ساعدنیوز
ساعدنیوز

عصری که "امام روح الله" آغاز کرد

  شنبه، 13 خرداد 1402   کد خبر 342756
عصری که "امام روح الله" آغاز کرد
ساعدنیوز: در آستانه رحلت جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، یادی می کنیم از تمام آرمان ها و ارزش هایی که با نام خمینی گره خورده است در یادداشتی به قلم محمد مالی روزنامه نگار و فعال فرهنگی.

دفترچه خاطرات تاریخ معاصر را ورق می زنیم. آن روزها را که هفته نامه نیوزویک در 15 بهمن 57 طی گزارشی در خصوص ورود امام به تهران نوشت: آیت الله خمینی در اولین سخنانش به مردم گفت: زمانی می توانیم از پیروزی سخن بگوئیم که دست اجانب را قطع کرده باشیم." این اظهارات آغاز عصر جدیدی در ایران بود که بی شک می توان از آن تحت عنوان "عصر خمینی" یاد کرد: عصری که تلاش های "امام روح الله" برای قطع سلطه اجانب با فریادهای الله اکبر مردم همراه شده است. "عصر خمینی" تنها محدود به دوران حضور بنیانگذار کبیر انقلاب نشد و پس از آن در نهایت تدبیر و شایستگی تداوم یافت و جهان همچنان مبهوت پژواک صدای انقلاب اسلامی است.

محمد مالی روزنامه نگار خوزستانی مدیر مسئول روزنامه کشوری خوزی ها

عصری که "امام روح الله" آغاز کرد، مشخصه هایی دارد که عمده آنها عبارت است از: ایجاد روح عزت و استقلال و استغنا و اعتماد به نفس برای ملتی که در طول سالیان متمادی سعی شده بود این روحیات از او گرفته شود و دیگران بر سرنوشت او تسلط پیدا کنند...مشخصه ی دیگر عصری که امام موجد آن بودند عبارت است از گرایش و احترام به ارزش های انسانی و عدالت و حریت و آرای مردم. همان شخصیت با عظمت که امروز مردم دنیا و دشمنان او نیز به عظمتش اعتراف می کنند، می گفت: اگر به من خدمتگزار بگویند، بهتر است از این که به من رهبر بگویند."

راست می گفت و تعارف و تظاهر نمی کرد. او تا آن اندازه برای مردم احترام قائل بود که خود را خدمتگزار آنها بداند، ما مثل این نمونه را در دنیا و تاریخ سراغ نداریم. شناخت سیر تطور و تحول اندیشه های حضرت امام از دوره های جوانی تا سال های واپسین عمر برای ما که در معرض دگرگونی های اجتماعی جدی هستیم، امری لازم و ضروری و نشان دهنده این است که تصلب و جزمیت در نگاه پویای امام، مذموم و نامطلوب است، از همین رو تمامی دوره های حیات پربرکت حضرتش سرشار از تحرک و پویایی است. به دیگر سخن، امام بین "جمهوریت" و "اسلامیت" نظام، رابطه ی استوار و ارگانیک برقرار کرد؛ تلاشی که این روزها باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

و البته این فقره بیانگر همه نگره ها در باب "امام روح الله" نیست. چه؛ او شخصیتی همه جانبه و چندبعدی است. توصیه مداوم ایشان به مسئولان در توجه به پابرهنگان تا آنجا است که "امام روح الله" این انقلاب را متعلق به پابرهنگان و کوخ نشینان می دانند و از مردم می خواهند تا افرادی را که درد کوخ نشینی را نچشیده اند به مراتب بالای نظام راه ندهند. امام با اعتقاد راسخ به جوانان و نیروی جوانی آنان تحولی در مدیریت ایجاد کرد که هشت سال دفاع مقدس ما و تمام پیروزی های آن نتیجه همان اعتماد و اعتقاد است.

"یاد" امام یادآور "عزت" ملت ایران و یادآور همه آن روزهای سخت و جان فرسایی است که ملت از زیر ظلم و ستم استکبار رهایی یافت. یاد امام یاد عدالت و مهرورزی است و عدالتی که بر مبانی اسلام پایه گذاری شده است.

راستی اما؛ "ندای امام خمینی از قلب و از اعماق تاریخ و از ژرفای روح این ملت برمی خاست. مردمی که در طول 14 قرن حماسه محمد (ص)، زهرا (س)، و زینب (س)، سلمان، ابوذر و صدها هزار زن و مرد دیگر را شنیده بودند و این حماسه ها با روحشان عجین شده بود بار دیگر همان ندای آشنا را از حلقوم این مرد شنیدند و علی (ع) و حسین (ع) را در چهره او دیدند. مردمی که سال ها این آرزو را که در زمره ی یاران امام حسین (ع) باشند در سرمی پروراندند؛ به ناگاه خود را در صحنه ای این چنین مشاهده کردندذ، گویا حسین (ع) را به عینه می دیدند ... کربلا و حنین، بدر، احد، تبوک و خیبر را می دیدند".

** این یادداشت توسط آقای علیرضا شمس دبیر سرویس فرهنگی ساعدنیوز تنظیم شده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (519 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (517 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (257 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (235 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (228 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (90 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (76 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (75 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (74 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (37 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (33 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (30 نظر)
منتخب روز   
دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (ویدئو) آب خورد یک مار با لیوان/ طفلک چقدر تشنه بود (ویدئو) سجده شادمهر مقابل هوادارانش در کنسرت/ ایرانیا دیروز فحش میدادن، امروز براش غشو ضعف میرن😁
تیتر امروز   
تاکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز ماشین دزدی 2 دختر بدشانس در مشهد / خودروی پلیس زود رسید جمعه به بهشت زهرا نروید + علت و جزییات واکنش باشگاه پرسپولیس به ماجرای پیراهن رونالدو: لباس اهدایی رونالدو به فاطمه حمامی پیش ما جا مانده بود! داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد! موز دزدی میمون از اورانگوتان عاقبت خوشی نداشت!+ فیلم واکنش خاص ولیعهد عربستان به استقبال فوق العاده ایرانی ها از رونالدو و یارانش آخرین کشور در روی کره زمین که صاحب تیم فوتبال شد+عکس آخرین وضعیت نرخ ارز امروز 30 شهریور 1402 عشق و حال جنجالی جورجینا در عربستان پایان ندارد!+ عکس دزدی عجیب پرسپولیس؛ به جایزه دختر معلول هم رحم نکردند+عکس توپ فوتبال رئیسی که از فیفا هدیه گرفت+ عکس کشف شگفت‌انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب +عکس شکار ترسناک مار غول پیکر کبری توسط 6 مرد قوی و یک سگ وحشی😵+ فیلم (تصاویر) نه به کتاب و مدرسه؛ کودکانی که طلا استخراج می‌کنند