دانلود نمونه پرسشنامه برای تحقیق

  دوشنبه، 28 مهر 1399   زمان مطالعه 6 دقیقه
دانلود نمونه پرسشنامه برای تحقیق
همه محقیقن برای جمع آوری داده های پایاننامه و مقاله خود احتیاج به طراحی پرسشنامه دارند. برای کلیه تحقیقات باید پرسشنامه طراحی شود در این بخش سعی کرده ایم چند نمونه پرسشنامه آماده رایگان برای شما گرد آوری کنیم تا با مطالعه این نمونه ها بتوانید پرسشنامه خود را برای حوزه دلخواه خود گرد آوری کنید.

پرسشنامه چیست؟

اگر یک تعریف ساده و ابتدایی از پرسشنامه داشته باشیم میتوان گفت: پرسشنامه یک ابزار تحقیقاتی با مجموعه ای از پرسش ها است که با هدف جمع آوری و ثبت اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. پرسشنامه ابزاری است که توسط متخصصین رشته های مختلف برای گردآوری اطلاعات به کار می رود. از این ابزار برای اهداف مختلفی مانند اهداف پژوهشی یا اهداف درمانی استفاده می شود. همچنین در برخی مواقع پرسشنامه برای ارتقای کیفیت محصول، پیش بینی رفتاری مصرف کنندگان و سیاست گذاری به کار می رود. براساس منابع مختلف، اولین پرسشنامه علمی در سال ۱۸۳۸ توسط جامعه آماری لندن ساخته شد.

ویژگی های پرسشنامه

هر پرسشنامه با توجه به اینکه برای تکمیل تحقیقات به شما کمک خواهد کرد بایستی ویژگی های اولیه منحصر به فردی داشته باشد. برای مثال سه ویژگی ابتدایی زیر در زمینه ویژگی پایاننامه بسیار مهم است.

  • استاندارد بودن
  • اکتشافی بودن
  • دنباله دار بودن سؤالات

مزایا و معایب پرسشنامه

مزایا

پرسشنامه ها ارزان هستند: این روش در مقایسه با سایر روش های گردآوری داده مانند مشاهده حضوری، استفاده از تصویربرداری از مغز و سایر روش ها هزینه بسیار پایین تری دارد.

پرسشنامه ها منعطف هستند: پرسشنامه ها ابزاری منعطف و ساده برای گردآوری داده ها هستند. بنابراین در زمان بسیار کمی امکان گردآوری حجم زیادی از داده ها وجود دارد.

پرسشنامه ها به سرعت تحلیل می شوند: در کمتر از یک روز می توان نتایج به دست آمده از پرسشنامه ها را تحلیل کرد و در قالب های مختلف تصویری و جدول ارائه داد. حتی قبل از گرداوری تمام داده ها می توانید بخش به بخش اطلاعات به دست آمده را تحلیل کنید.

استفاده در گسترده زیاد: پرسشنامه ها به شما کمک می کنند از محدوده مرزها فراتر بروید. با استفاده از یک ایمیل و یک کامپیوتر می توانید پرسشنامه خود را در سراسر دنیا پخش کنید. با گسترش اینترنت پژوهش ها دیگر محدود به یک کشور یا زبان و فرهنگ نیست.

قابلیت مقایسه: پرسشنامه امکان مقایسه بین پژوهش های مختلف، شرکت های مختلف و افراد مختلف را فراهم می کند. اطلاعات حاصل از پژوهش های مختلفی که با استفاده از یک پرسشنامه انجام گرفته اند در گذر زمان بر روی هم انباشته شده و ارزشمندتر می شوند.

تجزیه و تحلیل آسان: بیشتر پرسشنامه ها کمی هستند. بنابراین می توانید با استفاده از نرم افزارهای آماری مانند SPSS یا نرم افزارهای دیگری مانند اکسل اطلاعات به دست آمده را تحلیل کنید. می توانید این نتایج را در نمودارها، جداول و شکل های زیبا با دیگران به اشتراک بگذارید.

پرسشنامه ها نتایج عملی در پی دارند: هر پژوهش مانند یک بوم نقاشی خالی است. با گردآوری داده ها این بودم واضح تر می شود و کم کم به یک شکل مشخص و قابل اتکاء تبدیل می شود. یک بازاریاب می تواند با استفاده از اطلاعات پرسشنامه ها استراتژی های جدیدی را به کار ببرد.

