ساعدنیوز
ساعدنیوز

اشتباهات مهلک زبان بدن که مانع پیشرفت شغلی میشوند

  جمعه، 30 اردیبهشت 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
اشتباهات مهلک زبان بدن که مانع پیشرفت شغلی میشوند
اگر شما هم از آن دسته آدم‌های بامسئولیت هستید که شش روزِ هفته را سر کار می‌روند، احتمالا امید دارید که بالاخره یک روزی ارتقای شغلی پیدا کنید. به‌جز حضور به‌موقع سر کار، عوامل دیگری هم هستند که باید درنظر گرفته شوند. در این مقاله در مورد اشتباهات مهلک زبان بدن که مانع پیشرفت شغلی میشوند، صحبت خواهیم کرد.

اگر شما هم از آن دسته آدم های بامسئولیت هستید که شش روزِ هفته را سر کار می روند، احتمالا امید دارید که بالاخره یک روزی ارتقای شغلی پیدا کنید. حسابی کار می کنید، هر وظیفه ای را که به شما محول می شود، فراتر از انتظارات مدیرتان به انجام می رسانید و همیشه یک ربع پیش از شروع شیفت سر کار هستید. اما صرف اینکه برخی از این ویژگی های کارمند نمونه را دارید، به این معنی نیست که مدیرتان حتما آن ارتقای شغلی یا افزایش حقوق را که شایسته اش هستید به شما می دهد. به جز حضور به موقع سر کار، عوامل دیگری هم هستند که باید درنظر گرفته شوند. مثلا زبان بدن تان می تواند یکی از همان چیزهایی باشد که شما را از پیشرفت شغلی بازداشته اند. ممکن است بدون اینکه خودتان متوجه باشید، مدام دست هایتان را در هم گره کنید یا در صندلی خود فرو بروید. شاید این نکته های ظریف در منزل یا در جمع دوستان مسئله ی مهمی محسوب نشوند، اما در محل کار می توانند باعث شوند که مضطرب یا بی کفایت به نظر برسید. شاید هم اصلا نمی دانید چه اشتباهاتی در زبان بدن مرتکب می شوید! در این مقاله، با ۱4 اشتباهی که برای پیشرفت شغلی باید از آنها دوری کنید، آشنا خواهید شد.

۱. فرورفتن در صندلی

همه می دانند که فرورفتن در صندلی نه تنها برای پشت شان ضرر دارد، حتی ممکن است باعث ایجاد حس کوچکی و بی اهمیتی هم بشود. اما اگر شما در محل کارتان مدام در صندلی فرو بروید، رئیس تان یا سایر کارمندان ممکن است تصور کنند که به کار اهمیت نمی دهید یا در محل کار بیش ازحد راحت هستید. راه حل چیست؟ میزهای ایستاده را امتحان کنید. این میزها نه تنها باعث می شوند صاف بایستید، بلکه می توانند باعث شوند تا دیگران باور کنند که شما به کارتان تعهد بیشتری هم دارید.

فرورفتن در صندلی

2. گره کردن دست ها یا پاها

شاید وقتی در جلسه مشغول گوش کردن به رئیس تان هستید، گره کردن و روی هم انداختن دست ها و پاها باعث شوند احساس راحتی کنید، اما ممکن است این رفتار غیرکلامی به اطرافیان تان انرژی های منفی بدهد. برای نمونه، شاید دیگران با شما ارتباط برقرار نکنند، چون فکر می کنند حالت دفاعی دارید، لجوج هستید یا احساس صمیمیتی با آنها ندارید. هیچ کس چنین برخوردهایی را دوست ندارد. اما اگر در دفتر خود تنها هستید و روی یک پروژه ی دشوار کار می کنید، می توانید دست هایتان را به هم گره کنید. تحقیقی از ران فریدمن (Ron Friedman) و اندرو جی الیوت (Andrew J. Elliott) حاکی از آن است که اگر این زبان بدن را به کار بگیرید، تا ۳۰ درصد احتمال بیشتری دارد که تمرکز خود را در طول انجام کار حفظ کنید. پس گاهی اوقات می توانید گره کنید.

3. تجاوز به حریم شخصی

خواه با همکارتان فوق العاده صمیمی باشید خواه نباشید، درهرحال بهتر است درباره ی موضوعات شغلی، فاصله ی مناسب را با دوستان و همکاران در محل کار و البته رئیس تان حفظ کنید. اگر این فاصله را رعایت نکنید، باعث می شوید آن طرف احساس ناراحتی کند و حتی حضور شما را نوعی تهدید بداند. بهترین قانونی که می توان در چنین مواقعی رعایت کرد چیست؟ حدود ۱ تا ۲/۵ متر فاصله ی خوبی بین شما و همکاران تان است.

4. تکرار نکردن حرکات دیگران

تکرار حرکات همکاران، شانس شما را برای ایجاد رابطه ی مثبت با آنها افزایش می دهد. چرا؟ چون مانند آینه عمل کردن در برخورد با دیگران، که به «اثر آفتاب پرست» معروف است، اغلب به شما اجازه می دهد گفت وگوهای عمیق تری با دیگران داشته باشید که در بلندمدت باعث اعتماد بیشتر آنها به شما می شود.

5. برقرار نکردن ارتباط چشمی

اینکه هنگام مصاحبه ی کاری نباید ارتباط چشمی قطع شود را همه می دانند. همین مورد را باید برای زمانی که در گفت وگوهای کاری شرکت می کنید هم درنظر بگیرید. اگر کسی به آنچه می گوید اعتقاد کافی نداشته باشد یا ترجیح بدهد در گفت وگوهای خجالت آور شرکت نکند هم ارتباط چشمی برقرار نمی کند. اما اگر می خواهید شانس خود برای داشتن گفت وگوهای بهتر با دیگران در محل کار را افزایش دهید، وقتی درحالِ صحبت هستند، به چشمان شان نگاه کنید، چون این کار باعث ایجاد ارتباطی قوی تر بین هر دوی شما می شود.

برقرار نکردن ارتباط چشمی

6. شُل دست دادن

حتما تا به حال با آن کسانی دست داده اید که دست شان مثل ماهی لیز می خورد یا اصلا آن قدر بی حال دست می دهند که حال شما را هم می گیرند! دست دادن در مناسبات کاری اهمیت زیادی دارد. البته توصیه می کنیم هنگام دست دادن، دست همکارتان را به سمت خود نکشید یا آن قدر محکم دست ندهید که استخوان طرف بشکند، اما باید وضعیت خوبی داشته باشید، ارتباط چشمی برقرار کنید، خوب و محکم دست بدهید.

7. کسل به نظر رسیدن

زل زدن به ساعت، نقاشی های بی هدف روی کاغذ، آه کشیدن پشت میز! همه ی این چیزها می توانند به رئیس تان نشان دهند که شما در محل کار کسل هستید، حتی وقتی که خودتان تصور نمی کنید حواس طرف به شما باشد. سعی کنید حواس تان به زبان بدن باشد، به ویژه ازآنجایی که رفتارهای غیرکلامی مسئول ۵۵ درصد از پیام هایی هستند که مخابره می کنید. اگر کسل هستید، قدمی بزنید یا از همکاران تان بپرسید کمکی نیاز دارند یا نه. سر کار هر قدر فعال تر باشید، حس بهتری خواهید داشت.

8. انجام حرکت های عصبی

قلنج شکستن، بازی با مو، جویدن ناخن و لب، همگی نمونه هایی از حرکت عصبی هستند. شاید انجام این کارهای کوچک در منزل اشکالی نداشته باشد، اما جلوی رئیس یا همکاران می تواند از اعتبار شما بکاهد و باعث شود دیگران فکر کنند شما مضطرب یا بی کفایت هستید. از همکاری صمیمی بخواهید وقتی ناخودآگاه مشغول انجام یکی از این تیک های عصبی هستید، به شما اشاره کند. هر قدر کمتر عصبی باشید، آرام تر و مطمئن تر به نظر می رسید، رفتاری که همیشه باعث پیروزی می شود.

9. تکیه دادن به دیوار یا مبلمان

مدل ايستادن فرد مى تواند نشانه اى از نفوذ، قدرت يا سلطه پذيرى او باشد. وقتى فردى هنگام ايستادن كمى خميده قامت است، مى تواند نشان از سستى و احساس ناامنى در فرد باشد. در بعضى مواقع نيز فرد تا حدى احساس گناه، عذاب وجدان يا شرم دارد. وقتى فردى هنگام ايستادن شانه هايش را عقب مى دهد و كاملاً صاف مى ايستد، اين حالت نشان از سلطه گرى اوست و در واقع نشان مى دهد انسانى با اعتماد به نفس، صادق و موفق است. حتى اگر كوتاه قد باشد، گرفتن ژستى مطمئن و بى پروا او را پر ابهت نشان خواهد داد. صاف بایستید. صاف ایستادن باعث می شود دیگران بدانند که شما هوشیار هستید و اعتمادبه نفس دارید. فاصله ی پاها را به اندازه ی عرض شانه نگه دارید و به چهار ستون بدن تان تکیه کنید.

۱0. لبخند نزدن

لبخند داشتن یکی از آسان ترین راه ها برای انتقال اعتمادبه نفس است. با این کار تعهد خودتان به کار را نشان می دهید. ما به طور طبیعی به سمت افرادی که لبخند می زنند جذب می شویم. بنابراین یکی از جذابیت های فیزیکی می تواند با عمل لبخند زدن مرتبط باشد. جای تعجب نیست که حالتهای منفی صورت مانند اخم یا داشتن ماسک در واقع برعکس عمل می کنند و به طور کاملا واضحی افراد را از ما دور می کنند. بنابراین بهتر است ، از قدرت جذب لبخند خود برای جذب اطرافیان به سمت خود استفاده کنید.

۱1. پنهان کردن دست ها

برای درون گراها خبر ناخوشایندی داریم؛ پنهان کردن دست هنگام گفت وگو می تواند نشان دهنده ی غیرقابل اعتماد بودن باشد. به علاوه اینکه طبق مطالعه ای از کالگیت یونیورسیتی، اگر موقع صحبت کردن از دست هایتان استفاده کنید، مردم بیشتر تمایل دارند به شما گوش بدهند. البته نباید دستان خود را طوری در هوا تکان دهید که مثلا اهمیتی نمی دهید. باید کف دست هایتان باز و به سمت بالا باشد تا قابل اعتماد و شفاف دیده شوید.

۱2. استفاده از حرکات اغراق آمیز

در بیشتر استارتاپ ها، با گذشت زمان فرهنگِ راحت تربودن اشاعه یافته است. اما این بدین معنی نیست که شما می توانید نظرات خود را با حرکات اغراق شده بیان کنید. حرکات شدید دست می توانند نشان دهند که شما غیرحرفه ای هستید و اعتمادبه نفس زیادی ندارید. این نوع رفتارهای غیرکلامی را در حداقلِ ممکن نگه دارید، مگر اینکه با دوستان نزدیک در حال خوش گذرانی باشید.

۱3. استفاده ی مداوم از تلفن

بهتر است زیاد از تلفن استفاده نکنید، مگر اینکه صحبت با تلفن جزئی از کارتان باشد. استفاده از تلفن در محل کار، به ویژه در جلسه، بی احترامی به شخصی است که صحبت می کند. سعی کنید رابطه ی خود با تلفن تان را در حداقل ممکن نگه دارید و اگر باید جلوی همکارتان از آن استفاده کنید، پیش از آنکه سرتان در گوشی فرو برود، از او عذرخواهی کنید.

۱4. کناره گیری از همکاران

اگرچه وقتی در شغل جدیدی مشغول می شوید خجالت کشیدن طبیعی است، اما نباید بین خود و همکاران جدیدتان فاصله بیندازید، چراکه ممکن است به نظر برسد نمی خواهید جزئی از گروه باشید. تحقیقات حاکی از آن هستند که وقتی خود را از کسی دور نگه می دارید، او شما را بی علاقه، ناراحت و حتی بی اعتماد تلقی می کند. من پیشنهاد می کنم از آن پیله خود بیرون بیایید و برای برقراری ارتباط با همکاران تان کمی نزدیک تر شوید.

کناره‌گیری از همکاران
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (75 نظر) خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (74 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (45 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (31 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (13 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (7 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (7 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (6 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (6 نظر) ماجرای دوربینی که از بدن امام خمینی عکس نگرفت! (5 نظر) دکور اصیل و خاص عروس سید حسن خمینی برای نوشیدن قهوه سبز (4 نظر) رونمایی دنیا جهانبخت از اولین شغل کیوت آرتام کوچولو!+عکس (3 نظر) واکنش جالب ادا اجه به تمام شدن سریال سیب ممنوعه (2 نظر)