بهترین درمان های خانگی خر و پف

  پنجشنبه، 16 تیر 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
بهترین درمان های خانگی خر و پف
خُر و پُف به علت ارتعاش کام نرم (بخش نرم سقف دهان) هنگامی که ریه‌ها در مقابل مجاری هوایی مسدود شده و هوا را به درون می‌کشند، به وجود می‌آید و معمولاً به علت شل شدن عضلاتی که راه‌های هوایی را باز نگه می‌دارند یا وجود بافت‌های اضافی در هنگام خواب روی می‌دهد. در این مطلب روش‌های خانگی را معرفی می‌کنیم که تاثیر بسزایی در درمان خُر و پُف دارند.

خر و پف

میلیون ها نفر مبتلا به خروپف یا همان تنفس با صدای در حین خواب، هستند.این مورد با افزایش سن و وزن بیشتر شده و می تواند منجر به خواب ناآرام و بدون رفع خستگی برای فرد مبتلا و هم اتاقی ها شود. این مورد می تواند به چرخه خواب ضعیف و عملکرد غیرمطلوب در طول روز و سرانجام به جداسازی اتاق خواب و فشار در مورد زوجین و یا روابط بین هم اتاقی ها شود.

جالب این است که حدود نیمی از افراد مبتلا به خروپف مزمن شرایطی به نام آپنه خواب دارند که به این معناست که تنفس برای مدتی کوتاه در حین خواب قطع می شود. خروپف همراه با قطع گاه گاهی تنفس هنگام خواب، افت شدید و مکرر اکسیژن را در پی دارد و افت اکسیژن می تواند زمینه ساز بروز بیماری های خطرناک همچون پرفشاری خون، سکته قلبی و مغزی، دیابت و مشکلات خلقی شود.

خروپف در میان مردم یک مشکل شایع است. ۵۷% از مردان بزرگسال و ۴۰% از خانم ها در خواب خروپف می کنند. بیشتر این افراد در رده سنی بین ۴۰ تا ۶۰ سال هستند. یک چهارم کسانی که خروپف می کنند، آن را یک بیماری یا عارضه نمی دانند و خروپف را بسیار عادی تلقی می کنند. حدود ۱۰ تا ۱۲ % از کودکان هم در خواب خروپف می کنند. می توان گفت که خروپف با وجود این که برای دیگران آزاردهنده است اما به طورکلی، پدیده ای بی ضرر است، با این وجود در بعضی از افراد خروپف نشان دهنده یک اختلال پزشکی جدی به نام آپنه انسدادی خواب (OSA) است و باید حتماً تحت درمان قرار بگیرد.بعضی اوقات راه حل داشتن یک خواب شبانه خوب، تغییری ساده در سلامت یا شیوه زندگی است که در ادامه به آن می پردازیم.

مرد خوابیده با دهان باز

راههای پیشگیری از خر و پف

اگر گاهی خروپف می کنید، انجام تغییرات و اصلاحات کوچک در سبک زندگی تان، می تواند به شما کمک زیادی کند که عبارتند از:

  • به پهلو بخوابید: خروپف معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که به پشت خوابیده اید، زیرا نیروی جاذبه باعث می شود راه هوایی شما باریک تر شود؛ بنابراین، سعی کنید به پهلو بخوابید
  • وزن تان را کم کنید: وزن اضافی و چاقی در ناحیه گردن، بافت های گلوی شما را ضخیم کرده و مجاری تنفس تان را باریک می کند. پس با رژیم های غذایی مناسب و ورزش و پیاده روی روزانه، اضافه وزنتان را از بین ببرید.
  • داروهای ضدآلرژی مصرف کنید: اگر آلرژی دارید یا سرماخورده اید، از داروهای ضداحتقان که آلرژی یا التهاب مربوط به سرماخوردگی را تسکین می دهند، حتما استفاده کنید تا تنفس برایتان راحت تر شود.
  • زیاد آب بنوشید: اگر به اندازه کافی آب ننوشید، مجاری بینی و دهانتان خشک می شوند و همین موضوع باعث می شود که بیشتر خرخر کنید.
  • از دستگاه رطوبت ساز در اتاق تان استفاده کنید: این دستگاه ها می توانند با ایجاد رطوبت در فضای اتاق، احتقان را کم کنند و تنفس برایتان راحت تر شود.
  • تغییر در سبک زندگی: تغییرات سبک زندگی، از جمله دوری از الکل قبل از خواب و کاهش وزن می تواند به توقف خروپف کمک کند. بیشتر افراد قبل از خواب یک لیوان نوشیدنی می خورند که این کار می تواند در بعضی موارد علت خروپف باشد. الکل به عنوان یک شل کننده عضله عمل کرده و سبب می شود که بافت های نرم پشت دهان و حلق شما به سمت داخل بیفتند.
  • کاهش عوامل حساسیت زا: عوامل حساسیت زای اتاق خواب را کاهش دهید خروپف گهگاه می تواند به خاطر عوامل حساسیت زا در اتاق خواب باشد. تعویض پوشش های متکا و رخت های خوابتان می تواند از قرار گرفتن گرد و خاک و سایر عوامل حساسیت زا روی آنها جلوگیری کند. اگر عوامل حسایت زا عامل خروپف هستند، استفاده از تهویه هوا در خانه می تواند به کاهش خروپف کمک کند.

درمان خروپف با داروهای گیاهی

برای درمان خروپف، راه های زیادی وجود دارد که برخی از آن ها مانند عمل های جراحی هزینه زیادی را به دنبال دارند. روش های گیاهی آسان، ارزان و بی خطر هستند. داروهای گیاهی برای درمان خر و پف شامل موارد زیر است.

عرق نعناع

یک یا دو قطره عرق نعنا را به یک لیوان آب اضافه کنید و قبل از این که بخوابید قرقره کنید، این کار را هر شب تکرار کنید.

کره

مقدار کمی کره تصفیه شده را درون مایکروویو گرم کنید و با استفاده از قطره چکان دو یا سه قطره از این کره ولرم را درون هر سوراخ بینی تان بریزید. این کار را هر روز قبل از خوابیدن و بعد از بیدار شدن از خواب تکرار کنید.

نقش برگ گزنه در درمان خر و پف

یک قاشق غذاخوری از برگ های خشک شده گزنه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید، اجازه دهید تا ۵ دقیقه بماند و سپس قبل از خواب بنوشید و حتی می توانید دو تا سه فنجان از آن را در طول روز بنوشید.

برگ گزنه

بابونه

یک قاشق غذاخوری گل بابونه یا چای کیسه ای بابونه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید. یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید و قبل از خوابیدن آن را بنوشید.

روغن آویشن

خستگی می تواند خروپف را تشدید کند. برای کمک به داشتن آرامش در حین یک خواب شبانه خوب،بعضی از افراد با استفاده از روغن های خاص، به موفقیت های بزرگی دست یافته اند. روغن آویشن بسیار مفید شناخته شده است.

اسپری بینی نمکی

نمک را به آب اضافه کنید. آن را خوب هم بزنید تا نمک به طور کامل در آب حل شود. اکنون آب نمک را در ظرف اسپری بینی یا ظرف قطره چکان بریزید. هر شب قبل از خواب، ۲ تا سه قطره از این آب نمک خانگی را در هر یک از سوراخ های بینی بچکانید. از این آب نمک فقط به مدت پنج روز استفاده کنید. بعد از این پنج روز، باقی مانده آب نمک را دور بریزید و دوباره آب نمک جدید درست کنید.

تاثیر روغن زیتون بر رفع خر و پف

برای درمان خروپف، هر شب قبل از خواب ۲ یا ۳ قطره روغن زیتون را بخورید. اگر از طعم آن خوشتان نمی آید، مقداری عسل هم به آن اضافه کنید و قبل از خوابیدن مصرف کنید.

آناناس

یکی دیگر از چیزهایی که در درمان خانگی خر و پف می تواند موثر باشد، آناناس است. بعد از شام چندتکه آناناس مصرف کنید که اثر ضدالتهابی هم دارد.

آناناس

روغن نعناع فلفلی

چند قطره روغن نعناع فلفلی را روی انگشتتان بریزید و آن را زیر هر ۲ طرف بینی ماساژ دهید. استنشاق بخار حاوی روغن نعناع فلفلی نیز تورم سوراخ های بینی را کاهش می دهد، برای این منظور چند قطره روغن نعناع فلفلی را در آب داغ بریزید و بخار آن را استنشاق کنید. یک قطره روغن نعناع فلفلی را در یک لیوان آب حل و این محلول را غرغره کنید.

پودر هل

نصف قاشق چای خوری پودر هل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و نیم ساعت قبل از خواب بنوشید. این کار خروپف را به تدریج کاهش می دهد.

درمان خر و پف با پودر زردچوبه

دو قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر گرم اضافه کنید و نیم ساعت قبل از خواب بنوشید. این کار را هر شب تکرار کنید.

مریم گلی

مقداری برگ مریم گلی را در ظرف حاوی آب جوش بریزید. حوله را بردارید و روی سرتان بکشید. سرتان را روی ظرف بگیرید و بخار متصاعد شده را با دهان و بینی استنشاق کنید. برگ های مریم گلی را در آب جوش بریزید. همچنین می توانید از محلول مریم گلی در آب برای غرغره کردن شب ها قبل از خواب استفاده کنید.
هشدار: اگر دچار اختلالات تشنجی هستید از مریم گلی استفاده نکنید.

نقش روغن اکالیپتوس در درمان خر و پف

آب داغ را درون ظرف بریزید. روغن اکالیپتوس را به آب اضافه کنید. حوله را روی سرتان بکشید. سرتان را روی ظرف حاوی آب داغ و روغن اکالیپتوس قرار دهید. با چشمان بسته، بخار متصاعد شده از آب داغ را از طریق بینی و دهان استنشاق کنید.

سیر خام

یک یا دو عدد سیر خام را بجوید و بعد یک لیوان آب بنوشید. این درمان را قبل از خواب انجام دهید که به کاهش خروپف کمک می کند.

سیر

عسل

یک قاشق غذاخوری عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و قبل از خواب بنوشید. این روش را هر شب تکرار کنید. همچنین می توانید از عسل برای شیرین کردن چای که بعد از شام می نوشید، استفاده کنید.

طب سوزنی در درمان خر و پف

گهگاه بعد از رنجش طولانی مدت سینوس ها و گذرگاه های هوا، در بافت داخلی می تواند مایعی شکل گیرد. این مایع آماس نام دارد و می تواند مانع جریان هوا شده و منجر به خروپف شود. طب سوزنی می تواند در این موارد با افزایش جریان خون به بافت ها، و کمک به خارج کردن مایع اضافی، سودمند باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر با درمان هایی که به آن ها اشاره کردیم و تغییر در شیوه زندگی، باز هم خروپف کردید یا با اختلال در تنفس یا احساس تنگی نفس از خواب بیدار شدید، حتماً در این مورد به پزشک ریه و دستگاه تنفسی مراجعه کنید. خروپف به خودی خود خطرناک نیست اما دلیل این که باید بعضی از خروپف ها را جدی گرفت و حتماً برای بررسی و درمان آن ها به پزشک مراجعه کرد، این است که خروپف می تواند مهم ترین علامت بیماری وقفه تنفسی یا آپنه انسدادی خواب (OSA) باشد. گاهی میان خواب، خروپف ها قطع می شود که به معنی قطع تنفس به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه است. سپس با یک خرناس راه تنفسی باز می شود و فرد دوباره شروع به تنفس همراه با خروپف می کند. این نوع خروپف، احتمالاً علامت ابتلاء به یک بیماری است.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (11 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (10 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (4 نظر) تیپ و چهره ناز لنا دختر نیوشا ضیغمی با عینک جدیدش+عکس / چقدر بهش میاد😍 (2 نظر) سجده غم انگیز پدر شهید مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بر مزار پسرش / خدا بهشون آرامش بده... (2 نظر) فال انبیاء روزانه یکشنبه 6 خرداد 1403 (2 نظر) سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) دستگیری زن تبهکار معروف به کماندو/ زایمان متهم هنگام بازجویی! (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (1 نظر) لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم بزرگداشت شهدای خدمت+ فیلم (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شبنم مقدمی داور صداتو: بچه ندارم من دختر بزرگ همسرم هستم اونم پسر بزرگ من!+ویدیو فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 کنده کاری روی خودکار روش جدید یک دانشجو برای تقلب سر جلسه امتحان+عکس/ همین وقتو میذاشتی درسو می‌خوندی دیگه! واکنش شگفت‌انگیز یک عنکبوت به مشاهده تصویر خود در آینه+ فیلم نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس سرگیجه ایران اینترنشنال پس از شهادت سیدابراهیم رئیسی بهترین روش های شستن توت فرنگی و از بین بردن کرم های آن ناگفته‌های شنیدنی از محافظ رئیس جمهور؛ از رفتن به ماموریت با پای شکسته تا مسئول امنیت نهاد ریاست جمهوری+ویدیو عیادت آیت الله آل هاشم از دهقان فداکار در بیمارستانی در تبریز+عکس میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک پس از شهادت امیرعبداللهیان+ عکس نگاهی به کیک تولد مردانه دارا حیایی پسر امین حیایی/ مبارکا باشه خوش تیپ +عکس شوخی رئیس جمهور شهید با الهام علی اف در هنگام افتتاح سد قیز قلعه سی+ویدیو و آبی که برای ما روشنایی نداشت! مادر شهید موسوی از بیمارستان مرخص شد (تصاویر) عجیب‌ترین خانه 59متری جهان! (ویدئو) شامپانزه‌ای که 3 ماه است نوزاد مرده خود را رها نمی‌کند دورهمی خانوادگی «مادر جومونگ» با «تسو» و نامزدش+عکس تصویری که رئیس‌دفتر شهید رئیسی دقایقی پس از سقوط بالگرد از آن منطقه ثبت کرد +ویدئو پست ویژه پسر عابدزاده برای تولد پدرش +عکس خداوند ابراهیم را دوست داشت+ ویدئو مرد در سایه سیاست ایران به زودی کاندیدا می شود خشک کردن سیر تازه در خانه با ترفندهای ساده شهید رئیسی حکم اعدام این گروه را بی‌سروصدا لغو کرد! +ویدئو فال ابجد روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 روستای ونان قم: معروف به عروس خلجستان +تصاویر جذاب و دیدنی فال روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد 1403 من در حد و اندازه ای نیستم که کاندیدا شوم / یک نامزد قطعی ریاست جمهوری مشخص شد عکسی از بدرقه سیدابراهیم رئیسی که طی ساعات اخیر وایرال شد عاشقانه های مارال بنی آدم و همسرش در طبیعت سرسبز بهاری+ عکس ادعای عجیب مجری تلویزیون درباره محافظ رئیسی+ویدئو تصاویر تازه از آرایش هلی کوپتر حامل شهید رئیسی قبل برخورد به کوه +ویدئو چرا رئیس‌جمهور بعد از افتتاح سد قیز قلعه‌سی با خودرو به تبریز بازنگشت؟+ویدیو قایق موتوری خاص و هوش پران نیما شاهرخ شاهی/ این قایق نیست جت جنگیه😍+فیلم حال بد نفس بازغی بعد از فوت دوستش آیسان اوجی تصویری از گوشه دنج و معنوی ستاره سادات قطبی/سجاده ای ساده با حال و هوای روحانی +عکس بهترین هتل های آنتالیا برای مجردها قتل هولناک پدر و دختر خردسالش | ردپای دختر بزرگ در جنایت بهترین ردیاب و جی‌ پی‌ اس‌ در بازار شوخی‌های اهالی روستای کلاله با رئیس جمهور شهید+ ویدیو صحبت های اهالی محل حادثه رئیس جمهور برای اولین بار/ صدای هلی کوپتر را شنیدم!+فیلم
منتخب روز   
تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله تبریزی+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخصی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو انتشار فیلم جلسه دفاع شهید رئیسی از رساله دکتری؛ چه کسی در جلسه بود؟ دعای شهادتِ شهید مالک رحمتی استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+ویدئو/آخرش هم به آرزوی دلت رسیدی قدیمی ترین عقد نامه دستنویس 133 ساله/ این عقد نامه یک سال قبل از ناصرالدین شاه نوشته شده روایت آیت الله آل هاشم از تعداد برادران و فرزندانشان بر سر مزار مادر مرحومش+ ویدیو/ با مدیریت برادرانم در سطح استان مخالفت کردم/صاحب 4 تا نوه هستم وداع تلخ همسر و دختر و خانواده شهید رحمتی با مالک آذربایجان+ویدئو/دنیا به احترام شما ایستاده... صحبت های شنیده نشده شهیدجمهور در لباس رزم در دوران دفاع مقدس/ زمین مال صالحان است+ فیلم رئیس جمهوری که با اسکورت خاص و تشریفات به دیدار مادرش میرفت!/ روایتی از اهالی محل خانه پدری رئیس جمهور شهید+ فیلم ویدئویی سراسر شگفتی از یک ماشین باز خَفَن/فقط اونجا که کلاه میذاره سرش حمله دسته جمعی کلاغ‌ها به شاهین شکاری در انتقام به شکار دوست‌شان+ فیلم لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم