ساعدنیوز
ساعدنیوز

جفت گیری و آمیزش جنسی بدون خواب و استراحت، عامل مرگ زودهنگام کوئول‌ها! +عکس

  دوشنبه، 17 بهمن 1401   کد خبر 241118
جفت گیری و آمیزش جنسی بدون خواب و استراحت، عامل مرگ زودهنگام کوئول‌ها! +عکس
ساعد نیوز: اطلاعات تازه نشان می‌دهد که کوئول‌های شمالی نر در فصل کوتاه جفت‌گیری آنقدر فعالیت می‌کنند که در نهایت از خستگی می‌میرند. بعضی از آن‌ها در این مدت تنها در طول یک شب حدود ۱۰ کیلومتر حرکت میکنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرادید، دانشمندان استرالیایی به دنبال دلیل این امر بودند که چرا کوئول های نر بعد از یک فصل جفت گیری می میرند، اما کوئول های ماده با اینکه تنها یک بار تولید مثل می کنند، حدود چهارسال زنده می مانند. محققان با زیر نظر گرفتن فعالیت این کیسه داران گوشتخوار در جزیرۀ گروت آیلند متوجه شدند که فقدان استراحت می تواند دلیلی برای مرگ دست جمعی و زودهنگام کوئول های نر باشد.

کوئول های شمالی که جمعیتشان در سرزمین اصلی استرالیا رو به انقراض است، بزرگترین پستانداران شناخته شده ای هستند که استراتژی تولید مثل آن ها از نوع سملپاریتی (semelparity) است؛ یعنی فقط یک بار در طول عمرشان تولید مثل می کنند. جنس نر این جانور می تواند تا ۶۰۰ گرم وزن داشته باشد و به اندازۀ یک گربۀ کوچک رشد کند.

محققان رفتار این جانور را به مدت هفت هفته در فصل جفت گیری زیر نظر گرفتند و برای این کار شتاب سنج های کوچکی را بر روی پشت این حیوانات نصب کردند. این تحقیق که نتایج آن در مجلۀ رویال سوسایتی اوپن ساینس (Royal Society Open Science) منتشر شده، نشان داد که کوئول های نر تنها ۸ درصد از زمان خودشان را در این مدت به استراحت اختصاص می دهند در حالی که زمان استراحت کوئول های ماده سه برابر یعنی ۲۴ درصد است. این نتایج از رفتار هفت کوئول نر و شش کوئول ماده استخراج شد.

تصویر

علاوه بر این، کوئول های نر زمان بیشتری را به حرکت اختصاص می دادند. دو مورد از نر های مورد مطالعه در این مدت حدود ۱۰ کیلومتر در یک شب حرکت کرده بودند که معادل آن در مورد انسان حدود ۳۵ تا ۴۰ کیلومتر است.

دکتر کریستوفر کلمنت، یکی از همکاران این تحقیق، می گوید: «نر ها همۀ این انرژی را وقف جستجوی ماده ها می کنند، زیرا فقط به این صورت می توانند تولید مثل خودشان را به حداکثر برسانند. آن ها در بین این فعالیت ها تقریبا هیچ استراحتی ندارند. همین امر می تواند توضیحی برای مرگ نر ها بعد از فصل جفت گیری باشد. آن ها بعد از این فصل واقعا اوضاعشان خراب می شود؛ موهایشان شروع به ریختن می کند، توانایی مراقبت از خودشان را از دست می دهند، وزن کم می کنند و دائما با یکدیگر درگیر نزاع می شوند».

تحقیقات قبلی نشان داده بودند که جوندگان نیز در اثر بی خوابی همین علائم را از خود نشان می دهند. استراتژی تولید مثل به این شکل در بین پستانداران بسیار نادر است و تنها در بعضی کیسه داران از جمله در موش های کیسه دار موسوم به انتیکاینس دیده شده است؛ جنس نر این جانور نیز بعد از فصل جفت گیری با افزایش هورمون کورتیزول و در نتیجه از کار افتادن اندام ها مواجه می شود. البته این تغییر هورمونی در بین کوئول ها دیده نشده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (71 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (27 نظر) مریم مومن با این مانتوی خاصش چه عکسایی گرفته+فیلم (13 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (11 نظر) حمله منصوریان به بازیکن روسیه: مرتیکه چطوری تونستی تشخیص بدی ما تو ایران چطور زندگی می کنیم؟! (8 نظر) استوری جنجالی‌ مژده لواسانی در واکنش به شیطون بلای بشیر حسینی! (7 نظر) حجاب خاص بهاره رهنما با کلاه باکت (7 نظر) گریه تلخ نجم الدین شریعتی در برنامه سمت خدا + فیلم (6 نظر) نگاه کردن نبات استخری به تبلت لاکچریش (6 نظر) حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (6 نظر) تیپ تنگ و کوتاه و برند نجمه جودکی (6 نظر) ویدئویی از چند زن بی‌حجاب در مسجد مکی زاهدان! (5 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (5 نظر) بخشی از سخنرانی حجت الاسلام رفیعی: تابستون لب دریا بی حجابی رو چطور میخواهید جمش کنید! (5 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (4 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/