ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونگی رفتار با آدم های پرتوقع

  یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
چگونگی رفتار با آدم های پرتوقع
همه ما با انسان‌های پرتوقع برخورد داشته‌ایم. افرادی که به راحتی انرژی شما را می‌گیرند و در عوض از شما درخواست‌های مختلفی دارند. ما در ادامه مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ویژگی آدم های پرتوقع چیست و چگونه باید با آن ها رفتار کرد؟ همه ما با انسان های پرتوقع برخورد داشته ایم. افرادی که به راحتی انرژی شما را می گیرند و در عوض از شما درخواست های مختلفی دارند. این دسته از افراد در هر موضوعی مسئله ای پیدا می کنند که بتوانند در آن اعتراض کنند. همچنین این افراد از دیگران انتظارات بالایی دارند و می خواهند همه بنده و برده خواسته هایشان باشند و اگر کسی برخلاف میل شان عمل کند، طرف مقابل را مورد بازخواست قرار داده و او را خشمگین می کنند. در نتیجه شیوه برخورد با این افراد و شناخت ویژگی های آن ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. ما در ادامه مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ویژگی آدم های پرتوقع

این دسته از افراد ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی دارند. البته مواردی که در ادامه ذکر خواهد شد نمی تواند برای همه پرتوقع ها صدق کند. حتی انسان های پرتوقع هم ویژگی های رفتاری مختص خود را دارند که با دیگری متفاوت است. اما برای اینکه شما متوجه شوید که آیا افرادی که با آن ها در ارتباط هستید، پرتوقع هستند، می توانید مواردی را که در ادامه به آن اشاره می کنیم را مورد بررسی قرار دهید.

گارد دفاعی مستحکم از ویژگی آدم های پرتوقع

یکی از ویژگی های بارز افراد پرتوقع، گارد دفاعی مستحکم است. آن ها در مقابل حرف های شما یک دیوار دفاعی به دور خود می کشند و اجازه نمی دهند که صحبت کنید. در مقابل تا آنجایی که نفسشان یاری کند برای شما در مورد موضوعی خاص سخنرانی می کنند. البته برخی از آن ها از دل یک موضوع، موضوعات دیگری را پیدا می کنند و به موارد قبلی به شکلی ماهرانه ارتباط می دهند.

نداشتن گوش شنوا

این افراد به هیچ عنوان قادر به شنیدن نقطه نظرات دیگران نیستند. اگر مسئله ای پیش آید فقط خودشان حق دارند در مورد آن اظهار نظر کنند، حتی اگر تمام کره زمین بگویند که نظرشان یکسان است، آن ها معتقد هستند که دیگران اشتباه می کنند و فقط خودشان می فهمند و نظر خودشان است که بر نظریات دیگران برتری دارد.

از کاه کوه ساختن از ویژگی آدم های پرتوقع

از ویژگی های کاملاً آشکار این افراد، بزرگ کردن موضوعات مضحک و پیش پا افتاده است یعنی اگر حرفی زده شود که به راحتی می توان از آن گذشت، این افراد نمی توانند آن را رها کنند. آنقدر در موردش حرف می زنند و آنقدر اظهارنظر می کنند که دیگران خسته و خشمگین می شوند و در برخی از موارد با حرف های بی منطق و بی حساب و کتابشان باعث می شوند که بین چندین نفر درگیری رخ دهد.

حربه ای به نام قهر

افراد پرتوقع از قهر به عنوان یک سلاح برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند. این قهر کردن می تواند ناشی از مشکلات فرد در دوران کودکی با پدر و مادرش باشد. از این رو این رفتار تا بزرگسالی در آن ها نهادینه شده و در مواقعی که احساس کنند افراد در مسیر چیزهایی که آن ها می خواهند قدم برنمی دارند، قهر می کنند. با توجه به خواسته و با توجه به شخصیت افراد، قهر می تواند در حد چند ساعت و یا چندین روز به طول بیانجامد.

طلبکار بودن از ویژگی آدم های پرتوقع

طلبکار بودن از دیگران یک ویژگی خاص در افراد پرتوقع است که می تواند نشانه ای از خودخواهی آن ها نیز باشد. این افراد انتظار دارند دیگران خواسته هایشان را برآورده کنند و وقتی افراد تمام لطف و محبت خود را نثارشان می کنند بدون هیچ احساس شرم و حیا، آن را نادیده می گیرند و فرد را رها می کنند و یا ارتباط شان را با آن ها قطع می کنند. آن ها این باور را دارند دیگران به دنیا آمده اند تا خواسته هایشان را برآورده کنند. به این موضوع اهمیتی نمی دهند که زیر پا گذاشتن و نادیده گرفتن محبت دیگران می تواند باعث شکستن قلب آن ها شود.

