ساعدنیوز
ساعدنیوز

فواید جالب فریاد و جیغ زدن

  سه شنبه، 13 دی 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
فواید جالب فریاد و جیغ زدن
بسیاری از مردم گمان می کنند که جیغ زدن مضر است، اما در علم روانشناسی جیغ زدن فوایدی مانند کاهش استرس و احساس آرامش را به همراه دارد. با ما همراه باشید تا فواید جیغ زدن را بررسی کنیم.

دلایل بسیار زیادی برای فریاد زدن وجود دارد. ممکن است فرد عصبانی باشد، ترسیده باشد یا به خاطر شرایطی که دارد دردی را تجربه کرده باشد. برخی از اوقات ممکن است به این فکر کنید که فریاد کشیدن برای شما خوب نیست اما تحقیقات علمی انجام شده چیز دیگری می گوید.فواید جیغ زدن برای اولین بار در تاریخ روانشناسی، راهی برای دسترسی به احساسات، پنهان کردن، به شیوه ای امن و در نتیجه کاهش رنج انسان پیدا شده است این اولین اصل در علم روان درمانی است.

تأثیرات مثبت جیغ زدن

فقط خود فریاد جذاب نیست، بلکه تأثیری که بر دیگران می گذارد نیز جالب است. تا به حال فکر کرده اید که چرا بچه ها این قدر جیغ می کشند؟ شاید جیغ زدن راهی برای شرطی کردن والدین و اطرافیان باشد تا فریادهای منحصر به فرد کودکان خود را تشخیص دهند و بفهمند که چه زمانی این فریادها به معنی ایجاد مشکل برای کودک هستند. همیشه فریادهای ما به دلیل ترس یا شادی و هیجان نیستند و در بسیاری از موارد می خواهیم توجه دیگران را به خود جلب کنیم.به نظرتان می توان از جیغ زدن برای بهبود زندگی روزمره هم استفاده کرد؟ بر اساس پژوهش ها، می توان از جیغ زدن بهره هایی هم برد که در ادامه بعضی از آنها را بررسی می کنیم.

۱. کاهش استرس

بیش از ۵۰ سال است که از روش درمانی «یادآوری و تکرار صحنه های کودکی» استفاده می شود. درمان با یادآوری صحنه های کودکی نوعی روش درمانی روان شناختی است که در آن بیمار را تشویق می کنیم احساسات خشونت آمیز دوران کودکی را با گریه، جیغ و فریاد بیان کند. اساسا این روش درمانی جایگزینی برای جلسات روان درمانی معمول است و در آن برای رهاکردن خشم فروخورده یا احساسات سرکوب شده از جیغ و فریاد استفاده می شود. مثلا در این روش به جای اینکه روی کاناپه مطب دراز بکشید و صحبت کنید، با فریاد زدن خودتان را خالی می کنید.البته این روش درمانی بسیار بحث برانگیز است و در روان شناسی به رسمیت شناخته نمی شود، ولی به گفته دکتر پوئپل جیغ زدن می تواند مانند مشت زدن به کیسه بوکس یا گریه کردن موجب رهایی عاطفی و احساسی از موقعیت ها یا حالت های پراضطراب شود.

۲. افزایش قدرت

پژوهشی در دانشگاه ایالتی آیووا نشان داد که فریادهای سریع، بلند و گلویی قدرت را افزایش می دهند. شرکت کنندگان در این آزمایش بازدم هایی سریع انجام می دادند که در هنرهای رزمی کیاپینگ نامیده می شوند. (البته ممکن است این بازدم ها از نظر فنی فریاد زدن محسوب نشوند.) قدرت دست این افراد در مقایسه با کسانی که صدایی تولید نمی کردند ۷درصد افزایش یافت.برگزارکننده این پژوهش عقیده داشت که شاید بیرون راندن هوا مرکز بدن را تثبیت می کند و موجب می شود که نیرو و قدرت ما سریع تر در اندام ها حرکت کند، مانند حالتی که هنگام سرویس های تنیس یا قبل از ضربه زدن در ورزش های رزمی مشاهده می شود. این واقعیت که این صداها می توانند غیرارادی باشند نیز این فرضیه را تأیید می کند. دفعه بعد که می خواهید درِ شیشه ترشی را باز کنید یا وزنه ای را بلند کنید، می توانید این روش را امتحان کنید!

۳. بهبود عملکرد

هاکا (Haka) رقص آئینی و سنتی قوم مائوری نیوزیلند است که معمولا قبل از جنگ انجام می شده و شامل آوازخواندن و فریادکشیدن گروهی است. تیم های راگبی نیوزیلند نیز قبل از مسابقه های بزرگ این مراسم را انجام می دهند. به گفته دکتر پوئپل، هاکا نمونه ای از استفاده تیم ها از فریاد زدن برای هماهنگی به منظور بالابردن روحیه خود و ترساندن حریفان است. اگر چیزی شبیه این می تواند برای شما و تیمتان مفید باشد، امتحان کردنش ضرری ندارد.

۴. بهبود عملکرد آژیر دزدگیر ماشین یا خانه

فریادهای ناشی از ترس ویژگی صوتی دارند که زبری (roughness) نامیده می شود. زبری یعنی صدا از نظر بلندی یا دامنه صوت (amplitude) چقدر سریع تغییر می کند. جیغ هایی که بیشترین زبری را دارند، بیش از همه ترسناک هستند و بیشترین تأثیر را بر آمیگدال می گذارند. آمیگدال بخشی از مغز است که واکنش ترس را کنترل می کند. مهندسان می خواهند که بفهمند چگونه می توان آژیرهای امنیتی یا اضطراری را تغییر داد تا زبری بیشتری داشته باشند و در نتیجه واکنش های سریع تری در ما ایجاد کنند.

جیغ زدن

روش های مفید برای تمرین فریاد و جیغ زدن

 • گام 1: تنها بودن، تنها باش اگر در جایی زندگی می کنید که نمیتوانید تنها باشید، ممکن است ایده خوبی باشد که با خانواده یا هم اتاقی هایتان صحبت کنید و به آنها بگویید که چه کاری را میخواهید انجام دهید و مطمئن شوید که با موضوع مشکلی ندارند اگر شرایط خوب بود، به مرحله 2 بروید.
 • گام 2:دراز بکشید- روی یک مات یوگا دراز بکشید و یک بالش زیر سرتان را بگذارید ، اگر یک تشک یوگا ندارید، می توانید از یک فرش یا حتی پتو نرم استفاده کنید.
 • گام 3: فکر کنید - به چیزهایی که به شما آسیب رسانده یا عصبانی کرده فکر کنید این می تواند هر چیزی از دوران کودکی یا حتی چیزی که اخیرا اتفاق افتاده است و موجب ناراحتی و گریه شما شده باشد . شما حتی می توانید از روش بیماران دکتر جانوف استفاده کنید و "مامان! بابا! " را فریاد بزنید.
 • گام 4: جیغ - هرگز چیزی را در دل نگه ندارید؛ با صدای بلند گریه و فریاد بزنید شما همچنین می توانید مشت های خود را روی زمین بکوبید، یا فقط دراز بکشید و از اعماق وجود فریاد بزنید پس از این، شما باید تنفس خود را به سرعت به حالت عادی و پایدار بازگردانید. شما باید احساس سبکی کنید، مانند اینکه باری از دوشتان برداشته شده اگر نه، شما همچنین می توانید این روش های دیگر را امتحان کنید.

فریاد همراه با آواز

آواز خواندن با فریاد همان کاری است که بسیاری از خواننده های متال و گروه ها انجام می دهند. من این روش را انجام دادم، گرچه خیلی در انجام آن خوب نبودم،خوش گذشت و استرس زیادی از بدنم کم شد. انجام این کار معمولا به صدایی مثل ناله ی بلند منتهی می شود. گرچه، برخی افراد این صدای گوش خراش را فریاد کشیدن تلقی می کنند.

 • مرحله ی اول: صدای خر خر در بیاورید.
 • مرحله ی دوم : صدای خش خش مار را در بیاورید و حتما این کار را از دیافراگم تان (معده) انجام دهید. هر چقدر طولانی تر بتوانید این کار را انجام دهید بهتر است.
 • مرحله ی سوم : نفس بکشید و معده را برای جذب هوای بیشتر به سمت بیرون هل دهید. نت ها را اجرا کنید. درست مانند زمانی که یک خواننده برای خواندن آماده می شود.
 • مرحله ی چهارم :راه های متفاوت را برای این که بتوانید برای مدت زمان طولانی یک نوت را اجرا کنید، امتحان کنید. فقط مراقب باشید مقدار زیادی هوا از درون بدن به بیرون خارج نشود تا نفس کم نیارید.
 • مرحله ی پنجم: سعی کنید با خروج هوا از گلو صداهای نامتعارف در بیاورید ولی سعی کنید خود را زیاد خسته نکنید.
 • مرحله ی ششم : با گام ها و زیر و بم فریاد های خود بازی کنید و عرض دهان خود را باز و بسته نمایید – هر چقدر دهانتان بیشتر باز شود، فریاد های شما صدای بیشتری خواهند داشت. هر چقدر دهان شما باریک تر و دایره ای تر باشد (مانند شکل “O”)، فریاد ها صدای کمتری خواهند داشت.
 • مرحله ی هفتم:مانند خواننده های متال فریاد بزنید. اگر طرفدار متال نیستید، مجبور نیستید از این روش استفاده کنید. اگر فریاد کشیدن به این شکل برای تار های صوتی تان آزار دهنده است، می توانید از این کار دست بکشید. همچنین در حین انجام این کار آب زیاد بنوشید.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (887 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (574 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (521 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (287 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (276 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (251 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (175 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (173 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (164 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (148 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (148 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (145 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (124 نظر) تاج عروس و دسته گل فوق العاده خاص مریم مومن در شب عروسی اش/ مثل فرشته ها شده+عکس (100 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی پردیس افکاری بازیگر تازه درگذشته و همسرش+ تصاویر دیدنی (86 نظر)
دیگران می‌خوانند   
رونمایی از مادر واقعی شبنم قلی خانی+عکس/مادر و دختر یکی از یکی زیباتر! حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (عکس) تغییر قیافه بسیار زیاد علی ضیا،مجری سابق تلویزیون، حتی خواهرزادش هم نتونست بشناستش (تصاویر) 8 خانه جهان که معماری منحصربفردی دارند و به شیکترین خانه ها معروفند رونمایی از همسر قدبلند و کم سن و سالِ بانو جانگِ سریال دونگی+عکس مزاحمی که مه لقا باقری اسمش را منتشر کرد + عکس جشن سالگرد ازدواج عاشقانه امیرعلی نبویان و همسرش روی آنتن زنده/ ایشالا به پای هم پیر بشین+ویدیو (تصاویر) رتبه کنکور 5 سلبریتی معروف / باورتون میشه اینقدر بچه های درسخوانی بوده باشن ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست فال ابجد روزانه جمعه 11 اسفند 1402 فال شمع جمعه 11 اسفند ماه 1402 طرح فاضلاب شهری بخش میمه چه سرانجامی دارد؟! (ویدئو) آموزش ساخت شیشه شور ضد یخ خانگی برای خودرو (ویدئو) راحت ترین و سریع ترین روش پارک دوبله خودرو (ویدئو) سیم کلاچ خودرو را به راحتی عوض کنید ! (ویدئو) اگر سیم کلاچ ماشین برید چکار کنیم؟آموزش تعویض دنده بدون کلاچ ! (ویدئو) چگونه به راحتی فیلتر روغن ماشین را عوض کنیم؟ علت جرم گرفتن درب رادیاتور خودرو چیست؟ علت سیاه شدن آب رادیاتور خودرو چیست؟ علت قهوه ای شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟ علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور چیست؟ (ویدئو) نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ خودرو ! تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو را چگونه تشخیص دهیم؟ (ویدئو) تسمه دینام پراید را چگونه عوض کنیم؟ راحت ترین روش برای افزایش عمر تسمه تایم خودرو زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها (پراید، پژو و...) (ویدئو) شمع موتور اصل و اورجینال را چگونه تشخیص دهیم؟ (ویدئو) روش تشخیص دیسک و صفحه اصل و اورجینال از تقلبی !!! (ویدئو) از کجا بفهمیم کویل خودرو خراب است؟! (ویدئو) علائم خرابی و زمان تعویض تسمه دینام خودرو (ویدئو) مهمترین علت لرزش خودرو و راه حل آن ! (ویدئو) اصول حمل بار با خودروی سواری (ویدئو) نحوه تعویض اصولی ترموستات در خانه ! (ویدئو) ABS ترمز را قطع کنیم یا نه؟ (ویدئو) نحوه نصب شلنگ و آبپاش بر روی برف پاک کن پراید (ویدئو) راحت ترین روش برای تعویض تیغه برف پاک کن خودرو (ویدئو) ماشینم استارت میخوره ولی روشن نمیشه ! چی کار کنم؟ (ویدئو) علت ساده کم شدن آب رادیاتور خودرو ! (ویدئو) نحوه صحیح چک کردن آب و روغن خودرو (ویدئو) روش اصولی شستن موتور خودرو !
تیتر امروز   
ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست ترفند کاربردی برای برق انداختن یخچال فقط در چند دقیقه کشف بستانی کوزۀ پر از طلا و سکّه در ویرانه‌های «تپۀ مردگان»+عکس فال روزانه امروز جمعه 11 اسفند ماه 1402 بیوگرافی و زندگی خصوصی سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان و همسرش+تصاویر جذاب و دیدنی فال شمع جمعه 11 اسفند ماه 1402 این دکوری ها رو کنار تلویزیون نچین!/ بدترین چیدمان فضای اطراف تلویزیون اختراع بی نظیر سومریان باستان، نخستین تمدن در جهان، که مزین کننده ی خانه های امروزیست+ عکس تبریز زیباترین شهر توسعه یافته جهان اسلام با 800 خانه تاریخی + تصاویر مشارکت در انتخابات، تنها راه عقلانی در نبرد برای اصلاح امور و تغییر وضعیت موجود است فال ابجد روزانه جمعه 11 اسفند 1402 4 نوع نوشیدنی که قدرت باروری مردان را از بین می برد / مردان به هیچ عنوان این نوشیدنی ها رو نخورند متولدین این ماه ها در عشق خوش شانس ترین اند / ببین تو هم خوش شانسی یا نه؟! وحشت‌آفرینی یک خون‌آشام در مشهد ؛ گاز گرفتن مامور پلیس و اورژانس تا خواهر و برادر+عکس صحبت های دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد از بازگشت قریب الوقوع معین به ایران!
منتخب روز   
(عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر باغبانی رهبر معظم انقلاب در باغچه حیاط باصفا و دلباز خانه اش +عکس