ساعدنیوز
ساعدنیوز

ویراستاری پایان نامه چگونه انجام می‌شود؟

  سه شنبه، 26 اسفند 1399   زمان مطالعه 7 دقیقه
ویراستاری پایان نامه چگونه انجام می‌شود؟
هیچ نوشته ای بدون ویرایش قابل ارائه نمی‌باشد به خصوص نوشته های تخصصی و تحقیقاتی مانند مقالات و پایان نامه ها که باید حتما قبل از ارائه ویراستاری شود و ایرادات موجود در آن اصلاح گردد در این بخش از ساعد نیوز آموزش خواهیم داد که چگونه ویراستاری مقالات و پایان نامه ها را با کیفیت بسیار بالا انجام دهید.

فرقی نمی کند که در کدام دانشگاه یا کدام مقطع تحصیلی درس می خوانید و خواهان ارائه پایان نامه خود هستید، در هر حال، چیزی که اهمیت دارد این است که با ویرایش، کار و اثر خود را به نقطه ای استاندارد و قابل ملاحظه برسانید.

ویرایش پایان نامه دانشگاه آزاد یا هر دانشگاه دیگری ضروری است. شما بعد از به پایان رساندن کار ویرایش، متن و اثر خود را در دنیای آکادمیک ثبت می کنید. این اثر تا سال ها از شما باقی می ماند و اگر ایراد و اشکالی نداشته باشد به عنوان ردپای تان در دنیای آموزش می توان روی آن حساب کرد. شما باید همانقدر که برای کسب مهارت تحقیق و نگارش مقاله انرژی میگذارید برای ویراستاری مقاله نیز انرژی بگذارید که بتوانید پایان نامه را با کیفیت بسیار بالا ویراستاری و ارائه کنید.

ویراستاری (Editing) چیست؟

ویراستاری یا ویرایش، به معنای رفع خطا ها، زدودن ابهامات و نظم و ترتیب بخشیدن به محصولات نوشتاری، دیداری و شنیداری است. هدف از ویراستاری یک نوشته، زدودن کجی ها و نادرستی های ظاهری و باطنی به منظور تسهیل انتقال اطلاعات و یا احساسات از نویسنده به خواننده است. در فرآیند ویرایش نه تنها ساختار های زبانی بلکه مفاهیم و اطلاعات درج شده در متن نیز مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفته و درنهایت نوشته ای روان، منسجم و یکدست حاصل می شود.

ویراستاری به اعتبار نوع ویرایش به چهار دسته تخصصی، محتوایی، زبانی و فنی تقسیم بندی می شود که در این مقاله به بررسی ویرایش تخصصی یا علمی خواهیم پرداخت.

تعریف ویرایش علمی

فرآیند انتخاب و تهیه اطلاعات علمی برای ارائه در یک قالب تعریف شده را «ویرایش علمی یا تخصصی» می نامند.

در ویرایش علمی، صحت و اعتبار مفاهیم، داده ها و اطلاعات ارائه شده در یک نوشته موردبررسی قرار گرفته و هرگونه اطلاعات نا درست و غیرمستند حذف و یا اصلاح می شوند. در ویراستاری علمی همچنین مطالب تکراری حذف و مواردی که از قلم افتاده اند یا نیاز به توضیح بیشتری دارند، در پاورقی یا خود متن اضافه می شوند.

در صورتی که مقاله یا نوشته از زبان دیگری ترجمه شده باشد، بایستی درستی ترجمه نیز مدنظر قرار گیرد. بدین منظور ویراستار باید متن ترجمه شده را با متن اصلی تطابق بدهد و هر گونه خطا در ترجمه را تصحیح نماید.

تصویر

ضرورت ویرایش علمی

ضرورت ویرایش علمی مقالات تخصصی شامل موارد ذیل است:

 1. هر چه خطا ها و ابهامات در یک مقاله علمی کمتر و کیفیت آن بالا تر باشد، احتمال پذیرفته شدن آن از سوی مجله افزایش می یابد.
 2. ویرایش مقاله می تواند نقاط ضعف آن را کم رنگ نماید. به بیان دیگر، ممکن است کار تحقیقاتی انجام شده نواقصی داشته باشد یا موضوع پژوهش چندان جذاب نباشد؛ اما متن و محتوای منسجم، یکدست و عاری از خطای مقاله نظر مساعد سردبیر مجله را جلب کند.
 3. ویراستاری علمی می تواند نقاط ضعف و خطا های مقاله را به شما نشان داده و سبب عدم تکرار آن ها در مقالات بعدی شود. حتی پس از ویرایش چند مقاله، شما نیز به اصول نگارش و نکات مهم مقاله نویسی تسلط پیدا می کنید و می توانید به ویراستاری آثار دیگران بپردازید.
 4. اگر شما بار ها و بار ها مقاله خود را بازخوانی کنید، باز هم خطا های زیادی از چشمان شما پنهان می مانند. این موضوع را زمانی که داوران مجله خطا های موجود را با رنگ قرمز مشخص می کنند، درک می کنید، پس بهتر است به جای داوران یک ویراستار خطا های نادیده گرفته شده را مشخص نماید.

ضرورت ویرایش پایان نامه

همان طور که گفته شد، هر متنی برای اینکه به استانداردهای نگارشی نزدیک شود، نیاز به ویراستاری دارد. ویرایش پایان نامه ارشد یا کارشناسی یا هر مقطع دیگری هم از واجبات است. این کار باعث می شود تا محتوای موجود در متن را به دقت بررسی کنید و اجازه ندهید که اشتباهات و ایرادات مفهومی به کارتان ورود پیدا کنند. اگر نقطه گنگ یا ابهامی در پایان نامه وجود داشته باشد هم به مدد ویراستاری می توانید، آن را رفع و برطرف کنید.

پایان نامه یا هر متن مکتوب دیگری هم از نظر مفهومی و محتوایی نیاز به بازخوانی و ویرایش دارد و هم از نظر ظاهری و فنی. یعنی با ویرایش پایان نامه ها است که می توانید دستی بر سر و روی متن تان بکشید و از نظر ظاهری، آن را خواندنی تر و تمیزتر کنید.

روان بودن متن پایان نامه و خوانایی آن در کنار مطالب صحیح و دقیق و البته ظاهری تمیز و شسته رفته است که می تواند نمره ای خوب برایتان به همراه داشته باشد. پس ویرایش پایان نامه ها را سرسری نگیرید و بدانید که بخش مهمی از اعتبار علمی هر دانشجو از دوران تحصیل به بعد در گروی پایانامه ای است که برای مقاطع مختلف تحصیلی اش به نگارش درمی آورد.

مراحل ویرایش پایان نامه چیست؟

همان طور که پیش تر هم گفته شد ویرایش پایان نامه ضروری است. فرقی ندارد که در دانشگاهی درجه یک تحصیل می کنید یا می خواهید ویرایش پایان نامه پیام نور، آزاد و… را پیش ببرید؛ در هر حال باید تلاش کنید تا ویرایش پایان نامه را به درستی و طبق اصول انجام بدهید. مراحل مختلف و سطوح گوناگون پایان نامه چطور و چگونه است؟

ویرایش ظاهری و فنی پایان نامه

هر متنی باید از نظر ظاهری هم تمیز و چشم نواز باشد. برای نگارش و ویرایش پایان نامه هم نیاز به رعایت اصولی است که باید رعایت کنید.

در ویرایش ظاهری یا فنی پایان نامه ها باید به قوانین و قواعدی که دانشگاه برایتان در نظر گرفته شده دقت کنید وگرنه امکان دارد که به خاطر رعایت نکردن نکات مطرح شده از نمره تان کم شود. صفحه آرایی و چیدمان پایان نامه ها باید براساس آنچه دانشگاه تصویب می کند، پیش برده شود.

