در مورد تغییر رنگ کامپوزیت دندان چه می دانید؟

  شنبه، 02 مرداد 1400   زمان مطالعه 7 دقیقه
در مورد تغییر رنگ کامپوزیت دندان چه می دانید؟
اگر رنگ کامپوزیت دندان هایتان به هر دلیلی تغییر کرد دیگر نمی توان آن را با روش های سنتی سفید کرد بنابراین بهتر است مواردی که باعث تغییر رنگ کامپوزیت می شود را بشناسید و از آن جلوگیری کنید.

ونیرها از گذشته تا به امروز پیشرفت زیادی کرده اند. امروزه کامپوزیت ونیرها از سرامیک ساخته می شوند که طبیعی تر به نظر می رسند و نسبت به لکه مقاوم ترند. این یعنی می توانید بدون اینکه نگران تغییر رنگ کامپوزیت دندان خود باشید، بعد از نصب ونیر قهوه، شراب قرمز یا چای سیاه بنوشید. از آنجایی که رنگ ونیرهای سرامیکی خیلی سفید است، افراد معمولا قبل از نصب ونیر بقیه دندان هایشان را هم سفید می کنند تا با رنگ ونیر سازگار شود.

در دنیای رنگ دندان ها استاندارد منحصر به فردی وجود ندارد.میزان سفید شدن دندان ها را پس از درمان های دندانپزشکی مانند بلیچینگ یا ونیر نمی توان دقیق پیش بینی کرد زیرا هر فرد وضعیت خاص خود را دارد.یکی از ابزار های مرجعی که در زمینه تشخیص رنگ کامپوزیت می توان از آن استفاده کرد چارت رنگ کامپوزیت دندان است.این چارت بر اساس طیف رنگ های ترکیبی کدگذاری شده است.در ادامه انواع رنگ کامپوزیت دندان را برای شما نام می بریم:

  • دسته A به سمت قهوه ای متمایل می گردد.
  • دسته B به سمت زرد متمایل می گردد.
  • دسته C به سمت خاکستری – زرد متمایل می گردد.
  • دسته D به سمت زرد- قرمز متمایل می گردد.

دندانپزشک پس از این که رنگ فعلی دندان های شما را تشخیص داد می تواندنمای دندان شما را بعد از درمان نشان دهد.هم چنین می تواند به شما کمک کند رنگ کامپوزیت مناسب دندان خود را پیدا کنید.

هر دسته از رنگ های دندانی معمولا ۹ یا ۱۰ طیف دارند .به طور معمول پس از سفید کردن دندان،دندان های شما ۲ تا ۷ پرده سفید تر می شوند.این طیف علاوه بر بلیچینگ و سفید کردن دندان با لیزر برای رنگ ونیرهای دندانی نیز مناسب است.

علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

با توجه به این موضوع، اگر رنگ ونیرتان به هر دلیلی عوض شود، سفیدکردن آن با روش های سنتی امکان پذیر نیست. به همین خاطر باید مواردی که باعث تغییر رنگ ونیر می شوند را بشناسید و بدانید چطور از آن ها جلوگیری کنید.

هر روز سوالاتی از بیماران دریافت می کنیم که می پرسند «چرا رنگ ونیرمان تغییره کرده؟» در بعضی موارد کل سطح رویی ونیر کدر یا زرد می شود (درست مانند دندان های طبیعی) ولی در بعضی موارد این تغییر رنگ فقط در اطراف یک یا چندتا از دندان ها اتفاق می افتد. در ادامه دلیل این اتفاق را توضیح داده و به شما یاد می دهیم چطور از آن جلوگیری کنید.مسائلی که باعث تغییر رنگ ونیر می شوند را در زیر برایتان آورده ایم:

برگشت لثه

وقتی پا به سن می گذاریم، خط لثه مان به صورت طبیعی به سمت بیرون برگشته می شوند. این اتفاق معمولا برای همه می افتد و به خودی خود برای فرد آزاردهنده نیست. مشکل اینجاست که ذره های غذا در فاصله بین دندان و خط لثه گیر می افتند و باعث پوسیدگی دندان و درنتیجه درد دندان می شوند. اگر دندان هایمان ونیر داشته باشد، برگشت لثه باعث می شود چسب زیر ونیر نمایان شود و مواد کامپوزیت موجود در آن (به خاطر غذاها و نوشیدنی های که می خوریم) رنگ بگیرند.

درواقع رنگ خود ونیر تغییر نمی کند و این مواد چسبی آن است که تغییر رنگ می دهد. با این حال، وقتی این اتفاق می افتد ظاهر ونیر بدشکل می شود و متاسفانه برای جلوگیری از آن کار زیادی نمی توانیم انجام دهیم. تنها کاری که می توانیم بکنیم این است که از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کنیم. مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید تا حواسش به دندان هایتان باشد و مرتب برا چکاپ به پزشک مراجعه کنید.

آسیب دندان

اگر دندانتان آسیب ببیند (مثلا از جایی سقوط کنید یا شیء محکمی به صورتتان بخورد و باعث شکسته شدن یا صدمه دیدن دندان شود)، عاج (بافت داخل دندان) آسیب می بیند. وقتی این اتفاق می افتد، عاج دندان فرسوده می شود و شاهد تغییر رنگ آن می شوید؛ تا جایی که حتی تغییر رنگ آن از پشت ونیر هم مشخص است.

از آنجایی که ونیرها ورقه های نازک سرامیکی هستند، هر گونه تغییر رنگ در دندان زیرین، از روی آن ها مشخص است. درصورتی که چنین اتفاقی بیفتد، باید سطح دندان زیری را سفید کنید تا رنگ آن از روی ونیر سفید به نظر برسد. درمورد روش های مختلف سفید کردن دندان از پزشکتان سوال کنید. سفید کردن دندان باید داخل مطب دندانپزشک صورت بگیرد و روش های خانگی برای این مورد جواب نمی دهند.

مواد ونیر

اگر ونیرهایتان را خیلی وقت پیش نصب کرده باشید، احتمال اینکه از سرامیک ساخته نشده باشند زیاد است. مواد قدیمی ونیر (که معمولا کامپوزیت هستند) نفوذپذیری بیشتری دارند و احتمال لکه گرفتن و سیاه شدنشان بیشتر است. علاوه بر آن، این ونیرها نسبت به ونیرهای امروزی رنگ و شکل چندان ماندگاری ندارند. بنابراین اگر می خواهید دندان هایتان را ونیر کنید، بهترین گزینه برای شما ونیرهای سرامیکی هستند.

اگر دندان هایتان را با مواد کامپوزیت ونیر کرده اید، توصیه می کنیم آن ها را با ونیرهای سرامیکی عوض کنید. ونیرهای سرامیکی دوام زیادی دارند و لبخندی زیباتر و دندان هایی سفیدتری برایتان به ارمغان می آورند. علاوه بر این، ونیرهای سرامیکی از دندان ها مراقبت می کنند و مانند ونیرهای کامپوزیت راحت شکسته نمی شوند.

تغییر رنگ چسب ونیر

یکی از مهم ترین نکاتی که راجع به ونیر باید بدانید، این است که سطح سرامیک ونیر از لعاب شفاف ساخته شده است. تا زمانی که این لعاب یا پوشش شفاف سالم بماند، سرامیک دربرابر لکه مقاوم خواهد بود. یکی دیگر از نکاتی که باید درباره تغییر رنگ ونیرها بدانید، این است که مواد صمغی ونیر (که برای چسباندن ونیر از آن استفاده می کنند)، در کناره های هر غلاف سرامیکی دیده می شوند. مواد چسبی ونیر به اندازه خود ونیر نسبت به لکه مقاوم نیستند و ممکن است با خوردن برخی مواد غذایی رنگ بگیرند.

درمان و اصلاح تغییر رنگ کامپوزیت دندان

لک شدن ونیر دلایل متعددی می تواند داشته باشد.اگر تغییر رنگ فقط در گوشه های دندان رخ دهد می توان آن را با مراجعه به یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی با تجربه برطرف کرد.لکه هایی که در اثر خوردن بعضی مواد غذایی روی صمغ ونیر شکل می گیرند را خیلی راحت با پولیش می توان از بین برد.از دیگر دلایل تغییر رنگ کناره های دندان می توان به فاصله ریز ذره بینی بین ونیر و دندان اشاره کرد که به آن سوراخ میکروسکوپیک گفته می شود.

بسته به میزان فاصله بین دندان و ونیر پزشک می تواند سوراخ را با ترفند های متفاوتی ترمیم کند.اگر مدت زمان زیادی از نصب ونیر گذشته باشد این فاصله ممکن است در اثر از بین رفتن حالت چسبندگی صمغ اتفاق افتاده باشد .در این صورت پزشک احتمالا توصیه می کند ونیر دندان تان را عوض کنید.

در مرحله اول بعد از اینکه به دندانپزشک زیبایی مراجعه کردید باید دلیل اینکه کامپوزیت ها تغیر رنگ داده اند تشخیص داده شود پس از آن می توان تغییر رنگ کامپوزیت دندانتان را بر طرف کنید .

آیا می توان از سوراخ شدن ونیرکامپوزیت جلوگیری کرد؟

ونیر های سرامیکی ماندگاری زیادی دارند و حتی دیده شده است که تا بیست سال هم دوام داشته اند.به طور کلی گوشه های ونیر که آن را به مینای دندان می چسباند آسیب پذیرترند و این به خاطر موادی است که برای چسباندن آن استفاده می کنیم.این مواد نرم تر از خود ونیر و دندان است و در دراز مدت ممکن است از بین برود.برای جلوگیری از سوراخ شدن کامپوزیت می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • دندانپزشک خود را به دقت انتخاب کنید و مطمئن شوید در چسباندن ونیر مهارت کافی دارد.
  • ونیرهایتان را مرتب پولیش کنید.
  • از مصرف زیادی نوشیدنی های الکلی خودداری کنید تا مواد باندینگ چسبندگی خود را از دست ندهند.
  • هر روز مسواک زده و نخ دندان بکشید تا گوشه های ونیر جرم نگیرد.

آیا بلیچینگ برای سفید کردن کامپوزیت دندان موثر است؟

اثر زرد شدن کامپوزیت دندان به علت تغییر رنگ رزین بکار رفته در مواد سازنده آن است و به ساختار اولیه کامپوزیت، نوع ذرات ماتریس، فیلر و اندازه ذرات به کاررفته در ماتریس کامپوزیت بستگی دارد. به همین علت نتایج مطالعات متعدد نشان می دهد که استفاده از بلیچینگ برای سفید کردن کامپوزیت دندان تاثیر چندانی نخواهد داشت و حتی ممکن است ساختار مونومر و حجم ماتریس رزین و میزان فیلرهای بکار رفته در ماتیس کامپوزیت را کاهش داده و درنتیجه آسیب پذیری ونیر کامپوزیت را نیز افزایش دهد. معمولاً بعد از زرد شدن کامپوزیت دندان فقط می توان با ترمیم مجدد آن توسط دندانپزشک طرح لبخند بیمار را اصلاح کرد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (281 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (130 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (21 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (18 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (15 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (12 نظر) میز غذای رنگارنگ و مقوی شاهرخ استخری در هتل لاکچری ترکیه‌ای/ این خانواده تو انتخاب غذا هم باسلیقه و باکلاسن+عکس (9 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (7 نظر) میز رنگارنگ و شیک همسر بهرام رادان با چیدمان خاص و زیبا/ چقدر با سلیقه و قشنگ+عکس (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کوردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) صحبت های خنده دار آقای موسوی واعظ: وقتی یه معتاد به حاج آقا تسبیحی هدیه میده که توش تریاک جاساز کرده بود +ویدئو😂👌 (6 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای بی نظیر هندونه فروش دوره گرد/ دیشب با دلم خلوتی داشتم... چه خوش احوالی داشتم+فیلم (5 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (4 نظر) درگیری لفظی احمدی‌نژادی‌ها با آمنه‌سادات ذبیح‌پور! (4 نظر) رونمایی عرفان برزین، عرشیا سریال شمعدونی از استایل جدیدش بعد از 10 سال در باشگاه بدنسازی / کم کم داره جا پای هادی چوپان میذاره (3 نظر)
دیگران می‌خوانند   
پسر اروپایی و بانمک سام درخشانی با موهای طلایی/ چه چهره معصوم و دلنشینی+عکس رونمایی مینا مختاری، همسر بهرام رادان از دیزاین شیک نوبرانه های تابستانی در ظرف زیبای مسی/ چه خونه شیک و خاصی+عکس بوسه همدردی گونه علی لاریجانی بر پیشانی پدر سرتیم حفاظت رئیس جمهور شهید و پسر خلبان دریانوش+عکس فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 خرداد 1403 شهید مالک رحمتی: با کت و شلوار نمیشه کار فرهنگی کرد/مالک رحمت بود... مال آذربایجان شد روایت شیرین و شنیدنی رهبر معظم انقلاب از آشنا شدنشان با آیت الله هاشمی رفسنجانی در کربلا +ویدیو حضور حسین امیرعبداللهیان در زادگاهش در روستایی در دامغان و ثبت عکس یادگاری با بچه های روستا+عکس/ با اختلاف دلنشین ترین قاب از وزیر شهید 10 فریم از گریه های تلخ علیرضا منادی در تشییع فرزند آذربایجان، شهید مالک رحمتی+ویدئو عزاداری آذری زنان فامیل سر خاک شهید مالک رحمتی+ویدئو 20 ایده رایگان و بدون هزینه برای سرگرم کردن کودکان در تعطیلات تابستان با تمام شدن فعالیت مدارس زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... تنها مار پیتون غیرخانگی ایران/ موجود کشنده‌ای که در سطل زباله شهر آمل زنده گیری شد!+ویدیو کفش های نوزادی گل گلی و ناز دختر آزاده نامداری، مجری پرانرژی ایرانی/ حیف جوونیش+عکس میز عزای سیاه و سفید مالک رحمتی در خانه پدری اش در مراغه+عکس/ من به داغ تو جوانِ رفته ز دنیا چه کنم پیانوی مشکی زیبا و شیک نیلوفر پارسا، بیتای سریال آوای باران/ چه دکوراسیون خاصی+عکس دزد تمام جواهرات "بریتنی اسپیرز" را برد! بازی موردعلاقه پسر پیمان معادی همراه پدرش در روزهای تعطیل/ خانوم خونه از دستشون چی میکشه؟😂+ویدیو شباهت حیرت انگیز محسن یگانه به خواهران پزشکش در این قاب 3 نفره+عکس/ چقد باکلاس و متشخص👌 فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 خرداد ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 9 خرداد 1403+فیلم سلفی دو نفره و بانمک هومن سیدی با دختر موطلایی اش در آئینه کنسول خانه شان+عکس/ فقط عروسک دخترش که یه پاشو کنده😍 بغض سخنگوی دولت روی آنتن زنده حین بازگوی خاطره‌ای از مادر رئیسی +ویدئو خلاقیت پدرانه و خنده دار مهران غفوریان در تعمیر جوراب پاره دخترش با چسب+عکس/ تا دلتون بخواد خندیدم😂 4 نکته تعمیر پکیج ایران رادیاتور که باید بدانید! فال روزانه امروز چهارشنبه 9 خرداد ماه 1403 ویزا کارت مجازی استیگان طرز تهیه دسر مخملی توت فرنگی، دسر شیک و زیبای بهاری فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 9 خرداد 1403 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 خرداد 1403 ملاقات عادل فردوسی‌پور با زن پرسپولیسی + عکس هر آنچه قبل از خرید ماساژور برقی باید بدانیم! صحنه ای اشک بار از گریه مصاحبه شونده، مصاحبه کننده و فیلمبردار و آسمان و زمین در سوگ شهدای خدمت/تبریز هم میزبان را از دست داد هم مهمان را... همدستی 4 برادر برای قتل مرد مورد علاقه خواهرشان/ آنها جسد را در پتو گذاشته و به آتش کشیدند تصویری از خانه ابدی مادر غزل شاکری بازیگر سریال جیران/ روحش شاد و یادش گرامی فاتحه خوانی تنهایی بهرام رادان و پرپر کردن گل مریم بر سر قبر لاکچری پدرش+عکس/ روحش شاد تغییر چهره باورنکردنی سوسن حسنی دخت گوینده خبر/ سِیرِ پیری خانم گوینده بر عکس شده داره جوون میشه+ عکس ماجرای آشنایی علی دایی با همسرش/ مهریه همسر علی دایی در اوج ثروت آقای ستاره مجتمع توریستی تفریحی مهتاب قم؛ همچون نگینی در دل کویر شب برفی مالک رحمتی استاندار شهید آذربایجان شرقی اینگونه سپری شد+ویدیو/ حیف و صد حیف... رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد
تیتر امروز   
دزد تمام جواهرات "بریتنی اسپیرز" را برد!
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 خرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 9 خرداد 1403+فیلم
20 ایده رایگان و بدون هزینه برای سرگرم کردن کودکان در تعطیلات تابستان با تمام شدن فعالیت مدارس
زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ...
فال روزانه امروز چهارشنبه 9 خرداد ماه 1403
طرز تهیه دسر مخملی توت فرنگی، دسر شیک و زیبای بهاری
فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 9 خرداد 1403
فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 خرداد 1403
فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 خرداد 1403
همدستی 4 برادر برای قتل مرد مورد علاقه خواهرشان/ آنها جسد را در پتو گذاشته و به آتش کشیدند
ماجرای آشنایی علی دایی با همسرش/ مهریه همسر علی دایی در اوج ثروت آقای ستاره
مجتمع توریستی تفریحی مهتاب قم؛ همچون نگینی در دل کویر
علی دایی: همه از من می ترسند من از نورا !!
احسان علیخانی خیلی بی سر و صدا جایگزین سیامک انصاری در جوکر شد!
منتخب روز   
لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو انتشار فیلم جلسه دفاع شهید رئیسی از رساله دکتری؛ چه کسی در جلسه بود؟ دعای شهادتِ شهید مالک رحمتی استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+ویدئو/آخرش هم به آرزوی دلت رسیدی قدیمی ترین عقد نامه دستنویس 133 ساله/ این عقد نامه یک سال قبل از ناصرالدین شاه نوشته شده