ساعدنیوز
ساعدنیوز

انواع تیتر چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

  پنجشنبه، 06 شهریور 1399   زمان مطالعه 4 دقیقه
انواع تیتر چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟
ساعد نیوز:تیتر خوب به چهار دلیل بسیار مهم می باشد اول اینکه باید جذاب باشد تا خواننده را جلب کند دوما عنوان خوب متن خبر را برای خواننده پیش بینی می کند،سوم، باید لحن نوشتار را منعکس کند. چهارم و در آخر، باید دارای کلمات کلیدی مهمی باشد که در طی جستجوی کلمات کلیدی، پیدا کردن آن را آسان تر می کند.

تیتر خوب به چهار دلیل بسیار مهم می باشد اول اینکه باید جذاب باشد تا خواننده را جلب کند دوما عنوان خوب متن خبر را برای خواننده پیش بینی می کند،سوم، باید لحن نوشتار را منعکس کند. چهارم و در آخر، باید دارای کلمات کلیدی مهمی باشد که در طی جستجوی کلمات کلیدی، پیدا کردن آن را آسان تر می کند. هنگام نوشتن محتوا خبری خود می توانید از چهار معیار ذکر شده در بالا برای نوشتن تیتر خبری خود کمک بگیرید.

اجزاء تیتر

  • تیتر اصلی (Main Headline): به خودی خود دارای معنای واحد و مستقل می باشد و مهم ترین بخش خبر را در خود نهفته دارد تیتر اصلی غالبا با فونت درشت و پررنگ نوشته می شود.
  • خلاصه تیتر: که سوتیتر هم نامیده می شود خلاصه ای از خبر را بعد از تیتر اصلی می آورد این تیتر با ستاره یا نقطه در ابتدای جمله مشخص می شود، در نظر داشته باشید استفاده زیاد از سوئ تیتر می تواند خواننده را از ادامه خواندن خبر باز دارد.
  • روتیتر ((.Kicker (E.), Surtitre (F): بالای تیتر اصلی قرار دارد کوچکتر از تیتر اصلی نوشته می شود
  • زیر تیتر ((.Deck (E.), Soustitre (F): بعد از تیتر اصلی (معمولا در صفحه اول) و با حروف کوچکتر نوشته می شود. مطلب زیرتیتر می تواند مکمل تیتر اصلی و یا مستقل از آن ها باشد. باز هم تیتر اصلی باید بدون زیر تیتر هم مفهوم و معنای مستقل و کامل داشته باشد
  • میان تیتر (Subhead): غالبا عبارتی متشکل از یک تا سه کلمه است که در میان خبرهای طولانی و خبر های تلفیقی برای تفکیک مطالب مختلف یک خبر مورد استفاده قرار می گیرد.

مثال:

روتیتر: از یک باند قاچاقچی

تیتر اصلی: 500کیلو هروئین در خراسان کشف شد

روتیتر: ادراه نظام وظیفه :

تیتر اصلی: اضافه خدمت مشمولان غایب بخشیده شد

انواع تیتر

تیتر های اقناعی: این نوع تیتر در راستای القاء پیام های خاص و یا تبلیغ به مردم به کار می رود در این نوع تیتر ها از واژه های عاطفی برای جلب توجه مردم استفاده می شود.

تیتر های چکشی: این نوع تیتر ها از دهه ی چهل وارد روزنامه نگاری ایران شد معمولا با برجسته کردن(پر رنگ و درشت نوشتن) واژه مهم و جذاب سعی در هیجانی کردن خواننده دارد مثل: یخبندان در فرانسه بیداد می کند.

تیتر های استنباطی: هدایت خواننده برای برداشت کردن هر چه صحیح تر و مستقیم تر از خبری باشد.مثل: سخنرانی رئیس جمهور در رابطه با آینده ی اقتصادی کشور

دو تیتری:
در خواست جهانی برای کمک به مردم عراق
بغداد همچنان زیر آتش است
در این تیترها، حروف باید زیر هم و هم اندازه باشند، این نوع تیتر از خبرهای چند موضوعی و تلفیقی بدست می آید لذا، دو موضوع تیتر می شود. از نظر ساختاری در سطر اول باید حالت مصدری در تیتر باشد و بدون فعل بیاید و سطر دوم باید با فعل ختم شود، حالت اول و دوم جایگزین یکدیگر نمی شوند.
دو تیتره:
پیشنهاد ایران برای تشکیل کنفرانس اسلامی
جبهه دوم علیه عراق از ترکیه گشوده شد
در این حالت ارتباط معنایی این دو تیتر از یکدیگر دور شده و اگر چه می تواند موجب ایجاد کنجکاوی در خواننده شود، باید در لید خبری توضیح لازم نوشته شود تا در صورت دور افتادگی دو تیتر مخاطب وادار به دنبال کردن خبر شود.دو تیتره در مطبوعات کاربرد دارد و اگرچه در خبرگزاری وجود ندارد ولی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.برای نخستین بار دوتیتری ها در جریان جنگ متحدین با عراق موسوم به (جنگ نفت) در روزنامه ابرار توسط حسین قندی مورد استفاده قرار گرفت.

تیتر سوالی: نباید تیتر به صورت سوالی باشد چرا که حالت منفی در خوانندگان ایجاد می کند ولی برخی اوقات اگر به همراه حالت سوالی بیان کنننده خبری نیز باشد می تواند از ان استفاده کرد. مثل: افزایش واردت به چه قیمتی؟

ضرب آهنگ تیتر

غالبا ضرباهنگ در تیتر برای جلب توجه وجود دارد برخی از حروف خوش صدا هستند و برخی دیگر زمخت و خشن با ترکیب این دو گروه در یکدیگر ضرب اهنگ خاصی در عبارات ایجاد می شود که باعث جذابیت تیتر می شود توجه داشته باشید در تیتر از عباراتی استفاده کنید که ضرب آهنگ و معنا را تواما باهم داشته باشند.

انواع ضرب آهنگ

  1. ضرب آهنگ یکنواخت: کنگره حافظ در شیراز گشایش یافت(ریتم آن کم است)
  2. ضرب آهنگ موجی: هفته ای در پیش است؛ سرد، بارانی، برفی
  3. ضرب آهنگ شکسته (طول موج شکسته): ضرب الاجل تمام شد. افزایش قیمت ممنوع
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1735 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (479 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (240 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (224 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (173 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (158 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (156 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (121 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (96 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (79 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (69 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
(تصاویر) کشف یک «یخچال» دو هزار ساله با لولۀ آب سرد! زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع بیگی: ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس جوک است