ساعدنیوز
ساعدنیوز

همه چیز در مورد برگ سبز گمرکی!

  سه شنبه، 18 بهمن 1401   زمان مطالعه 11 دقیقه
همه چیز در مورد برگ سبز گمرکی!
امروزه وارد کردن یا صادر نمودن کالاها از کشوری به کشور دیگر شامل قواعد خاصی است که بازرگانان و تجار می بایست به فرایندهای مربوطه به آن توجه داشته تا ادامه فعالیت آنها به صورت قانونی انجام شود که از جمله آنها می توان به دریافت برگ سبز گمرکی اشاره نمود. در ادامه ساعدنیوز به نحوه دریافت آن از طریق سایت و مدارک موردنیاز و هزینه های مربوطه خواهد پرداخت.

در واقع، ترخیص کالا، صرفا از طریق دریافت برگ سبز گمرکی امکانپذیر است و این ، یکی از مهم ترین گام های واردات و صادرات می باشد . به همین دلیل، از آن جهت که عدم دریافت به موقع برگ سبز گمرکی، ممکن است مشکلات حقوقی برای دارنده کالاها ایجاد نموده و بعضا ، سبب به وجود آمدن زیان مالی برای ایشان شود، آشنایی با نحوه دریافت و استعلام آن با کد ملی، الزامی به نظر می رسد.

برگ سبز گمرکی چیست؟

تاسیس شرکت به قصد انجام معاملات تجاری ، امروزه رونق فراوانی پیدا کرده است . افراد تاجر نیز ، فعالیت های تجاری خود ، اعم از صادرات و واردات را با ملاحظه قوانین و مقررات کشور ، تنظیم کرده و پس از یک فرایند طولانی ، کالایی را به کشور وارد نموده یا از آن ، به مقصد دیگر کشورها ، صادر می نمایند. با این حال، این امر، نیازمند طی تشریفات خاصی است. از جمله این تشریفات ، می توان به دریافت برگ سبز گمرکی اشاره نمود . سوالی که مطرح می شود ، این است که برگ سبز گمرکی چیست و چه کاربردی دارد . در پاسخ به این سوال ، باید گفت که برگ سبز گمرکی ، یکی از مهم ترین مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک می باشد که با صدور آن ، اجازه خارج کردن کالا از گمرک به متقاضی داده می شود. به عبارت دیگر ، زمانی که شخصی قصد وارد نمودن کالایی به کشور را دارد، ابتدا باید مدارکی را تحویل گمرک دهد تا بتواند کالای خود از گمرک را با دریافت برگه سبز گمرکی ، خارج نماید که این برگ سبز ، توسط کارشناسان گمرک صادر می شود و اطلاعات مربوط به کالا ، مشخصات آنها ، نام شرکت وارد کننده ، شماره سفارشات و مواردی از این قبیل ، بر روی آن درج می شود که نحوه استعلام آن با کد ملی، در ادامه ذکر می شود .

سایت ثبت نام برگ سبز گمرکی

دریافت برگ سبز گمرکی ، در گذشته ، به صورت مراجعه حضوری به گمرک و تحویل مدارک لازم به کارشناسان انجام می شد ؛ لکن در حال حاضر ، بسیاری از امور ، همچون دریافت شناسه کالا را می توان به شیوه اینترنتی و از طریق سایت های مربوطه ، انجام داد ؛ بی آنکه نیاز به مراجعه حضوری باشد. علاوه بر این ، برای جلوگیری از سوء استفاده برخی از برگ سبز گمرکی جعلی ، دیگر برگه های گمرکی ، به صورت الکترونیک صادر می شوند که از این طریق، سازمان های مربوطه ، امکان پیگیری برگه سبز را نیز ، داشته باشند . در همین راستا ، در این قسمت ، قصد داریم سایت ثبت نام برگ سبز گمرکی را ذکر نموده و در قسمت بعد نیز ، نحوه و مراحل دریافت برگ سبز گمرکی از طریق آن را شرح دهیم. در حال حاضر ، سایت ثبت نام برگ سبز گمرکی ، سایت و سامانه epl یا همان پنجره واحد تجارت فرامرزی می باشد که از طریق آن ، می توان برای استعلام پروانه سبز گمرک با کد ملی نیز ، اقدام نمود . به این منظور ، متقاضی ، می بایست به سایت ثبت نام دریافت برگ سبز گمرک ، به نشانی epl.irica.gov.ir وارد شده و با تکمیل اطلاعاتی همچون نام کاربری و رمز عبور ، وارد سامانه شود .

مراحل و نحوه دریافت برگ سبز گمرکی

از آن جهت که دریافت برگ سبز گمرکی ، یکی از مهم ترین مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک می باشد ، آشنایی با مراحل و نحوه دریافت برگ سبز گمرکی، پر اهمیت خواهد بود ؛ چرا که سازمانهای مربوطه نیز ، می توانند پس از ثبت نام و دریافت این برگه توسط وارد کنندگان ، اقدام به استعلام اصالت آن نمایند .

 • مراحل و نحوه دریافت برگ سبز گمرکی ، به این صورت است که ابتدائا ، متقاضی ، می بایست اظهارنامه گمرکی تهیه و تنظیم نماید . به این منظور ، می بایست به سایت پنجره واحد تجارت فرامرزی به نشانی epl.irica.gov.ir وارد شده و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور ، به حساب کاربری ، وارد شد برای دریافت این اطلاعات، می توان به صورت حضوری، به یکی از گمرکات، مراجعه کرد.

پوستر مراحل و نحوه دریافت برگ سبز گمرکی

 • پس از ورود به حساب کاربری، نحوه دریافت برگ سبز گمرکی، به این صورت است که متقاضی ، می بایست اظهارنامه ای در خصوص کالاها ، تنظیم نموده و اطلاعات مربوط به آن را به صورت کامل ، در این سایت ، اظهار نماید .
 • در صورتی که اظهارنامه گمرکی ، مورد تایید گمرک قرار گیرد ، مرحله کنترل کالاها ، آغاز شده و ارزیاب ، وظیفه دارد کالاها را کنترل کرده و اظهارنامه گمرکی را امضا کند .
 • در مرحله بعد ، نحوه دریافت برگه سبز گمرکی ، به این صورت است که متقاضی ، می بایست هزینه های مربوطه را طبق فیش ، پرداخت نموده و پس از تایید پرداخت ، پروانه گمرکی یا همان برگ سبز گمرکی ، صادر خواهد شد .
 • پس از چاپ برگه سبز گمرکی ، مسئول مربوطه ، آن را مهر و امضا کرده و شماره آن را یادداشت می کند و به صاحب کالا ، برگه سبز ارائه نموده تا با استفاده از آن ، بتواند فرایند ترخیص کالا از گمرک را پیگیری نماید که در ادامه ، نحوه استعلام برگه سبز با کد ملی را شرح خواهیم داد .

مدارک لازم برای دریافت برگ سبز گمرکی

دریافت برگ سبز گمرکی، نیازمند آن است که قبل از ثبت نام ، یکسری اسناد و مدارک را تهیه نموده و به اداره گمرک ارائه نمود . به همین مناسبت ، در این قسمت، قصد داریم برخی از مهم ترین مدارک لازم برای دریافت برگ سبز گمرکی را ذکر نماییم:

 • تشکیل پرونده جهت صدور برگ سبز گمرکی
 • ارائه فاکتورهای مربوط به خرید کالاهای موجود در گمرک
 • ارائه بارنامه و همچنین ، لیست عدل بندی کالاهای مربوطه
 • اخذ مجوزهای بهداشتی برای کالاهایی که طبق قانون ، می بایست برای آنها ، تاییدیه های بهداشتی را اخذ نمود.
 • لازم به ذکر است که کارشناسان اداره گمرک ، مدارک مورد نیاز را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که این مدارک کامل باشند ، بر اساس دستورالعمل های موجود ، برگ سبز گمرکی را به متقاضی ، تحویل خواهند داد.

هزینه دریافت برگ سبز گمرکی

دریافت برگ سبز گمرکی ، نیازمند آن است که متقاضی، ابتدا هزینه های قانونی را پرداخت نموده و سپس ، مدرک مورد نظر را دریافت نماید . سوالی که مطرح می شود، این است که هزینه دریافت برگ سبز گمرکی چقدر است و متقاضی ، برای دریافت آن ، چه هزینه هایی باید پرداخت نماید ؟ در پاسخ به این سوال، باید اشاره نمود که دریافت برگه سبز گمرک، مشمول پرداخت دو دسته هزینه ، اعم از مالیات و سایر هزینه هاست که در این قسمت ، اقلام این هزینه ها را ذکر خواهیم نمود. مالیات برگ سبز گمرکی؛ شامل پرداخت هزینه هایی همچون حقوق گمرکی، سود بازرگانی، مالیات بر ارزش افزوده ، یک درصد عوارض هلال احمر و نیز، پرداخت چهار درصد مالیات علی الحساب می باشد ؛ سایر هزینه های برگ سبز گمرکی؛ شامل پرداخت هزینه هایی در راستای تخلیه و بارگیری، انبارداری کالاها و نیز ، استاندارد سازی آنهاست که کلیه این هزینه ها، بر روی برگه سبز، درج می شود و وارد کننده ، می بایست آن را پرداخت نماید .

استعلام برگ سبز گمرکی با کد ملی

در طی سال های اخیر ، نحوه دریافت برگه سبز گمرکی ، اینترنتی و الکترونیکی شده است ؛ به این معنا که متقاضی ، به جای مراجعه حضوری به ادارات گمرک ، می بایست از طریق الکترونیکی ، به سایت پنجره واحد تجارت فرامرزی وارد شده و اظهارنامه گمرکی را تنظیم نماید تا پس از طی مراحل قانونی ، برگ سبز گمرکی نیز ، صادر شود . اما سوالی که مطرح می شود ، این است که آیا امکان استعلام برگ سبز گمرکی با کد ملی وجود دارد ؟ در صورت مثبت بودن پاسخ ، سایت استعلام پروانه سبز گمرکی با کد ملی چیست و نحوه استعلام پروانه از طریق آن، به چه صورت است ؟

 • در پاسخ به این سوال ، باید گفت که سایت استعلام برگ سبز گمرکی ، همان سایت دریافت برگه سبز گمرکی ، یعنی پنجره واحد تجارت فرامرزی می باشد . به منظور استعلام برگ سبز گمرکی با کد ملی ، متقاضی می بایست به سایت اینترنتی به نشانی epl.irica.ir/ecl وارد شود .

پوستر استعلام برگ سبز گمرکی با کد ملی

 • پس از ورود به این سایت ، جهت مشاهده و پیگیری برگ سبز گمرکی ، می بایست شماره سریال اظهارنامه ، رمز دسترسی به پروانه و کد امنیتی را وارد نموده و بر روی گزینه جستجو ، کلیک کرد .
 • لازم به ذکر است که برای دریافت رمز دسترسی به پروانه ، متقاضی می بایست پس از اینکه اظهارنامه گمرکی ، در مرحله صدور مجوز قرار گرفت ، به حساب کاربری خود در سایت epl.irica.gov.ir وارد شده و سند اظهارنامه را باز کند . سپس ، بر روی گزینه تولید رمز ذیل آن کلیک کرده و سپس ، آن را در کادر مربوطه ، وارد نماید .
 • پس از تکمیل شماره سریال اظهارنامه و رمز دسترسی به پروانه ، اطلاعات مربوط به برگ سبز گمرکی ، قابل مشاهده خواهد بود و در صورت لزوم ، می توان پرینت آن را تهیه نمود . در همین راستا ، مطالعه مقاله زیر نیز ، توصیه می شود .

فروش برگ سبز گمرکی

همانطور که در قسمت های قبل توضیح داده شد ، مراحل و نحوه دریافت برگ سبز گمرکی با کد ملی ، از طریق تنظیم اظهارنامه به گمرک ، ارائه مدارک لازم ، پرداخت هزینه ها و مواردی از این قبیل می باشد که بعضا ، تبدیل به مراحلی دشوار می شود ؛ لکن همچون دریافت کد تعرفه گمرکی ، بسیار اهمیت دارد .

اما در شرایط خاصی ، بحث فروش برگ سبز گمرکی مطرح شده و این سوال پرسیده می شود که آیا امکان خرید و فروش برگ سبز گمرکی وجود دارد ؟ در پاسخ به این سوال ، باید گفت که در حال حاضر ، خرید و فروش برگ سبز گمرکی ، امکان پذیر نمی باشد ؛ چرا که برگ سبز گمرکی ، صرفا در مورد کالای خاص و به نام شخص یا شرکت خاصی ، صادر می شود .

نحوه محاسبه برگ سبز گمرکی

دریافت برگ سبز گمرکی با کد ملی، به عنوان یکی از مهم ترین مدارک لازم برای ترخیص کالاها از گمرک ، نیازمند آن است که متقاضی ، طبق قانون ، هزینه هایی را پرداخت نماید . به همین دلیل، این سوال ممکن است مطرح شود که نحوه محاسبه برگ سبز گمرکی به چه صورت است ؟

در پاسخ به این سوال، باید گفت که برگ سبز گمرکی، مشمول پرداخت اقلام هزینه های مختلفی از قبیل انواع مالیات ها از قبیل مالیات ارزش افزوده و هزینه هایی همچون هزینه ثبت سفارش، هزینه های تخلیه، بارگیری و انبارداری، بر اساس وزن و نوع کالاها می باشد . لکن گاهی در زمان محاسبه هزینه برگ سبز گمرکی ، اشتباهاتی به وجود آمده و یا اینکه دارنده کالا با گمرک، دچار اختلاف می شود . در چنین شرایطی ، اطلاع از نحوه محاسبه برگ سبز ، اهمیت پیدا می کند .

در این باره ، باید توجه داشت که محاسبه هزینه های برگ سبز، کاری تخصصی است و به همین دلیل ، بسیاری از افراد ، در صورت بروز ابهام یا اختلاف در این باره ، به یکی از کارشناسان رسمی دادگستری مراجعه نموده و نظریه تخصصی وی را استعلام می کنند و از آن جهت که این کارشناسان ، با میزان مالیات ها ، هزینه ها و مواردی از این قبیل آشنا هستند ، اخذ نظریات آنها ، می تواند برای ترخیص کالا از گمرک ، کمک کننده باشد .

بنابراین برگ سبز گمرکی، یکی از مهم ترین اسناد لازم برای ترخیص کالا از گمرک می باشد که نحوه دریافت آن، با مراجعه به سایت پنجره واحد تجارت فرامرزی می باشد. استعلام برگ سبز گمرکی با کد ملی نیز ، از طریق مراجعه به سایت مزبور و وارد نمودن شماره سریال اظهارنامه و رمز دسترسی به پروانه امکانپذیر است. امیدوارم از محتوای مسائل حقوقی نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که دچار مشکل حقوقی هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش آموزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (75 نظر) خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (74 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (45 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (31 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (13 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (7 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (7 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (6 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (6 نظر) ماجرای دوربینی که از بدن امام خمینی عکس نگرفت! (5 نظر) دکور اصیل و خاص عروس سید حسن خمینی برای نوشیدن قهوه سبز (4 نظر) رونمایی دنیا جهانبخت از اولین شغل کیوت آرتام کوچولو!+عکس (3 نظر) واکنش جالب ادا اجه به تمام شدن سریال سیب ممنوعه (2 نظر)