ساعدنیوز
ساعدنیوز

رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟

  سه شنبه، 08 اسفند 1402   زمان مطالعه 4 دقیقه
رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟
رتبه پیمانکاری شرکت یکی از معیارهایی است که می‌توانید از طریق آن شرکت‌های فعال در حوزه پیمانکاری را با یکدیگر مقایسه کنید. به صورت کلی رتبه پیمانکاری، معیاری برای بررسی صلاحیت و توانایی شرکت‌ها در انجام پروژه‌های عمرانی و پیمانکاری است.

در این مطلب از وب سایت ثبت 123 قصد داریم تا شما را با رتبه پیمانکاری شرکت‌ها آشنا کرده و در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

معرفی رتبه پیمانکاری شرکت

اگر بخواهیم شما را با رتبه پیمانکاری شرکت‌ها آشنا کنیم، باید گفت که رتبه بندی پیمانکاران، سیستمی شفاف برای ساماندهی فعالیت پیمانکاران در زمینه‌های مختلف است. ایجاد این سیستم مزایای گوناگونی دارد که از مهم‌ترین مزایای رتبه پیمانکاری شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالیت شفاف و آسان‌تر: پیمانکاران با اخذ رتبه بندی، صلاحیت و تخصص خود را به طور رسمی به اثبات می‌رسانند و می‌توانند با اعتماد به نفس بیشتری در مناقصات و پروژه‌ها شرکت کنند.

 • دسترسی به پروژه‌های دولتی: پیمانکارانی که رتبه بندی شده‌اند، واجد شرایط دریافت مجوز برای کار در پروژه‌های دولتی و خصوصی که از منابع مالی دولت استفاده می‌کنند، خواهند شد.

 • امکان شرکت در مناقصات دولتی: شرکت‌ها برای حضور در مناقصات دولتی، باید اقدام به ارائه گواهینامه رتبه بندی پیمانکاری کنند.

 • افزایش اعتماد و اعتبار: شرکت‌های دارای رتبه بندی، از نظر توانایی مالی، فنی و مدیریتی مورد تأیید سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته اند و از اعتبار و اعتماد بیشتری در نزد کارفرمایان و سایر شرکت‌ها برخوردارند.

 • افزایش فرصت‌های شغلی: شرکت‌های دارای رتبه بندی، می‌توانند پروژه‌های بزرگ‌تر و بیشتری را بر عهده بگیرند و در نتیجه، فرصت‌های شغلی بیشتری را ایجاد کنند.

به دلیل مزایایی که اخذ رتبه پیمانکاری دارد، افرادی که شرکت در حوزه پیمانکاری دارند برای فعالیت جدی اقدام به دریافت این رتبه می‌‌کنند. البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که این رتبه بندی توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و بر اساس ضوابط و آیین نامه‌های مصوب انجام می‌شود.

انواع رتبه بندی پیمانکاری

رتبه بندی پیمانکاری

نکته مهمی که در مورد رتبه پیمانکاری باید به آن توجه کنید، این است که این رتبه بندی انواع مختلفی دارد. به منظور بررسی انواع رتبه بندی پیمانکاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رتبه بندی پیمانکاری: این نوع رتبه بندی برای شرکت‌هایی که قصد انجام پروژه‌های عمرانی و پیمانکاری را دارند، صادر می‌شود.

 • رتبه بندی مشاور: این نوع رتبه بندی برای شرکت‌هایی که قصد ارائه خدمات مشاوره در زمینه‌های مختلف، از جمله طراحی، نظارت و مطالعات فنی و اقتصادی را دارند، صادر می‌شود.

 • رتبه بندی انفورماتیک: این نوع رتبه بندی برای شرکت‌هایی که قصد ارائه خدمات انفورماتیک و نرم افزاری به دستگاه‌های دولتی را دارند، صادر می‌شود.

 • رتبه بندی EPC: این نوع رتبه بندی برای شرکت‌هایی که قصد انجام پروژه‌های به صورت EPC (طراحی، تأمین، اجرا) را دارند، صادر می‌شود.

شما می‌توانید با توجه به شرایط شرکت خود، اقدام به اخذ رتبه پیمانکاری در انواع گفته شده کنید.

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری به پارامترهای مختلفی بستگی دارد اما به طور کلی، می‌توان گفت که شرایط زیر برای اخذ رتبه پیمانکاری لازم است. از مهم‌ترین شرایط عمومی اخذ رتبه پیمانکاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبت شرکت: شرکت متقاضی باید در یکی از قالب‌های شرکت‌های سهامی خاص، با مسئولیت محدود یا تعاونی به ثبت رسیده باشد.