ناشناس بودن مخاطب: نظرسنجی های آنلاین یا از طریق ایمیل به آزمودنی ها اجازه می دهند ناشناس بمانند. همچنین در پرسشنامه ها نیز اگر داده های شناساننده مانند نام و اطلاعات هویتی افراد اخذ نشود، تقریباً آزمودنی ها ناشناس می مانند. ناشناس بودن باعث رغبت بیشتر پاسخ دهندگان به ارائه پاسخ های صادقانه تر می شود.

پرسشنامه ها محدودیت زمانی ندارند: وقتی شما پرسشنامه ای را به فردی می دهید لازم نیست همان لحظه ان را پر کند. هر فرد می تواند در اوقات فراغت یا آخر هفته پرسشنامه شما را تکمیل و ارسال کند. نتایج پژوهش ها نشان داده اند که عدم حضور محقق در لحظه آزمون، سبب ارائه پاسخ های دقیق تری می شود چرا که آزمودنی احساس نمی کند تحت نظر است.

پرسشنامه ها تمام جنبه های یک موضوع را پوشش می دهند: شما می توانید پرسشنامه خود را طوری طراحی کنید که تمامی جنبه های چیزی را که می خواهد بسنجید را بسنجد. البته کوتاه بودن پرسشنامه یک مزیت است و به صورت کلی توصیه بر استفاده از حداکثر ۱۰ سوال در یک پرسشنامه است، اما به هر حال دست شما باز است.

معایب

پاسخ های نادرست: همان گونه که احتمالا حدس زده اید، بزرگ ترین مشکل پرسشنامه عدم صداقت پاسخ دهنده و ارائه پاسخ های نادرست است. از جمله دلایل این کار حفاظت از حریم خصوصی و مطلوب جلو دادن خود است.

سوالات بدون پاسخ: مشکل دیگری که ممکن است در طول پژوهش خود با آن مواجه شوید بی پاسخ بودن بسیاری از سولات است. از جمله دلایل این موضوع تعداد زیاد سوالات یا نامفهوم بودن آن هاست.

تفاوت در فهم و تفسیر سولات: اگر دو آزمودنی تفسیر متفاوتی از یک سوال داشته باشند نتایج شما معتبر نخواهد بود. اینکه هر فرد برداشت ذهنی خاص خودش را از سوالات داشته باشد یک خطر بزرگ است. باید اطمینان حاصل کنید که سوالات شما برای همه افراد به یک صورت قابل درک است.

دشوار بودن انتقال احساسات: از آن جا که در پرسشنامه تماس چهره به چهره وجود ندارد بسیاری از اطلاعات از دست می رود. درست است که استفاده از سئوالات منسجم و دارای پاسخ های مشابه باعث افزایش دقت پرسشنامه می شود اما از سوی دیگر سایر اطلاعات از جمله اطلاعات مربوط به زبان بدن افراد قابل ثبت نیست.

دشواری تجزیه و تحلیل برخی از سوالات: سوالات بسته پاسخ را می توان به راحتی تجزبه و تحلیل کرد اما سوالات باز پاسخ کمی مشکل برای شما ایجاد خواهند کرد. ارائه چند سوال باز پاسخ می تواند سیلی از اطلاعات را به شما ارائه دهد که کدگذاری و نمره گذاری ان ها بسیار دشوار خواهد بود.

سوء گیری پاسخ دهندگان: فرض کنید یکی از مشتریان شما از طرفداران قدیمی شماست. در این صورت تمامی خدمات و محصولات شما در نظر او عالی خواهند بود. یا اینکه فردی به دلیل یک تجربه ناخوشایند از برند شما متنفر شده است و بنابراین تمامی محصولات و خدمات شما را بد ارزیابی خواهد کرد.

عدم شخصی سازی: منظور ما این است که ممکن است آزمودنی احساس کند در میان انبوهی از آزمودنی ها گم شده است و به پژوهش احساس تعلق نداشته باشد. بهتر است در ایمیل ارسالی یا پرسشنامه پرینت شده نام هر فرد را بنویسید به گونه ای که احساس کند به صورت مستقیم او را خطاب می کنید.

پاسخ های غیرآگاهانه: در برخی مواقع ممکن است آزمودنی بدون اینکه سوال را متوجه شود یا سوال را به اتمام برساند پاسخ را انتخاب کند. سعی کنید با کوتاه نگه داشتن پرسشنامه و واضح بودن مفهوم آن این مشکل را حل کنید.

مشکل در برقراری ارتباط: اگر یکی از آزمودنی های شما نابینا، ناشنا یا بی ‍سواد باشد راهکاری برای برقراری ارتباط با او دارید؟

خستگی از پرسشنامه: برخی افراد به حدی با انواع پرسشنامه ها بمباران می شوند که علاقه ای به پر کردن ان ها ندارند. هر چه تعداد پرسشنامه هایی که یک فرد پر می کند بیشتر می شود تمایل او به پر کردن پرسشنامه های بعدی کم و دقت او کاهش می یابد.

دانلود انواع نمونه های پرسشنامه

ردیف عنوان فایل
1

پرسشنامه تست خودشناسی

دانلود 1
2

پرسشنامه بررسی خودکشی در دانش آموزان

دانلود 2
3

پرسشنامه سرمایه اجتماعی

دانلود 3
4

پرسشنامه راهبردهای مقابله ای با پیامد استرس

دانلود 4
5

پرسشنامه مقیاس سنجش حمایت خانواده(PSS-FA)

دانلود 5
6

پرسشنامه بررسی تاثیر ناباروری بر عزت نفس زنان

دانلود 6
7

پرسشنامه تشخیص عواطف منفی

دانلود 7
8

پرسشنامه تجارب شخصی بیماران دیابتی

دانلود 8
9

پرسشنامه افسردگی کودکان

دانلود 9

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (168 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (83 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (42 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (8 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (8 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) نگاهی به خونه زندگی علی پروین اسطوره فوتبال/ دو دوست در کنار هم برای یادآوری خاطرات (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه گشت و گذاری کوتاه در طلافروشی لوکس شاهرخ استخری+ویدیو/ شغل دوم و پردرآمد آقای بازیگر! عکس جون جونیِ مازیار لرستانی با منوچهر هادی و خانم های بازیگر در پشت صحنه سریال جدیدش/ اختلاف یا اتحاد ؟ مسئله این است! پاسخ قابل تامل و از روی سعه صدر سیدابراهیم رئیسی به تهمت هایی که علیه ایشان زده شد+ ویدیو استوری غم انگیز بازیگران برای غرق شدن عوامل سریال رویای نیمه شب +عکس نگاهی به انگشتر خاص با طراحی باکلاس مینا مختاری همسر بهرام رادان/ واقعا بهشون میاد +عکس تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ ادعای عجیب شریعتی نماینده تهران علیه تاجگردون!+فیلم/ التهاب در جریان بررسی اعتبارنامه ها ماجرای دختری که عکسش در صفحه رشیدپور منتشر شد +عکس تغییر چهره الهه حصاری «یلدا» سریال هشت و نیم دقیقه بعد 8 سال+عکس/ بهش نمیاد 43 سالش باشه این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 4 قاب دلنشین و پرافتخار از مادرانی که نام فرزندانشان برای همیشه در تاریخ ماندگار شد +عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود! نگاهی به چمدون و کیف مارکدار و باکلاس رضا گلزار و همسرش آیسان خانوم مخصوص سفرهای خارجی+عکس میز صبحانه رنگارنگ و متنوع سپیده بزمی پور برای خانواده همسرش+عکس /تزئین املت عالی شده... کنایه سنگین و تند و تیز عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما+ویدیو فیلم نوازندگی مرد عاشق پیشه که تماشاگران را شگفت زده کرد لنگه کفش رونالدو از جنس طلا+عکس/ قبول دارین لیاقتشو داشت؟😎 معرفی بامزه‌ترین مهمان احسان علیخانی در جوکر 2 با کلاه جوجه‌ای و عربده های پر سرو صداش+ویدیو تشکر علی دایی به زبان انگلیسی از هدیه لاکچری باشگاه الهلال+ویدیو اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم! عکس های هنری مژده لواسانی با چاشنی شعر در اصفهان/ از من نخواه بی تو به پا خیزم... شباهت عجیب بازیگر نقش شاه پهلوی در سریال امریکایی آخرین شاه ! + عکس آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟! چیدمان میز صبحانه مینا مختاری به سبک رستوران های 5 ستاره /خیلی هم خوش سلیقه+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
تیتر امروز   
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
نامه مهم و تاریخی رهبر انقلاب به دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا
منتخب روز   
سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو