفت انگیز درمان کنید! چگونه از افتادگی سینه‌ها جلوگیری کنیم؟ نگاهی به تیپ جوان پسند و امروزی احمدرضا عابدزاده در مراسم عروسی دخترش نگار+عکس/ بهش میخوره داماد باشه تا پدر عروس هم اکنون بارش شدید تگرگ در حرم رضوی/ مردم در منازل خود بمانند حیرت کاربران از صدای بهشتی و دلنشین فرشید نوابی مهران در سریال جدال با سرنوشت / شاهکار دیدنی آقای بازیگر سلفی عابدزاده با ستاره دربی 6 تایی رونمایی از خانواده جدید ستاره سادات قطبی و بچه های قد و نیم قد! چه خانواده پرجمعیتی+عکس فال ابجد روزانه یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 راه اندازی خط تولید آب معدنی {0 تا 100 هر آنچه باید بدانید!} جدیدترین ویدئو از وضعیت خیابان های مشهد بعد از بارش سیل آسا ویدیوی عجیب که در یک روز 12 میلیون لایک گرفت؛ خوردن یک ظرف 100 لیتری پُر از توت‌فرنگی در 12 ساعت+ویدیو سفر به ترکیه با بودجه محدود روش آسان طرز تهیه ترشی گوجه سبز با رب انار
منتخب روز