ساعدنیوز
ساعدنیوز

تحلیل ارز دیجیتال با الگوی سه سرباز سفید

  چهارشنبه، 29 بهمن 1399   زمان مطالعه 4 دقیقه
تحلیل ارز دیجیتال با الگوی سه سرباز سفید
الگوی سه سرباز سفیدنوعی الگوی صعودی تصویری است که با ظاهر شدن در نمودار قیمت یک ارز دیجیتال نشان می‌دهد که روند بازار صعودی خواهد شد و می‌تواند به عنوان یک چراغ راهنما نقطه ورود و خروج را برای تریدرها تعیین کند و از آنجا که تشخیص و استفاده از آن ساده است، می‌تواند در تمامی بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال به کار رود.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، سه سرباز سفید، یک الگوی کندل استیک یا نمودار شمعی صعودی است که برای پیش بینی برگشت روند نزولی موجود در نمودار قیمت استفاده می شود. این الگو از سه کندل استیک متولی دارای بدنه بلند تشکیل می شود که در بدنه اصلی کندل قبلی باز شده و بالاتر از بیشنیه کندل قبلی بسته می شوند. این کندل استیک ها نباید سایه های خیلی بلندی داشته باشند و در بهترین حالت در بدنه اصلی کندل استیک قبلی الگو باز می شوند. آخرین بروزرسانی ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ 0 4,500 اشتراک نکات کلیدی سه سرباز سفید، زمانی یک الگوی برگشت قابل اعتماد محسوب می شود که توسط سایر اندیکاتورهای تکنیکال مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) تایید گردد. اندازه کندل ها و طول سایه برای بررسی وجود خطر اصلاح (retracement) مورد استفاده قرار می گیرد. نقطه مقابل الگوی سه سرباز سفید، سه کلاغ سیاه است که نشان دهنده برگشت یک روند صعودی است.
الگوی سه سرباز چه چیزی را نشان می دهد؟

کندل های سه گانه الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) بیانگر تغییری قدرتمند در احساسات بازارهای سهام، کالا، ارز و رمزارز است که پرایس اکشن را بر نمودار قیمت نمایش می دهد. هنگامی که یک کندل با سایه ای کوچک یا بدون سایه بسته می شود، به این معنی است که خریداران موفق شده اند در این دوره قیمت را بالای محدوده نگه دارند. اصولاً خریداران در هر سه دوره، رالی (بهبود قیمت پس از یک دوره کاهشی قیمت) انجام می دهند و قیمت در بالاترین محدوده قرار می گیرد. علاوه بر این ممکن است این الگو پیش از یک الگوی شمعی بازگشتی دیگر مانند الگوی دوجی (Doji) تشکیل شود.

تصویر زیر نمونه ای از الگوی سه سرباز سفید است که در نمودار قیمت یک سهم (VanEck Vectors Fallen Angel High Yield Bond) نمایش داده شده است.

تصویر
نمونه ای از الگوی سه سرباز سفید

پیش از آنکه الگوی سه سرباز سفید ظاهر شود و روند آن را تغییر دهد، این سهم طی چند هفته در روند نزولی قدرتمندی قرار گرفته بود. این الگو نشان می دهد که بهبود و افزایش قیمت ادامه خواهد داشت اما تریدرها پیش از تصمیم گیری، عوامل دیگری را هم لحاظ می کنند. به عنوان مثال ممکن است این سهم به سطوح مقاومت برسد یا حجم معاملات آن کاهش یابد.

مثال نحوه ترید با الگوی سه سرباز سفید

از آنجایی که سه سرباز سفید (Three White Soldiers) یک الگوی تصویری صعودی است، لذا به عنوان نقطه ورود و خروج بازار به کار می رود. تریدرهایی که در موضع فروش قرار دارند، می توانند با رؤیت این الگو از موضع خود خارج شوند و تریدرهایی هم که در انتظار روند صعودی به سر می برند، الگوی سه سرباز سفید را به چشم نقطه ورود به بازار ببینند.

هنگام معامله با الگوی سه سرباز سفید باید توجه کنید که حرکات شدید قیمت می تواند موقتاً وضعیت اشباع خرید ایجاد کند. به عنوان مثال، شاخص قدرت نسبی (RSI) ممکن است به بالای سطح 70 برود. در بعضی موارد در پی الگوی سه سرباز دوره کوتاهی از تثبیت قیمت (رنج) ایجاد می شود اما در کوتاه مدت و میان مدت صعودی می ماند. ممکن است حرکت صعودی قیمت به سطوح مقاومتی برسد و قبل از آنکه به حرکت خود ادامه دهد، تثبیت قیمت را تجربه کند.

تفاوت الگوی سه سرباز سفید با الگوی سه کلاغ سیاه

الگوی کندلی سه کلاغ سیاه (Three Black Crows) درست برعکس سه سرباز سفید است. سه کلاغ سیاه از سه کندل متوالی با بدنه ای بلند تشکیل شده که هر کندل در بدنه واقعی (Real Body) کندل قبلی باز می شود و پایین تر از کندل قبلی بسته می شود. در الگوی سه سرباز وضعیت روند از نزولی به صعودی تغییر می کند، حال آنکه در الگوی سه کلاغ سیاه شرایط برعکس است و روند از حالت صعودی به نزولی تبدیل می شود. می توان از حجم معاملات برای تأیید هر دو الگو استفاده کرد.

محدودیت های الگوی سه سرباز

این امکان وجود داردکه سه سرباز سفید طی دوران تثبیت قیمت (Consolidation) یا رنج (بی روند) بازار ظاهر شود و به جای آنکه جهت حرکت قیمت تغییر کند، به مسیر خود ادامه دهد. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در تشخیص الگوی سه سرباز سفید زیر نظر بگیرید، میزان حجم معاملات است. هر الگویی که حجم معاملات کمی داشته باشد قابل تردید است؛ زیرا در چنین وضعیتی رفتار بازار به جای آنکه برآیند رفتار افراد بسیار باشد، از افراد معدودی متأثر است.

تریدرها برای غلبه بر این محدودیت ها، این الگو را در کنار سایر اندیکاتورهای تکنیکال مانند خطوط روند، میانگین متحرک و نوارهای بولینگر (Bollinger Band) استفاده می کنند. به عنوان مثال اگر این الگو در یک سطح حمایتی تشکیل شود و حجم بالای معاملات نیز آن را تأیید کند، می توان وارد پوزیشن خرید شد ولی اگر حجم معاملات مورد تأیید نباشد، می توان طی چند مرحله وارد معامله شد یا می توان منتظر ماند تا الگو با یکی از روش ها تأیید شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (100 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (80 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (45 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (37 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (21 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (6 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (5 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر)