ساعدنیوز
ساعدنیوز

تشریح تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲/ حذف دروس عمومی از کنکور

  چهارشنبه، 18 خرداد 1401   کد خبر 208568
تشریح تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲/ حذف دروس عمومی از کنکور
ساعد نیوز: رئیس سازمان سنجش با تشریح مصوبه کنکوری و تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲ گفت: از سال ۱۴۰۲ زیرگروه ها و دروس عمومی حذف می شوند و کنکور سالی دوبار برگزار می شود و سوابق تحصیلی تاثیر قطعی دارند.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از مهر، دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگوی ویژه خبری گفت: کنکور یک مقوله ای است که از سال ۸۴ قانون به آن ورود کرد و قانون به نام حذف کنکور مطرح شد. پس از آن قانون سال ۹۵ و اکنون هم قانون ۱۴۰۱ برای کنکور مصوب شد. تمام این قوانینی که تصویب شده است همه بر توانایی آموزش و پرورش متکی است که بتواند آزمون های استاندارد و سراسری برگزار کند.

وی گفت: چیزی که به عنوان معدل گفته می شود نکته درستی نیست و نیاز است که توضیح داده شود. ما در سال ۱۴۰۲ تحولات اساسی خود را شروع خواهیم کرد.

دروس عمومی از کنکور حذف و به سوابق تحصیلی منتقل خواهد شد

پورعباس خاطرنشان کرد: اولاً دروس عمومی از کنکور حذف خواهد شد و به سوابق تحصیلی منتقل خواهد شد. در طول سال های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۵ اعمال می شود. ازمون اختصاصی شامل دروس اختصاصی ۵ گروه آموزشی است دوبار در سال برگزار می شود و دو سال اعتبار دارد. بنابراین بودجه بندی آزمون اختصاصی هم تغییر خواهد کرد. پذیرش دانشجو به دو شکل خواهد بود. یک پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی که با معدل معمول داوطلب پذیرش صورت می گیرد که چیزی حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش را در برمی گیرد.

وی افزود: دیگری پذیرش بر اساس آزمون و سوابق تحصیلی استاندارد است که از سال ۱۴۰۲ شروع می شود. این پذیرش بر مبنای ۴۰ درصد سابقه تحصیلی سال دوازهم بر مبنای ۱۰ درسی که به شکل استاندارد کشوری آزمون آن برگزار می شود و دارای ضرایب خاص خودشان را دارند و ۶۰ درصد هم نمره آزمون سراسری است.

هر داوطلب می تواند دو نوبت در آزمون تخصصی شرکت کند

رئیس سازمان سنجش افزود: هر داوطلب می تواند دو نوبت در آزمون تخصصی شرکت کند. به طور طبیعی نمره ای که از آزمون می گیرد با نمره سوابق تحصیلی ترکیب می شود، نمره کل ساخته می شود، آن نمره کل ملاک پذیرش است و نمره بالاتر مورد قبول است. آزمون های دوبار در سال یکی قبل از عید و یکی بعد از عید برگزار می شود.

وی درباره نحوه تأثیر سوابق تحصیلی گفت: تأثیر مثبت سوابق تحصیلی به این معنی است که اگر داوطلبی نمره کنکورش خوب بود، معدل نتواند نمره اش را کم کند، اما اگر معدل خوب بود معدل می تواند نمره اش را بالاتر ببرد.

نمره کنکور داوطلبان تحت تأثیر سوابق تحصیلی بالا یا پایین می رود

پورعباس گفت: در سال آتی یعنی ۱۴۰۲ ما به عنوان مجری این موضوع را قید خواهیم کرد که نمره کنکور آنها تحت تأثیر سوابق تحصیلی بالا یا پایین می رود. یعنی اگر سوابق تحصیلی خوب باشد با نمره کنکور تجمیع می شود و اثر قطعی دارد و بالا می رود اما اگر سوابق تحصیلی خوب نباشد، نمره کل پایین می آید. هر دو جنبه اش وجود دارد.

وی اضافه کرد: سوابق تحصیلی و نمره آزمون، نمره کل کنکور را می سازد این نمره کل می تواند با تأثیر بالا شانس قبولی داوطلب را بیشتر کند و با تأثیر پایین، شانس قبولی را کمتر کند. داوطلبان باید توجه داشته باشند هم به سوابق تحصیلی و هم به نمره آزمون باید توجه کنند.

معاون وزیر علوم درباره تعریف حد نصاب نمره برای برخی از دانشگاه ها گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی از طریق سنجش دانشجو می پذیرد اما پذیرش دانشجو در سایر رشته ها در اختیار دانشگاه آزاد است. بنابراین به جز دانشگاه آزاد، دانشگاه های دولتی و غیرانتفاعی ممکن است به امتیاز پذیرش دانشجو دست پیدا کنند اما فعلاً پذیرش به صورت متمرکز است.

در سال آینده ۱۴۰۲ زیرگروه ها حذف می شود و این تغییر بزرگی محسوب می شود

وی گفت: در سال آینده ۱۴۰۲ زیرگروه ها حذف می شود و این تغییر بزرگی محسوب می شود. فقط یک گروه داریم و افراد بر مبنای یک نمره انتخاب رشته می کنند و داوطلبان باید از این موضوع آگاه باشند. بودجه بندی و وزن دهی تمامی دروس کنکور در حوزه تخصصی و تمامی دروس آموزش و پرورش عوض می شود. البته این بودجه بندی ها باید تصویب شورای سنجش و پذیرش برسد.

سازمان سنجش در خردادماه درباره کنکور ۱۴۰۲ اطلاع رسانی می کند

پورعباس اظهار داشت: به سازمان سنجش تکلیف کرده اند که تا شهریورماه اطلاع رسانی صورت گیرد اما تلاش می کنیم در خردادماه اطلاع رسانی صورت بگیرد. باید واقع بینانه با موضوع برخورد کرد و داوطلب باید زودتر بتواند خودش را با تغییرات ۱۴۰۲ تطبیق دهد که دچار مشکل نشود.

پیش بینی ما این است که سالی ۶ بار آزمون را برگزار کنیم

وی درباره زمان اعتبار آزمون اختصاصی گفت: در سال ۱۴۰۳ آزمون سراسری به صورت الکترونیک و بدون کاغذ برگزار می کنیم. پیش بینی ما این است که سالی ۶ بار آزمون را برگزار کنیم. داوطلب می تواند در ۶ آزمون شرکت کند و به دو آزمون رسمیت ببخشد. آزمون های استاندارد کشوری هستند که در چارچوب سازمان سنجش برگزار می شود. ۴ آزمون دیگر آزمایشی محسوب می شوند. داوطلب می تواند در چند آزمون که می خواهد شرکت کند و محدودیتی ندارد. تا زمانی که به نقطه مطلوب خود برسد می تواند آزمون ها را ادامه بدهد.

رئیس سازمان سنجش درباره شرایط کرونایی و افت تحصیلی داوطلبان کنکور گفت: آزمون سراسری یک مسابقه است و آزمون معیار نیست که به فرد بگوییم باید این حدنصاب را بیاورد. شرایط برای همه یکسان است، اگر افت تحصیلی رخ داده برای همه یکسان است و اگر تقویت تحصیلی رخ داده نیز برای همه یکسان است. این گونه مشکلات تأثیر چندانی در کنکور ندارد.

باید مراقبت کرد که مؤسسات کنکوری از کنکور سراسری به آزمون های آموزش و پرورش منتقل نشود

وی درباره نقش مؤسسات کنکوری پس از تغییرات کنکور سراسری گفت: باید مراقبت کرد که مؤسسات کنکوری از کنکور سراسری به آزمون های آموزش و پرورش منتقل نشود. یعنی فعالیت این مؤسسات به احتمال زیاد به سمت آموزش و پرورش منتقل می شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
مانور بزرگ ولایت سوم خرداد با حضور حضرت آیت الله خامنه ای +عکس (40 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (25 نظر) زیبایی بهت آور دختر و مادر آیشواریا بازیگر جذاب هندی! (16 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (14 نظر) ژست دلبرانه آرتام و مامان دنیاش با ست جینگولی و ناز! (8 نظر) وقتی نبات کوچولو تیریپ خوانندگی برمیداره/میکروفونش رو ببینین فقط (5 نظر) راز رابطه عمیق شادمهر با ژینا، عشق اولی که در ایران جا ماند!+عکس (5 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (4 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر) هنرمندی که با لباس عروس سوخته در جشنواره کن حاضر شد (4 نظر) قیافه بانمک نبات استخری وقتی سوار یک الاغ کوچولوی ناز میشه (3 نظر) شهرزاد کمال زاده با مانتوی هنری و ترمه دوزی شده در کنار مشک (3 نظر) عنکبوتی که مار به دام افتاده در تارش را خورد!+فیلم (3 نظر) ساعت 6 میلیاردی میرسلیم از برند لوکس سوئیسی +عکس (2 نظر) حضور سحر قریشی در مسابقات بدنسازی دبی سوژه شد! +ویدئو (2 نظر)