هر آنچه در مورد افتادن روکش ایمپلنت دندان باید بدانید!

  شنبه، 02 مرداد 1400   زمان مطالعه 6 دقیقه
هر آنچه در مورد افتادن روکش ایمپلنت دندان باید بدانید!
در ابتدا روکش های ایمپلنت با چسب موقت بر روی دندانها قرار می گیرند به همین علت امکان دارد روکشها شل شده و بیفتد در این شرایط با مراجعه به دندانپزشک می توان روکش را دوباره بر روی دندان قرار داد. در شرایطی که امکان استفاده از چسب دائم وجود دارد می توان از آن برای چسباندن دائمی روکش های ایمپلنت استفاده کرد.

در گذشته برای پر کردن جای خالی دندانها از دندانهای مصنوعی استفاده می کردند . با گذشت زمان و پیشرفت علم دندانپزشکی ، دندانپزشکان توانسته اند با استفاده از ایمپلنت به بیماران کمک کنند تا بتوانند برای دندانهای از دست رفته ی خود جایگزین مناسب داشته باشند. از طریق ایمپلنت، بیماران دیگر مشکلات ناشی از استفاده ی دندان مصنوعی را ندارند.جنس ایمپلنت از تیتانیوم است و برای بیماران مشکلی ایجاد نمی کند زیرا با لثه و استخوان فک سازگار می باشد. افرادی که یک یا چندین دندان خود را در اثر تصادف، پوسیدگی، بیماریهای لثه و ...از دست داده اند، ایمپلنت راه حل مناسبی برای آنها می باشد. ایمپلنت مانند یک ریشه در داخل فک قرار گرفته و حالت پایه داشته و تاج بر روی آن قرار می گیرد. برای انجام عمل ایمپلنت دیگر نیاز به تراشیدن دندانهای اطراف آن نمی باشد. شکل ایمپلنت دندان بسیار شبیه به دندان طبیعی می باشد و تفاوتی با آن ندارد. ایمپلنت دندان باید زمانی انجام شود که استخوان صورت رشد کامل خود را کرده باشد.

مهم ترین علت شل شدن ایمپلنت دندان

لق شدن ایمپلنت دندان می تواند علت های مختلفی داشته باشد.مهم ترین آن رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان،رعایت نکردن رژیم غذایی و عدم رعایت دستورات پزشک است.اگر متوجه شل شدن ایمپلنت دندان خود شدید فورا با پزشک تماس گرفته و درمان را شروع کنید.در ادامه علت های لق شدن ایمپلنت دندان را برای شما نام می بریم:

شل شدن روکش

یکی از علت هایی که باعث لق شدن ایمپلنت دندان می شود شل شدن روکش است.روکش تاجی است که بر روی دندان طبیعی یا ایمپلنت قرار می گیرد.شل شدن روکش مشکل چندان جدی نیست اما حتما نیاز به مشاوره دارد.در صورت شل شدن روکش دندانپزشک یا آن را مجددا با پیچ در جای خود محکم می کند یا روکش را با روکش جدید تعویض می کند.

تحلیل استخوان

از دیگر علت های شل شدن ایمپلنت می توان به تحلیل استخوان اطراف ریشه اشاره کرد.این مورد یکی از علائمی است که شکست فرایند ایمپلنت دندان یا عدم موفقیت فرایند را نشان می دهد.احتمال شکست ایمپلنت دندان بسیار کم است اما اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد در طول یک سال رخ خواهد داد.

پری ایمپلنتیت

از دیگر علت های لق شدن ایمپلنت می توان به بیماری لثه Peri-implantitis اشاره کرد.شایع ترین شکل بیماری لثه پری ایمپلنت است که با پروتز روی ایمپلنت همراه است.در صورتی که تازه به این بیماری مبتلا شده اید و متوجه آن شدید آنتی بیوتیک مصرف کنید و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید تا به حفظ ایمپلنت دندان تان کمک کنید.اگر بیماری تان پیشرفت کرد مجبور هستید به دندانپزشکتان مراجعه کنید تا وی منطقه عفونی را درمان و دندان مصنوعی را تعویض کند.

از دیگر دلایل شل شدن روکش ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در برخی مواقع هنگامی که دندانپزشک پایه ایمپلنت را داخل فک قرار می دهد این امکان وجود دارد پایه داخل فک به خوبی جوش نخورده باشد.در این شرایط هنگامی که پروتز بر روی آن قرار می گیرد ابتدا سفت است اما با گذشت زمان و خوردن غذا حالت لق پیدا می کند.در این شرایط باید کل پایه و پروتز توسط دندانپزشک خارج شود و از یک پایه جدید استفاده کرد.
  2. چنان چه پروتز به درستی بر روی ایمپلنت نچسبیده باشد یا در اثر بلند بودن آن نسبت به سایر دندان ها بر روی آن فشار وارد شود پروتز جدا می شود
  3. کوتاه بودن پیچی که پروتز را به پایه وصل می کند.
  4. چنان چه هنگام قرار دادن پایه ایمپلنت دندانپزشک از زاویه درستی استفاده نکند در نتیجه هنگام جویدن به آن فشار وارد شده و ایمپلنت شل می شود.

نحوه تشخیص شل شدن ایمپلنت دندان

بهتر است با علائم شل شدن ایمپلنت دندان آشنا شوید تا در زمانی که این اتفاق برای شما افتاد متوجه آن شوید و به دندانپزشک خود مراجعه کنید. واضح است اگر کاشت ایمپلنت داخل استخوان فک شما تکان خورد و حس کردید جابه جا میشود آن لحظه شما باید به پزشک خود مراجعه کنید. ولی علائم دیگری نیز وجود دارد که در ادامه مطلب به شما توضیح خواهیم داد.

  • درد
  • تحلیل استخوان
  • خونریزی حین لمس ایمپلنت
  • تغییر رنگ بافت اطراف ایمپلنت

به همین علت معاینات بعد از ایمپلنت به دندانپزشک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر هر مشکلی به هر شکلی برای ایمپلنت شما به وجود آمد آن را جدی گرفته و به دندانپزشک خود مراجعه کنید و درباره مشکل با دندانپزشک صحبت کنید تا با معاینه متوجه مشکل ایمپلنت خود شوید و آن را ترمیم کنید.

علائم و نشانه های شل شدن روکش

نشانه ها و علائم شل شدن و لق شدن روکش ایمپلنت خیلی شبیه به لق شدن خود ایمپلنت است. در هر دو صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی این مشکل را دریابید و آن را درمان کنید. تا قبل از مراجعه باید مراقبت خاصی داشته باشید با ملایمت با روکش و اطراف آن برخورد داشته باشید.

درمان های ممکن شل شدن ایمپلنت

درست مانند علت شل شدن ایمپلنت دندان، گزینه های درمان برای کاشت ایمپلنت شل نیز متفاوت است. انتخاب نوع درمان به وضعیت بیمار و پیشنهاد دندانپزشک بستگی دارد.

پاکسازی اطراف ایمپلنت

در صورت لق شدن ایمپلنت دندان موثر ترین کار برداشتن روکش از روی ایمپلنت و پاکسازی منطقه عفونی است. زمانی که با لق شدن ایمپلنت رو برو شدید صبر کردن هیچ فایده ای ندارد و به عفونت محل کاشت کمک میکند. دندانپزشک بعد از برداشتن روکش مصنوعی و تمیز کردن منطقه اطراف ایمپلنت، تصمیم میگیرد که آیا ایمپلنت از پایه باید تعویض شود یا با تعویض روکش مشکل حل میشود. با این حال درمان باید در آرامش کامل روحی و روانی انجام شود.

خارج کردن ایمپلنت

تنها جراح لثه و متخصص ایمپلنت می تواند تصمیم بر اینکه آیا خارج کردن ایمپلنت دندان بهترین گزینه است یا خیر، که این تصمیم می تواند به علت شکست پیوند و عدم جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک باشد.

در صورت افتادن ایمپلنت دندان چه باید کرد؟

اگر ایمپلنت دندان شما از دهان شما خارج شود چه باید کرد؟ قبل از هرچیز نگران و دستپاچه نشوید حتی اگر نمیدانید چه کاری باید انجام دهید در آن لحظه. گاهی اوقات این ایمپلنت نیست که خارج میشود، بلکه یکی از اجزای آن مثل اباتمنت یا پیچ یا روکش آن است. در هر حال بهتر است در کمال خونسردی با پزشک خود تماس بگیرید و قرار ملاقاتی را مشخص کنید. و تازمانی که به پزشک خود مراجعه کنید کارهای زیر را میتوانید انجام دهید: قطعه افتاده را نگه دارید. از جوید و خوردن غذا با ایمپلنت دوری کنید. در روز بیشتر از سه بار دهان خود را با دهانشویه های غیر الکلی شستشو دهید.

مراقبت از روکش ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های پر کردن جای خالی دندان از دست رفته است. دندان کاشته شده نیز مانند دندان طبیعی و حتی بیشتر از آن نیاز به مراقبت دارد. رسیدگی مداوم موجب افزایش طول عمر ایمپلنت دندان می شود. در واقع لازم نیست کار سخت و غیر عادی ای انجام دهید. بلکه رسیدگی به بهداشت دهان و دندان و انجام صحیح و مرتب اعمالی چون مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهانشویه کافیست. فقط توجه داشته باشید که این کارها را با حساسیت بیشتری انجام دهید چون در اطراف ایمپلنت دندان ممکن است نقاطی برای تجمع باکتری ها وجود داشته باشند. پس از چسباندن روکش ایمپلنت دندان لازم است رژیم غذایی خود را کمی تغییر دهید. خوردن غذا های سفت و چسبنده می تواند به روکش ایمپلنت دندان صدمه بزند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (186 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (113 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (75 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (43 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (30 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (9 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (8 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای بی نظیر هندونه فروش دوره گرد/ دیشب با دلم خلوتی داشتم... چه خوش احوالی داشتم+فیلم (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) میز رنگارنگ و شیک همسر بهرام رادان با چیدمان خاص و زیبا/ چقدر با سلیقه و قشنگ+عکس (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
همه چیز درباره گرفتن نفخ حبوبات با خیار میز ناهار خوشمزه سپیده خداوردی بازیگر “آوای باران” برای پسرش سانیار / مادر و پسر چه ست زیبایی زدن... آماده شدن برای یک پیاده روی مادر و پسری به سبک مینا مختاری همسر بهرام رادان+عکس/ و مامانی که قرار نیست چهره پسرشو نشون بده شوخی جالب سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور شهید ایران با محافظی که لباس محلی پوشیده بود/ بهت میاد+ویدیو خانه ابدی مادر شهید آل هاشم، امام جمعه محبوب تبریز و چهره غمزده ایشان/ وای از آن دل که در آن غم مادر باشد+عکس تولد شاعرانه و رمانتیک فرزاد حسنی با چیدمان شمع و گل+عکس/ و مدل مویی که اصلا به آقای مجری نمیاد! تولد 68 سالگی ناهید مسلمی کنار دخترش شیدا خلیق تازه عروس سینمای ایران +عکس / چه کیک شکلاتی خوشمزه ای کوکو سبزی خوشمزه مینا مختاری با گردو و زرشک برای همسرش بهرام رادان/ کدبانو و باسلیقه+ویدیو درخواست جالب یک پسر جوان ایرانی برای بردن انگشتر رهبر انقلاب به مراسم خواستگاری‌اش+ویدیو میز عصرانه متفاوت و عجیب مژده لواسانی در اصفهان با این ترکیب شور و شیرین+عکس/ آخه گوشفیل با دوغ!! اولین روز تولد سام پسر کوچولوی بهنام صفوی، خواننده محبوب ایرانی/ حیف جوونیش+عکس لحظه خنده دار و بامزه رضا گلزار وسط اجرای مسابقه/ من عطسه هم نمیتونم بکنم؟+ویدیو نسخه خونین مرد رمال برای زندگی نوعروس سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 10 خرداد ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 10 خرداد 1403 + فیلم فال روزانه امروز پنجشنبه 10 خرداد ماه 1403 رحل قرآن و ترمه اصیل اصفهان روی میز عزای سیاه شهید امیر عبداللهیان در جوار مزارشان+عکس و ویدئو فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 10 خرداد 1403 لاغری شوکه کننده رابعه اسکویی با عمل بای پس معده/ الان میگن چرا دماغتو کوچیک نمیکنی!+فیلم اولین تصاویر از محل خودکشی پدر پس از قتل اعضای خانواده‌اش در تبریز+ویدیو اولتیماتوم وزارت بهداشت: پزشکان عمومی تیغ زیبایی را غلاف کنند! عاشقانه‌ جذاب شهاب حسینی برای هانده ارچل، بازیگر خوش چهره سریال مست عشق +ویدئو/ عاشقانه هاشون ارزش صد بار دیدن رو داره... مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو پیام جگرسوز دختر شهید مصطفوی، خلبان بالگرد رئیس‌جمهور برای پدرش💔+ویدئو ماجرای تلخ پدری که کودک سربریده اش را در آغوش گرفته بود... تصویری سیاه و سفید که سپیده بزمی پور با انتشار آن برای اولین بار خبر بارداریش رو داد+عکس/ چقد کوچولوئه خدااا😍 دانلود آهنگ جدید "تو کجایی عشق زیبا" گرشا رضایی+فیلم/ جاده و بارون و دریا تو کجایی عشق زیبا ... فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 10 خرداد 1403 تصاویری دیدنی از گشت‌وگذار خرس قهوه‌ای در ارتفاعات البرز بهترین کشورهای انگلیسی‌زبان برای مهاجرت را بشناسید1 تقلید صدای شخصیت مهدی فخیم زاده ،محمدرضا فروتن و فریبرز عرب نیا به سبک اعجوبه طنز پرداز کشور+فیلم نمایندگی H&M در قشم؛ بهترین فروشگاه برای خرید لباس با تور قشم زیرخاکی‌ترین گزارش زندگی عادل فردوسی‌پور/ آقای مجری در سال 73 و در 20 سالگی اسباب بازی لاکچری آقا پسر گوگولی و بامزه علی قلیزاده ستاره تیم ملی/ الهی چه ژستی هم گرفته +عکس ماجرای شفا گرفتن سالار عقیلی از امام رضا (ع) +ویدیو دلبری کردن به سبک تازه عروس سینمای ایران+عکس/عاشقانه کوشکی و همسر کم سن و سالش تمومی نداره... حضور دونفره حامد بهداد و لیلا حاتمی در کشور رومانی+عکس ایده فوق سمّی و خنده دار مادر ایرانی در علاقمند کردن کودکش به خوردن سیرابی با تزئینی از توت فرنگی+عکس/ اسمت باید توی گینس ثبت بشه😂 نگاهی به خونه زندگی و حیاط سرسبز مهدی مهدوی کیا ستاره سابق/ خونه آقای فوتبالیست ویلاییه
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 10 خرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 10 خرداد 1403 + فیلم
فال روزانه امروز پنجشنبه 10 خرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 10 خرداد 1403
اولتیماتوم وزارت بهداشت: پزشکان عمومی تیغ زیبایی را غلاف کنند!
همه چیز درباره گرفتن نفخ حبوبات با خیار
دانلود آهنگ جدید "تو کجایی عشق زیبا" گرشا رضایی+فیلم/ جاده و بارون و دریا تو کجایی عشق زیبا ...
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 10 خرداد 1403
ماجرای تلخ پدری که کودک سربریده اش را در آغوش گرفته بود...
حضور دونفره حامد بهداد و لیلا حاتمی در کشور رومانی+عکس
محمود احمدی نژاد قول کاندیداتوری داد؟ /یک قطره از اقیانوسم /قطعا کوتاهی نمی کنم /کسی بر دیگری برتری ندارد و نباید داشته باشد
جواد خیابانی خودروی شخصی خود را لو داد/ ماشین مجری جنجالی چیست؟
حامیم محتاج دعای مردم شد! تصادف نگران کننده حامیم خواننده محبوب ایرانی
نسخه خونین مرد رمال برای زندگی نوعروس
قتل مادر شوهر برای اخاذی 15 میلیاردی
منتخب روز   
سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو