ساعدنیوز
ساعدنیوز

شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور آلمان چگونه است؟

  شنبه، 07 تیر 1399   زمان مطالعه 7 دقیقه
شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور آلمان چگونه است؟
به عنوان کشوری که یکی از بزرگ ترین قطب های صنعتی جهان بعد از آمریکا و ژاپن که از لحاظ اقتصادی تحصیل در آلمان در حال رشد بوده و این روند همچنان ادامه دارد با استقبال شدیدی مواجه شده است .

دانش آموزان خارجی که برای تحصیل در دوره دبیرستان به آلمان می آیند، می توانند در یک دبیرستان (دبیرستان عمومی) با همتایان آلمانی خود تحصیل کنند. کلاس ها به طور کلی به زبان آلمانی تدریس می شود. دوره های تحصیلی در دبیرستان شامل آلمانی، ریاضیات، علوم طبیعی و اجتماعی، تاریخ، هنر و دو و میدانی است. کلاسهای زبان آلمانی در سطوح ابتدایی یا متوسط برای دانش آموزان خارجی در دسترس هستند.

دانش آموزانی که برای تحصیل در مقطع دبیرستان و قبل از دانشگاه به آلمان می آیند می توانند از ویزای دانش آموزی برخوردار شوند، و در طول دوران دبیرستان به عنوان یک شهروند آلمانی با تنوع در فرهنگ، افراد و شیوه زندگی در آلمان آشنا شوند. این کار به انتخاب رشته کالج و آینده حرفه ای شما کمک می کند. علاوه بر این، استعداد صحبت به زبان آلمانی را پیدا میکنید که مزیت بزرگی است.

تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان ، شرایط و قوانین تحصیل در این کشور و همچنین قوانین مهاجرت تحصیلی و زندگی در آلمان را ما در این مقاله به صورت کاملا تخصصی مورد بررسی قرار دادیم تا در صورتی که کشور آلمان را مقصد مهاجرت خود قرار داده اید و تمایل دارید تحصیلات خود را در این کشور تکمیل نمایید اطلاعات اولیه خود را من باب تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان از این مقاله دریافت نمایید. آیا تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان منجر به اخذ اقامت دائم آلمان خواهد شد؟ امکان اخذ ویزای دانشجویی آلمان پس از گذراندن مقطع دبیرستان، وجود دارد؟

تصویر

سیستم آموزشی در آلمان چگونه است؟

تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان بر اساس قوانین موجود در این کشور برای تمامی اتباع آلمانی اجباری است و افراد باید از سن 6 سال وارد مدارس ابتدایی این کشور شوند. دانش آموزان محصل در آلمان پس از پایان دوره ابتدایی می توانند برای گذراندن دوره متوسطه یا دبیرستان از بین 5 نوع مدرسه یکی را بریا ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. البته دانش آموزانی که عملکرد تحصیلی خیلی خوبی داشته باشند و نمرات بالایی ارائه دهند می توانند وارد مدارس Gymnasium شوند. دانش آموزان می توانند پس از اخذ مدرک دیپلم 12 ساله وارد دانشگاه های آلمان شوند. براساس قوانین آموزشی موجود در آلمان دانش آموزان پس از گذراندن دوره 12 ساله باید خود را برای انجام آزمون آماده کنند در صورت قبولی در این آزمون به آنها مدرک دیپلم Abitur داده می شود.

دانش آموزانی که در پایان دوره ابتدایی و راهنمایی خود نمره متوسطی کسب کرده باشند می توانند وارد مدارس Realschule شوند، این مدارس هم به صورت آکادمیک هستند فقط دروسی که در این مدارس ارائه می شود ساده تر و سطح دانش آموزان متوسط است. دانش آموزانی مدرک دیپلم خود را از کشورهای دیگر اخذ نموده اند نمی توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان اقدام نمایند و این افراد باید با گذران دوره تحصیلی سال 12 یا کالج در آلمان مدرک خود را جایگزین کنند تا بتوانند وارد دانشگاه های آلمان شوند. نوع دیگری از مدارس متوسطه و دبیرستان که در آلمان وجود دارد به نام Fachoberschule می باشد که در این مدارس دروس فنی حرفه ای به صورت تخصصی در دو سطح نظری و عملی به دانش آموزان ارائه می شود.

سیستم آموزش و پرورش در آلمان از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است، اگرچه سیستم پایه K-12 و کاملا یکنواخت است. اسناد زیر جهت اخذ ویزای دانش آموزی مورد نیاز است:

 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ویزای دانش آموزی با بیش از 90 اعتبار
 • اثبات تامین مالی برای تمام هزینه ها در مدت اقامت در آلمان.
 • بیمه درمانی، (پزشکی و دندانپزشکی) که تمام شرایط معمول و شرایط اضطراری را برای مدت اقامت پوشش دهد.
 • بیمه سفر برای مدت زمان سفر.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

در خصوص تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان یکی از مواردی که در خصوص اخذ ویزای این کشور مهم و نقش تاثیرگذاری دارد مدارکی است که افراد به سفارت این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان ارائه می دهند. ما در این بخش به بررسی مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان می پردازیم این مدارک شامل موارد زیر است:

  • ارائه گذرنامه معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد

  • ارائه 2 عدد عکس پاسپورتی

  • ارائه اصل و کپی تأییدیه پذیرش از مدارس این کشور

  • ارائه مدارک مالی و گواهی تمکن مالی

  • ارائه انگیزه نامه

  • ارائه ترجمه و ریز نمرات مدارک سه سال آخر تحصیلی

  • ارائه نامه گواهی پزشکی و واکسیناسیون و بیمه

  تصویر

زبان تحصیل در مدارس آلمان

اگر برای دوره ای که در آلمان تدریس می شود درخواست می کنید، باید ثابت کنید که شما به اندازه کافی تسلط بر روی زبان دارید. شما باید آمادگی آزمون TestDaf آلمانی و همچنین یکی از مدارک و گواهینامه آلمانی به عنوان یک زبان خارجی را ارائه دهید. از 12 فوریه 2016، امتحان “telc Deutsch C1 Hochschule” نیز برای پذیرش در یک دوره زبان آلمانی در همه دانشگاه ها و کالج های آلمان قابل قبول است. اگر می خواهید برای دوره های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی اقدام کنید، نیازی به ارائه مدارک زبان آلمانی نیست.

شرایط عمومی تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان

تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان، در ابتدا مستلزم گاهی افراد متقاضی در خصوص شرایط عمومی این کشور می باشد. ما در این بخش به بررسی شرایط عمومی کشور آلمان می پردازیم تا در صورتی که شما عزیزان این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب نموده اید نسبت به شرایط عمومی کشور آلمان اطلاعات اولیه مختصری را داشته باشید. آلمان یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی از لحاظ شرایط اقتصادی و جمعیتی می باشد. این کشور با کشورهایی همچون فرانسه، هلند، دانمارک، اتریش، ایتالیا و سوئیس دارای مرز مشترک خاکی میباشد. کشور آلمان در حدود ۳۵۷ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیتی بالغ بر ۸۲ میلیون نفر بر اساس آمار ارائه شده دارد. از جمعیت اعلام شده حدود ۹۵ درصد از اتباع کشور آلمان به زبان آلمانی تکلم می کنند و زبان رسمی کشور آلمان، آلمانی میباشد. کشور آلمان یکی از بزرگترین کشورهای جهان از لحاظ رشد اقتصادی و توسعه یافتگی صنعتی به حساب می آید به طوری که در حدود ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا ۳۷ شرکت در این کشور دارای شعبه می باشند. بر اساس آخرین آمار اعلام شده نرخ بیکاری در آلمان در حدود 3.1% است.

اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دبیرستان

یکی از موارد مهمی که افراد متقاضی تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان به آن توجه می کنند و تمایل دارند نسبت به آن اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایند شرایط اخذ بورسیه در این کشور می باشد. با توجه به نوع نظام آموزشی حاکم در کشور آلمان که نظام آموزش دولتی میباشد، بدین صورت که افراد خارجی می توانند همانند اتباع این کشور از تحصیلات رایگان در آلمان استفاده نمایند. طبیعتاً امکان اخذ بورسیه های تحصیلی در این کشور به ویژه در مقطع دبیرستان و مقاطع پایین تر از دبیرستان برای افراد متقاضی امکان پذیر نمی باشد، زیرا افرادی که وارد کشور آلمان به واسطه تحصیل در مقاطع پایین تر از دانشگاه می شوند بابت تحصیل خود هزینه ای نمی پردازند.

البته نکته قابل توجه این است که افرادی که به واسطه مهاجرت تحصیلی وارد دانشگاه های این کشور نیز می شود هزینه ای بابت تحصیل خود پرداخت نمی نمایند. افراد متقاضی باید توجه داشته باشند حتی اگر بورسیه های تحصیلی هم در کشور آلمان وجود داشته باشد این بورسیه ها برای اتباع بومی آلمان در نظر گرفته شده است. بدین صورت که این بورسیه ها معمولاً هزینه های زندگی و هزینه های جزئی تحصیلی که شامل هزینه های ثبت نام و خرید کتب می باشد را پوشش می دهد.

تصویر

معرفی دبیرستان های های کشور آلمان

یکی از مواردی که در بحث اخذ ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان این کشور برای افراد متقاضی مهم می باشد این است که کدام یک از مدارس این کشور پذیرش برای آنها صادر می شود. با توجه به نوع نظام آموزشی آلمان و کیفیت بالای تحصیل در مدارس این کشور، آلمان می تواند یکی از کشورهای ایده آل برای ادامه تحصیل و زندگی به حساب آید. ما دراین بخش به معرفی برخی مدارس این کشور می پردازیم که شامل موارد زیر می باشد:

 • مدرسه آگنشتاین جیمناسیوم(ST. LEONHARD GYMNASIUM AACHEN)

 • مدرسه بین المللی آکادیس بد هامبورگ (ACCADIS BAD HOMBURG)

 • مدرسه برلین PHORMS SÜD

 • مدرسه بین المللی بن (BONN)

 • مدرسه بین المللی براونشوایگ وولفسزبرگ

 • مدرسه بین المللی سنت جورج

 • مدرسه ای ابتدایی برای دوزبانه ها در کلن آلمان (BILINGUALE GRUNDSCHULE BILINGO )

 • مدرسه فریدن ژول کلن (FRIEDENSSCHULE)

 • مدرسه بین المللی سنت جورج

 • فورم – جوزف شوارتز شوال( JOSEF SCHWARZ SCHULE)

 • مدرسه بین المللی روهر (RUHR)

 • مدرسه گو ات اسکول در اسن آلمان (GOETHESCHULE ESSEN)

 • مدرسه بین المللی فرانکفورت

 • مدرسه بین المللی راین ماین فرانکفورت RHEIN-MAINم

 • مدرسه متروپولیتن فرانکفورت

 • فورمن فرانکفورت

 • مدرسه بین المللی دوسلدورف( DÜSSELDORF)

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (75 نظر) خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (74 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (43 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (31 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (13 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (7 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (7 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (6 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (6 نظر) ماجرای دوربینی که از بدن امام خمینی عکس نگرفت! (5 نظر) رونمایی دنیا جهانبخت از اولین شغل کیوت آرتام کوچولو!+عکس (3 نظر) دکور اصیل و خاص عروس سید حسن خمینی برای نوشیدن قهوه سبز (3 نظر) واکنش جالب ادا اجه به تمام شدن سریال سیب ممنوعه (2 نظر)