 • حداقل سابقه کار: سابقه کار مورد نیاز برای اخذ رتبه‌های مختلف پیمانکاری متفاوت است. به طور کلی، برای اخذ رتبه 5، حداقل سابقه کار 1 سال و برای اخذ رتبه 1، حداقل سابقه کار 5 سال لازم است.

 • مدرک تحصیلی: اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت باید دارای مدرک تحصیلی مرتبط با رشته مورد تقاضا باشند.

 • توان مالی: شرکت متقاضی باید دارای توان مالی کافی برای انجام پروژه‌های مربوط به رتبه مورد تقاضا باشد.

 • تجهیزات و ماشین آلات: شرکت متقاضی باید دارای تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز برای انجام پروژه‌های مربوط به رتبه مورد تقاضا باشد.

 • نیروی انسانی: شرکت متقاضی باید دارای نیروی انسانی متخصص و مجرب برای انجام پروژه‌های مربوط به رتبه مورد تقاضا باشد.

مراحل اخذ رتبه پیمانکاری

 اخذ رتبه پیمانکاری

به صورت کلی اخذ رتبه پیمانکاری برای شرکت‌های فعال در زمینه‌های مختلف عمرانی، صنعتی و خدماتی یک موضوع لازم و ضروری است. اگر بخواهیم شما را با مراحل اخذ رتبه پیمانکاری آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتخاب رشته فعالیت

اولین قدم برای اخذ رتبه پیمانکاری، انتخاب رشته فعالیت است. هر رشته فعالیت، شرایط و ضوابط خاص خود را برای اخذ رتبه دارد.

تهیه مدارک

در گام بعدی باید متقاضیان مدارک مورد نیاز را برای اخذ رتبه تهیه کنند. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • مدارک ثبتی شرکت: اساسنامه، شرکت نامه، روزنامه رسمی و آگهی تاسیس

 • مدارک تحصیلی و سوابق کاری اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل

 • گواهی نامه‌های مرتبط با رشته فعالیت

 • مدارک مربوط به تجهیزات و ماشین آلات

 • مدارک مربوط به نیروی انسانی

 • گواهی نامه مالیاتی

 • گواهی نامه عدم سوء پیشینه

 • تعهدنامه عدم تعهد کاری در سایر شرکت‌ها

ارائه درخواست

در گام بعدی نیاز است تا متقاضی درخواست خود را به همراه مدارک مربوطه به سامانه رتبه بندی پیمانکاران ارائه دهد تا فرآیند ارزیابی مدارک آغاز شود.

بررسی و ارزیابی مدارک

پس از ارائه مدارک از سوی شما، مدارک ارائه شده توسط کارشناسان سامانه رتبه بندی پیمانکاران بررسی و ارزیابی می‌شود.

بازدید از محل شرکت

در صورت تایید شدن مدارک شما، کارشناسان سامانه رتبه بندی پیمانکاران اقدام به بازدید از محل شرکت شما می‌کنند تا وضعیت آن را بررسی کنند. لازم به ذکر است که در برخی موارد، از متقاضی و اعضای هیئت مدیره شرکت مصاحبه گرفته می‌شود.

اعلام نتیجه

پس از بررسی مدارک، بازدید از محل شرکت و مصاحبه، در نهایت پرونده شما به صورت کلی ارزیابی شده و نتیجه نهایی اخذ رتبه پیمانکاری به متقاضی اعلام می‌شود.

حرف آخر

در این مطلب شما را با اخذ رتبه پیمانکاری آشنا کرده و همان طوری که بیان شد، رتبه بندی پیمانکاری ابزاری برای سنجش صلاحیت و توانایی شرکت‌های پیمانکاری است و مزایای متعددی برای شرکت‌ها به ارمغان می‌آورد. با توجه به موارد گفته شده در این مطلب می‌توانید به راحتی مراحل رتبه بندی پیمانکاری را طی کرده و از این طریق به هدف خود برسید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (139 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (104 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (51 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (45 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (36 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (29 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (26 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (24 نظر) جشن تولد ساده و خلوت سارا و نیکای پایتخت در یک رستوران لوکس و شیک/ رنگ کیکشون چقدر دلبره+عکس (22 نظر) پاسخ شدید و کوبنده مریم امیرجلالی به مهران رجبی+ویدئو/ اصرار داشت که من با روسری شبیه خانم امیرجلالیم؛ گفتم دماغ هر کی بزرگتره اون مهران رجبیه! (22 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (19 نظر) خلاقیت جالب شهرداری گرگان با طراحی یک ایستگاه اتوبوس منحصر به فرد/ فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+عکس (19 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (16 نظر) خلاقیت خنده دار و هوش پَران یک ایرانی در پیوند موفقیت‌آمیز مبل راحتی با صندلی حماسه آفرید+عکس/ به این دکترای افتخاری ندن در حقش ظلم کردن😂 (15 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (15 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس جدید از جشن تولد 24 سالگی پردیس پورعابدینی در یک کافه باصفا و دلباز در تهران/ مثل همیشه شیک و باکلاس پشت صحنه جالب و بی‌نظیر غرق شدن همای پایتخت در استخر/ واقعا دست مریزاد+ویدیو سوال مژده لواسانی از وزیر ارشاد: چرا گفتین معین برگرده؟ +ویدئو رونمایی از پسرهای خوشتیپ و خوش قد و بالای آقا رشید محبوب ایرانی ها+عکس (عکس) ماهی گیری بوراک اوزچیویت و پسرش / پدر و پسر دور از چشم فحریه اوجن چه تیپی زدن (عکس) دکوراسیون مدرن و بی نظیر منزل مریم معصومی / ایده دیزاین خانه به سبک خانم سلبریتی (عکس) سحر دولتشاهی در پشت صحنه سریال "افعی تهران" با پیمان معادی (عکس) ایده ست کردن کت شنل و دامن پلیسه به سبک مریم اوزرلی / سلیقه مریم اوزرلی تو لباس بی نظریه حتما امتحان کن (عکس) دیزاین شیک غذای جورجینا و رونالدو کنار ساحل / رونالدو روی قهوه جورجینا عکسشو چاپ کرده (فیلم) دردناک ترین مرگ تاریخ با تحمل وحشتناک ترین درد دنیا / ورود افراد با ناراحتی قلبی ممنوع ویدئو ضبط شده از قدرت های عجیب چند ابر انسان که شما را شوکه می کند / ایا واقعا ابرقهرمان ها وجود دارن؟! خلاقیت خنده دار راننده قزوینی، با نوشته جالب پشت نیسان اش حماسه ساز شد/ سلطان جاده خودتی و بس🤣 یکتا ناصر سوفیا را دزدیده مدرسه هم نمی برد!/ وکیل منوچهر وسط آمد فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ وقتی ناصرالدین‌ شاه باستان‌شناس شد / خورهه؛ بنای اسرارآمیز+ فیلم چیدمان میز صبحانه مفصل و متنوع آیسان خانوم نو عروس رضا گلزار برای همسرش/ چه کدبانو و با سلیقه+عکس خلاقیت خنده دار مهندس ایرانی در پیوند پیکان گوجه ای و حیوان چهارپا حماسه آفرید+عکس/ شرکت بنز باید سازنده اینو استخدام کنه تیپ، ژست و چهره بامزه «پارسا پیروزفر» بازیگر جنجالی در 9 سالگی+ عکس تغییر تیپ و چهره «گونگ بوک» سریال امپراطور دریا بعد 20 سال+ عکس جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای گرم کردن غذایش حماسه آفرید/ خسته نباشی هم وطن +عکس 10 وسیله که باید فورا از دکوراسیون حمام حذف کنید 7 وسیله حمام و سرویس بهداشتی که باید دائم عوض شود برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن چه کنیم نحوه صحیح چسباندن مژه مصنوعی در خانه تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری حضور رضا قوچان نژاد با راننده شخصی بر سر مزار پدربزرگش و بوسه احساسی بر قبر وی+عکس/ چه خوبه که هر وقت میاد ایران یه سری بهشون میزنه👌 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم خلاقیت خنده دار شرکت نایک در ساخت کتونی با الهام از کفش دومادای دهه شصتی/ لامصب تصوراتمو آتیش زد😂 تجربه ترسناک مهراوه شریفی نیا از گریم مادرش در پشت صحنه فیلم دزد عروسک ها/ انصافا هم ترس داره+فیلم به رخ کشیدن کدبانویی و همسر دوستی به سبک ستاره سادات قطبی+ویدئو/ سوپ رو پسراش و خودش خوردن تموم شده دوباره برای همسرش پخته خلاقیت منحصر به فرد یک مرد فروشنده با نوشته جالب پشت شیشه مغازه‌اش در بازار تهران/ همه رو شرمنده درک و شعورش کرد+عکس (تصاویر) رشد باورنکردنی ریش مرد فرانسوی که نه تنها قلب‌ها را تسخیر کرد، بلکه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرد/ ریش یا خانه ی گربه! فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 (تصاویر) با گوشت‌ چرخ کرده چه غذایی درست کنیم؟/ 7 غذای خوشمزه و پرطرفدار با گوشت چرخ کرده برای مقابله با فوبیای کنکور ابتدا باید آن را بشناسیم
تیتر امروز   
خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ...