(تصاویر) 12 قطعه از جواهرات تاریخی با کاربرد عجیب و شگفت انگیز که نمی‌دانستید

  یکشنبه، 27 خرداد 1403
(تصاویر) 12 قطعه از جواهرات تاریخی با کاربرد عجیب و شگفت انگیز که نمی‌دانستید
ساعد نیوز: امروز ظاهر برخی از جواهرات تاریخی که در قرن‌های گذشته مُد بودند ممکن است واقعاً برایمان عجیب به نظر برسند، اما اگر هدف پشت هر کدام را بفهمیم موضوع عجیب‌تر هم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرادید، جواهرات از دوران نوسنگی بخشی از زینت بشر بوده‌اند اما مردم ممکن بود آنها را نه تنها برای زیبایی بلکه برای محافظت از خود در برابر نیروهای شیطانی، نشان دادن ثروت یا سوگواری خود استفاده کنند. امروز ظاهر برخی از جواهرات تاریخی که در قرن‌های گذشته مُد بودند ممکن است واقعاً برایمان عجیب به نظر برسند، اما اگر هدف پشت هر کدام را بفهمیم موضوع عجیب‌تر هم می‌شود.

وصل کردن سنجاق به کلاه دلیل داشت

در اواخر قرن پانزدهم، زنان سرپوش‌های مخروطی‌شکل بلندی به نام «هِنین» می‌پوشیدند. این کلاه‌های سبک که از موادی مانند مقوا یا سیم نازک ساخته و با پارچه پوشانده می‌شد، مستعد لیز خوردن بود درنتیجه برای محکم کردنشان از گیره‌های تزئینی شبیه سنجاق استفاده می‌شد.

آویزها نه تنها دور گردن بلکه روی شقیقه‌ها قرار می‌گرفتند

آویزها فقط زینت گردن نبودند، بلکه به زیبایی در نزدیکی گونه‌ها یا شقیقه‌ها آویزان و به مو یا روسری متصل می‌شدند. در این آویزها اغلب پارچه‌ای آغشته به بخور قرار داده می‌شد تا فرد بوی بد استشمام نکند. جسم فلزی باریک در تصویر بالا هم به احتمال زیاد برای بیرون کشیدن پارچه از آویز و فشار دادن آن به داخل لازم می‌شد.

طلا بهترین دوست زنان قرون وسطایی بود

در اوایل قرن شانزدهم اشراف‌زادگان آلمانی خود را با زنجیرهای طلای متعددی می‌آراستند. آنها تلاش می‌کردند تا حد امکان زنجیر طلا دور گردن خود بپیچند. در نقاشی بالا اثر لوکاس کراناچ، نقاش آلمانی به‌خوبی می‌بینیم که قسمت بالای لباس او به دلیل انبوه زنجیرهای عظیم دور گردن، قابل دیدن نیست.

یکی دیگر از جواهرات پرطرفدار آن زمان، ست 5-حلقه‌ای بود که روی انگشتان مختلف از جمله شست و مفاصل فوقانی پوشیده می‌شد.

زنجیر کمربند به عنوان جیب یا کیف عمل می‌کرد

قبل از اینکه جیب در لباس زنان رایج شود، زنجیرهای کوچکی به کمر می‌بستند که در واقع کاربردی بودند. در روم باستان نوعی زنجیر کمربند وجود داشت که زنان با آن ناخن‌گیر و سایر چیزهای کوچک را با یک زنجیر نازک که به حلقه متصل بود با خود حمل می‌کردند.

تا قرن 18، این زنجیرها محبوبیت زیادی به دست آورده و هم توسط نجیب‌زادگان و هم زنان معمولی استفاده می‌شدند.

سنجاق عنصر اصلی آرایش مو بود

در اواخر قرن پانزدهم در بسیاری از کشورهای اروپایی زنان نجیب‌زاده موهای خود را زیر سرپوش پنهان می‌کردند اما زنان ایتالیایی از نشان دادن موهای خود ابایی نداشتند. آنها از سنجاق به عنوان یک عنصر اصلی در مدل دادن به موهای خود استفاده می‌کردند.

زیباسازی سرپوش یک چالش بود

زنان میلانی در پایان قرن پانزدهم ثروت خود را با لباس‌ها و مدل‌ موهایی که استادانه آراسته می‌شد به رخ می‌کشیدند. آنها موهای خود را در پارچه می‌پیچیدند و بالای آن یک روبان مرواریددوزی‌شده می‌بستند. پشت سر با توری ظریف تزئین‌شده با سنگ‌های قیمتی پوشیده و همه چیز با یک بند ابریشمی ثابت می‌شد.

دختر پرتره بالا یک سنجاق سینه مجلل که شعار خانواده‌اش روی آن حک شده به موهایش اضافه کرده است.

حلقه ازدواج را دور گردن می‌انداختند

در قرن هفدهم، زنان جوان لباس‌های تیره پرتزئینی می‌پوشیدند. رنگ مشکی یکی از گران‌ترین رنگ ها محسوب می‌شد و زنان تمایل داشتند با جواهرات زیاد نقاط روشنی را به لباس‌های خود اضافه کنند. مروارید و انگشتر محبوبیت خاصی داشتند. اما در آن زمان پوشیدن حلقه ازدواج بیش از حد مجلل ناشایست بود. از آن زمان پوشیدن حلقه ساده مد شد و زنان آن را با زنجیر یا بند به دور گردن خود می‌انداختند.

روش‌های مختلف استفاده از سنجاق سر مروارید، چیزهای زیادی درباره فرد می‌گفت

یقه‌های بلند باعث می‌شد که زنان موهای خود را زیر کلاه‌هایی که با سنجاق‌های مروارید تزئین می‌شد، پنهان کنند. قرار دادن این سنجاق‌ها نشان‌دهنده وضعیت تأهل بود: زنان متاهل آن را در سمت راست می‌پوشیدند، زنانی که نامزد داشتند در سمت چپ و زنان مجرد اصلاً از این سنجاق‌ها استفاده نمی‌کردند.

یقه‌های چین‌دار تا جایی که راه داشت تزئین می‌شدند

این نوع از یقه‌ها که «راف» نام داشتند در اوایل قرن هفدهم در میان مدگرایان محبوبیت خاصی پیدا کردند و با آویزها و حلقه‌ها تزئین می‌شدند. برای جلوگیری از افتادن یقه، زنان از آهارزنی و سیم استفاده می‌کردند و برخی از آنها با جواهرات تزئین می‌شدند.

حرف اول نام معشوق را روی سنجاق آویز حک می‌کردند

در دوره رنسانس، محبوب‌ترین جواهر آویز گردنبند بود که نه تنها دور گردن، بلکه بر روی کمربند نیز پوشیده می‌شد. آویزهایی که با سنگ‌های قیمتی تزئین و معمولاً روی یک زنجیر آویزان می‌شدند. برخی از زنان نجیب‌زاده حروف اول نام خود یا معشوقشان را روی آویزها رمزگذاری می‌کردند. این نوع جواهرات ارثی نبودند و متاسفانه عمدتاً از بین می‌رفتند.

انگشترهایی که از فرد در برابر بوی بد محافظت می‌کردند

در قرن 15 و 16، جواهرسازان عمدا در بعضی حلقه‌ها حفره‌هایی ایجاد می‌کردند که فرد می‌توانست درون آن مواد معطر قرار دهد. در آن زمان‌ها، بهداشت شخصی، به دور از ایده‌آل بود و اگر یک فرد بدبو درست در کنار یک زن می‌ایستاد، او می‌توانست انگشتر را زیر بینی‌اش بگذارد و ببوید.

زنان به یاد عزیزان خود و برای سوگواری جواهرات می‌پوشیدند

در قرن هفدهم، برخی از جواهرات نماد غم و اندوه شخصی بودند. به عنوان مثال، ارمگارد الیزابت ون دورث، در تصویر بالا، نامزدش را در سن 23 سالگی از دست داد. برخی از محققان حدس می‌زنند که حلقه طلایی که توسط رشته‌ای از مروارید به موهای او متصل شده زمانی توسط محبوبش به او داده شده و نماد سوگواری او بوده است.

برچسب ها: جواهرات گنج

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (642 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (111 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (88 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (63 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (55 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (44 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (36 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (29 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (23 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (20 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (18 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (16 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (14 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (13 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (12 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
نجات گروگان 50 میلیارد تومانی از چاه 3 متری
دولت پزشکیان چگونه دولتی خواهد بود؟
قتل دلخراش و هالیوودی توسط پسر 17 ساله در شیراز
هیچ رهبری جرأت شلیک موشک به اسرائیل را نداشت!
توصیه پورمحمدی به پزشکیان برای چینش اعضای کابینه
اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان بدون آزمون مقطع کارشناسی ارشد
توقف پذیرش دانشجو در دورۀ شبانۀ دانشگاه شهید باهنر کرمان
ویدیو/ شبیه‌سازی عواقب وحشتناک بمباران هسته‌ای/ قیامت مصنوعی یا پایان جهان در آمریکا
بایدن: نه تنها در مبارزات انتخاباتی هستم بلکه جهان را اداره می‌کنم
(ویدئو) وقتی سلبریتی‌های مرده دوباره زنده می‌شوند/ هوش مصنوعی کتاب‌ها را با صدای بازیگران فقید روایت می‌کند!
(ویدئو) جوانمردی بی‌نظیر شهریار ایران‌زمین کوروش کبیر در برابر زیباترین اسیر خود، پانته‌آ / داستانی که قرن‌هاست ستایش می‌شود!
زیبایی دختر ورزشکار برای تیمش دردسر آفرین شد
(ویدئو) الماس سیاه؛ راز سلامتی و زیبایی با نادرترین سیب جهان که همه را شگفت‌زده کرده است!
مسعود پزشکیان: کسانی که با ما نیستند هم مردم هستند/ پست و مقام برای قیافه گرفتن نیست، برای خدمتگزاری است
ویدیو/ تلفیق علم و فناوری در تولید هنر به وسیلۀ ربات‌های مجسمه‌ساز
منتخب روز   
(فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان