ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه با ورزش اختلال مزمن تنفسی را درمان کنیم؟

  دوشنبه، 16 آبان 1401   زمان مطالعه 7 دقیقه
چگونه با ورزش اختلال مزمن تنفسی را درمان کنیم؟
سندرم اختلال مزمن تنفسی (ARDS) مجموعه‌ای از نشانه‌ها و علايم بالينی است كه با كاهش پیشرونده محتوای اکسیژن خون سرخرگی بدنبال بيماری يا صدمه مهم مشخص می‌گردد. در ادامه ساعدنیوز به چگونگی درمان مشکل تنفسی با ورزش پرداخته است. همراه ما باشید تا از این محتوای ارزنده بهره مند شوید.

سندرم اختلال تنفسی، بیش از سرطان سینه و پروستات کشته بر جای می گذارد. این مشکل بیشتر در کسانی که آسیب دیدگی شدیدی به آن ها وارد شده است ایجاد می شود. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند غالبا با ضعیف شدن اسکلت عضلانی نیز روبه رو می شوند. عوامل گوناگونی در بروز سندرم دیسترس تنفسی بالغين دخالت دارند كه از جمله آن ها می توان صدمه مستقيم به ريه ها به وسیله استنشاق دود يا صدمات غير مستقيم بدن (مثل شوك)، اختلالات خونی، مصرف بیش از حد داروها و جراحی های بزرگ و سنگین را نام برد. در 30 سال گذشته مبارزه های دارویی با این بیماری به نتیجه مطلوبی نرسیده است. با این حال پزشکان مرکز پزشکی در آمریکا Wake Forest Baptist راه جدیدی برای مقابله با این بیماری پیش گرفته اند که این راه ورزش کردن است. مدیر این تحقیقات می گوید: بر اساس تحقیقات گذشته ما می دانستیم که حرکت دادن بیماران باعث می شود که آن ها تنفس راحت تری داشته باشند. این کار باعث می شود که بدن آن ها قوی تر شود و شرایط آن ها به صورت کلی بهتر شود. آنچه که ما تا به حال متوجه نشده بودیم دلیل این اتفاق بود. محققان با بررسی بر روی موش ها، مکانیزم ورزش درمانی و تاثیر آن بر بیماران را پیدا کردند. در این تحقیقات موش هایی که آسیب دیدگی در ناحیه ریه داشتند و عضلات آن ها ضعیف شده بود دو روز در هفته ورزش کردند. محققان دریافتند که انجام ورزش های کوتاه مدت با شدت کم می تواند باعث افزایش کارایی عضلات تنفسی شود. یکی از محققان می گوید: ما دریافتیم که در این بیماران یک روند خاصی اتفاق می افتد که منجر به از دست رفتن عضلات می شود. ورزش زود هنگام باعث می شود که این روند مختل شود. به نظر می رسد که ورزش بر چند پروتئین خاص در بدن تاثیر می گذارد که واکنش های سیستم ایمنی نسبت به آسیب دیدگی را تعدیل می کند.

درمان اختلال مزمن تنفسی

برای درمان اختلال مزمن تنفسی لطفا قبل از انجام هر گونه ورزش ، با پزشک خود صحبت کنید. زیرا اگر به بیماری مزمن تنفسی شدید مبتلا باشید ، دکتر ابتدا شما را به یک برنامه توانبخشی ریه ارجاع می دهد. همچنین اگر از کپسول های اکسیژن استفاده می کنید ، دکتر شما را راهنمایی می کند تا بدانید که چگونه جریان اکسیژن را در طول تمرین های ورزشی افزایش دهید.

تمرینات تنفسی

انجام دادن تمرینات تنفسی قبل از شروع ورزش کردن ، بسیار تاثیر گذار است. این تمرینات نیز باید به طور منظم و دقیق انجام شود و با انجام دادن این تمرینات تنفسی ، ورزش کردن تا حدودی برای شما آسان تر می شود. در ادامه بهترین تمرینات تنفسی برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی را به شما معرفی می کنیم.

تنفس با لب های غنچه شده

تنفس با لب های غنچه شده کمک می کند تا تنگی نفس شما کاهش یابد و نفس کشیدن را راحت تر کند. این نوع تنفس باعث آرامش افراد می شود هوای محبوس در ریه را آزاد می کند و به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه تنفس خود را کنترل کنید. نحوه انجام تمرین تنفس با لب های غنچه شده :

 1. گردن و شانه های خود را شل کنید .
 2. دهان خود را ببندید و به مدت دوثانیه از طریق بینی نفس بکشید ( دم از طریق بینی ).
 3. لب های خود را غنچه کنید.
 4. به مدت چهار ثانیه و از طریق دهان هوا را خارج کنید ( باز دم از طریق دهان ).

نکته: برای این تمرین ، لازم نیست که نفس عمیق بکشید. نکته مهم این است که تنفس به آرامی و با تمرکز انجام شود. این تمرین را چهار یا پنج بار در روز تکرار کنید.

تنفس هماهنگ

تنفس هماهنگ برای درمان اختلال مزمن تنفسی در هنگامی که دچار تنگی نفس می شوید ، ناخو آگاه و با توجه به اضطراب به وجود آمده ، نفس خود را در سینه حبس می کنید. انجام تمرین تنفس هماهنگ می تواند به شما در هنگام اضطراب کمک کند. نحوه انجام تمرین تنفس هماهنگ :

 • از طریق بینی هوا را استنشاق کنید ( دم از بینی ).
 • لب های خود را غنچه کنید.
 • هوا را از طریق دهان بازدم کنید.
 • این کار را مکرر انجام دهید تا اضطراب شما کاهش بیابد.

تنفس عمیق

تنفس عمیق برای درمان اختلال مزمن تنفسی وقتی هوا در ریه ها محبوس شود ، ممکن است احساس تنگی نفس کنید ، و انجام یک تنفس عمیق می تواند هوای محبوس در ریه را رها کند. از طرفی این کار باعث می شود تا شما هوای تازه بیشتری وارد ریه خود بکنید. نحوه انجام یک تنفس عمیق درست و مناسب :

 • در حالت نشسته ، دست های خود را روی پای هایتان بگذارید (برای باز شدن قفسه سینه).
 • نفس عمیقی بکشید.
 • نفس خود را حبس کنید و تا پنج بشمارید.
 • به آرامی نفس خود را بیرون دهید ، تا جایی این کار را ادامه دهید که احساس می کنید تمام هوای درون ریه ها تخلیه شده. این تمرین را نیز می توانید برای اثر بخشی بیشتر ، سه تا پنج بار در روز انجام دهید.

تنفس شکمی و یا تنفس از دیافراگم

تنفس شکمی برای درمان اختلال مزمن تنفسی دیافراگم یکی از مهم ترین عضلات تنفسی است.معمولا افرادی که به بیماری های مزمن تنفسی مبتلا هستند ، اغلب از عضلات گردن ، شانه ، سینه و کمر خود برای تنفس استفاده می کنند. تنفس از دیافراگ به افراد بیمار کمک می کند نفس های عمیق تری بکشند و بر روی عضله دیافراگم خود مسلط شوند. نحوه انجام تنفس شکمی یا دیافرااگمی :

 • به پشت بخوابید و زانو های خود را خم کنید.
 • یک دست را روی سینه و دست دیگر را روی شکم خود قرار دهید.
 • به آرامی از طریق بینی تنفس کنید.
 • با اسفتاده از عضلات شکم خود شروع به تنفس کنید.
 • اگر به درستی این کار را انجام دهید ، دستی که روی شکم است بالا می آید اما دستی که روی سینه است نباید تکان بخورد.
 • با لب های غنچه شده و به آرامی شروع به بازدم کنید.
 • هر چقدر که می توانید ان کار را تکرار کنید. برای بهتر انجام دادن این کار از پزشک خود راهنمایی بخواهید تا او به شما نحوه درست این کار و تعداد تکرار مناسب شما را به شما نشان دهد.

تکنیک سرفه شدید

تکنیک سرفه شدید برای درمان اختلال مزمن تنفسی تجمع مخاط در مجاری تنفسی ، یکی مشکلات بیماران مزمن تنفسی است. سرفه ، پاسخ طبیعی و غریزه ای نسبت به تجمع مخاط است و به همین دلیل این بیماران به طور مداوم سرفه می کنند.تکنینک سرفه شدید به شما کمک می کند تا از تکرار کردن سرفه جلوگیری کنید و مخاط را به طور کامل دفع کنید. نحوه انجام سرفه شدید :

 • راحت بنشینید.
 • کمی عمیق تر از حالت معمول نفس بکشید .
 • با استفاده از عضلات شکمی ، هوارا با سه فشار به بیرون پرت کنید.
 • استراحت ، ادامه برای اثر بخشی این تمرینات باید مکررا آن ها را انجام دهید. پس از این که یک بار تمرینی را انجام دادید، به عضلات و ریه خود استراحت دهید و به سراع تمرین بعدی بروید.

تمرینات ورزشی برای درمان اختلال مزمن تنفسی

قدم بعدی در شروع ورزش کردن ، انتخاب ورزشی است که شما به آن علاقه دارید ، زیرا علاقه باعث می شود تا ورزش کردن برای شما لذت بخش شود.داشتن یک شریک ورزشی نیز می تواند ورزش را برای شما لذت بخش کند. بهترین ورزش های برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی ، ورزش های هوازی ، ورزش هایی که روی تقویت قسمت فوقانی بدن تمرکز دارند و تمرین با وزنه است .. ورزش مفید برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی:

 • راه رفتن
 • آهسته دویدن
 • طناب زدن
 • دوچرخه سواری
 • اسکیت سواری
 • ایروبیک کم اثر
 • شنا کردن
 • تمرین با وزنه

پوستر درمان اختلال تنفسی با ورزش

این را به یاد داشته باشید که همیشه قبل از ورزش کردن ، بدن خود را گرم کنید و بعد از آن نیز بدن خود را سرد کنید ، این کار باعث کاهش استرس در عضلات و مفاصل می شوند. پیشنهاد ما به شما این است که برای شروع ، سی دقیقه و چهار بار در هفته ورزش کنید و به تدریج شدت و مدت تمرینات خود را افزایش دهید. افزایش تمرینات درمان اختلال مزمن تنفسی را علاوه بر اینکه برای شما لذت بخش تر خواهد، منجر خواهد شد زودتر نتیجه بگیرید. بنابراین محققان با مقایسه موش ها و انسان ها دریافتند که واکنش های سیستم عصبی در این دو موجود شبیه به هم هستند. محققان قصد دارند که این تحقیقات را بر روی موش های پیرتر انجام دهند زیرا ARDS غالبا در بیماران مسن اتفاق می افتد. امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به ورزش علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (150 نظر) مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (109 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (44 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (32 نظر) جشن تولد ساده و خلوت سارا و نیکای پایتخت در یک رستوران لوکس و شیک/ رنگ کیکشون چقدر دلبره+عکس (17 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (16 نظر) شعری که استاد شهریار با خواندن آن اشک ریخت و تا آخر به صورت گریان ادامه داد/ طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند (17 نظر) مراسم تشییع پدر شهاب حسینی، قبادِ سریال شهرزاد با حضور چهره های سرشناس و بازیگران/ روحش شاد و یادش گرامی (16 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (15 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (14 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (14 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (13 نظر) خلاقیت و هوش کودک ایرانی در راهسازی/مهندسی تو خون این بچه ست+ عکس (12 نظر) خلاقیت بی نظیر معلم اصفهانی برای روحیه دهی به دانش آموزان حماسه ساز شد +فیلم/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (12 نظر) حضور بازیگران در منزل اکبر عبدی برای تسلیت بابت فوت مادرشون؛ نسرین مقانلو، مرجانه گلچین، فریبا کوثری و...+عکس (12 نظر)
دیگران می‌خوانند   
لباس عروس شیک و ساده مریم امیرجلالی، ناهید سریال "خانه به دوش"/ آقای داماد زیادی شبیه یوسف تیموریه، نیست؟ ماجرای دلبری زن آلمانی برای شاه قاجار!/ دیگری‌های غریب و عجیب از خودش در میاورد ... نیم نگاهی به دکوراسیون شیک و باکلاس خانه حسین کنعانی زادگان ستاره فوتبال/ چه مبل خوشگلی داره +عکس نگاهی به مراسم تولد هوش پَران حسین کنعانی زادگان ستاره فوتبال با دیزاین شاهکار/مبارکا باشه +عکس فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403 فال روزانه امروز چهارشنبه 29 فروردین ماه 1403 معرفی بروکر کوتکس فال ابجد روزانه چهارشنبه 29 فروردین 1403 عملیات ایران باعث مهار نتانیاهو می‌شود زدن یک تیر و سه نشان با رزرو تور اروپا در زمان برگزاری فستیوال فیلم کن! تیغه چاقوی شوهر در قلب زنی که طلاق می‌خواست/ مرد همسرکش بخشیده شد چون... فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 29 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403 + فیلم تعجب و شگفتی رسانه اسرائیلی از واکنش علی کریمی به حمله موشکی پهپادی سپاه به اسرائیل روایت جالب رهبر معظم انقلاب از کتاب کرایه کردنشان به مبلغ هر شب 1 قِران+ویدیو/ کتابفروشی ناراحت شد که چرا من هر جلد رو توی یک شب میخونم! فرمول محاسبه وزن ورق روغنی نگاهی به دسته گل شیک و حلقه های زیبا و باکلاس سوگل طهماسبی، ریحانه سریال فاصله ها/ ایشالا به پای هم پیر بشین+عکس ماجرای فوت یک دختر در اجرای طرح عفاف و حجاب در خیابان وزرا چیست؟ خلاقیت تحسین برآنگیز شهرداری در ترغیب کودکان به انداختن زباله در سطل آشغال+عکس/ آفرین به این ذهن توانمند👏 نگاهی به تمرینات سخت ورزشی امیرحسین زارع کشتی گیر افتخار آفرین در کنار ساحل/ هزار ماشاالله به این جوون پُر زور +فیلم توقیف تریلی با یک تن مواد مخدر شیشه در این شهر! رونمایی از حضرت عشق امیرحسن زارع مدال آور کشتی/ همیشه کنار هم +عکس عکسی بانمک و جالب از دوران کودکی لعیا زنگنه، رعنای سریال مادرانه/ چقد ناز و دوست داشتنی بوده😍 حضور بازیگران معروف و محبوب در مراسم تشییع حسن جوهرچی، شوهرعمه شاهرخ استخری در سریال فاصله ها/ از لعیا زنگنه تا رضا توکلی و امین تارخ+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی رضا اکبرپور، اسماعیل سریال گیلدخت و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از روستایی با اهالی فرهیخته؛ از دهیار دهه هفتادی با لیسانس حسابداری تا چوپانی با فوق لیسانس علوم سیاسی خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل ابر/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت خنده دار و هدفمند مادر ایرانی با بامیه‌های مونده از ماه رمضان+عکس/چیزی نیست همونه فقط تغییر کاربری داده🤣 6 فرد مشهور که ضریب هوشی آن‌ها با انیشتین برابری می‌کند لحظه عجیب ترکیدن نورافکن استودیو در پخش زنده شبکه خبر+ویدیو (عکس) تفریح هیجان انگیز و خفن نیکای سریال "پایتخت" در شهربازی استکهلم سوئد! شهر جن‌ها در صحرای عمان و افسانه‌هایی جادویی که دهان به دهان روایت می‌شوند +عکس وقتی نصاب سینک ظرفشویی واحدهای عملی دوره‌اش رو آنلاین پاس کرده+عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 مهدکودک: آری یا خیر؟ (ویدئو) سوت بلبلی زدن بامزه نعیمه نظام دوست و سمیرا حسن پور در برنامه "اسکار" مهران مدیری/ بقول بهنام تشکر؛ نعیمه میتونه! سنگ تمام پوریا پورسرخ در چیدمان میزغذا و میز میوه در میزبانی از بازیگران و دوستانش در خانه رویایی و اروپاییش+عکس/ چقد خوش سلیقه و تمیز👌 نگاهی به ماشین لوکس و هوش پَران امیرمحمد یزدانی مدال آور کشتی/ این ماشین نیست هواپیماست +عکس عکسهای یادگاری هستی مهدوی فر، رهایِ سریال مادرانه با چهره های فوتبالی در رستورانی لاکچری و روباز/ علی دایی و کارلوس کی‌روش و... جدیدترین عکس روژا، دختر مو فرفری و بانمک مهدی سلطانی، اردلان سریال "مادرانه" + عکسهای قدیمی گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟
تیتر امروز   
ماجرای دلبری زن آلمانی برای شاه قاجار!/ دیگری‌های غریب و عجیب از خودش در میاورد ... فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403 فال روزانه امروز چهارشنبه 29 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه چهارشنبه 29 فروردین 1403 عملیات ایران باعث مهار نتانیاهو می‌شود تیغه چاقوی شوهر در قلب زنی که طلاق می‌خواست/ مرد همسرکش بخشیده شد چون... فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 29 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403 + فیلم تعجب و شگفتی رسانه اسرائیلی از واکنش علی کریمی به حمله موشکی پهپادی سپاه به اسرائیل ماجرای فوت یک دختر در اجرای طرح عفاف و حجاب در خیابان وزرا چیست؟ توقیف تریلی با یک تن مواد مخدر شیشه در این شهر! بیوگرافی و زندگی خصوصی رضا اکبرپور، اسماعیل سریال گیلدخت و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از روستایی با اهالی فرهیخته؛ از دهیار دهه هفتادی با لیسانس حسابداری تا چوپانی با فوق لیسانس علوم سیاسی 6 فرد مشهور که ضریب هوشی آن‌ها با انیشتین برابری می‌کند شهر جن‌ها در صحرای عمان و افسانه‌هایی جادویی که دهان به دهان روایت می‌شوند +عکس