طلبکار بودن

رفتار با آدم های پرتوقع

در ادامه نکاتی برای رفتار با آدم های پرتوقع ارائه کرده ایم.

مهربان باشید

افراد پرتوقع مطمئن هستند وقتی خواسته های بی مورد خود را به دیگران اعلام می کنند، آن ها عصبانی و ناراحت شوند. در واقع از اینکه دیگران را خشمگین کنند شاید لذت هم ببرند. اگر شما با این دست از افراد برخورد داشتید سعی کنید با آن ها مهربان باشید. با این شیوه فرد را خلع سلاح می کنید و او متوجه می شود که باید در رفتارش تجدید نظر کند.

او را مخاطب خود قرار دهید

یکی از ویژگی های افراد پرتوقع این است که همیشه سخنگو هستند چون هیچ کس نظر آن ها را تأیید نمی کند. سعی کنید دیدگاه های آن ها را حتی اگر با نظرات شما متفاوت باشد را تحسین کنید و به آن ها بگویید که حرفشان درست است. اما می توانید به این موضوع اشاره کنید که با توجه به صحبت های او ترجیح می دهید کار خود را انجام دهید. در این مورد فرد پرتوقع را به عقب خواهید راند و آن ها پی می برند هرچقدر هم حرف بزنند باز دیگران عقل و منطق دارند و می توانند خودشان بهترین تصمیمات را بگیرند.

قاطع باشید

این افراد می خواهند به نوعی بر شما و کارهایتان ریاست داشته باشند. برای آن ها مشخص کنید که قصد ندارید رفتار و تفکر خود را تغییر دهید. در این زمینه باید با اعتماد بالا با فرد صحبت کنید. کلمات را محکم، قاطع و با صدایی رسا بیان کنید. اگر قاطع صحبت نکنید به فرد این حس را القا می کنید که توان حرف زدن و تصمیم گیری را ندارید.

مؤدب باشید

گاهی افراد پرتوقع در صحبت کردن و نظر دادن زیاده روی کرده و مقداری چاشنی بی ادبی را هم به آن اضافه می کنند. حتی اگر آن ها بی ادبی از خودشان نشان دادند شما مؤدب باشید و با وقار و عفت کلام خود به آن ها نشان دهید که با بی ادبی نمی توانند راه به جایی ببرند. رفتار مؤدبانه شما می تواند به رفتارهای بی ادبانه فرد مقابلتان پایان دهد.

سعی نکنید آن ها را تغییر دهید

اگر سعی کنید به فرد مقابل بفهمانید که پرتوقع است نمی توانید او را از رفتارهای نادرستش برگردانید. بلکه کار را بدتر می کنید و او فکر می کند حتماً کارها و رفتارهایش درست است که باعث شده شما چنین واکنشی را از خود نشان دهید. گاهی وقت ها بهترین انتخاب شما این است که قبول کنید پرتوقعی آن ها تقصیر شما نیست و اجازه دهید خودشان متوجه اشتباهشان شوند.

آیا خشمگین شدن نسبت به افراد پرتوقع می تواند مشکلی را حل کند؟

هرگونه احساس خشم نسبت به آن ها را نادیده بگیرید و روی شخصیت خودتان متمرکز شوید و عزم تان بر آن باشد که به ملاحظات و دلسوزی های تان ادامه داده و همان فرد دوست داشتنی که هستید بمانید.

خشمگین شدن

آیا می توانیم به آن ها یادآوری کنیم که دنیا حول محور آن ها نمی چرخد؟

یک شخص خودخواه ممکن است آن قدر درگیر خودش باشد که یادش برود به احساسات و افکار شما توجه کند. شاید به کمی یادآوری نیاز داشته باشد که دنیا حول آن ها نمی چرخد. این یادآوری باید غیر مستقیم و محتاطانه باشد.

پرتوقعی همیشه نشان دهنده سطح پایین بودن درک و فهم یک فرد نیست، گاهی می تواند نشان دهنده اختلالات روانی مانند اختلالات شخصیت نمایشی و خودشیفته و یا ناشی از گذشته تاریک و ناراحت کننده یک فرد باشد. اگر فکر می کنید که می توانید به فرد پرتوقع نزدیک خود کمک کنید، دریغ نکنید و با مشاوران حرفه ای در این زمینه گفتگویی داشته باشید. شاید با یک مشاوره ساده و چند جلسه روان درمانی آرامش را به زندگی یک انسان پرتوقع برگردانید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (207 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (65 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (47 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (22 نظر) زیبایی بهت آور دختر و مادر آیشواریا بازیگر جذاب هندی! (15 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (10 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (9 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (7 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (5 نظر) مقایسه جنجالی لباس فاخر همراهان سلطان عمان با تیپ شنبه چهارشنبه مسئولان ایرانی +عکس (5 نظر) پولدارترین مَرد ایرانی کل ثروتش را وقف کرد+فیلم (5 نظر)