ساعدنیوز
ساعدنیوز

2 نکته مهم در مورد سفر قریب الوقوع سلطان عمان به ایران

  پنجشنبه، 04 خرداد 1402   کد خبر 341652
2 نکته مهم در مورد سفر قریب الوقوع سلطان عمان به ایران
ساعدنیوز:همزمانیِ سفر پادشاه عمان به ایران با تشدید روندهای تنش‌زدایانه در روابط ایران و جهان عرب و در عین حال، وجود علامت سؤال‌های مختلف در مورد اینکه غرب با ارائه چه پیشنهادات احتمالی به طرف عمانی، تا حدی سلطان عمان را مجاب به ارسال پیام‌های اتمی با محوریت احیای توافق برجام کرده، از نکات مهمی است که باعث تفسیرهای فراوانی در این خصوص شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از فارس، در روزهای اخیر، خبر سفر قریب الوقوع "هیثم بن طارق"، پادشاه عمان به ایران، یکی از مسائل مهمی بوده که از زمان طرحِ آن، جریان های مختلف رسانه ای و ناظران و تحلیلگران، تفسیرهای مختلفی را از آن ارائه کرده و می کنند. در این راستا، عمده گمانه زنی ها و تحلیل ها عمدتا معطوف به این مساله است که یکی از مهمترین جنبه های رایزنی های سلطان عمان در تهران با مقام های عالی رتبه کشورمان، با محوریت مساله هسته‌ای ایران خواهد بود.

در این رابطه به طور خاص به این نکته اشاره می شود که هیثم بن طارق حامل پیام هایی از غرب و به طور خاص آمریکا برای ایران است و به نوعی سعی دارد گرهِ روند احیای توافق برجام را باز کند. با این همه، توجه به 2 نکته در مورد سفر پادشاه عمان به ایران و رایزنی های احتمالی وی با محوریت معادله اتمی ایران، حائز اهمیت است.

اول اینکه سفر شخصِ پادشاه عمان به ایران، به عنوان کشوری که سال هاست به میانجی گری در روابط ایران و آمریکا شهره است، به معنای آن است که سلطان عمان به قدری پیام ها و چهارچوب های این سفر را مهم دیده که به جای سفر وزیر خارجه عمان به تهران، خود به ایران سفر می کند. در واقع، اگر بنا بود صرفا یک رد و بدل ساده پیام با میانجی گری عمان صورت گیرد، چندان منطقی نبود که پادشاه عمان شخصا برای اینکار اقدام کند و بدون تردید کانال های دیپلماتیک ساده تر دیگری نیز وجود داشت تا این مساله انجام شود.

با این حال، اینطور به نظر می رسد سفر پادشاه عمان به ایران، حامل پیام های مهمی است و هیثم بن طارق سعی دارد تا از تمامی ظرفیت های در دسترس خود جهت تسهیل روند میانجی گری میان تهران-واشینگتن استفاده کند. در کنار این مساله، توجه به این نکته نیز ضروری است که سفر پادشاه عمان به ایران، در بحبوحه سیل قابل توجهی از روندهای تنش زدایانه در روابط ایران با جهان عرب صورت می گیرد. روندی که با امضای توافق احیای روابط سیاسی و دیپلماتیک میان تهران-ریاض آغاز شد و در ادامه با تقویت روابط ایران-امارات و البته انجام رایزنی‌های مختلف جهت بهبود روابط ایران با مصر و اردن، گسترش بیشتری را تجربه کرده است.

البته که اقدام اخیر اتحادیه عرب در حذفِ به کار بردن الفاظ و محتوای منفی علیه ایران در قطعنامه پایانی خود، بر خلاف قطعنامه ها و نشست های پیشین این اتحادیه نیز گواهی روشن بر بهبود روابط ایران با کشورهای مهم جهان عرب است. در این فضا، سفر پادشاه عمان به ایران، در فضایی از جو آرام منطقه ای صورت می گیرد و می‌تواند زمینه های مساعدی را برای احیای توافق برجام در قالب چهارچوبی منطقی فراهم کند.

دوم اینکه اگرچه تا حد زیادی واضح است که پادشاه عمان حامل پیام هایی در مورد معادله اتمی ایران از سوی غرب است، با این حال، این مساله که این پیام ها دقیقا به دنبال احیای چه نسخه ای از توافق برجام هستند، خود یک موضوع مهم است. به بیان ساده تر آیا آن ها می خواهند برجامِ سال 2015 را احیا کنند یا نسخه‌ای از برجام را مد نظر دارند که پیشتر اتحادیه اروپا در قالب طرحی خواستار حصول توافق در مورد آن شده بود یا اساسا طرحی تازه برای احیای برجام در کار است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (109 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (91 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (90 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (29 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (28 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (20 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (12 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (11 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (10 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (5 نظر) حمایت بی شرمانه مسیح علینژاد از توهین ورزشکار اوکراینی به نماینده ایران +عکس (4 نظر) عکس دیده نشده از پسر نوه امام خمینی (ره) در حال تماشای بازی دربی (3 نظر) سورپرایز فوق العاده خاص امیر مقاره برای دختر جوان +ویدئو (3 نظر)