ساعدنیوز
ساعدنیوز

بخشیدن مهریه چه عواقبی برای زن دارد؟

  سه شنبه، 11 مرداد 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
بخشیدن مهریه چه عواقبی برای زن دارد؟
مهریه در ملکیت زن است و می تواند آن را به شوهرش ببخشد اگر بخشش مهریه از جانب زن به مرد در قالب ابرا و بری کردن ذمه مرد باشد زن دیگر نمی تواند به آن رجوع کند و حتی ممکن است علاوه بر مهریه ای که بخشیده هنگام طلاق خلع ، مجبور باشد مالی اضافه تر هم به مرد برای رضایت به طلاق بپردازد. همراه ساعد نیوز باشید.

مطابق ماده 1082 قانون مدنی به محض خواندن صیغه عقد زن مالک مهریه می شود و هرگونه دخل و تصرفی که بخواهد می تواند در آن بنماید . با توجه به این که زن در نحوه استفاده از مهریه اش تام الاختیار است پس می تواند آن را به شوهرش ببخشد زیرا مهریه حق شرعی و قانونی یک زن است و اوست که می تواند با رضایت و صلاح دید از حق خود عدول و گذشت نماید. زن می تواند مهریه اش اعم از آن که وجه نقد ، مال منقول ، مال غیر منقول ، طلا و هر آنچه که به عنوان مهریه مهر او قرار گرفته است را در دفتر اسناد رسمی یا روی کاغذ عادی همراه با امضای شهود به شوهرش ببخشد . حال ممکن است این سوال در ذهن زنانی که مهریه شان را بخشیده اند شکل گرفته باشد که حال که مهریه شان را بخشیده اند چه پیامد و مشکلاتی ممکن است برایشان بوجودبیاید. در این مقاله ضمن تعریف مختصری که از بخشش مهریه توسط زن کردیم به این می پردازیم که عواقب بخشیدن مهریه توسط زن چیست و چه نکاتی در مورد پیامدها و مشکلات بخشیدن مهریه وجود دارد .

عواقب بخشیدن مهریه

گفته شد که مهریه مهم ترین حق مالی است که زن از زمان عقد و با خواندن صیغه ازدواج مالک آن می شود. زن از همان موقع می تواند آن را از همسرش مطالبه کند و یا آن را ببخشد و از این طریق ذمه همسرش را بری کند. بخشیدن مهریه زن به مرد در قالب ابرا ، صلح در عوض گرفتن مال دیگر یا هبه باعث این خواهد شد که دیگر زن نتواند به مهریه ای که بخشیده رجوع کند . مثلا زنی مهریه اش را به شوهرش بخشیده است و پس از مدتی از کار خود پشیمان شده است در صورتی که سند تنظیم شده در دفترخانه در قالب ابرا بوده باشد، دیگر زن حق رجوع از ابرا را نخواهد داشت زیرا ذمه همسرش رااز پرداخت مهریه بری کرده است. مطابق ماده ۲۸۹ قانون مدنی ابرا به این معناست که طلبکار با درخواست خودش از دریافت طلبش صرف نظر کند و در صورتی که زوجه همسرش را از پرداخت مهریه بری الذمه کرده باشد دیگر امکان رجوع وجود ندارد و پشیمانی هیچ تاثیری نخواهد داشت. اگر زنی مهریه اش را به شوهرش ببخشد و بعدا زوجین تصمیم به جدایی بگیرند بایستی طلاقشان از نوع توافقی باشد . مگر این که زن طلاق بخواهد اما مرد راضی به جدایی نباشد و زن با پرداخت مالی علاوه بر مهریه اش رضایت شوهر به طلاق توافقی را جلب کند که در این صورت طلاق توافقی در قالب طلاق خلعی انجام می گیرد. در طلاق خلعی زن باید با پرداخت مالی به شوهرش از او طلاق بگیرد زیرا زن آن قدر از شوهرش متنفر است که حاضر می شود مالی را به او پرداخت کند تا از قید زوجیت وی رهایی یابد. این مالی که زن در طلاق خلعی به شوهرش می بخشد در اصطلاح حقوقی عوض نامیده می شود، این عوض می تواند کمتر یا معادل یا بیشتر از میزان مهریه تعیین شده برای زن باشد تا مرد در عوض پولی که می گیرد راضی شود زن را طلاق بدهد. حالا اگر زنی مهریه اش را به شوهرش ببخشد و پس از مدتی قصد جدایی از وی داشته باشد، در این صورت باید مالی را به مرد پرداخت کند که اگر مهریه اش را نبخشیده بود به این میزان متضرر نمی شد زیرا در این صورت هم مهریه اش را بخشیده است و هم این که دوباره باید مجدداً مالی را به همسرش ببخشد تا از قید زوجیت وی رهایی پیدا کند. مگر این که زن دلیل محکم و قابل اثباتی برای جدایی داشته باشد که در این صورت می تواند دادخواست طلاق از طرف زن را به دفتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه کند تا از آن جا به دادگاه خانواده ارسال شود و دادگاه با بررسی آن رای طلاق را صادر کند. بخشیدن مهریه در دوران عقد ممکن است عواقب بسیار بدی برای زن به همراه داشته باشد مثلا مهریه زن شش دانگ منزل مسکونی است و زن آن را به شوهرش می بخشد حال با توجه به این که هنوز زوجین زندگی مشترک را آغاز نکرده اند و دخولی انجام نشده است زوجین تصمیم به طلاق می گیرند چون قانونا در زمان عقد و قبل از دخول زن مستحق نصف مهریه است باید قیمت نصف دیگر را به شوهرش بپردازد .

سکه

نکات مهم در عواقب بخشیدن مهریه

در مورد بخشیدن مهریه از طرف زن به مرد گفتیم که ممکن است در طول زمان عواقب و مشکلاتی مثل پشیمانی یا ضرر مالی به دلیل درخواست طلاق از طرف زن را برای او به همراه داشته باشد . حال به نکاتی پیرامون پیامدها و مشکلات بخشش مهریه از طرف زن به مرد اشاره می کنیم که دانستن آن برای زنان خواهان بخشش مهریه خالی از لطف نخواهد بود . نکات پیرامون بخشش مهریه عبارت است از :

  • زن حق رجوع به مهریهای که بخشیده ندارد همچنین پشیمانی او تاثیری در بخششی که انجام داده است ندارد و تا انحلال زمان نکاح نیز دیگر نمی تواند مهریه اش را مجددا از شوهرش مطالبه کندو مهم ترین حق مالی اش را از دست داده است .
  • اگر زن مهریه اش را ببخشد و پس از مدتی تصمیم به طلاق بگیرد چون طلاق خلعی خواهد بود باید مالی را برای این موضوع به شوهرش پرداخت کند و این باعث می شود زن از نظر مالی مجدداً متضرر بشود .
  • زنی که قصد جدایی از همسرش را دارد ولی مرد راضی به طلاق دادن زن نیست و زن هم قبلا مهریه اش را به او بخشیده باشد دیگر وسیله ای برای راضی کردن مرد به امر طلاق ندارد. پس اگر زنی مهریه خود را ببخشد و پس از مدتی بخواهد از شوهرش جدا بشود، در صورتی که وکالت طلاق نداشته باشد و هیچ یک از شرایطی که در عقدنامه ذکر شده محقق نشده باشد و همپنین دلیل محکمه پسندی برای شده جدایی ناشته باشد ، دیگر وسیله ای وجود ندارد تا به کمک آن شوهرش را راضی به طلاق کند . اما اگر زن خواهان طلاق مهریه اش را نبخشیده بود شاید می توانست با تطمیع شوهرش به بخشیدن تمام یا بخشی از مهریه ، او را راضی به طلاق دادن و جدایی می کرد .

امیدوارم از محتوای مسائل حقوقی نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که دچار مشکل حقوقی هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش آموزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم .

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1392 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (278 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (216 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (151 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (147 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (137 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (132 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (100 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (99 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (85 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (81 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (75 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (70 نظر)
منتخب روز   
مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک