شیر خوردن نوزاد از یک سینه و راهکارهایی برای رفع آن

  پنجشنبه، 16 تیر 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
شیر خوردن نوزاد از یک سینه و راهکارهایی برای رفع آن
تعداد بسیار زیادی از نوزادان از همان بدو تولد و یا بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه فقط از یک سینه شیر می خورند و با مقاومت بسیار زیاد سینه دیگر را پس می زنند. در این مطلب قصد داریم برای شما شرح دهیم که دلیل شیر خوردن نوزاد از یک سینه چیست و برای حل این مشکل چه باید کرد.

نوزادان ممکن است در دوره هایی یکی از سینه های مادر را برای خوردن شیر به دیگری ترجیح دهند که این اتفاق مخصوصاً در مورد نوزادان تازه متولدشده طبیعی است. شما نیز مثل برخی از مادران دیگر شاید متوجه شوید که نوزاد در حین شیر خوردن از یک سینه بهانه گیر شده است و سروصدا می کند یا خود را عقب می کشد و از مکیدن یکی از سینه های شما امتناع می کند. در این مطلب می توانید با دلایل شیر خوردن نوزاد از یک سینه و راهکارهای بهبود آن آشنا شوید.

گاهی بیماری هایی مثل احتقان یک طرفهٔ بینی، عفونت یک گوش، فتق یک طرفهٔ مغبنی یا فتق بالای کشالهٔ ران، دررفتگی مهرهٔ گردن و شکستگی استخوان ترقوه در یک طرف می توانند از علل این اتفاق باشد. همچنین با توجه به چگونگی قرار گرفتن جنین در داخل رحم، معمولاً بعد از تولد، چند روز طول می کشد تا عضلات گردن شل شوند و نوزاد بتواند به راحتی گردن خود را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند.

شیر خوردن نوزاد

دلایل شیر خوردن نوزاد از یک سینه

کودک شیرخوار در هر سنی ممکن است به طور ناگهانی به علل گفته شده در بالا و دلایل زیر، از گرفتن یکی از سینه های مادر امتناع کند:

تفاوت آناتومیک

شاید دلیل شیر خوردن نوزاد از یک سینه، تفاوت آناتومیکی در سینه های شما باشد. برای مادران طبیعی است که مجاری یک پستان آن ها از دیگری فعال تر باشد. به طور معمول پستان سمت چپ مجاری فعال تری نسبت به پستان راست دارد. پستانی که نوزاد آن را پس می زند ممکن است آماس کرده و نوک آن سخت شده باشد یا این که نوک یکی از پستان ها به اندازه کافی برآمده نباشد یا شکل متفاوتی داشته باشد و مکیدن شیر را برای نوزاد سخت کند.

ترجیح نوزاد برای شیر خوردن از یک سینه

ممکن است نوزاد شما ترجیح بدهد از یک پستان شیر بخورد، زیرا در آن وضعیت احساس راحتی بیشتری می کند.این مشکل ممکن است تنها برای مدتی به خاطر عفونت گوش یا واکسیناسیون ادامه داشته باشد. از این رو او ترجیح می دهد هنگام شیر خوردن به یک طرف قرار نگیرد. با خوب شدن شیرخوار، این وضعیت نیز به زودی تغییر خواهد کرد.

ترجیح مادر برای شیر دادن از یک سینه

گاهی ممکن است به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه ترجیح بدهید از یک پستان بیشتر به فرزند خود شیر بدهید. دلیلش می تواند این باشد که هنگام شیر دادن از یک طرف احساس راحتی بیشتری می کنید.

جراحت یا جراحی

اگر اخیرا یکی از پستان ها یا هر دو را جراحی کرده اید، می تواند به میزان زیادی بر تولید شیر تاثیر بگذارد. اگر تحت درمان سرطان قرار گرفته اید و یکی از پستان های شما جراحت دارد، این نیز می تواند در تولید شیر موثر باشد.

آماس پستان

شاید دلیل شیر خوردن نوزاد از یک سینه احساس ناراحتی به عللی همانند تورم پستان است. اگر پستان شما آماس کرده (دچار تورم شدید شده است)، شیرخوار شما ترجیح می دهد از آن پستان شیر نخورد. دلیل پس زدن این است که ممکن است شیر این پستان مزه متفاوتی داشته باشد. شیر پستان آماس کرده شور مزه است، بعلاوه تورم پستان سبب به داخل کشیده شدن نوک آن می شود، به این ترتیب به دهان گرفتن نوک آن پستان برای نوزاد سخت خواهد شد.

کاهش تولید شیر در یک سینه

کاهش تولید شیر در یک پستان ممکن است در اثر بیشتر شیر دادن از پستان دیگر رخ دهد و باعث شود شیرخوار آن پستان را نگیرد.

سختی گردن

اگر شیرخوار شما بصورت مادرزادی دچار سختی گردن است، ممکن است شیر خوردن از یک طرف برایش سخت باشد. در این صورت، ضروری است که به سرعت راه چاره ای بیندیشید تا فرزندتان دچار سوء تغذیه نشود.

ماستیت پستان

در صورت وجود ماستیت پستان مادر، افزایش کلروسدیم شیر ممکن است باعث امتناع از گرفتن پستان شود. در این حالت باید به تغذیهٔ شیرخوار از پستان سالم دیگر ادامه دهید و معمولاً طی یک هفته مزهٔ شیر به حالت عادی برمی گردد.

استفاده مادر از لوازم آرایشی و عطر

در واکنش به مواد آرایشی و استفاده بیشتر مادر از عطر یا اسپری در یک طرف بدن ممکن است کودک پستان آن طرف را نگیرد.

چطور کاری کنید که شیرخوار از هر دو پستان شما شیر بخورد؟

شیر خوردن نوزاد فقط از یک پستان می تواند پستان هایتان نامتعادل کرده و شما را ناراحت کند. برای همین می توانید راه های ساده ای را برای خوردن شیر توسط نوزاد از هر دو پستان امتحان کنید، از جمله موارد زیر:

  • وقتی شیرخوار شما گرسنه است او را تشویق کنید تا از پستانی که کمتر از آن استفاده شده شیر بخورد، چراکه شدت مک زدن به پستان اول می تواند شدیدتر باشد. این ترفند را وقتی بیدار می شود یا خواب آلود و گرسنه است امتحان کنید.
  • وضعیت های مختلفی را برای شیر دادن انتخاب کنید و وقتی از پستانی که کمتر ترجیح می دهد شیر می خورد، او را تکان بدهید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشد.
  • گاهی از پستان غیرترجیحی شیر بدهید تا تولید شیر آن را افزایش بدهید.
  • همچنین می توانید از پستان غیرترجیحی شیر بدوشید و بعدا به شیرخوار بدهید تا شیر آن کم نشود.
  • وقتی شروع به شیر دادن از یک پستان می کنید، می توانید شیر پستان دیگر را تخلیه کنید تا از آماس و تورم آن جلوگیری بعمل آورید.
  • ابتدا رفلکس جهش شیر را تحریک کنید و بعد از جاری شدن شیر، پستان را به دهان شیرخوار بگذارید.
  • در یک اتاق تاریک و درحالی که کودک در خواب یا خواب آلود است، از آن پستان به او شیر بدهید.

اگر شیرخوار از پستان دیگر شیر نخورد چه کار باید کرد؟

بعد از توضیح دلیل شیر خوردن نوزاد از یک سینه، نوبت به راه حل های پیشنهادی می رسد. گاهی پیش می آید که شیرخوار بدون دلیل از پستان دیگر شیر نخورد. اگر فرزند شما در این دسته قرار می گیرد، مطمئن باشید که شیر دادن تنها از یک پستان هیچ ضرری ندارد. مادران بسیاری هستند که به شکلی موفقیت آمیزی تنها از یک پستان شیر می دهند. نگران عدم تقارن پستان هایتان نباشید، چراکه به محض از شیر گرفتن شیرخوار، ظاهر آن ها به شکل طبیعی خود بازمی گردد. اما به یاد داشته باشید که تداوم این روند علاوه بر ایجاد تورم در پستان، پس از مدتی منجر به عدم تولید شیر در پستان غیرترجیحی خواهد شد این مساله می تواند شما و نوزادتان را مساله کمبود شیر مواجه کند.

توجه: اگر دچار عارضه پزشکی هستید یا تولید شیر در یکی از پستان های شما بسیار کم است، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (11 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (3 نظر) تیپ و چهره ناز لنا دختر نیوشا ضیغمی با عینک جدیدش+عکس / چقدر بهش میاد😍 (2 نظر) سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) دستگیری زن تبهکار معروف به کماندو/ زایمان متهم هنگام بازجویی! (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (1 نظر) لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم بزرگداشت شهدای خدمت+ فیلم (1 نظر) سجده غم انگیز پدر شهید مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بر مزار پسرش / خدا بهشون آرامش بده... (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر) حضور رهبر معظم انقلاب در خانه سید ابراهیم رئیسی برای قوت قلب همسر و فرزندانش+عکس/ خانه ایی سراسر فرش ماشینی و بدون تجملات! (1 نظر) معنی شعر ترکی شهید مالک رحمتی که وایرال شد/گر جذبه عشق اولسا گتیرم نئجه گلمز+ ویدئو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شبنم مقدمی داور صداتو: بچه ندارم من دختر بزرگ همسرم هستم اونم پسر بزرگ من!+ویدیو فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 کنده کاری روی خودکار روش جدید یک دانشجو برای تقلب سر جلسه امتحان+عکس/ همین وقتو میذاشتی درسو می‌خوندی دیگه! واکنش شگفت‌انگیز یک عنکبوت به مشاهده تصویر خود در آینه+ فیلم نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس سرگیجه ایران اینترنشنال پس از شهادت سیدابراهیم رئیسی بهترین روش های شستن توت فرنگی و از بین بردن کرم های آن ناگفته‌های شنیدنی از محافظ رئیس جمهور؛ از رفتن به ماموریت با پای شکسته تا مسئول امنیت نهاد ریاست جمهوری+ویدیو عیادت آیت الله آل هاشم از دهقان فداکار در بیمارستانی در تبریز+عکس میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک پس از شهادت امیرعبداللهیان+ عکس نگاهی به کیک تولد مردانه دارا حیایی پسر امین حیایی/ مبارکا باشه خوش تیپ +عکس شوخی رئیس جمهور شهید با الهام علی اف در هنگام افتتاح سد قیز قلعه سی+ویدیو و آبی که برای ما روشنایی نداشت! مادر شهید موسوی از بیمارستان مرخص شد (تصاویر) عجیب‌ترین خانه 59متری جهان! (ویدئو) شامپانزه‌ای که 3 ماه است نوزاد مرده خود را رها نمی‌کند دورهمی خانوادگی «مادر جومونگ» با «تسو» و نامزدش+عکس تصویری که رئیس‌دفتر شهید رئیسی دقایقی پس از سقوط بالگرد از آن منطقه ثبت کرد +ویدئو پست ویژه پسر عابدزاده برای تولد پدرش +عکس خداوند ابراهیم را دوست داشت+ ویدئو مرد در سایه سیاست ایران به زودی کاندیدا می شود خشک کردن سیر تازه در خانه با ترفندهای ساده شهید رئیسی حکم اعدام این گروه را بی‌سروصدا لغو کرد! +ویدئو فال ابجد روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 روستای ونان قم: معروف به عروس خلجستان +تصاویر جذاب و دیدنی فال روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد 1403 من در حد و اندازه ای نیستم که کاندیدا شوم / یک نامزد قطعی ریاست جمهوری مشخص شد عکسی از بدرقه سیدابراهیم رئیسی که طی ساعات اخیر وایرال شد عاشقانه های مارال بنی آدم و همسرش در طبیعت سرسبز بهاری+ عکس ادعای عجیب مجری تلویزیون درباره محافظ رئیسی+ویدئو تصاویر تازه از آرایش هلی کوپتر حامل شهید رئیسی قبل برخورد به کوه +ویدئو چرا رئیس‌جمهور بعد از افتتاح سد قیز قلعه‌سی با خودرو به تبریز بازنگشت؟+ویدیو قایق موتوری خاص و هوش پران نیما شاهرخ شاهی/ این قایق نیست جت جنگیه😍+فیلم حال بد نفس بازغی بعد از فوت دوستش آیسان اوجی تصویری از گوشه دنج و معنوی ستاره سادات قطبی/سجاده ای ساده با حال و هوای روحانی +عکس بهترین هتل های آنتالیا برای مجردها قتل هولناک پدر و دختر خردسالش | ردپای دختر بزرگ در جنایت بهترین ردیاب و جی‌ پی‌ اس‌ در بازار شوخی‌های اهالی روستای کلاله با رئیس جمهور شهید+ ویدیو صحبت های اهالی محل حادثه رئیس جمهور برای اولین بار/ صدای هلی کوپتر را شنیدم!+فیلم
منتخب روز   
تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله تبریزی+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخصی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو انتشار فیلم جلسه دفاع شهید رئیسی از رساله دکتری؛ چه کسی در جلسه بود؟ دعای شهادتِ شهید مالک رحمتی استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+ویدئو/آخرش هم به آرزوی دلت رسیدی قدیمی ترین عقد نامه دستنویس 133 ساله/ این عقد نامه یک سال قبل از ناصرالدین شاه نوشته شده روایت آیت الله آل هاشم از تعداد برادران و فرزندانشان بر سر مزار مادر مرحومش+ ویدیو/ با مدیریت برادرانم در سطح استان مخالفت کردم/صاحب 4 تا نوه هستم وداع تلخ همسر و دختر و خانواده شهید رحمتی با مالک آذربایجان+ویدئو/دنیا به احترام شما ایستاده... صحبت های شنیده نشده شهیدجمهور در لباس رزم در دوران دفاع مقدس/ زمین مال صالحان است+ فیلم رئیس جمهوری که با اسکورت خاص و تشریفات به دیدار مادرش میرفت!/ روایتی از اهالی محل خانه پدری رئیس جمهور شهید+ فیلم ویدئویی سراسر شگفتی از یک ماشین باز خَفَن/فقط اونجا که کلاه میذاره سرش حمله دسته جمعی کلاغ‌ها به شاهین شکاری در انتقام به شکار دوست‌شان+ فیلم لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم