ساعدنیوز
ساعدنیوز

حکومت در شهر زنان

  یکشنبه، 20 آذر 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
حکومت در شهر زنان
افوس یکی از روستاهای اصفهان که زنان یک روز در آن حکمرانی می کنند. همراه ساعد نیوز باشید تا با این رسم آشنا شویم.

هر ساله مصادف با زمان برداشت محصول، در حدود ۸۰ روز بعد از فروردین، جشنی در افوس یکی از توابع اصفهان برگزار می شود که به جشن حکومت زن، یا جشن محصول معروف است و آداب و رسوم، قوانین و مقررات خاص خود را دارد. افوس نام شهری گرجی نشین است. جشن حکومت زن در روستاى افوس، از توابع شهرستان فریدن، در سال هاى قبل به شکلى باشکوه برگزار مى شد. این روستا در ۳۸ کیلومترى غرب فریدن قرار دارد.

جشن حکومت زنان

شخصی مامور می شود كه چند روز عصر در روستا جار بزند و رسیدن این روز را به مردم اطلاع دهد. مردم آماده برگزاری جشن می شوند. از بستگانشان در روستاهای مجاور و شهرها دعوت می كنند تا در روز جشن به افوس بیایند. در روز جشن نباید هیچ مردی در ده باشد، بنابراین عصر روز قبل از جشن عده ای از مردان وسایل خواب و خوراک خود را برداشته راهی سرچشمه می شوند. بقیه مردان و پسران باید صبح روز جشن از ده خارج شوند و هیچ مردی را حق آن نیست كه روز جشن در ده بماند. با شروع جشن دروازه های ده قرق می شوند و هیچ مرد یا پسری حق ورود به ده را ندارد اگر كسی ندانسته وارد شود قراولان او را به حضور حاكم می آورند. حاكم یا یكی از وزرا با او صحبت می كنند و علت آمدن او را جویا می شوند. در صبح روز جشن زنان بهترین لباس خود را می پوشند و دسته رامشگران زن درگوشه ای از بارگاه می نوازند. مدعوین و درباریان بدستور حاكم با چای و شربت پذیرایی می شوند. همه زنان ده بهر ترتیب كه بتوانند خود را به میدان می رسانند و اگر در میدان جائی نیافتند به بام خانه های مشرف به میدان میروند، همه زنان شاد و مسرورند. به جلال و جبروت حاكم یكروزه غبطه می خورند. كف می زنند و شادی می كنند، با صدای بلند شادباش می گویند و كلی كلی میزنند. میدان یكپارچه سرور و نشاط می شود وقتی رامشگران با اجازه حاكم آهنگ طرب سر میدهند همه دست میزنندو بفرمان حاكم رقص دست جمعی شروع می شود.زنان مسن كه رقص چوبی را باستادی می دانند در وسط میدان حاضر میشوند، دست در دست یكدیگر حلقه كرده با آهنگ ملایم رقص چوبی آغاز می شود. این رقص بسیار جالب و در نوع خود بی نظیر است. رقص زنان مسن كه باستادی میرقصند زنان دیگر را به پایكوبی وا میدارد و زنان جوان را مشتاق برقص میكند. با اجازه حاكم زنان جوانتر در میان زنان مسن برقص مشغول میشوند. صحنه ای جالب بوجود می آید. وقتی رقص چوبی زنان پایان می گیرد بدستور حاكم رقص دختران شروع میگردد لباس دختران در این رقص متحدالشكل نیست، عده ای لباس گرجی و تعدادی لباس شهری بتن دارند. این گوناگونی لباس در رقص آنقدر بدیع است كه زنان دیگر را كه ناظر هستند دچار تعجب می كند، این رقص چوبی رقصی است شهری و دهاتی. این مراسم تا كمی بعد از ظهر ادامه دارد.

رقص و حکومت زنان

زندگی مردان در چشمه

در روز حکومت زنان در سرچشمه مراسم دیگری برپا است، سرچشمه تا ده پنج کیلومتر فاصله و در دل کوهستان قرار دارد در اینجا آب از زمین می جوشد و در جویبارهای افوس جاری می شود. مردان به محض ورود به سرچشمه جایگاه مخصوص خانوادگی خود را که اجدادشان در آن جایگاه چنین روزی را می گذراندند آب و جارو کرده و چادرها که از دوختن چهار چادر شب یا بیشتر به هم درست می شود برپا می کنند، هر چادر معمولاً پنج ستون چوبی دارد که یکی در وسط و بقیه در چهارگوش چادر نصب می شود به طوریکه وقتی چادر کاملاً نصب شد مانند یک چتر زیبا می ماند. وقتی همه چادرها برپا شد چنان منظره زیبایی به وجود می آید که انسان را به یاد زیباترین مناطق سواحل دریا می اندازد. مردان دهاتی با شلوار گشاد داخل این چادرها و در کنار قوری و سماور تکیه داده اند، منظره پیران و جوانان و پسر بچه ها که به خاطر مراسم از مادرانشان جدا شده اند، چمباتمه زدن عده ای از بچه ها در چادرها، بوی غذا که فضای سرچشمه را در بر گرفته، آن طرف تر صدای جوشش آب از زمین، هیاهوی عده ای از مردم که هنوز به دنبال جای مناسب برای استقرار چادر می گردند، منظره کوهستان پربرف افوس و استخری که در قسمت شمال سرچشمه از انباشته شدن آب به وجود آمده، همه از مناظری است که هر بیننده ای را به تعجب وا می دارد. غذای مردها در سرچشمه از شب قبل مراسم آماده شده و در سرچشمه گرم می شود، وقتی کسی از نزدیک چادرها عبور می کند صاحب چادر با کمال خلوص و بدون ریا با صدای گیرا او را به صرف غذا و چای و میوه دعوت می کند، بعد از غذا مردان مسن تر از گذشته های این جشن می گویند. مردان جوان و پسر بچه ها به دره کوهستانی سرچشمه می روند و برخی از آن ها برای آوردن برف راه ارتفاعات را در پیش می گیرند، در سمت شمال غربی سرچشمه در حدود ۲۰ متر بلندتر از کف سرچشمه آثار حوض سنگ چین شده به چشم می خورد که در سراسر روز جشن، عده ای اطراف آن نشسته و به صحبت مشغول هستند این حوض که آبی سرد و زلال دارد در نظر مردم حوضی مقدس و متبرک بوده است و در طول زمان معجزاتی از آن دیده اند. مردم افوس معتقد هستند زمانی که حوض آب داشته همیشه جامی زرین به مانند قایق روی آب گردش می کرده، اما این جام به نظر و دید همگان نمی آمده است و فقط افراد خیلی با ایمان و مؤمن آن را می دیده اند، این افراد حق نداشتند که جام را لمس کنند و به محض آن که اراده گرفتن جام را داشتند جام ناپدید می شد. این حوض که پرچم های سبز رنگی بر دیوار آن زده اند پیش افوسی ها فوق العاده مقدس است، چون مشکل گشای زن و مرد افوسی است و افوسیان بسیار به آن اعتقاد دارند؛ دختران دم بخت با گذراندن عروسکی کوچک در شکاف های سنگی حوض به انتظار شوهر بخت خود را آزمایش می کنند.

پایان حکومت زنان

وقتی گردش جوانان در سرچشمه تمام شد درحدود ساعت سه بعد از ظهر صدای الله اکبر در کوهستان طنین می افکند این صدای مؤذن است که مردم را به نماز و دعا دعوت می کند، مردان و پسران با شنیدن صدای مؤذن به سمت غرب چشمه که مکانی رفیع و مسطح است می شتابند، نماز ظهر و عصر به امامت امام جماعت برگزار می شود و سپس امام جماعت دست به دعا برداشته و نمازگزاران آمین می گویند. نماز و دعا ساعت چهار بعد از ظهر به پایان می رسد و مراسم سرچشمه از این ساعت به بعد تمام شده و همه بار و اساس خود را جمع کرده و عازم ده می شوند. زنان تا دروازه به استقبال مردان می آیند و همراه آنان کوچه های ده را طی می کنند و در پیاده کردن اثاثیه و بار به آن ها کمک می کنند، حوالی غروب همه مردان و پسران به خانواده خود ملحق می شوند، زنان از انجام مراسم خود و مردان از رویدادهای سرچشمه برای زنان نقل می کنند و بدین ترتیت حکومت حاکم یک روزه به پایان می رسد.

سخن آخر

آیا جشن حکومت زنان در شهرهای دیگر ایران نیز برگزار می شود؟ اگر شما عزیزان نیز از برگزاری جشن حکومت زنان در شهر های دیگر اطلاعاتی دارید خوشحال می شویم در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (850 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (405 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (318 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (262 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (175 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (99 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (93 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (87 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (82 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (60 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
احتمال برگزاری آزمون استخدام مربی پرورشی پیش از پایان سال! جذابیت عجیب دیوید بکام در میانسالی همراه همسرش در لندن! واکنش روزنامه شهرداری به ماجرای آرمیتا گراوند شایعه سازی در کانال های معاند تلگرامی، ماجرای کتک‌کاری کارگر افغانستانی!+ جزئیات حرکات ضبط شده ی عجیب و غریب از نیمار در رختکن آزادی بعد از پیروزی، مقابل نساجی!😒+ فیلم سرلشکر سلامی: می‌توانیم شناور در حال حرکت را چند هزار مایل دورتر با پهپاد بزنیم این نوزاد 35 ساله به دنیا آمد ! +فیلم/ مادرش غش کرد و بیهوش شد ! قیمت طلا (مثقال 18 عیار، گرم 18 عیار) چهارشنبه 12 مهر!+ جزئیات خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست