ساعدنیوز
ساعدنیوز

تنها سفر کنید، دنیا را کشف کنید: نکات کلیدی برای سفر انفرادی

  چهارشنبه، 25 بهمن 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
تنها سفر کنید، دنیا را کشف کنید: نکات کلیدی برای سفر انفرادی
مسافرت به همراه شریک زندگی یا دوستان می تواند هیجان ها و شادی های خود را به همراه داشته باشد، اما تنهایی مسافرت کردن یک چیز دیگر است. وقتی که فرصت بیشتری برای محک خود دارید، می توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید. . در ادامه با ساعد نیوز همراه باشید تا با نکات تنها سفر کردن آشنا شوید.

سفر تنهایی در کلام، کار ساده‌ای است ولی وقتی بخواهید آن را عملی کنید، سخت می‌شود. به‌خصوص اگر سفر خارجی به کشوری باشد که تابه‌حال آن را ندیده باشید. اما همین سفر با تمام سختی‌ها، چیزهای زیادی به شما یاد می‌دهد. می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کنید، تجربه‌های جدید کسب کنید و از همه مهم‌تر، استقلال را تمرین کنید.

برای اینکه بتوانید از سفرتان بیشتر لذت ببرید و کمتر دچار دردسر شوید، به این نکته‌ها دقت کنید:


قبل از سفر


در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا سفر تنهایی خود را به یک تجربه خاطره انگیز تبدیل کنید:

برنامه ریزی کنید


قبل از سفر، مقصد خود را به طور کامل تحقیق کنید. در مورد جاذبه های گردشگری، فرهنگ، غذا و حمل و نقل عمومی اطلاعات کسب کنید.

برنامه ریزی

محل اقامت خود را رزرو کنید


قبل از سفر، محل اقامت خود را رزرو کنید.انتخاب مقصد اهمیت زیادی دارد. وقتی می‌خواهید برای اولین بار تنهایی سفر کنید، شاید بد نباشد که از مقصدهایی شروع کنید که آشنایی بیشتری با آن‌ها دارید و قرار گرفتن در آن‌ها، هیچ استرس اضافه‌ای به شما وارد نمی‌کند. وقتی وارد شهری بشوید که از قبل می‌شناسید، کمتر احساس غربت و نگرانی می‌کنید.

اگر دوست ندارید جای تکراری بروید، مقصدی را انتخاب کنید که انگیزه‌ی زیادی برای دیدن آن دارید؛ مثلا شهری که همیشه دوست داشتید ببینید و دائما در مورد آن جست‌وجو می‌کردید. این انگیزه و حس خوب نسبت به مقصد، باعث می‌شود که حس‌های منفی را کمتر تجربه کنید و احساسات مثبت، بر احساسات منفی و استرس، غلبه کنند.

توصیه: برای شروع مقصدی را انتخاب کنید که زیرساخت‌ها و امکانات خوبی برای گردشگری داشته باشد. مثلا شهرهایی که هتل‌های زیاد، فروشگاه‌های متعدد و رستوران‌های زیاد و سیستم حمل‌ونقل عمومی گسترده دارند تا خیالتان از بابت محل اقامت، رفت‌وآمد و تهیه‌ی مایحتاج ضروری، راحت باشد.

شهری انتخاب کنید که نزدیک شهر محل زندگی خودتان باشد تا در صورت نیاز بتوانید سریع برگردید یا اینکه همین نزدیک بودن، به شما اطمینان خاطر بدهد. اگر به کشورهای خارجی سفر می‌کنید حتما از قبل در مورد امنیت آن‌ها تحقیق کنید.

رزرو محل اقامت

بودجه خود را تعیین کنید


هزینه‌ی سفر بخش مهم دیگری در برنامه‌ریزی‌های قبل از سفر است که حتما باید به آن توجه کنید و برای آن دقیقا برنامه‌ریزی داشته باشید. دو هزینه‌ی اصلی سفر یکی محل اقامت است و دیگری هزینه‌ی حمل‌ونقل که شامل رفت و آمد تا مقصد و رفت‌و‌آمد بین شهری می‌شود.

باید برای تمام این هزینه‌ها آماده باشید. یکی دیگر از تصمیم‌های مهمی که باید بگیرید، انتخاب نوع اقامتگاه است. اگر در طول سفر می‌خواهید از صبح تا شب بیرون باشید و جاذبه‌ها را ببینید، لازم نیست یک هتل لوکس رزرو کنید. اتاقی تمیز و امن برای اینکه شب‌ها استراحت کنید، کافی است و این امکان در هتل‌های مقرون‌به‌صرفه هم وجود دارد. حتما قبل از رزرو هتل، نظرات دیگران را بخوانید و عکس‌های هتل را ببینید و امکانات آن را دقیق بررسی کنید. فاصله‌ی هتل تا مراکز گردشگری هم یک نکته‌ی مهم دیگر است که باید در نظر داشته باشید.

غیر از این دو مورد، باید برای هزینه‌ی غذا، نوشیدنی، تفریحات، بلیت‌های ورودی، سوغاتی و بیمه‌ی مسافرتی هم پولی کنار بگذارید.

بودجه بندی سفر

وسایل خود را جمع آوری کنید


وسایل ضروری خود را جمع آوری کنید و سعی کنید سبک سفر کنید. افراد در مورد بستن بار سفر معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ عده‌ای که با یک کوله‌پشتی برای چند هفته سفر می‌کنند و عده‌ی دیگری که برای یک شب ماندن در خانه‌ی دوستشان، یک چمدان، یک کیف دستی و یک کوله‌پشتی می‌برند.

وقتی تنها سفر می‌کنید و خودتان به‌تنهایی باید همه‌ی بار سفر را حمل کنید، باید بارتان را سبک و هوشمندانه ببندید. فقط چیزهای ضروری را بردارید و آن‌ها را درست در کوله‌پشتی خود بچینید. چیزهایی همراهتان ببرید که به‌شکل‌های مختلف قابل استفاده باشند. مثلا ظروف چندکاره یا لباس‌هایی که بتوانید در موقعیت‌های مختلف بپوشید.

برای سفر تنهایی بهتر است که بار سفر شما یک کوله‌پشتی باشد و یک کیف دستی هم برای وسایل ضروری و مدارک سفر داشته باشید. حمل‌ونقل کوله‌پشتی در وسایل حمل‌و‌نقل عمومی بسیار راحت‌تر است.

فقط وسایل ضروری را همراه ببرید. مثلا اگر در هتل به مسافران وسایل بهداشتی و حوله می‌دهند، لازم نیست دوباره شما هم وسایل بهداشتی را همراه خود ببرید.

این وسایل را سعی کنید همیشه همراه داشته باشید:

کیف کوچک کمک‌های اولیه، پاوربانک، کیف کمری، چند کیسه‌ی پلاستیکی یا پارچه‌ای، نخ‌وسوزن و قیچی کوچک.

وسایل سفر

با خانواده در تماس باشید


همیشه با خانواده در تماس باشید. هر جایی می‌روید به آن‌ها اطلاع دهید که چه زمانی می‌روید، مقصدتان کجاست و حدودا چه زمانی برمی‌گردید. به آن‌ها اطمینان بدهید که جایتان امن است و از سفرتان لذت می‌برید. علاوه‌بر‌این، وقتی خانواده از برنامه و مقصد شما خبر داشته باشند، در صورت لزوم راحت‌تر می‌توانند شما را پیدا کنند.

تماس با خانواده


در طول سفر


در طول سفر نیز بهتر است به این موارد توجه کنید تا سفر دلنشنی را تجربه کنید:

به ندای درونی خود گوش دهید


به ندای درونی خود گوش دهید و به غریزه خود اعتماد کنید.گاهی اوقات بی‌دلیل در مورد جایی احساس منفی داریم. حتی آشنایی با یک نفر، ممکن است حس بدی به ما بدهد. بهتر است که به احساس خود اطمینان کنید. هرگز خودتان را در موقعیتی قرار ندهید که در آن احساس راحتی نمی‌‌کنید.

اعتماد به غرایز درونی

از منطقه امن خود خارج شوید


از منطقه امن خود خارج شوید و چیزهای جدید را امتحان کنید.

انجام کارهای جدید

با مردم محلی آشنا شوید


با مردم محلی آشنا شوید و با آنها صحبت کنید.درست است که سفر را تنهایی شروع می‌کنید ولی لازم نیست در تمام طول سفر هم تنها باشید. می‌توانید در سفر دوست پیدا کنید، با آن‌ها خوش بگذرانید و از لحظه‌های خود لذت ببرید. اما همیشه در رابطه‌ی دوستانه‌ی خود با یک غریبه، جانب احتیاط را رعایت کنید. به هیچ‌کس به طور صد‌درصد اطمینان نکنید. در مورد جزییاتی که در مورد خودتان می‌گویید بسیار هوشیار باشید. اطلاعات مهم‌تان را به کسی ندهید.

مردم محلی

مراقب باشید


مراقب باشید و از خودتان در برابر خطرات احتمالی محافظت کنید. «مراقب باشید» یک توصیه‌ی کلی است که توصیه‌های جزیی بسیاری را در بر می‌گیرد. مثلا اینکه در مکان‌هایی که احساس خطر می‌کنید، همیشه اطراف خود را بررسی کنید. از تمام اطلاعات حیاتی و اسناد ضروری خود کپی بگیرید. آدرس و شماره‌‌ی تلفن هتل محل اقامت خود را در جیب یا کیف پول خود بگذارید. لوازم گران‌قیمت مثلا دوربین عکاسی و گوشی را در جاهای شلوغ بیرون نیاورید.

مراقبت از خود


نکاتی برای خانم ها


خانم ها می توانند با رعایت نکات زیر سفر به یادماندنی برای خود رقم بزنند:

لباس مناسب بپوشید


لباس مناسب بپوشید و از جلب توجه خودداری کنید.

لباس مناسب

در مکان های امن اقامت کنید


در مکان های امن اقامت کنید و از مکان های خلوت دوری کنید.

اقامت بانوان

به غریزه خود اعتماد کنید


به غریزه خود اعتماد کنید و از موقعیت های خطرناک دوری کنید.


نکاتی برای آقایان


مراقب جیب های خود باشید


در مکان های شلوغ مراقب جیب های خود باشید و از حمل پول نقد زیاد خودداری کنید و همچنین در شب و کوچه های خلوت و تاریک تردد نکنید.

دزدی

به فرهنگ مردم محلی احترام بگذارید


به فرهنگ مردم محلی احترام بگذارید و از رفتارهای نامناسب خودداری کنید.


کلام آخر


با این نکته‌ها می‌توانید سفری امن و آسوده داشته باشید. تنها سفر کردن سرشار از تجربه‌هایی است که شما را برای زندگی مستقل، آماده می‌کند. اما سختی‌هایی هم دارد که با رعایت این نکته‌ها می‌توانید از سختی سفر کم کنید و با کوله‌باری از خاطره‌های شیرین به خانه برگردید. از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما متشکریم.


پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
(عکس) دمپایی‌های لاکچری بچه‌های دهه شصت / هر کی از اینا برای بچش می‌خرید خیلی لاکچری بود ... (353 نظر) بهترین گردو ایران متعلق به کدام شهر است (328 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (205 نظر) میز عزای ساده و بدون تجملات مادر محسن کیایی، مجری برنامه صداتو +عکس/ روحشون شاد چه چهره دلنشینی داشتن (194 نظر) تصویری بسیار قدیمی از 17 سالگی آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب/ساده زیستی رهبر از ابتدای زندگی (112 نظر) خلاقیت خنده دار و هوشمندانه قصاب اهوازی برای فریب گوسفند و قربانی کردنش حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (89 نظر) علی دایی: دکترها گفته بودند شاید زیر عمل زنده نمانم+عکس/ همیشه عضو خانواده پرسپولیس هستم/ همه درآمدم را در ایران سرمایه‌گذاری کردم (79 نظر) خلاقیت خنده دار قصاب اصفهانی در کشاندن مشتری به مغازه با تزئین فوق خلاقانه کله پاچه‌ها+عکس/ خوش ذوقی از در و دیوار میریزه😂 (38 نظر) مراسم افتتاحیه استخر روباز زنانه با حضور آقایان مسئول در تهران+تصاویر (34 نظر) نگاهی به خانه پدری بدون تجملات محمود احمدی نژاد+ویدیو/ منزلی با چیدمانی قدیمی و حیاطی دلنشین و نوستالژیک (28 نظر) خلاقیت بی نظیر یک معمار در طراحی خانه ای با الهام از موز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس (28 نظر) خلاقیت هوشمندانه قصاب اهوازی برای جذب مشتری مرزهای خلاقیت را جابه جا کرد/ مغزشو باید طلا گرفت +عکس (24 نظر) خلاقیت خنده دار کشاورز خوزستانی برای آبیاری سیب زمینی با شلنگ و پنکه رومیزی حماسه آفرید/ مایه افتخاری هموطن😂+فیلم (23 نظر) خلاقیت بامزه یک پدر ایرانی روی کلید کولر حماسه ساز شد/ این یادداشت بانمک پربازدید شد+عکس (22 نظر) گلزار بار و بندیل سفرش را بست/ به کجا چنین شتابان+عکس (21 نظر)
دیگران می‌خوانند   
رونمایی از دختر زیبا و ناز ایمان قیاسی، مجری مشهور ایرانی/ ماشاءالله چقدر بانمک و گوگولیه+عکس میز صبحانه رمانتیک و سالم همسر شاهرخ استخری با شمع و خوراکی های رنگارنگ/ مثل همیشه خوش سلیقه و خاص+عکس ابهام و بلاتکلیفی در بازگشت به ایران از زبان این دو بازیگر سریال پایتخت+عکس نگاهی به جشن تولد لاکچری و جوان پسند مادر علی ضیا در رستورانی روباز و شیک+عکس/ مبارکا باشه گشت و گذاری در لاکچری ترین قبرستان ایران در تجریش؛ از هزینه 4 میلیاردی برای هر قبر تا شارژ ماهیانه 5 میلیونی+ویدیو گلایه‌های رهبر انقلاب از واردات بی‌رویه لوازم آرایش که با خنده حضار همراه شد+ ویدیو فال انبیاء روزانه پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 سکوت همسر مهدی قایدی درباره شایعه بالا کشیدن املاک شوهر سابقش، با انتشار این استوری شکست+عکس کل کل بامزه و خنده دار سحر دولتشاهی با دیبی+ ویدیو/ وقتی نمیدونه دیبی از افعال معکوس استفاده میکنه😂 تصاویر دیده نشده از محمدرضا شجریان؛ از عکس خانوادگی با دخترش تا تیپ متفاوت استاد آواز با موهای تراشیده در جوانی+ عکس اقدامات مضحک خاندان پهلوی برای بهره برداری سیاسی از دین؛ از ادعای ملاقات با امام زمان توسط محمدرضا شاه تا حضور فرح با چادر توری در حرم امام رضا(ع)!+ عکس توصیف جنجالی اردوغان از بغداد سر و صدای عراقیان را درآورد + عکس حضور آقا رشید، هنرمند محبوب اصفهانی در چایخانه حرم امام رضا(ع) و خدمت به زائران +ویدیو/ قبول باشه با رزرو تور استانبول به بازدید از 6 جاذبه توریستی سیاه این شهر بروید چگونه با روش های آسان خانگی مورچه ها را از خانه دور کنیم آموزش آرایش مناسب با لباس سفید رهبر انقلاب روز رأی‌ گیری 12 فروردین 58 کجا بودند؟ سرلشکری که هدیه 3 میلیون تومانی شاه را رد کرد/نظامی شاهنشاهی چطور بعد از انقلاب فرمانده ارتش شد؟ گشتی در شهر باستانی زلیخا و یوسف پیامبر در دوران فراعنه/ شگفتی هوش مصنوعی تمامی ندارد+ویدیو چیدمان شیک و لاکچری اتاق خیاطی با 5 ایده جذاب فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 6 اردیبهشت 1403 چند شرط لازم برای نگهداری صحیح از گل بابا آدم در خانه چند نکته طلایی برای خوشمزه‌تر شدن طعم چای سفری شیرین به گذشته ها،دهه شصتی ها و پُز دادنشان با این وسایل نوستالژیک/ کیا باهاشون دل بقیه رو خون کردن+ عکس بهترین سیب ایران متعلق به کدام شهر است؟ فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز پنجشنه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403+فیلم قتل آتشین پدر در خواب عصرگاهی با نقشه شیطانی دختر جوان دسته گل عروسِ شیک و منحصربفرد مهسا طهماسبی در جشن عروسی اش/ چه لباس خوشگلی هم پوشیده😍 مراسم افتتاح رستوران فریبا نادری با حضور هنرمندان سرشناس و معروف/ چه ذوقی داره خانم بازیگر+ عکس بازی کردن بانمک نبات، دختر شاهرخ استخری با دوستان خارجیش در مهدکودک اروپایی اش در بلژیک + عکس/ خدایا چقد ناز میخنده رونمایی از پسر های خوشتیپ و چشم و ابرو مشکی کریم باقری/ چقدر شبیه پدرشون هستن+عکس خونه زندگی رحمان رحیم سریال پایتخت (مصطفی و مجتبی بلال حبشی) در واقعیت به سبک سلیقه 90 درصد ایرانی ها/ خونه نگو سمساری بگو😅 این 7 وسیله نوستالژیک را فقط دهه شصتی ها میشناسند/ با این وسایل کل خاطرات کودکی از جلو چشمتون رد میشه +عکس رونمایی از لوکس ترین مدل پیکان ایرانی/ خلاقیت منحصر به فرد یک مرد تهرانی همه رو مبهوت کرد+عکس لباس عروس ساده و شیک ریما رامین فر، همای سریال پایتخت در اولین عکس لورفته از عروسی اش با امیر جعفری/ خدا به نقی صبر بده😂 کیف ها و برچسب پرطرفدار بچه های دهه هفتاد و هشتاد در مدرسه/ محاله یدونه از اینا نخریده باشی+عکس خواستگاری عاشقانه محمدرضا گلزار از کتایون ریاحی و جواب منفی او؛ چین و چروک‌هامو ببین،‌ تو به جای پسر منی...+ویدیو/ چشم آیسان خانوم روشن
تیتر امروز   
اقدامات مضحک خاندان پهلوی برای بهره برداری سیاسی از دین؛ از ادعای ملاقات با امام زمان توسط محمدرضا شاه تا حضور فرح با چادر توری در حرم امام رضا(ع)!+ عکس رهبر انقلاب روز رأی‌ گیری 12 فروردین 58 کجا بودند؟ سرلشکری که هدیه 3 میلیون تومانی شاه را رد کرد/نظامی شاهنشاهی چطور بعد از انقلاب فرمانده ارتش شد؟ فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 6 اردیبهشت 1403 بهترین سیب ایران متعلق به کدام شهر است؟ فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز پنجشنه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403+فیلم فال انبیاء روزانه پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 قتل آتشین پدر در خواب عصرگاهی با نقشه شیطانی دختر جوان ناهار خوشمزه سحر دولتشاهی و حامد بهداد در یک رستوران اصیل ایرانی+عکس شکارچی پسربچه‌ها اسرار جنایاتش را به گور برد 12 امشب، آخرین مهلت دریافت کارت ورود به جلسۀ کنکور 1403 خواجه‌ای که زنان حرمسرای ناصرالدین شاه به اجازه‌اش نیاز داشتند / حالا خوبه خواجه بوده، اگر شاه بود چیکار می‌کرد!!!
منتخب روز   
فروش ویلای روف گاردن دار و استخر دار حسن جوهرچی، فرهاد سریال فاصله‌ها توسط دخترش در شمال ! / در منطقه‌ای تهرانی نشین!!! سلفی دونفره نعیمه نظام دوست با سلطان کمدی ایران که یکسال حق نداشت منتشرش کنه! / چه ست آدیداسی پوشیده مهران مدیری ... سلفی آسانسوری علیرضا نیکبخت با همسر دومش که بیشتر از جانش او را دوست دارد / کراش دهه هشتاد فوتبال ایران حالا مرد زندگی شده ... (عکس) تعجب کاربران خارجی فضای مجازی از حجاب کامل همسر ستاره لیورپول / دنیا با حجاب جای زیباتری نیست؟ (عکس) بیتابی همسر و فرزندان شهرام عبدلی، بازیگر نقش مهران در سریال فاصله‌ها، بر سر پیکر بی جان او / تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم ... (عکس) همبازی بودن آقای بیاتی، خواستگار فهیمه در پایتخت 5 با بازیگر معروف در فیلم نوستالژیک دهه شصتی / روحش شاد ... ویدئویی باورنکردنی از مرد سومالیایی که با نصف مغزش زندگی می کند/ بیچاره چه بلایی سرش اومده رودررویی با یک تمساح آن‌ هم فقط با یک ماهیتابه +فیلم متقاضیان عمره بخوانند/ آخرین وضعیت و شرایط ثبت‌نام حج عمره 1403 اعلام شد طرح 100 میلیارد پوندی برادر اسامه بن لادن برای ساخت طولانی ترین پل معلق جهان+عکس