ساعدنیوز
ساعدنیوز

عوارض و موارد مصرف هیدروکسی زین

  سه شنبه، 10 اسفند 1400   زمان مطالعه 5 دقیقه
عوارض و موارد مصرف هیدروکسی زین
هیدروکسی زین یک آنتی هیستامین نسل اول و از مشتقات پیپرازین است که دارای خواص آنتی هیستامینی، آنتی کولینرژیک و آنتی اسپاسمودیک می باشد و برای درمان علایم آلرژیک خصوصا خارش، آرام بخشی در اضطراب و کاهش تهوع استفاده می شود. هیدروکسی زین همچنین برای اختلال اضطراب عمومی ، تنش ناشی از روان پریشی و سایر شرایط همراه با تظاهرات اضطراب استفاده می شود.

پیش از مصرف داروی هیدروکسی زین در صورتی که به این دارو یا به لووستیریزین حساسیت دارید موضوع را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی هیدروکسی زین ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. قبل از استفاده از داروی هیدروکسی زین سابقه ی پزشکی خود از جمله سابقه ی ابتلا به مشکلات تنفسی مانند آسم و آمفیزم، فشار بالای چشم (گلوکوم)، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، تشنج، مشکلات روده مانند زخم و انسداد، تیروئید پر کار و مشکل در ادرار کردن (برای مثال به دلیل بزرگ شدن پروستات) را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

عوارض جانبی هیدروکسی زین

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود. اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، اما در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً با پزشک مشورت نمایید. موارد نادر: ضربان قلب سریع یا نامنظم، سوزش گلو، تب، خونریزی غیر معمول، خستگی یا ضعف غیر عادی، درد معده یا شکم، تشنج، سرما خوردگی، ادرار کدر یا مدفوع تیره رنگ، اسهال، اختلال در بلع، کهیر، تورم پلک ها، اطراف چشم، صورت و لب ها، برافروختگی، تنفس کوتاه، انقباض قفسه سینه، سرفه، احساس سوزن سوزن شدن، خارش، گیجی، سردرد، راش پوستی، مور مور شدن، زخم گلو، خونریزی یا کبودی غیر عادی، خس خس سینه، گیجی. در صورت بروز عوارضی جانبی مثل گلو درد، کبودی یا خونریزی غیر عادی، خستگی و ضعف غیر عادی در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. عوارض جانبی زیر نیز ممکن است رخ دهند که نیاز به توجه پزشکی ندارند. این موارد ممکن است با ادامه مصرف دارو خود به خود از بین بروند، اما در صورتی که ادامه پیدا کردند یا آزاردهنده شدند باید به پزشک مراجعه کرد:

 1. موارد با شیوع بالا: سردرد، خواب آلودگی، خشکی دهان، گلو و بینی، درد معده، تهوع، افزایش اشتها و افزایش وزن، اختلالات گوارشی، غلیظ شدن موکوس.
 2. موارد با شیوع کم: معده اسیدی و ترش کردن، باد گلو، تاری دید یا هر تغییر در بینایی، دستپاچگی و عدم تعادل، درد بدن، احتقان، یبوست، سرفه، اسهال، ادرار سخت و دردناک، اختلال در حرکت، قاعدگی دردناک، گیجی، خواب آلودگی، خشکی دهان، بینی و یا گلو، قاعدگی زود هنگام، ضربان قلب تند، خستگی، تب، ناراحتی گوارشی، درد معده و تهوع، سوزش سردل، گرفتگی صدا، افزایش اشتها و وزن، افزایش حساسیت پوست به نور خورشید، افزایش تعریق، سوء هاضمه، کاهش اشتها، درد مفاصل، درد یا گرفتگی عضلات، وزوز گوش، آبریزش بینی، بثورات پوستی، تورم مفاصل، غدد متورم و حساس در گردن، غلیظ شدن موکوس، لرزش، هیجان غیر عادی، عصبی شدن، استفراغ، بی قراری یا تحریک پذیری.

پیش از مصرف هیدروکسی زین

با وجود اینکه تهیه ی هیدروکسی زین بدون نسخه ی پزشک از داروخانه امکان پذیر می باشد، اما پیش از تهیه و شروع مصرف آن لازم است به نکات زیر توجه فرمایید:

 1. در صورت بارداری، اقدام به بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضدحساسیت مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.
 2. در افراد بالای 65 سال حساسیت به عوارض این دارو بیشتر می باشد و ممکن است منجر به خواب آوری عمیق در فرد گردد.
 3. در صورت سابقه ی مشکلات کبدی،کلیوی، قلبی، چشمی (آّب سیاه یا گلوکوم )، مشکلات پروستات یا هرگونه مشکل در دفع ادرار، صرع، مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم و برونشیت و سایر موارد حتما پزشک خود را مطلع سازید.
 4. در صورتی که مبتلا به انسداد روده ی کوچک می باشید (حتی از نوع خفیف)حتما پزشک خود را مطلع سازید.
 5. از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
 هیدروکسی زین

هشدارها در مورد هیدروکسی زین

 1. احتمال ایجاد آزردگی های موضعی, آبسه های استریل, اریتم, قرمزی موضعی و نکروز بافت در محل تزریق وجود دارد. فلبیت و همولیز در طی تزریق وریدی ممکن است ایجاد شود.
 2. هیدروکسی زین به ندرت ممکن است منجر به ایجاد یک واکنش شدید پوستی به نام acute generalized exanthematous pustulosis (AGEP) شود که تظاهرات آن شامل تب، پاسچول های استریل غیر فولیکولار سطحی کوچک و در تعداد زیاد و در سطح گسترده ای از اریتم ادماتوز است. بیمار را آگاه کنید که به محض دیدن راش پوستی یا بدتر شدن علائمی که به خاطر آن دارو را استفاده کرده مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کند.
 3. فرم تزریقی دارو فقط جهت استفاده به صورت عضلانی است.
 4. در بیماران مبتلا به گلوکوم زاویه باریک با احتیاط مصرف شود.غربالگری توصیه می شود.
 5. در بیماران با هایپرپلازی پروستات و یا احتباس ادرار با احتیاط مصرف شود.
 6. در بیماران مبتلا به آسم یا بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) با احتیاط مصرف شود.

مصرف هیدروکسی زین در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می دهد. ) در نظر گرفته می شود که در اوایل بارداری (سه ماهه اول بارداری) منع مصرف دارد. داده های محدود فعلی نشان می دهد که این دارو خطر قابل توجهی در محدودیت رشد ، ناهنجاری های ساختاری ، عملکردی یا نقایص رفتاری ، یا مرگ در هر زمان از بارداری نشان نداده است. هیدروکسی زین از جفت عبور می کند. علائم احتمالی ترک در نوزادان به دنبال استفاده مزمن هیدروکسی زین توسط مادر در دوران بارداری مشاهده شده است. هیدروکسی زین برای کنترل کمکی قبل و بعد از زایمان برای کنترل تهوع ، کاهش دوز اپیوئیدها و درمان اضطراب تأیید شده است. با این حال ، استفاده در اوایل بارداری توسط تولید کننده منع مصرف دارد و سایر داروها برای درمان حالت تهوع و استفراغ بارداری توصیه می شوند. در صورت نیاز به درمان سیستمیک ، ممکن است از هیدروکسی زین به عنوان ضد خارش استفاده شود.

مصرف هیدروکسی زین در شیردهی

شیردهی توسط تولید کننده توصیه نمی شود. به طور کلی ، اگر نوزاد شیرخوار از طریق شیر مادر در معرض آنتی هیستامین نسل اول قرار گیرد ، باید از نظر تحریک پذیری یا خواب آلودگی تحت کنترل قرار گیرد.
در صورت نیاز به درمان با آنتی هیستامین در زنان شیرده ، آنتی هیستامین های نسل دوم ترجیح داده می شوند.

شرایط نگهداری هیدروکسی زین

 1. دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.
 2. دارو را دور از نور و رطوبت و در دمای کمتر از ۳۰درجه سانتی گراد نگهداری نمایید.
 3. از نگهداری و مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری کنید.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (452 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (75 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (59 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (58 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (56 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (51 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (51 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (38 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشالله استعداد🤣 (36 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (34 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (33 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (29 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (28 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (27 نظر) خلاقیت و هوش بالای نصاب در وصل کردن سینک ظرفشویی حماسه ساز شد +عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 (23 نظر)
دیگران می‌خوانند   
رونمایی از بادیگارد درشت هیکل پاشا جمالی، مهیار سریال نون خ+عکس عصبانی شدن بامزه از دست بچه ها به سبک ستاره سادات قطبی+ویدیو/ و همون جمله معروف مادرای ایرانی😂 خودروی لوکس پسر امیر قلعه نویی شهر تهران را بهم ریخت+ تصویر عجیب فیلمی تکان دهنده از چاقوکشی در مسابقات کشتی نونهالان مازندران 😐 18+ رونمایی از یک گدای جوان میلیونر که وام هم میدهد/ به گدایی اعتیاد دارم و... 5 رفتار غلط در رابطه جنسی با همسر صحبت های قابل تامل سحر دولتشاهی در خصوص علت طلاق و جدایی در کنار رامبد جوان در برنامه زنده+ویدیو/ چقدر حرفاش منطقیه درگیری شدید و تند لفظی پسر امیر قلعه نویی با پولاد کیمیایی در حمایت از پدرش +عکس (فیلم) تیکه فوق العاده خنده دار پژمان جمشیدی به شیر دادن مادرا /پژمان جمشیدی میگه بقیه مادرا عدسی نمیدن (عکس) خلاقیت منحصربفرد این مادر نمونه برای دارو دادن به کودکش حماسه آفرین شد!/امتحان کردنش ضرری نداره!! لو رفتن ممنوعه ترین فساد فرح پهلوی !/ افشاگری مینو صمیمی کارمند دفتر ملکه فساد ایران ! (عکس)درخت میوه زالزالک حیاط باصفای خانه احمدمهرانفر، ارسطوی سریال پایتخت و مونا فائزپور/ حیاط نگو باغ بگو قیافه دیدنی بهاره رهنما در سن بلوغ! | عکس دوران دبیرستان بهاره رهنما (عکس)لباس ساده وبدون تجملات به سبک دهه شصتی بهنوش بختیاری در روز عروسیش/تغییر قیافه باور نکردنی و جالب (عکس) دختر رامبد جوان کپی خودشه/ تیپ ساده و زیباشون چقدر دلنشینه پاسخ های خنده دار و بی‌اعصاب گونه مریم امیرجلالی به سَرَک کشیدن مردم در زندگی خصوصی‌اش+ویدیو/ خوشم میاد خیلی رُکه (عکس)جانیار پسر زنده یاد عسل بدیعی و فریبرز عرب نیا/چقدر شبیه پدرش شده عرض ارادت تمام و کمال و تبریک عید به رهبر معظم انقلاب به سبک الهام چرخنده+ویدیو عکس آتلیه‌ای جالب حامد آهنگی با همسر و پسرش به سبک خانواده قاجاری/ خلاقیتشون تو ژست گرفتن خیلی باحاله+عکس مادرانه های عاشقانه یکتا ناصر و دخترش سوفیا در کنسرت علیرضا طلیسچی+عکس خلاقیت منحصر به فرد و بانمک همسر شاهرخ استخری برای عکاسی از دخترش در نوزادی/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت😍+عکس فوتبال بازی کردن سردار آزمون با نوا، دختر ناز و خوشگلش در خانه‌اش+ویدیو/ چقدر بابا بودن به سردار میاد😍 سلام خاص و ویژه فرمانده عملیات بزرگ علیه اسرائیل به رهبر معظم انقلاب و لبخند رضایت رهبر از کهنه سربازش‎+عکس خداحافظی خلاقانه و با دور تند حامد آهنگی از مهمان برنامه اش+ویدیو/ با دیدنش از خنده روده بر میشین😂 خلاقیت منحصربفرد و متفاوت صاحب ساندویچی در نحوه خواستگاری از مشتری حماسه آفرید+ عکس/ لامصب اگه اونو قورت داده بود چی!؟🤣 پذیرایی ساده و بدون تجملات از رهبر معظم انقلاب در جلسه با فرماندهان ارتش+عکس/ طالبی قاچ شده در بشقابهایی از جنس استیل! رونمایی نفیسه روشن از مبلمان سلطنتی و باکلاسش با خودنمایی صندلی مخصوص پنبه خانم، گربه خونگیش+ویدیو/ خونه‌اش چه ویو خوشگلی داره تیپ قجری حامد آهنگی و همسر و پسرش که همه رو شگفت زده کرد+عکس/ فقط سیبیلهای حامد که شبیه پهلوونای قدیمی شده😂 خلاقیت خنده دار پدر ایرانی در ساخت کالسکه نوزادش با مقوا و آبکش حماسه آفرید+عکس/ انیشتین هم مغز اینو نداشت😂 تصویری از اولین روز پدر شدن حسن جوهرچی و ثبت این قاب 3 نفره و دلنشین+عکس/ روحش شاد چقد توی این لحظه خوشحاله💔 عکسی دلنشین و نوستالژیک از جشن تولد 1 سالگی شقایق فراهانی در کنار پدرش/ چقد ناز بوده، چه خنده های دلبری هم میکنه با این 6 نکته کلیدی سابسکرایب یوتیوب خود را افزایش دهید!!! تهدید هوش مصنوعی: بازار طراحی گرافیک بعد از هوش مصنوعی در 1403 رونمایی مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها" از پسر جوان و رشیدش/ بهش میاد پسری به این سن و سال داشته باشه؟ تصاویری از خانۀ بهترین مهندس معمار تهران/ کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد! فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم
تیتر امروز   
حواشی داغ امروز پنجشنبه 30 فروردین 1403/ سوگل خلیق در پشت صحنه سریال دفتر یادداشت عروس شد! رونمایی از یک گدای جوان میلیونر که وام هم میدهد/ به گدایی اعتیاد دارم و... 5 رفتار غلط در رابطه جنسی با همسر درگیری شدید و تند لفظی پسر امیر قلعه نویی با پولاد کیمیایی در حمایت از پدرش +عکس (فیلم) تیکه فوق العاده خنده دار پژمان جمشیدی به شیر دادن مادرا /پژمان جمشیدی میگه بقیه مادرا عدسی نمیدن (عکس) خلاقیت منحصربفرد این مادر نمونه برای دارو دادن به کودکش حماسه آفرین شد!/امتحان کردنش ضرری نداره!! لو رفتن ممنوعه ترین فساد فرح پهلوی !/ افشاگری مینو صمیمی کارمند دفتر ملکه فساد ایران ! (عکس)درخت میوه زالزالک حیاط باصفای خانه احمدمهرانفر، ارسطوی سریال پایتخت و مونا فائزپور/ حیاط نگو باغ بگو قیافه دیدنی بهاره رهنما در سن بلوغ! | عکس دوران دبیرستان بهاره رهنما (عکس)لباس ساده وبدون تجملات به سبک دهه شصتی بهنوش بختیاری در روز عروسیش/تغییر قیافه باور نکردنی و جالب (عکس) دختر رامبد جوان کپی خودشه/ تیپ ساده و زیباشون چقدر دلنشینه (عکس)جانیار پسر زنده یاد عسل بدیعی و فریبرز عرب نیا/چقدر شبیه پدرش شده فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403