ساعدنیوز
ساعدنیوز

معرفی شگفت انگیزترین میوه های لاغر کننده تابستانی و زمستانی

  دوشنبه، 16 آبان 1401   زمان مطالعه 10 دقیقه
معرفی شگفت انگیزترین میوه های لاغر کننده تابستانی و زمستانی
اگر شما نیز مانند من در گرمای تابستان و همچنین سرمای زمستان امکان ورزش کردن را ندارید پس میوه هایی که در هر کدام از فصل ها موجب لاغری میشود را معرفی میکنیم تا با قرار دادن هرکدام از این میوه ها در لیست تغذیه خود و انجام ورزش های خانگی در کم کردن وزن شما یاری میکنند. همراه ما باشید.

وقتی صحبت از غذاهای چربی سوز برای کاهش وزن می شود، میوه ها احتمالاً یکی از اولین گزینه هایی است که برای جایگزینی شیرینی ها به آن توجه می کنیم؛ اما در میان خود میوه ها نیز باید به لیست میوه های لاغر کننده و چاق کننده توجه داشته باشید و بدانید همه میوه ها برای لاغر شدن خوب نیستند، اگرچه به دلیل کالری متوسطی که دارند می توانید از همه آن ها در حد تعادل استفاده کنید. در این مقاله میوه های لاغر کننده را به شما معرفی خواهیم کرد. در بیشتر رژیم های لاغری اولین توصیه ای که به شما می شود این است که به جای خوردن تنقلات شیرین و پرکالری که بسیار چاق کننده هستند، بخصوص به عنوان میان وعده ها، از میوه استفاده کنید؛ اما باید توجه داشته باشید که هر میوه خود دارای مقدار مشخصی کالری است و زیاده روی در خوردن میوه نیز می تواند منجر به چاقی شود. از طرفی برخی میوه ها به عنوان میوه های لاغر کننده شناخته می شوند و بیشتر می توانند به شما در رسیدن به وزن مناسبتان کمک کنند. زیرا ترکیباتی دارند که به چربی سوزی بیشتر و سیر ماندن به مدت طولانی تر کمک خواهند کرد.

بهترین میوه های لاغر کننده تابستانی

در این قسمت بهترین میوه های لاغر کننده را به شما معرفی می کنیم تا اگر خودتان برنامه غذایی روزانه خود را تدوین می کنید بدانید برای کاهش وزن بهتر است از چه میوه هایی استفاده نمایید. البته این میوه ها به دو دسته میوه های لاغر کننده تابستانی و میوه های لاغر کننده زمستانی تقسیم می شوند که در زیر به طور جداگانه آن ها را بیان خواهیم کرد. از بهترین میوه های لاغر کننده تابستانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

توت فرنگی

این میوه خوشمزه که از اواخر اردیبهشت و تا اوایل پاییز به صورت ارگانیک یا گلخانه ای در دسترس است، یکی از بهترین میوه ها برای لاغری است که هر فنجان آن تنها ٤٦ کالری دارد. به عبارت دیگر کالری توت فرنگی در هر ١٠٠ گرم ٣٢ کالری است. و همچنین دارای مواد مفیدی مانند پروتئین، فیبر و مقداری کربوهیدرات است. توت ها به طورکلی برای کاهش وزن عالی هستند و توت فرنگی یکی از بهترین غذاهایی است که می توانید در طول رژیم غذایی لاغری در میان وعده ها و یا صبحانه بخورید.

پوستر توت فرنگی

هندوانه

یکی از میوه های بسیار پرطرفدار در تابستان هندوانه است که به دلیل طبع خنکی که دارد گرمای تابستان را گرفته و از کم آب شدن بدن نیز جلوگیری می کند. همچنین میزان کالری هندوانه به ازای یک فنجان تنها ٤٦ کالری است و علاوه بر کالری و کربوهیدرات کم، ال آرژنین را نیز برای بدن تأمین می کند که یک اسید آمینه ضروری برای بدن است و به عضله سازی کمک می کند. محتوای بالای آب موجود در هندوانه به شما کمک می کند تا ساعت ها بعد از خوردن آن سیر بمانید. البته در مورد خوردن بیش ازحد هنداونه مراقب باشید، زیرا شاخص گلیسمی (GI) بسیار بالایی دارد و به طور بالقوه میزان بالای آن می تواند قند خون شما را افزایش دهد که ممکن است منجر به افت قند ناگهانی شود و باعث شود شما احساس خستگی و تنبلی کنید.

طالبی

یکی دیگر از میوه های تابستانی خوشمزه به عنوان میوه های لاغر کننده طالبی است. کالری طالبی در هر فنجان تنها ۵٣ کالری است. درست مانند هنداونه، طالبی ها یک میان وعده عالی برای سیر کردن شما بدون دریافت کالری و کربوهیدرات زیاد هستند.

خربزه

خربزه دارای کالری پایینی است و از بهترین میوه های لاغر کننده تابستانی محسوب می شود. کالری خربزه در هر فنجان آن تنها ۵٦ کالری است. همچنین دارای محتوای آب بالایی است که شما را تا ساعت ها بعد از خوردن سیر نگه می دارد. درنتیجه کمتر دچار ریزه خواری در میان وعده ها می شوید. خربزه همچنین دارای الکترولیت است که باعث می شود جایگزین بهتری برای نوشیدنی های حاوی الکترولیت شیرین بخصوص در فصل گرما باشد.

پاپایا

پاپایا درواقع یکی از میوه های خوشمزه و آبدار استوایی است که هر فنجان آن تنها ٦٠ کالری دارد. این میوه استوایی می تواند به عنوان یک میان وعده عالی برای کاهش وزن در نظر گرفته شود.

پوستر پاپایا

لیمو

اگرچه در حال حاضر با پیشرفت علم کشاورزی در بسیاری از فصول سال می توانید لیمو را پیدا کنید، ولی این میوه اصالتاً مربوط به ماه های آخر تابستان است. کالری لیموترش در هر فنجان از آن حدود ٦١ کالری است و می توانید آن را همراه با آب و بدون شکر، جهت میان وعده استفاده کنید. این میوه یک چربی سوز عالی است که اشتهای کاذب را به خوبی سرکوب می کند و میل شما به شیرینی جات را کاهش خواهد داد. البته به دلیل طبع سردی که دارد نباید در خوردن آن زیاده روی کنید. همچنین نوشیدنی های ساخته شده از لیمو مانند لیموناد که دارای شکر مصنوعی هستند، برای کاهش وزن مناسب نمی باشند.

شاه توت

شاه توت یکی دیگر از میوه های تابستانی است که هر فنجان آن ٦٢ کالری دارد و از میوه های لاغر کننده عالی و بسیار لذیذ محسوب می شود. شاه توت نه تنها کالری کمی دارد، بلکه سرشار از کاتچین است، آنتی اکسیدانی که از نظر علمی ثابت شده است چربی بدن را می سوزاند، متابولیسم را افزایش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند.

تمشک

تمشک نیز از میوه های لذیذ تابستانی است. کالری تمشک در هر فنجان آن ٦٤ کالری است. تمشک علاوه بر کم کالری بودن، حدود ٣ برابر فیبر بیشتری نسبت به توت فرنگی دارد که آن را به یک خوراکی خاص سیرکننده تبدیل می کند و شما را برای مدت طولانی تری راضی نگه می دارد.

هلو

هلو یکی دیگر از میوه های لاغر کننده است. کالری هلو به ازای هر فنجان آن، ا ٦۵ کالری است؛ مانند انواع توت ها، میوه های هسته دار تابستانی مانند هلو، زردآلو و آلو کالری کمی دارند. همچنین سرشار از مواد مغذی هستند و GI یعنی شاخص گلیسمی پایینی دارند. درنتیجه می توانند به عنوان یک میان وعده کامل محسوب شوند.

زردآلو

زردآلو یکی از میوه های خوشمزه و عالی برای لاغری است. کالری زردآلو در هر فنجان حدود ٧۵ کالری است. زردآلو نیز مانند هلو میوه ای کم کالری، با کربوهیدرات کم و یک میوه با GI یا شاخص گلیسمی پایین است که می تواند یک انتخاب عالی برای میان وعده در یک رژیم لاغری باشد.

گیلاس

گیلاس از میوه های لاغر کننده فوق العاده تابستانی است که سرشار از آنتی اکسیدان است و از کمبود مواد غذایی در طول رژیم لاغری جلوگیری می کند. کالری گیلاس در هر فنجان تقریباً ٧٧ کالری است. اگر زیاد ورزش می کنید، گیلاس ترش را حتماً به رژیم غذایی خود اضافه کنید. زیرا نه تنها برای کاهش وزن مفید هستند، بلکه می توانند ریکاوری عضلات را بهبود بخشند و درد ناشی از ورزش را کاهش دهند.

آناناس

آناناس یکی از میوه های شیرین و آبدار است. کالری آناناس هر فنجان آن حدود ٨٢ کالری دارد و می تواند در لاغری شما کمک کننده باشد. بااین حال، شاخص گلیسمی آن بالاست و نباید در یک وعده بیش ازاندازه مصرف شود، زیرا می تواند منجر به افت ناگهانی و شدید قند خون شود.

میوه های لاغر کننده زمستانی

رژیم میوه ها یکی از پر طرفدارترین و در عین حال اثر بخش ترین رژیم های لاغری در دنیا به شمار می روند که در این رژیم مانند رژیم های دیگر نکات مهم و کاربردی را دانست و آن را دنبال کرد. ازجمله بهترین میوه های لاغر کننده زمستانی که می توانید در رژیم غذایی لاغری خود قرار دهید، عبارت اند از:

خرمالو

خرمالو هم یک میوه بسیار مفید برای افرادی است که تمایل به لاغری و کاهش وزن دارند؛ این میوه کالری کمی دارد و مصرف آن حس سیری در فرد ایجاد می کند. خرمالو سرشاز از ویتامین A وC ، ضد سرماخوردگی ، آنفولانزا و عفونت ریه است؛ همچنین این میوه به دلیل داشتن مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ، ضد سرطان است و موجب تقویت بینایی می شود.

پوستر خرمالو

انار

انار هم از میوه هایی است که سرشار از آنتی اکسیدان است و به لاغری و سوزاندن چربی ها کمک می کند. همچنین انار از میوه هایی است که اشتهای شما را کاهش می دهد؛ به همین دلیل یک لیوان آب انار قبل از ناهارتان میل کنید یا به سالادتان این میوه را اضافه کنید.

کیوی

اگر رژیم گرفته اید حتما کیوی را وارد برنامه ی غذایی تان بکنید. هر 100 گرم کیوی به زحمت 60 کالری وارد بدن می کند. همین میوه ی کم کالری حاوی میزان زیادی پتاسیم ، کلسیم و به ویژه ویتامین C است و شما را به هدف لاغری تان نزدیک تر می کند. کیوی همچنین سرشار از آب است که باعث تامین آب کافی برای سلول های بدن می شود. کیوی هایی با پوست نرم تر را انتخاب کنید. البته نباید کیوی تان بیش از اندازه نرم باشد. توجه داشته باشید که میوه های رسیده حاوی بیشترین میزان ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

سیب

سیب یکی از بهترین میوه ها برای رژیم غذایی است. کالری سیب در هر فنجان آن تنها ٦۵ کالری است. سیب به دلیل محتوای بالای آب و کالری کم برای کاهش وزن عالی است. همه سیب ها معمولاً ازنظر ارزش غذایی در یک اندازه قرار دارند، اما در میان همه انواع سیب مانند سیب جاناتان، سیب گلاب و … سیب های گرنی اسمیت کمترین قند (حدود ٣ گرم) را دارند.

گریپ فروت

یکی دیگر از میوه های زمستانی عالی برای چربی سوزی گریپ فروت است. کالری گریپ فروت در هر فنجان آن حدود ٧٣ کالری است. گریپ فروت به روش های مختلف به کاهش وزن کمک می کند؛ زیرا علاوه بر کالری کم، می تواند به حفظ سطح گلوکز خون کمک کند و شما را در طول روز پرانرژی نگه دارد. به همین دلیل برای افراد مبتلا به دیابت نیز مفید می باشد. البته درصورتی که شما به دیابت مبتلا هستید، قبل از اضافه کردن هر ماده ای به رژیم غذایی خود باید با متخصصتان مشورت نمایید. علاوه بر موارد گفته شده ترکیبات موجود در گریپ فروت می تواند از رکود انرژی بعدازظهر که اکثر ما بعد از یک روز کاری احساس می کنیم، جلوگیری کند.

پرتقال

پرتقال یکی از رایج ترین میوه های زمستانی است که می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. کالری پرتقال در هر فنجان از این میوه خوشمزه تنها ٨۵ کالری است. پرتقال علاوه بر کالری کم، فیبر بالایی دارد و سرشار از ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان های ضروری است که می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. البته آب میوه پرتقال قند بالایی دارد و بهتر است از میوه آن جهت کاهش وزن استفاده کنید؛ زیرا همان طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم، میوه ها باید در حد اعتدال مصرف شوند و مقدار زیاد آن ها کالری بالایی دارد. با توجه به اینکه برای هر لیوان آب میوه تعداد بیشتری از یک میوه مثلاً ٤ یا ۵ پرتقال استفاده می شود، کالری آب میوه بالاتر است و می تواند حتی منجر به افزایش وزن شود.

بنابراین در این محتوا سعی کردیم شما را با بهترین میوه های لاغر کننده تابستانی و زمستانی آشنا کنیم. باز هم تأکید می کنیم همه این میوه ها در مقادیر مشخص برای شما مفید هستند و حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه ضروری هستند که برای حفظ وزن سالم به آن ها نیاز دارید. درنتیجه مصرف بیش ازحد آن ها به هیچ وجه توصیه نمی شود و اگر بیشتر از مقدار مشخصی از آن ها استفاده کنید، حتی می تواند منجر به چاقی شود.

امیدوارم از محتوای کنترل وزن نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به تناسب اندام خود اهمیت میدهند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص و قِر مختلط زن و مرد در پارک!/خجالتم خوب چیزیه (179 نظر) (فیلم) شوخی جالب و کمتر دیده شده از حضرت امام (ره) در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری شهید رجایی (33 نظر) مقام ارشد دولت روحانی و فرزندش متهم به سرقت فرش‌های مجموعه سعدآباد شدند (22 نظر) نقاشی عاشقانه و بانمک عروس سید حسن خمینی در کلاس ادبیات (19 نظر) آیدی رضا گلزار در بیوی اینستاگرام آیسان آقاخانی، همسر واقعی اش (13 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (12 نظر) کیوت ترین عکس آرتام کوچولو در کنار نازترین سیندرلای دنیا! (7 نظر) حماسه آفرینی هوش مصنوعی اینبار برای زنان ایرانی! (6 نظر) ادا و اطوار زننده و دور از شان محسن ابراهیم زاده وسط کنسرت (6 نظر) عکاسی حرفه ای عروس سید حسن خمینی در طبیعت (5 نظر) برقِ چشایِ نازِ آرتام و صدایِ کیوت و بامزش با دیدن کارتون! (5 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (4 نظر) یاللعجب؛ ازدواج عاشقانه پسر 22 ساله با مادر بزرگش! (4 نظر) (فیلم) پوشش افتخارآمیز ورزشکار زن ایرانی در لحظه قهرمانی (4 نظر) سورپرایز فوق العاده خاص امیر مقاره برای دختر جوان +ویدئو (2 نظر)
تیتر امروز   
آیت‌الله جوادی آملی: علم دینی این نیست که در اول کتاب‌ها عکس امام و رهبری و آرم جمهوری اسلامی را بگذاریم صعود چشمگیر والیبال ایران در لیگ ملت های 2023 مرد اعدامی قصاص نشد / در اردبیل رخ داد اگر طلبه، طلبه باشد همیشه در بورس است؛ مردم هم دوستش دارند سلفی فوق العاده خنده دار جواد رضویان و نعیمه نظام دوست که ندیده اید! ماجرای تجاوز رییس فدراسیون به 7 کشتی‌گیر! شلیک با اسلحه ساچمه‌ای به چهار نفر از اهالی رسانه اصلاح طلب در گچساران+ویدئو 2.7 میلیارد دلار منابع ایران در عراق آزاد شد واکنش معاون سابق وزیر خارجه به ادعای خبرساز بیرانوند پای مجری شبکه اینترنشنال به مرگ دانشمند ایرانی ناسا باز شد‎‎ عکسی جنجالی از زنان حاضر در کنسرت سالار عقیلی/خواهر من مگه خونه خالته؟ استقبال جالب و عجیب چینی ها از لیونل مسی+فیلم ممنوعیت «دور دور زدن» در خیابان لاکچری نشین تهران! +عکس روایتی عاشقانه از نگهبان شبی که دل به دختری کم شنوا داد اوحدی منم ، خیییییل خوب/قشنگ بچلونیش این بچه رو! +فیلم