از جمله نکات ویرایش ظاهری و فنی پایان نامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حاشیه گذاری صفحات؛
 • فاصله گذاری ها میان کلمات؛
 • تنظیم پاراگراف ها؛
 • بخش بندی متن در قالب فصل های مختلف؛
 • صفحه بندی؛
 • انتخاب نوع و اندازه فونت مناسب؛
 • تنظیم فهرست بخش های مختلف پایان نامه؛
 • شماره گذاری دقیق صفحات؛
 • تنظیم پاورقی ها؛
 • و… .

رعایت این نکات می تواند موجب ویرایش ظاهری پایان نامه شود. نوع دیگری از ویرایش موسوم به ویرایش فنی هم وجود دارد که طی آن، غلط های نگارشی اصلاح می شوند و اشکالات املایی ازمیان برداشته می شود. ویراستاران حرفه ای به خوبی می دانند که چطور باید از پس اصلاح متن و استفاده از علائم نگارشی، اصلاح غلط های املایی، اصلاح نیم فاصله ها، نشانه گذاری ها و… برآیند.

بعضی از افراد هستند که معتقدند ویرایش کاری اضافی و غیرضروری است. چنین چیزی بسیار اشتباه است. مگر می توان بدون کشیدن دستی بر سر و روی متن و پاک سازی آن از هر گونه اشتباه و غلط ظاهری یا مفهومی به نتیجه ای منطقی، معتبر و قابل استناد رسید.

ویرایش تخصصی پایان نامه

برای ویرایش پایان نامه ارشد یا رساله دکتری یا هر مقطع دیگری باید علاوه بر موارد ظاهری که به شکیل ترشدن متن کمک می کنند و غلط های املایی را از میان برمی دارند به ویرایش تخصصی هم دقت نظر ویژه ای داشت. باید از نظر مفاهیم و محتوایی که در هر صفحه قرار می گیرد، خیالتان کاملا راحت باشد.

مثلا بخش هایی از کار را که با ترجمه پایان نامه آورده اید باید به دقت بررسی کنید تا از نظر معنایی به شکلی صحیح ترجمه شده باشد. لازم است تمام محتوای به کاررفته در متن پایان نامه هم روان و گویا و البته بدون اشتباه باشند.

در بخش ویرایش تخصصی پایان نامه به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • توجه ویژه و مبسوط به محتوای نگارش شده در پایان نامه؛
 • روان سازی و گویا کردن جملات مختلف موجود در متن.

برای ویرایش پایان نامه های تخصصی خود میتوانید از کارشناسان موسسه ارمان کمک بگیرید ارائه کلیه خدمات ویراستاری مقالات و کتاب ها و پایان نامه ها در این موسسه به صورت تضمینی با هزینه بسیار پایین انجام میشود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
سفره هفت سین فوق العاده لاکچری ساره بیات با ظروف آنتیک (4 نظر) سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم (2 نظر) عکس سفره هفت سین لاکچری الهام حمیدی (2 نظر) نحسیِ سال 1401 باز هم گریبان خانم بازیگر را گرفت (2 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (1 نظر) مانتو عید مزونی و فوق العاده خاص الهام حمیدی چش فک فامیلو در آورد! (1 نظر) رقص جذاب محمود شهریاری با تیکه جانانه ای به الهام چرخنده فضای مجازی رو ترکوند + فیلم (1 نظر) ورورد غیرمجاز زنان روسی به ورزشگاه آزادی (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) گوشواره های گران قیمت مونا کرمی با سنگ یاقوتش چشم همرو به خودش خیره کرد (1 نظر) بوی بهار می آید... (1 نظر) سرقت از گردشگران به سبک یک تمساح!+ فیلم (1 نظر) تبریک نوروزی محمدرضا گلزار (1 نظر) فیلم غافلگیری در آنتن زنده شبکه 3 هنگام تحویل سال نو (1 نظر) مدلینگ ادا اجه (بازیگر زیبای سریال سیب ممنوعه) با بلوز سفید بینظیرش (1 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/