ساعدنیوز
ساعدنیوز

میزان و نحوه مصرف داروی ونلافاکسین

  دوشنبه، 21 آذر 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
میزان و نحوه مصرف داروی ونلافاکسین
ونلافاکسین در گروه داروهای ضدافسردگی و از داروهای مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین و نوراپی نفرین (SSNRIs) می باشد. ونلافاکسین در اختلالات افسردگی شدید و اختلالات اضطرابی ژنرالیزه استفاده می شود. در این بخش به میزان و نحوه مصرف داروی ونلافاکسین در ساعد نیوز می پردازیم.

ونلافاکسین (Venlafaxine) (نام های تجاری: افکسور، فلاکسور، دپریلکس، آلوینتا و…) یک داروی ضدافسردگی از گروه مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین است. این دارو نخست در سالِ ۱۹۹۳ ارائه شد و برای درمانِ اختلال افسردگی اساسی، اختلال اضطراب فراگیرِ اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال پانیک (وحشت زدگی) تجویز می شود.ونلافاکسین بیشتر از سایر داروهای ضد افسردگی حالت مانیا (سرخوشی یا شیدایی) ایجاد می کند. این دارو ممکن است نتیجه تست اعتیاد را به طور کاذب مثبت نشان دهد.

چرا از ونلافاکسین استفاده می شود؟

قرص خوراکی ونلافاکسین برای درمان افسردگی (قرص با رهش فوری و قرص طولانی رهش) استفاده می شود. همچنین برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی (فقط قرص با انتشار طولانی مدت) استفاده می شود. ونلافاکسین ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد آن را با سایر داروها برای درمان بیماری خود مصرف کنید.ونلافاکسین به دسته ای از داروهای ضد افسردگی به نام مهارکننده های بازجذب سروتونین نوراپی نفرین (SNRIs) تعلق دارد . دسته ای از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند.

SNRI ها با افزایش سطح موادی به نام سروتونین و نوراپی نفرین در مغز شما کار می کنند. داشتن سروتونین و نوراپی نفرین بیشتر در مغز می تواند علائم افسردگی و اضطراب شما را بهبود بخشد.

اشکال، دوز و نحوه­ مصرف ونلافاکسین

دوز، شکل دارویی و تعداد دفعات مصرف دارو به سن شما، وضعیت درمان، شدت بیماری، سایر شرایط پزشکی که دارید، نحوه­ ی واکنش شما به اولین دوز بستگی دارد. این دارو به صورت قرص با رهش طولانی و فوری کپسول با رهش طولانی موجود می باشد. اگر پزشک برای شما ونلافاکسین تجویز کرد، این نکات را در نظر داشته باشید:

 • ونلافاکسین را با غذا مصرف کنید.
 • شما میتوانید قرص دارای رهش فوری را برش دهید اما قرص دارای رهش طولانی را برش ندهید.

مصرف ونلافاکسین

مقدار مصرف ونلافاکسین

ونلافاکسین در گروه داروهای ضدافسردگی و از داروهای مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین و نوراپی نفرین (SSNRIs) می باشد. ونلافاکسین در اختلالات افسردگی شدید و اختلالات اضطرابی ژنرالیزه استفاده می شود.مکانیسم دقیق ونلافاکسین هنوز شناخته شده نیست اما نشان داده شده است که داروی ونلافاکسین موجب تقویت فعالیت میانجی های عصبی در سیستم عصبی مرکزی می شود.
ونلافاکسین و متابولیت فعال آن ، O-دزمتیل ونلافاکسین (ODV)مهارکننده قوی بازجذب نورونی سروتونین و مهارکننده نسبتا ضعیف تر بازجذب نوراپی نفرین می باشد.
ونلافاکسین و ODV مانندSSRI ها دارای اثر مهاری ضعیف در بازجذب دوپامین می باشد ولی باندازه سه حلقه ای ها نمی باشد، .ونلافاکسین و ODV بر روی گیرنده های هیستامینرژیک و موسکارینی و آدرنرژیک آلفا(1) اثر نمیکند.

برای افسردگی:بزرگسالان:مقدار اولیه

 • 37.5 mg خوراکی،دو بار در روز یا 25 mg خوراکی،3بار در روز
 • مقدارنگهدارنده:افزایش مقدار روزانه بیشتر از 75 mg در فواصل زمانی حداقل 4 روزبرحسب نیاز

حداکثر مقدار مجاز

 • بیمار سرپایی با افسردگی متوسط:225 mg/day
 • بیمار بستری با افسردگی شدید:375 mg/day.
 • مقدار مصرف روزانه در 2 یا 3 دوز منقسم استفاده شود.

فرم آهسته رهش

 • مقدار اولیه:75 mg خوراکی،یک بار در روز
 • مقدار نگهدارنده:افزایش مقدار روزانه بیشتر از 75 mg در فواصل زمانی حداقل 4 روزبرحسب نیاز

حداکثر مقدار مجاز

 • بیمار سرپایی با افسردگی متوسط:225 mg/day
 • بیمار بستری با افسردگی شدید:375 mg/day.
 • برای اختلالات اضطرابی ژنرالیزه یا اجتماعی : بزرگسالان:

فرم آهسته رهش

 • مقدار اولیه: 75 mg خوراکی،یک بار در روز
 • مقدار نگهدارنده: افزایش مقدار روزانه بیشتر از 75 mg در فواصل زمانی حداقل 4 روزبرحسب نیاز، حداکثر مقدار مجاز:225 mg/day.

فارماکوکینتیک مصرف ونلافاکسین

ونلافاکسین بخوبی از راه گوارشی جذب می شود.غذا تاثیری بر روی جذب ونلافاکسین و متابولیسم متعاقب آن به ODV ندارد. فراهمی زیستی ونلافاکسین بدنبال مصرف خوراکی 45% می باشد. زمان رسیدن به حداکثر غلظت ثابت 3 روز می باشد. بمیزان 20 تا 30% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود. ونلافاکسین در کبد تحت متابولیسم عبور اولیه وسیع به متابولیت اصلی خود ODV که اثرات معادل داروی اصلی متابولیزه می شود. راه اصلی دفع ونلافاکسین و متابولیت هایش از راه کلیه است. نیمه عمر دارو 5 ساعت می باشد.

هشدار برای افراد دارای شرایط خاص

 • برای افراد مبتلا به بیماری کبدی: اگر سابقه بیماری کبدی دارید، کبد شما ممکن است این دارو را با سرعتی که باید پردازش نکند. این میتواند منجر به تجمع این دارو در بدن شما شود.
 • برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی: اگر بیماری کلیوی یا سابقه ­ی آن را دارید، ممکن است بدنتان نتواند این دارو را به خوبی پاک کند. این ممکن است سطح ونلافاکسین را در بدن شما افزایش دهد و عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند.
 • برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی: ونلافاکسین میتواند ضربان قلب شما را افزایش دهد، به خصوص اگر دوزهای بیش از 200 میلی گرم در روز مصرف میکنید. اگر نارسایی قلبی دارید یا اخیراً دچار حمله ­ی قلبی شده اید، ممکن است قلبتان نتواند این عارضه­ ی جانبی را تحمل کند.
 • برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید: پرکاری تیروئید میتواند ضربان قلب شما را افزایش دهد. همچنین ونلافاکسین نیز میتواند ضربان قلب شما را افزایش دهد. اگر پرکاری تیروئید دارید و این دارو را مصرف میکنید، ممکن است ضربان قلب شما تا حد خطرناکی افزایش یابد. به ویژه اگر دوزهای بیش از 200 میلی گرم در روز مصرف کنید، در معرض خطر هستید.
 • برای افرادی که سابقه ­ی تشنج دارند: ونلافاکسین خطر ابتلا به تشنج را افزایش میدهد. اگر تشنج دارید، مصرف ونلافاکسین را قطع کنید.
 • برای افراد مبتلا به افزایش فشار چشم: ونلافاکسین میتواند موجب اتساع مردمک چشم شده و جریان مایع را در چشم شما مسدود کند. این اثرات میتواند فشار را در چشم شما افزایش دهد. افرادی که سابقه افزایش فشار چشم یا گلوکوم دارند باید در حین مصرف ونلافاکسین به طور مرتب فشار چشم خود را چک کنند. اگر مبتلا به گلوکوم زاویه بسته کنترل نشده هستید، ونلافاکسین مصرف نکنید.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (883 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (671 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (615 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (423 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (304 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (280 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (240 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (219 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (186 نظر) حماسه خنده دار یک هموطن در موزه لوور با رکابی و زیرشلواری مامان دوز +فیلم/لامصب آدم تو خونه خودشم انقد راحت نیس🤣 (155 نظر) رونمایی از عکس واقعی زلیخای یوسف پیامبر (یوزارسیف) که در موزه مصر نگهداری میشود /چقدر برازنده و زیبا... (143 نظر) (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم (139 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (134 نظر) تصاویری از منحصر به فردترین نان هایی که یک شاطر خانوم میپزد/ از بس خوشگلن آدم دلش نمیاد بخوردشون! (117 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (117 نظر)
دیگران می‌خوانند   
اذان‌ گفتن رئیسی در گوش یک نوزاد+فیلم (فیلم) پاسخ رییس صدا و سیما به پخش سریال های تکراری / جومونگ و یوسف پیامبر را بازم پخش می کنیم! (فیلم) گاف عجیب مجری اینترنشنال در لایو اینستاگرام / با این هوش و حواس چجوری استخدامش کردن؟ ضرب الاجل برای مهاجران افغان در ایران /به کشور خود بازگردید پخش تصویر سیدمحمد خاتمی در صداوسیما پس از مدت‌ها؛ ممنوع التصویری برداشته شد؟+فیلم حضور عجیب وزیر بهداشت و خبرنگار صداوسیما در اتاق زایمان زنان!+فیلم (فیلم) صحبت های دیده نشده از کتایون ریاحی در خصوص بازی در نقش زلیخا / برای من عبادت بود، معجزه اش را دیدم ویدیوی جدید از لحظه تحویل تتلو به مقامات ایران در مرز (فیلم) گریه های یکتا ناصر در پشت صحنه سریال نیسان آبی / خودش از بدبختی نقشی که بازی می کرد گریش گرفت! خلاقیت خنده دار جوان ایرانی در طراحی تردمیل با مایع ظرفشویی و آب، تضمینی😂 / انصافا مواظبش باشید فرار مغزها نشه! (عکس) علی ضیاء در جنگل های آفریقای جنوبی / طعمه شیرها نشی حالا! (فیلم) برف بازی نبات استخری با مادرش سپیده و دلبری هاش در خارج از کشور / چقدر این دختر شیرینه آخه🥰 جاذبه‌های دیدنی ایران که‌ به‌ یکباردیدن ارزش دارد. نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نحوه ی ثبت نام و ورود در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه دامغان نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه دامغان نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری برداشت خنده دار دانش آموزان یزدی از چند ضرب و المثل/ معلم نتونست جلوی خودشو بگیره + فیلم نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی نحوه ی انتخاب واحد در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی چرا نسل حضرت یوسف (علیه السلام) به پیامبری نرسید؟ نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی golestan.khu.ac.ir+ آموزش تصویری 10 بازیگر محبوب و آینده داری که در اوج جوانی از میان ما رفتند+ عکس مرد جوان خوش صدا با آهنگ«گل عشق» رضا بهرام وسط خیابون غوغا به پا کرد/انصافا صدای زیبا و بهشتی داره چرا تسمه دینام خودرو صدا می دهد؟ چرا تسمه دینام خودرو بیرون می زند؟ 7 باور اشتباه حقوقی که همه مردم باید بدانند! نحوه موتورشویی با مواد شوینده نانو کارواش اگر تسمه دینام خودرو در حین رانندگی پاره شود چکار کنیم؟ علت پاره شدن تسمه دینام خودرو چیست؟ منظور از ارگاسم واژینال در زنان چیست؟ پوزیشن های جنسی برای رسیدن به ارگاسم واژینال
تیتر امروز   
ضرب الاجل برای مهاجران افغان در ایران /به کشور خود بازگردید جاذبه‌های دیدنی ایران که‌ به‌ یکباردیدن ارزش دارد. چرا نسل حضرت یوسف (علیه السلام) به پیامبری نرسید؟ اعزام گربه‌ها به خط مقدم جبهه‌ها در جنگ اوکراین! شایعه ساخت وانیل با ترشحات بدن یک حیوان؛ واقعیت یا دروغ؟ تونل عجیب برای یافتن گنج در مرز ایران و آذربایجان !/ 5 مردی نقشه گنج داشتند ... کشف لیفتراک 150 میلیاردی در تهران سقوط مرگبار زن جوان در صحنه تمیز کردن پنجره ها / در ساری رخ داد + جزییات کانادا این مقام ایرانی را اخراج می‌کند بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا ارتباط رضایتمندی مردم با مشارکت انتخاباتی/ درباره آن رجال سیاسی که تنزّل یافته‌اند! از مسکو به کرج/ رئیس جمهور وارد البرز شد + برنامه‌ها محور مذاکرات سفر یک‌روزه رئیسی به روسیه چه بود؟ +عکس اژه‌ای: کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات فساد چای + فیلم حواشی داغ امروز جمعه 17 آذر 1402
منتخب روز   
بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا اژه‌ای: کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات فساد چای + فیلم (فیلم) سکانس خنده دار از سریال پایتخت: حسادت نقی برای رفتن رحمت به ترکیه🤣 خمیازه کشیدن بامزه جنین در شکم مادرش +فیلم سونوگرافی😍/دل آدم میره براش رونمایی از عکس واقعی آسنات، رقیب عشقی زلیخا و مادر بچه های یوسف پیامبر (فیلم) غوغای دف نوازی و خوانندگی پسر نوجوان در متروی تهران/ دل یه ملت رو شاد کرد😍👌 (فیلم) ماجرای عجیب پسر مهاجر افغانی که دور از چشم پدر و مادرش هنرپیشه مشهور ایرانی شد/ اصالت بازیگر زخم کاری لو رفت! (فیلم) غوغای آوازخوانی کارگران ایرانی به زبان انگلیسی سر ساختمان/ جای شما رو صحنه خالیه واقعا😍 (فیلم) شاهکار دوبلاژ سریال جنا اورتگا «ونزدی» توسط هوتن شکیبا/ دیگه مثل تو نمیاد👌 توقیف دو کشتی با 4.5 میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج‌فارس توسط سپاه +عکس (عکس) حرکت عجیب کمتر دیده شده دو مار زنگی هنگام مبارزه تن‌ به‌ تن (فیلم) حرکات کششی و ورزش روزانه بهنوش طباطبایی در باشگاه بدنسازی