ساعدنیوز
ساعدنیوز

هفت آبشار تیرکن بابل، بهشت گمشده در دل جنگل‌های لفور

  جمعه، 27 بهمن 1402   زمان مطالعه 7 دقیقه
هفت آبشار تیرکن بابل، بهشت گمشده در دل جنگل‌های لفور
هفت آبشار تیرکن، مجموعه‌ای از هفت آبشار پلکانی در دل جنگل‌های لفور، در استان مازندران است که بهشتی گمشده در شمال ایران می‌ماند. این آبشارها که در نزدیکی روستای تیرکن از توابع شهرستان بابل قرار دارند، به دلیل زیبایی منحصر به فرد و طبیعت بکر، به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در شمال ایران تبدیل شده‌اند. در ادامه با ساعد نیوز همراه باشید.

هفت آبشار تیرکن همان بهشتی سرسبز بین جاهای دیدنی مازندران است. امروز می‌خواهم در مورد این‌که هفت آبشار کجاست و بهترین زمان سفر به هفت آبشار تیرکن چه موقعی است، صحبت کنم چون دیگر فصل طبیعت‌گردی و سفر به شمال رسیده. همان‌طور که از اسم این منطقه مشخص است، هفت آبشار سوادکوه کنار هم‌دیگر هستند که بلندترین آن‌ها 9 متر است. همه این آبشارها در نهایت به یک حوضچه می‌رسند و آب تنی در آن بهترین لذت در تابستان است.


معرفی هفت آبشار تیرکن


آبشار هفتگانه تیرکن یا هفت آبشار تیرکن تقریبا 40 میلیون سال عمر دارد. اگر به اسم این آبشار دقت کنیم، مشخصات آن دستمان می‌آید یعنی 7 پله از آبشارهای زیبا و جذاب که اطراف آن را جنگل‌های مختلف پوشانده است. همان‌طور که در قسمت قبل هم گفتم، بلندترین آبشار 9 متر است؛ اما تمام آبشار ها کنار هم‌دیگر نیستند و برای دیدن هر کدام از این هفت آبشار باید زحمت پیاده‌روی و البته کوهنوردی را قبول کنید.

جنگل های اطراف هفت آبشار تیرکن «کالبکوشت» نام دارند که جزو زیباترین و البته سرسبزترین مراتع شمال ایران هستند. وجب‌به‌وجب شمال ایران زیبایی‌هایی دارد که به ماجراجویی و کشف می‌ارزند. در سال‌های اخیر گرفتار شدن درخت‌های زیبای این منطقه به آفت باعث شده بعضی از گونه‌های گیاهی آن از بین بروند.

هفت آبشار تیرکن


هفت آبشار تیرکن کجاست


هفت آبشار تیرکن یکی از جاهای دیدنی بابل است که در استان مازندران قرار دارد. این آبشار درست در یکی از جنگل‌های بکر این منطقه به نام جنگل لفور قرار گرفته و جزئی از بابل است. شهرهایی مثل سوادکوه، قائمشهر و بابل دسترسی مناسبی به این منطقه دارند. هفت آبشار سوادکوه در فاصله 42 کیلومتری از جنوب بابل، 35 کیلومتری از بخش غرب سوادکوه و 51 کیلومتری از جنوب غربی قائمشهر قرار گرفته است.نزدیکترین محل مسکونی به هفت آبشار تیرکن روستای تیرکن است و باید برای رسیدن به آن باید تقریبا 3 کیلومتر پیاده‌روی کنید.

هفت آبشار تیرکن


مسیر دسترسی به هفت آبشار سوادکوه


این که قرار است از کدام شهر به سمت هفت آبشار تیرکن حرکت کنید، مسیر را تعیین میکند. اگر تهران هستید یا در شهرهای اطراف آن قرار دارید و این منطقه را برای سفر انتخاب کرده‌اید جاده فیروزکوه ابتدای مسیرتان است تا به‌وسیله آن به سوادکوه و شیرگاه برسید.

بعد از آن به سمت بابل حرکت کنید. البته شما می‌توانید جاده چالوس را هم انتخاب کنید یا اگر جاده هراز را بیشتر دوست دارید با آن به هفت آبشار تیرکن برسید؛ اما قصد دارم نزدیک‌ترین مسیر را به شما معرفی کنم.

همین‌طور اگر در شهرهای دیگر هستید و قرار است چند روز یا چند ساعت مهمان بهشت مازندران باشید؛ روی نقشه استان مازندران را انتخاب کنید و با کوتاه‌ترین مسیر خودتان را به انجام برسانید. بعد از آن نوبت به شهر بابل می‌رسد تا با عبور از روستای تیرکن و پیاده‌روی دو ساعته صدای زیبای آبشارها به شما خوش‌آمد بگویند.

اگر در شهرهای شمال‌شرقی و شرق مثل مشهد هستید؛ برای رسیدن به هفت آبشار تیرکن ابتدا خودتان را به ساری برسانید و مسیر روبه قائمشهر را انتخاب کنید. به سمت جاده خطیرکلا حرکت کنید و به روستای تیرکن برسید. شما چطور؟ شما قرار است از بخش شمال‌غربی کشور به رشت بروید؟

پس جاده ساحلی محمودآباد به طرف بابل را انتخاب کنید، در ادامه به دوراهی درازکلا خواهید رسید. خروجی سمت راست وارد روستای تیرکن می‌شود. آن دسته از عزیزانی که قرار است از قسمت‌های غربی و جنوبی به این محل سر بزنند دقیقا مسیر تهران را انتخاب کنند.

هفت آبشار تیرکن

هفت آبشار تیرکن


آب‌وهوای هفت آبشار تیرکن در هر فصل


تقریبا همۀ ما در فصل‌های مختلف به شمال ایران سفر کرده‌ایم و متوجه شرجی بودن آب‌و‌هوایی این منطقه هستیم. شرایط آب‌وهوایی هفت آبشار تیرکن هم مانند قسمت‌های دیگر شمال ایران است. پس اگر تحمل این نوع آب‌وهوا را ندارید، بهتر است تابستان را برای سفر به این منطقه انتخاب نکنید. در مقابل زمستان‌های این بخش از ایران عزیزمان برفی و سرد است که احتمال دارد مسیر حسابی لغزنده و اذیت کننده باشد.

در فصل هایی که بارش بیشتر است، میزان حجم آب آبشارها هم بالاتر می‌رود؛ اما ممکن است خطرناک باشد و هرگز در روزهای بارانی به این منطقه سر نزنید. اگر روزهایی از اوایل پاییز و بهار را برای سفر به منطقه هفت آبشار تیرکن انتخاب می‌کنید، لذت آبتنی در حوضچۀ آن هیجانی است که برای همیشه در ذهننان ثبت می‌شود.

هفت آبشار تیرکن

هفت آبشار تیرکن


بهترین زمان بازدید از هفت آبشار تیرکن


امکان ندارد دیدن طبیعت زیبای هفت آبشار سوادکوه را به روزهای خاصی از سال بسپاریم. راستش را بخواهید تنها کافی است یکبار به این منطقه سر بزنید تا همیشه دلتان هوایش را بکند. اگر تاب‌و‌توان هوای گرمی و شرجی را دارید تابستان انتخاب بدی نیست و حسابی می‌توانید با آب تنی به احساس گرما غلبه کنید. اما پیشنهاد من اوایل پاییز است تصور کنید، بین درخت‌های قرمز و نارنجی افرا و توسکا در حال قدم زدن هستید و صدای دلنشین آبشار را می‌شنوید.

بهترین زمان بازدید از هفت آبشار تیرکن پاییز است تا نه گرمای هوا اذیتتان کند و نه سرمای زمستان فرصت آبتنی را از شما بگیرد. همچنین یادتان باشد اگر دغدغۀ امتحان و درس را ندارید، اردیبهشت ماه هم می‌تواند انتخاب خوبی برای لذت بردن از هفت آبشار بابل باشد.

هفت آبشار تیرکن

بهترین مسیر دسترسی به آبشار تیرکن


اگر حسابی هیجان‌زده شده‌اید و دوست دارید هرچه سریع‌تر آبشار هفتگانه تیرکمان را ببینید، خودتان را به مازندران و شهر بابل کنار برسانید. بعد از اینکه به این شهر رسیدید، مسیر جاده پادگان به طرف روستای تیرکن را انتخاب کنید. کفش راحتی یادتان نرود!

قرار است حدود دو ساعت پیاده‌روی کنید تا از روستای تیرکن به آبشارهای هفتگانه برسید. نگران ماشین‌تان هم نباشید، چون پارکینگ مناسبی برای پارک خودرو وجود دارد.

هفت آبشار تیرکن

فاصله آبشارهای هفت آبشار تیرکن به هم‌دیگر چندان نزدیک نیست. یعنی قرار است برای دیدن آبشار اول تا هفتم تقریبا 3 کیلومتر پیاده‌روی کنید. اگر مسیرتان را گم کنید اتفاق بدی نمی‌افتد و قرار است سر از جنگل‌های زیبای این منطقه در بیاورید. اما اگر دوست دارید بدون نگرانی همۀ آبشارها را ببینید وقتی به آبشار اول رسیدید رودخانه را رد نکنید و بعد از دیدن اولین آبشار زیبا از سمت چپ حرکت کنید.


تفریحات رایج در جوار هفت آبشار


تفریح‌های هفت آبشار تیرکن فقط به زیبایی‌های ظاهری و بازدید از آن‌ها خلاصه نمی‌شو.د مطمئنم در ادامه با شنیدن تفریح هایی که میتوانید در این جنگل‌ها و آبشارهای زیبا انجام دهید بیشتر از قبل برای دیدن این محیط هیجان خواهید داشت.

کمپینگ کنار هفت آبشار تیرکن


اگر جزو آن دسته از افراد خوش شانس هستید که وسایل کمپینگ همراهتان است تا حداقل یک شب مهمان طبیعت زیبای هفت آبشار بابل شوید تماشای ستاره‌ها را در هنگام شب فراموش نکنید. تمام نکات ایمنی را رعایت کنید و هرگز کارهای مانند روشن کردن آتش یا رها کردن زباله در این محیط زیبا را انجام ندهید تا سال‌های سال با آمدن به این منطقه و دیدن زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید.

کمپینگ کنار هفت آبشار تیرکن

عکاسی از مناظر هفت آبشار تیرکن


امکان ندارد در عصر تکنولوژی زندگی کنید و عکس گرفتن از این محیط زیبا را فراموش کنیم. البته به نظر می‌رسد فراموش کردن عکاسی چندان دور از ذهن هم نباشد چون حسابی با دیدن این محیط زیبا و آبشارهای جذاب آن حواستان پرت خواهد شد.

بین درخت‌های زیبا و تنومند جنگل‌های هفت آبشار تیرکن سوادکوه و آبشارهای آن بهترین منظره هستند تا عکس‌ها بگیرید که همه از شما بپرسند محلی که رفته‌اید کجاست؟ قرار است این عکس‌ها به صفحه اینستاگرامتان رنگ‌ورو بدهند.

عکاسی

کوهنوردی کنار آبشار تیرکن


به کوهنوردی علاقه دارید؟ این منطقه به‌خوبی نیازهایتان را برطرف می‌کند؛ از عکاسی بگیرید تا آب‌تنی و کوهنوردی. جنگل‌نوردی و کوهنوردی از تفریح‌های هفت آبشار تیرکن هستند تا حسابی به شما خوش بگذرد. فاصله آبشارها از هم‌دیگر زیاد است و ارتفاع بلند این مسیر باعث می‌شود در کنار جنگل‌نوردی، کوهنوردی را هم تجربه کنید. فقط کافی است لباس‌های مناسب و کفش‌های راحتیتان را همراه خود داشته باشید.

هفت آبشار تیرکن


توصیه‌هایی برای سفر به یادماندنی در هفت آبشار تیرکن


بهترین زمان برای مسافرت و دیدن این منطقه، فصل‌های بهار و تابستان است. توصیه می‌کنم در طول روز به آبشارهای زیبا سربزنید و اگر قصد دارید شب را هم در این محیط زیبا بگذرانید، دوستان و آشنایان خودتان را به‌همراه داشته باشید.

اطراف هفت آبشار تیرکن هیچ امکانات رفاهی برای مسافران وجود ندارد. احتمالا به‌خاطر اینکه مسیر پیاده‌روی طولانی را پشت سر گذاشته‌اید به آب معدنی احتیاج خواهید داشت که قرار دادن چند تا از آن‌ها در کوله‌پشتی به کارتان می‌آید.

احتمال کمی وجود دارد که بیخیال آبتنی در حوضچه شوید؛ پس یک دست لباس اضافی و حوله را فراموش نکنید. بعضی وقت‌ها تلفن همراه در این محدوده آنتن‌دهی خوبی ندارد. پس می‌توانید از نقشه‌های آفلاین یا نقشه‌های قدیمی و کاغذی برای رسیدن به هفت آبشار تیرکن کمک بگیرید.

مطمئنم همانطور که شما از دیدن این زیبایی‌ها لذت خواهید برد بهتر است آن را برای نسل‌های بعدی هم حفظ کنید. اصلاً به فکر روشن کردن آتش‌های بزرگ یا انداختن زباله در اطرافتان نباشید. همانطور که در قسمت‌های قبل هم گفتم بارش باران در این منطقه دردسهای زیادی دارد که روزهای قبل آب‌وهوای هفت آبشار تیرکن را بررسی و بعد از آن زمان مناسب را برای مراجعه انتخاب کنید.

هفت آبشار تیرکن


سخن آخر


هر قسمت از ایران جذابیت‌ها و زیبایی‌های خاصی دارد. هفت آبشار تیرکن یکی از محیط‌های زیبا و جذابی است که توصیه می‌کنم در لیست اولویت‌های سفرتان قرار دهید تا هرچه سریعتر از دیدن این محیط لذت ببرید. آیا شما هم تا به‌حال به این منطقه سفر کرده‌اید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.از اینکه تا پایان این مقاله با ساعد نیوز همراه بودید از شما متشکریم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (139 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (104 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (51 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (45 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (36 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (29 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (26 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (24 نظر) جشن تولد ساده و خلوت سارا و نیکای پایتخت در یک رستوران لوکس و شیک/ رنگ کیکشون چقدر دلبره+عکس (22 نظر) پاسخ شدید و کوبنده مریم امیرجلالی به مهران رجبی+ویدئو/ اصرار داشت که من با روسری شبیه خانم امیرجلالیم؛ گفتم دماغ هر کی بزرگتره اون مهران رجبیه! (22 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (19 نظر) خلاقیت جالب شهرداری گرگان با طراحی یک ایستگاه اتوبوس منحصر به فرد/ فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+عکس (19 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (16 نظر) خلاقیت خنده دار و هوش پَران یک ایرانی در پیوند موفقیت‌آمیز مبل راحتی با صندلی حماسه آفرید+عکس/ به این دکترای افتخاری ندن در حقش ظلم کردن😂 (15 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (15 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس جدید از جشن تولد 24 سالگی پردیس پورعابدینی در یک کافه باصفا و دلباز در تهران/ مثل همیشه شیک و باکلاس پشت صحنه جالب و بی‌نظیر غرق شدن همای پایتخت در استخر/ واقعا دست مریزاد+ویدیو سوال مژده لواسانی از وزیر ارشاد: چرا گفتین معین برگرده؟ +ویدئو رونمایی از پسرهای خوشتیپ و خوش قد و بالای آقا رشید محبوب ایرانی ها+عکس (عکس) ماهی گیری بوراک اوزچیویت و پسرش / پدر و پسر دور از چشم فحریه اوجن چه تیپی زدن (عکس) دکوراسیون مدرن و بی نظیر منزل مریم معصومی / ایده دیزاین خانه به سبک خانم سلبریتی (عکس) سحر دولتشاهی در پشت صحنه سریال "افعی تهران" با پیمان معادی (عکس) ایده ست کردن کت شنل و دامن پلیسه به سبک مریم اوزرلی / سلیقه مریم اوزرلی تو لباس بی نظریه حتما امتحان کن (عکس) دیزاین شیک غذای جورجینا و رونالدو کنار ساحل / رونالدو روی قهوه جورجینا عکسشو چاپ کرده (فیلم) دردناک ترین مرگ تاریخ با تحمل وحشتناک ترین درد دنیا / ورود افراد با ناراحتی قلبی ممنوع ویدئو ضبط شده از قدرت های عجیب چند ابر انسان که شما را شوکه می کند / ایا واقعا ابرقهرمان ها وجود دارن؟! خلاقیت خنده دار راننده قزوینی، با نوشته جالب پشت نیسان اش حماسه ساز شد/ سلطان جاده خودتی و بس🤣 یکتا ناصر سوفیا را دزدیده مدرسه هم نمی برد!/ وکیل منوچهر وسط آمد فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ وقتی ناصرالدین‌ شاه باستان‌شناس شد / خورهه؛ بنای اسرارآمیز+ فیلم چیدمان میز صبحانه مفصل و متنوع آیسان خانوم نو عروس رضا گلزار برای همسرش/ چه کدبانو و با سلیقه+عکس خلاقیت خنده دار مهندس ایرانی در پیوند پیکان گوجه ای و حیوان چهارپا حماسه آفرید+عکس/ شرکت بنز باید سازنده اینو استخدام کنه تیپ، ژست و چهره بامزه «پارسا پیروزفر» بازیگر جنجالی در 9 سالگی+ عکس تغییر تیپ و چهره «گونگ بوک» سریال امپراطور دریا بعد 20 سال+ عکس جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای گرم کردن غذایش حماسه آفرید/ خسته نباشی هم وطن +عکس 10 وسیله که باید فورا از دکوراسیون حمام حذف کنید 7 وسیله حمام و سرویس بهداشتی که باید دائم عوض شود برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن چه کنیم نحوه صحیح چسباندن مژه مصنوعی در خانه تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری حضور رضا قوچان نژاد با راننده شخصی بر سر مزار پدربزرگش و بوسه احساسی بر قبر وی+عکس/ چه خوبه که هر وقت میاد ایران یه سری بهشون میزنه👌 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم خلاقیت خنده دار شرکت نایک در ساخت کتونی با الهام از کفش دومادای دهه شصتی/ لامصب تصوراتمو آتیش زد😂 تجربه ترسناک مهراوه شریفی نیا از گریم مادرش در پشت صحنه فیلم دزد عروسک ها/ انصافا هم ترس داره+فیلم به رخ کشیدن کدبانویی و همسر دوستی به سبک ستاره سادات قطبی+ویدئو/ سوپ رو پسراش و خودش خوردن تموم شده دوباره برای همسرش پخته خلاقیت منحصر به فرد یک مرد فروشنده با نوشته جالب پشت شیشه مغازه‌اش در بازار تهران/ همه رو شرمنده درک و شعورش کرد+عکس (تصاویر) رشد باورنکردنی ریش مرد فرانسوی که نه تنها قلب‌ها را تسخیر کرد، بلکه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرد/ ریش یا خانه ی گربه! فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 (تصاویر) با گوشت‌ چرخ کرده چه غذایی درست کنیم؟/ 7 غذای خوشمزه و پرطرفدار با گوشت چرخ کرده برای مقابله با فوبیای کنکور ابتدا باید آن را بشناسیم
تیتر امروز   
خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ...