ساعدنیوز
ساعدنیوز

نحوه استخراج مقاله از پایان نامه

  یکشنبه، 28 اسفند 1401   زمان مطالعه 7 دقیقه
نحوه استخراج مقاله از پایان نامه
درصورتی‌که بتوانید یک مقاله از پایان نامه خود استخراج کنید، این امکان را خواهید داشت که با ارسال مقاله به مجله‌های معتبر خارجی، احتمال پذیرش در دانشگاه‌های موردعلاقه خود را افزایش دهید.

می‌توان گفت تقریباً، همه دانشجویان در طول دوران تحصیلی و زمانی که به فارغ‌التحصیلی نزدیک می‌شوند، دغدغه و استرس پایان نامه را تجربه کرده‌اند. اینکه چطور حاصل چند سال تلاش و کوشش را در قالب یک محتوای معتبر و مطمئن ارائه کنند تا بتوانند با درجه عالی و خوب به پایان برسانند. موضوع پایان نامه راجع به کدام بخش از تخصص و دانش باشد که مورد پسند اساتید برتر و سایر محققان شود؟ اهمیت به این موارد و سایر بخش‌های مربوط به پایان نامه، تأثیر زیادی در ارتقای رتبه علمی و پذیرفته شدن در مقاطع بالاتر و حتی پذیرش در دانشگاه‌های معتبر خارجی دارد.

شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که چطور می‌توان با یک پایان نامه خوب برای پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی اقدام کرد؟ برای پاسخ به این سؤال لازم است به این نکته توجه داشته باشید که اصل محتوای پایان نامه را نمی‌توانید به همان شکلی که در دانشگاه خود برای فارغ التحصیلی ارائه می‌کنید، برای سایر دانشگاه‌های دنیا ارسال نمایید. درصورتی‌که بتوانید یک مقاله از پایان نامه خود استخراج کنید، این امکان را خواهید داشت که با ارسال مقاله به مجله‌های معتبر خارجی، احتمال پذیرش در دانشگاه‌های موردعلاقه خود را افزایش دهید.

قبل از اینکه در مورد نحوه استخراج مقاله از پایان نامه اطلاعاتی به دست آوریم، لازم است در مورد ساختار پایان نامه، قوانین نوشتن آن و فرق آن با مقاله علمی، بیشتر بدانیم. بنابراین در ادامه به بیان مطالب مفید راجع به این دو موضوع مهم می‌پردازیم.

تعریف پایان‌نامه و فرمت آن


اگر به اسم پایان نامه هم دقت کنید، به این می‌رسید که یک نامه یا متنی برای پایان دادن است. مدرکی که پایان چند سال پژوهش و دانش‌آموختگی را در آن ارائه می‌کنید و نشان می‌دهید که در طی این مدت، به تازه‌های علمی جدیدی رسیده‌اید که قابل‌انتشار برای سایر دانشجویان و محققان است. بنابراین پایان نامه، در یک جامعه دانشگاهی شناخته‌شده است و یک هدف علمی دارد. محتوای تخصصی و علمی پایان نامه بعد از تکمیل شدن توسط اساتید برجسته و عالی‌رتبه دانشگاه، مورد ارزیابی و تحلیل قرار می‌گیرد و درنهایت نتیجه بررسی‌ها به دانشجو اعلام می‌شود. بخواهیم خلاصه‌ای از ساختار یک پایاننامه را بیان کنیم، می‌توان گفت دارای بخش‌های زیر است:

عنوان یک پایان نامه باید دقیق و بدون ابهام باشد.

کل محتوای پایان نامه در فصل‌های مختلف و به ترتیب نوشته می‌شود.

برای حجم نهایی پایان نامه، محدودیتی وجود ندارد.

می‌تواند شامل اشکال، جداول، نمودار و تصاویر باشد.

محتوای متنی و غیر متنی پایان نامه، برای دسترسی بهتر، فهرست بندی می‌شود.

هر ابزار و روشی که برای تحقیق و پژوهش در پایان نامه استفاده‌شده، باید دقیق بیان شود.

هر کشف جدید، یافته پژوهشی و تحقیقاتی یا خلاقیت و نوآوری که انجام‌شده است، در پایان نامه حتماً توضیح داده می‌شود.

نکات مهم نگارشی، دستوری و ادبیاتی در نوشتن محتوا، رعایت می‌شود.

منابع یا رفرنس‌هایی که برای نوشتن پایان نامه به آن‌ها استناد شده است، به ترتیب و با اصول مخصوص به خودش فهرست می‌شود.

درنهایت نسخه تکمیل‌شده پایان نامه، تحویل دانشگاه می‌شود.

پایان نامه نویسی

بعد از دریافت اطلاعات مفید و مختصری که راجع به پایان نامه کسب کردیم، لازم است در مورد مقاله و جزئیات آن جهت تأیید در منابع معتبر، آگاه باشیم.

کسی که می‌خواهد به رزومه علمی خود یک گزینه جدید و با اهمیت اضافه کند، پژوهشگری که دوست دارد حاصل مدت‌ها تلاش و تحقیقش را برای به کل جهان نشان دهد، دانشجویی که می‌خواهد برای تحصیل در مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد یا دکتری اقدام کند یا حتی اگر قصد گذراندن بقیه دوران تحصیلش در دانشگاه‌های رده‌بالای جهانی داشته باشد، تهیه و نوشتن یک مقاله علمی او را یک قدم به هدفش نزدیک‌تر می‌کند. بنابراین مقاله، موضوع آن و درجه ارزشمندی آن امتیازهای مختلفی خواهد داشت.

تایپ کردن

نوشتن مقاله می‌تواند به دو صورت انجام شود. روش اول این است که از همان ابتدا یک موضوع و هدف مشخصی را تعیین کنید، راجع به آن به تحقیق و پژوهش بپردازید و درنهایت یافته خود را به مقصد موردنظرتان ارسال کنید. دومین راهی که می‌توان به یک مقاله علمی و تخصصی دست یافت، این است که از بخش‌های مهم و نتایج پژوهشی پایان نامه، یک مقاله کامل استخراج کنید. برای اینکه بتوانید از یک پایان نامه چندین صفحه‌ای، بهترین مقاله را به‌عنوان یک خروجی مفید و ارزشمند داشته باشید، دانستن ساختار یک مقاله و اصولی که باید در آن رعایت شود، کمک بسیار زیادی به شما می‌کند. بنابراین می‌توان گفت یک مقاله شامل مجموعه‌ای از موارد زیر است که به تفاوت آن نسبت به پایان نامه هم اشاره می‌شود.

طبق استانداردهای درج‌شده در مجلات و ژورنال‌های علمی نوشته می‌شود.

بخش‌های مختلفی دارد اما فصل‌بندی نمی‌شود.

ازنظر حجمی و تعداد کلمات، محدودیت دارد.

بررسی مقاله از سوی داوران معتبر، ناشناس و بی‌طرف انجام می‌شود.

ساختار و فرمت بندی مقاله، متناسب با مجله‌ای است که برای آن ارسال می‌شود.

هر بخش مهمی که نتیجه اصلی پژوهش است، در مقاله ارائه می‌شود.

درواقع به این نتیجه می‌رسیم که اگر هدف ما این است که پایان نامه خود را به یک مقاله تبدیل کنیم، صرفاً با تکرار و کپی کردن محتوای آن در یک عنوان جدید، به مقاله نمی‌رسیم. توصیه می‌شود برای استخراج یک مقاله از پایان نامه به موارد زیر دقت کنید تا مسیر هموارتری داشته باشید.


 • در عنوانی که برای مقاله انتخاب می‌کنید، دقت شود که متفاوت از عنوان پایان نامه و بدون هیچ‌گونه ابهامی باشد. یک عنوان جذاب و متناسب با موضوع و هدف مقاله، مسلماً ارزشمندتر است. درواقع باید به هدف مقاله پرداخته شود


 • حجم مقاله نهایی خیلی کمتر از اندازه پایان نامه است. هر چیزی که از تاریخچه و مقدمه و تعریف موردنیاز برای موضوع پایان نامه نوشته‌اید، لازم نیست در مقاله هم گنجانده شود.


 • تنها بخش‌های مهم علمی و یافته جدیدی که به آن رسیده‌اید را در مقاله بیان کنید تا برای مخاطب هم جالب‌توجه باشد. می‌توان گفت مهم‌ترین بخش مقاله، همین بیان نتایج اصلی تحقیق است.


 • یک چکیده خوب برای مقاله بنویسید. خلاصه و مفید باشد. بهتراست مقدمه پایان نامه را به‌صورت خلاصه و کوتاه‌تر، تبدیل به چکیده مقاله کنید


 • روش‌شناسی و راهبردی که برای یافته پژوهشی خود داشته‌اید، مختصر و کاربردی در مقاله بیان کنید.


 • منابع و ارجاع‌های استفاده‌شده در مقاله را طبق اصول رفرنس نویسی، در انتهای مقاله بیاورید.


 • با بررسی و تحقیق، مشخص کنید که برای کدام ژورنال یا مجله علمی، مقاله تهیه می‌کنید. سپس متناسب با دستورالعمل همان مرجع، کار فرمت بندی مقاله و ساختار آن را به‌درستی انجام دهید. غیر از محتوای مقاله، ساختار ظاهری و قالب مقاله ارسالی هم باید مورد تأیید داوران قرار گیرد.

مواردی که بیان شد، در مورد نوشتن همه مقاله‌ها صادق است. نکته‌ای که در کنار این مطالب بهتر است به آن توجه کنید این است که اگر مقاله شما ازنظر درجه اعتبار علمی برای ارسال به ژورنال‌های معتبر خارجی مناسب است، بعد از تکمیل مقاله باید آن را به‌صورت تخصصی و حرفه‌ای ترجمه کنید و برای آن‌ها بفرستید. برای مثال نوشتن یک مقاله ISI و مقاله q1، تأثیر بسیار زیادی در پذیرش تحصیلی شما برای دانشگاه‌های معروف جهان، دریافت نمره عالی در مدرک دکتری و کارشناسی ارشد و حتی جذب هیئت‌علمی دانشگاه دارد. پس اگر پایان‌نامه‌ای را ارائه می‌کنید که می‌توان از آن یک مقاله isi یا مقاله q1 استخراج کرد، بهتر است در ترجمه مقاله طبق اصول استاندارد و شرایط اعلام‌شده ژورنال‌ها و مجله‌های بین‌المللی توجه ویژه‌ای داشته باشید. ترجمه مقاله باید همه شرایط زیر را داشته باشد تا قبل از تأیید به مرحله داوری و بررسی برسد.


 • مقاله باید توسط یک مترجم متخصص و آگاه به موضوع و زمینه تحصیلی مقاله، ترجمه شود. طوری که تمام یافته‌های علمی و مباحث تخصصی بیان‌شده در مقاله بدون هیچ ابهام و خطایی و به‌درستی به زبان مقصد تبدیل شود.


 • تمام قواعد نگارشی، گرامری، فرمت بندی، جمله‌بندی‌ها و عبارت‌های مقاله در ترجمه مقاله رعایت شود.


 • مقاله توسط یک ویراستار نیتیو، ویرایش شده باشد. ویرایشی که توسط یک فرد بومی و محلی مسلط به زبان مقصد ترجمه انجام می‌شود. بعد از اصلاح و تغییرات انجام‌شده روی مقاله، گواهی‌نامه ویرایش نیتیو صادر و تحویل داده شود.


 • ·بعد از پایان تمام مراحل ترجمه مقاله، می‌توانید نسخه تکمیل‌شده و نهایی آن را برای داوران خارجی ارسال کنید.


پس توجه داشته باشید که می‌توانیم بگوییم موفقیت علمی دوران دانشجویی شما وقتی تکمیل می‌شود که بتوانید حاصل تلاش خود را تبدیل به یک مقاله معتبر ارزشمند و با کیفیت و قابل‌انتشار در منابع معروف جهانی کنید. رسیدن به این هدف مهم هم مستلزم به‌کارگیری افراد متخصص و حرفه‌ای در بخش ترجمه مقاله و ویرایش نیتیو است.

بهترین پیشنهاد

ترجمه مقاله خود را به شبکه مترجمین اشراق بسپارید.


نگرانی از این بابت که خودتان نتوانید ترجمه مقاله را به‌درستی و طبق قواعد اصولی آن به سرانجام برسانید، باعث می‌شود تمرکز درستی روی کار نداشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم اگر مقاله ارزشمندی دارید که برای ترجمه آن نیاز به مترجمان مجرب و حرفه‌ای است، از خدمات ترجمه در شبکه اشراق بهره‌مند شوید. حضور مترجمان متخصص، حرفه‌ای، آشنا به 49 زبان زنده دنیا و همین‌طور تحصیل‌کرده‌های توانمند و ماهر در 85 رشته تحصیلی در شبکه مترجمین اشراق، از امتیازات ویژه آن است. ازاین‌رو، این اطمینان را به شما می‌دهند که ترجمه تخصصی مقاله شامل مقاله ISI و مقاله Q1 و تمام مراحل ویراستاری نیتیو آن با تضمین مادام‌العمر و کیفیتی عالی انجام می‌شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
آیدی رضا گلزار در بیوی اینستاگرام آیسان آقاخانی، همسر واقعی اش (28 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (19 نظر) مقام ارشد دولت روحانی و فرزندش متهم به سرقت فرش‌های مجموعه سعدآباد شدند (17 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (12 نظر) نقاشی عاشقانه و بانمک عروس سید حسن خمینی در کلاس ادبیات (12 نظر) کیوت ترین عکس آرتام کوچولو در کنار نازترین سیندرلای دنیا! (10 نظر) دیدن این ویدیو لاکچری به قلب قوی و یک لیوان آب قند نیاز دارد! (9 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (9 نظر) عکاسی حرفه ای عروس سید حسن خمینی در طبیعت (8 نظر) حماسه آفرینی هوش مصنوعی اینبار برای زنان ایرانی! (7 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (6 نظر) (فیلم) شوخی جالب و کمتر دیده شده از حضرت امام (ره) در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری شهید رجایی (5 نظر) یاللعجب؛ ازدواج عاشقانه پسر 22 ساله با مادر بزرگش! (5 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (4 نظر) (فیلم) پوشش افتخارآمیز ورزشکار زن ایرانی در لحظه قهرمانی (4 نظر)
تیتر امروز   
جدایی تلخ بازیگر ایرانی بعد 17 سال از زنش + عکس و علت طلاق! ذوق و شوق بامزه آرتام وقتی برای اولین بار آتیش بازی میبینه اولین تصویر رسمی محمدرضا گلزار از مراسم ازدواج لاکچری‌ خود به همراه ساغدوش های جنتلمنش خودروها‌ی میلیاردی و لوکس بندرنوشهر که 10 سالِ خاک خو‌رده‌اند (عکس) تابعیت استرالیایی فرزندان ابراهیم رئیسی +عکس خواهرزاده حسین شریعتمداری، مدیر کاخ سعدآباد شد پاسخ عجیب وزیر ارشاد به محدودیت خوانندگان؛ خودشان اینطور فکر می‌کردند! این زن ایرانی داور ‌مرحله نهایی «زن شایسته» 2023 امارات شد +عکس ریسی در تبریز: بانک های خصوصی نباید رقیب بخش خصوصی شود/ نقش دولت هدایت، حمایت و نظارت است‎‎ پای مهران مدیری به یک جنجال فوتبالی باز شد عکس عاشقانه آیسان در آغوش رضا گلزار/ در کنسرت شکار شد رئیس اتاق بازرگانی تبریز: با دادن ارزش واقعی به بخش خصوصی،4 هزار میلیارد دلار ثروت انباشته ایرانیان در خارج می‌توانست به جای بانک های خارجی در ایران سرمایه گذاری شود‎‎ هشدار رئیس جمهور به الهام علی اف: مردم آذربایجان در هر دو سوی ارس به اسلام و ولایت عشق دارند/دشمن نمیتواند این عشق را خدشه دار کند رونمایی نفیسه روشن از عشق جانش محرومترین شهرستان استان آذربایجان شرقی در انتظار سید محرومان