ساعدنیوز
ساعدنیوز

چرا و چگونه به صدای دلمان گوش کنیم؟

  پنجشنبه، 31 فروردین 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
چرا و چگونه به صدای دلمان گوش کنیم؟
ندای دل همواره وجود دارد ولی مهم این است که به صدای آن گوش فرا می دهید یا خیر. آیا شما از افرادی هستید که گوش دادن به ندای دل را مهم تلقی می کنید؟ با این مطلب از ساعد نیوز همراه باشید تا در این راستا بیشتر بدانید.

ندای دل همیشه وجود دارد، اما مهم این است که به صدایش گوش می‌کنید یا نه. وقتی در هجوم افکارتان غرق شده‌اید و با افکار و احساسات منفی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، صداهای توی سرتان آن‌قدر بلندند که اجازه نمی‌دهد زمزمه آرامش‌بخش ندای درونتان را بشنوید. بسیاری از انسان‌ها ندای دلشان را نادیده می‌گیرند و آن را انکار می‌کنند، اما حتی آنها هم زمانی که در خلوت نشسته‌اند، زمزمه آرام درونشان را می‌شنوند.

ندای دل چیست؟

ندای دل صدای خود برتر شماست، بخش از ذهن شما که لحظه‌ها و احساسات را فراتر از ذهن خودآگاه درک می‌کند و دیدگاهی وسیع‌تر دارد. این صدای درونی با توجه به تجربه زیسته و درک آگاهانه‌ای که دارد، شما را آماده می‌کند تا در لحظه حال بهترین خودتان باشید و در آینده‌ای ناشناخته و غیرمنتظره هم در مسیر درست گام بردارید. این صدا حقیقی است و از هوش ذاتی شما برمی‌‌آید. وقتی به ندای دل گوش می‌کنید، متوجه می‌شوید بدن و روح شما چه نشانه‌هایی برایتان دارند.با توجه‌کردن به ندای درونی، می‌توانید مسیر درست زندگی را در دنیای بیرون پیدا کنید.

‌‌ چرا باید به ندای دل گوش کنیم؟

  • منبعی دیگر از اطلاعات در اختیارتان می گذارد که منحصر به خود شما و نیازهای شماست.

  • نسبت به نفوذ و تاثیر دیگران حساسیت و آسیب پذیری تان را کمتر می کند و به شما اجازه می دهد درمورد چیزی که برای تان مناسب است فکر کنید.

  • شما را از منطقه ی امن و آرام تان بیرون کشیده و به جایی می برد که واقعا باید آن جا باشید.

  • شما را به سمتی هدایت می کند که احساس می کنید ” باید ” بروید و از چیزی که درست نمی دانید دورتان می کند.

  • شما را در طی مسیری که پیش رو دارید مرحله به مرحله پیش می برد.

  • و در نهایت، و از همه مهمتر به شما کمک می کند تصمیماتی بگیرید که بعدها جای تاسف و افسوس نداشته باشد.

زن

راهکارهایی برای گوش دادن به ندای قلب

اگر ندای قلب خود را نمی شنوید و در طول روز بسیار درگیر مسائل بیرونی می باشید پیدا کردن این صدا از بین هیاهوی همیشگی ذهنی اندکی دشوار است. در ادامه با راهکارهایی برای تقویت گوش دادن به ندای دل آشنا می شوید.

1. خاطره نویسی روزانه

خاطره نویسی روانه یا روزمره نویسی در تقویت شنیدن ندای درونی بسیار موثر است. برای این کار کافی است هر صبح چند صفحه ای بنویسید. فرقی ندارد که موضوع چه باشد. هر آنچه به ذهن تراوید را روی کاغذ پیاده نمایید. بعد از این کار متوجه می شوید که ندای دل در حال صحبت با شما است. به شما راهنمایی های واضح و روشن می دهد. شاید این راهنمایی ها حتی در این صفحات نقش بسته باشد.

2. پیدا کردن فرصت مناسب

روزهای شلوغ کاری که برای تمام دقیقه هایش برنامه ریزی کرده اید تایم خوبی برای شنیدن ندای درون نیست. سعی کنید تایم آزادی پیدا کرده تا زندگی را با سرعت کمتری پیش ببرید. در این وقفه های زمانی فکر خود را رها کرده و اجازه داده زمزمه آرام درونی تان با شما حرف بزند.

در فرصتی که بین روز برای شما پیش می آید که کمتر حواس شما پرت می شود در جایی آرام و به دور از وسایل ارتباطی قرار گرفته و سکوت کنید. در صورت تمایل تکنیک های مدیتیشن را تست کنید. خلوت و تنهایی بهترین موقعیت برای گوش دادن به ندای قلب می باشد.

3. گوش سپردن به دیگران

گوش دادن به دیگران یعنی این که بدون قضاوت حرف های آن را گوش دهید. بسیاری اوقات ما تنها به این خاطر به دیگران گوش کرده که بتوانیم پاسخ بدهیم. این گوش دادن واقعی نیست. گوش دادن به دیگران یعنی تنها به خاطر آن ها و درکشان به حرف آن ها گوش بدهید. نه به دلیل قضاوت و جواب دادن. هنگامی که مهارت گوش دادن به دیگران را در خود تقویت نمودید گوش دادن به ندای درون هم ساده تر می شود.

4. خود مراقبتی

خود مراقبتی به این معنا است که از سلامت ذهن، جسم و روان خود مراقبت نمایید. شیوه های مختلفی برای این کار هست. از تغذیه سالم تا مدیتیشن روزمره و کنترل ورودی های ذهن. هنگامی که از خود مراقبت می کنید و توجه کردن به خود را مهم می دانید گوش دادن به ندای قلب هم ساده تر می شود.

یکی از اصول مهم خود مراقبتی مهربان بودن است. با خود مهربان بوده و به توانایی های خود تردید نداشته باشید و اگر اشتباهی صورت گرفت خود را سرزنش نکنید. بعضی با کوچکترین اشتباه سریعا خود را به بدترین شیوه ممکن تنبیه می نمایند.

زن

5. مطالعه درباره شهود

قوه شهود یکی از قدرت های درونی انسان ها می باشد که از نسل های قبل وجود داشته و در نسل های بعد نیز ادامه دارد. شهود همان چیزی بوده که به عنوان ندای دل ، حس ششم یا الهام شناخته می شود. مطالعه در مورد شهود روش درک قدرت شهود و استفاده از آن را تقویت نموده و شنیدن ندای درون را ساده تر می کند.

6. توجه به نشانه ها

ندای درون تنها یک زمزمه است. قرار نیست یکباره همه چیز دگرگون شود تا به شما ثابت شود کاری که انجام می دهید اشتباه است یا درست. ندای دل اجباری ندارد که مسیر درست را انتخاب کنید. این ندا تنها به آرامی شما را راهنمایی کرده و در نهایت این خودتان هستید که تصمیم گرفته به آن اهمیت بدهید یا نه.یک تصویر ذهنی، یک خواب یا نشانه ای در زندگی روزانه می تواند راهنمایی ندای درونی باشد. عبور از این نشانه ها ساده بوده ولی یاد بگیرید که به آن ها اهمیت داده تا تشخیص و درک ندای درونی ساده تر شود.

7. دوری از افکار منفی

نشخوار ذهنی گاه چنان شدت می یابد که گوی چند نفر در ذهن مان در حال زندگی هستند و همه بر سر هر موضوعی با یکدیگر مخالفت داشته و بحث می کنند. افکار منفی که در ذهن هستند واقعی نبوده و همچون اشباحی سبب تیره شدن ذهن شما می شوند.به خاطر داشته باشید شما افکارتان نبوده و شک هایی که در مورد خودتان دارید درست نیستند. هر گاه با افکار منفی روبرو شدید به توانمندی و موفقیت های خود بیندیشید. بدون این که با آن ها مقابله کنید. روی کاغذ این افکار را نوشته تا از ذهن شما خارج شوند بعد توجه خود را به نکات مثبت سوق دهید.

8. تعیین حد و مرز برای خودتان

گفتنی است هیچ چیزی به اندازه اولویت دادن به سایرین بیشتر از خودتان سبب خاموش شدن ندای دل شما نمی شود. اگر دائما به حرف و نظر دیگران توجه کرده و اجازه دهید شما را در کنترل بگیرند، سر رشته زندگی خود را از دست می دهید. به خودتان اعتماد داشته و برای زندگی تان حد و مرز تعیین کنید.دقت کنید اگر برآورده کردن خواسته دیگران به شما آسیب می رساند، می توانید خیلی راحت نه بگویید و خودتان را از چالش های بعدی رها کنید.

سخن پایانی

گوش‌کردن به ندای دل ساده است، پس بیهوده آن را پیچیده نکنید. صدای درون شما همیشه وجود داشته است، وجود دارد و وجود خواهد داشت. شنیدن این صدا ساده‌تر از آن است که تصور می‌کنید. فقط کافی است به آن گوش بدهید و شرایط مناسب برای شنیدن این زمزمه آرام درونی را فراهم کنید. تمرین‌های این مقاله را هر روز انجام دهید، تا بعد از مدتی نتیجه آن را ببینید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (580 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (342 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (224 نظر) رقص حرفه‌ای دانش آموز پسر در مقابل چشمان باحال ترین معلم دنیا / این کمره یا فنره؟ (164 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (145 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (130 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (123 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (109 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (99 نظر) استقبال از رونالدو بالاخره کار دست دختر درویش داد/ همکاری با پرسپولیس برای همیشه تمام شد! (96 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (96 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (90 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (77 نظر) غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 (68 نظر) رقص خفن هادی چوپان با آهنگ شاد بندری +فیلم/ بهش میخوره رقاص باشه نه بدنساز! (62 نظر)
منتخب روز   
کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂 (فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂
تیتر امروز   
قتل پر رمز و راز نورچشمی رضاخان در زندان قصر / از اول خلقت، چنین آدم خائنی وجود نداشته است! کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! لو رفتن پرسپولیس بودن علیرضا دبیر و حاج محمود / دو پرسپولیسی دو استقلالی را آشتی دادند؟ بانوان مازندرانی برای دیدن نیمار آماده باشند / رخ به رخ با نیمار در ورزشگاه آزادی! سرنوشت عامل تهیه فیلم های غیر اخلاقی از زنان تهرانی نیمار به تهران نمی آید؟ هشدار روزنامه جمهوری اسلامی : طالبان می‌گوید دو روزه اصفهان را فتح می‌کنیم / علی‌رغم امتیازات بیجایی که از ما گرفته‌اند، طلبکار هستند! پسر 15 ساله عامل قتل فجیع در تبریز عملیات انتحاری نزدیک وزارت کشور ترکیه در آنکارا حمله بی‌سابقه و شدید پناهیان به دولت رئیسی؛ با بی‌عرضگی مسئولین مواجه هستیم، چرا باید یک بی‌عرضه مسئول شود؟ انتقاد روزنامه اصولگرا از بانوی دوم!! / لفظ بانوی اول ربطی به آداب سیاسی ایران ندارد واکنش معصومه ابتکار به سخنان همسر رئیسی: نسل جوان این اظهارات را برنمی‌تابد لهجه ترکی، گیلکی، قمی و افغانی الناز شاکردوست در فیلم هایش / خانم همه فن حریف سینما! پرونده بازیگری ترانه علیدوستی در ایران بسته شد؟ حذف مهران مدیری، رامبد جوان و احسان علیخانی از آثار تلویزیونی! / چرا نادیده گرفته شدند؟