ساعدنیوز
ساعدنیوز

لید(بخش اصلی خبر) چیست؟چگونه آن را بنویسیم؟

  سه شنبه، 28 مرداد 1399   زمان مطالعه 5 دقیقه
لید(بخش اصلی خبر) چیست؟چگونه آن را بنویسیم؟
ساعد نیوز: لید واژه ای انگلیسی می باشد به معنای رهبر و یا هدایتگر که بعد از تیتر در روزنامه ها می آید، گزارش اصلی یا مهمترین قسمت یک خبر است. مأموریت آن جلب توجه خوانندگان است. لید گزارش را خلاصه می کند و به خواننده اجازه می دهد تا از جوهر آنچه در آن است آگاه شود.علاوه بر ان مهم ترین اطلاعات را به روشی واضح و صریح به مخاطب می رساند.

لید واژه ای انگلیسی می باشد به معنای رهبر و یا هدایتگر که بعد از تیتر در روزنامه ها می آید، گزارش اصلی یا مهمترین قسمت یک خبر است. مأموریت آن جلب توجه خوانندگان است. لید گزارش را خلاصه می کند و به خواننده اجازه می دهد تا از جوهر آنچه در آن است آگاه شود. علاوه بر آن مهم ترین اطلاعات را به روشی واضح، مختصر و جالب به خوانندگان می دهد. همچنین صدا و جهت یک گزارش را تعیین می کند.

لید را پارگراف اصلی متن نیز می خوانند چرا که لید نباید بیش از 40 کلمه و یا 300 کاراکتر باشد، لید باید به گونه ای نوشته شود که در این چند کلمه بتواند مخاطب را برای خواندن ادامه مطلب ترغیب کند، لید خوب لیدی است که جذابترین بخش خبر را در خود نهفته دارد.در لید نویسی باید به برجسته ترین ارزش و یا عنصر خبر توجه کرد و بهترین زاویه ورد به خبر برای مخاطب را برگزید.

چگونه لید نویسی کنیم

برای نوشتن لید موثر باید با انواع لید، عناصر خبر و ارزش های خبری آشنا باشید همچنین علاوه بر داشتن مهارت های فنی ذکر شده در خبر نویسی باید مطالعات گسترده ای داشته باشید تا بتوانید با جملات ساده ولی عمیق لید جذاب ایجاد کنید. یکی از مهم ترین اصول در تهیه ی گزارش خبری ساده نویسی است، ساده نویسی شاید در نگاه اول کار آسانی باشد اما اینطور نیست چرا که شما باید بتوانید از کلماتی که برای عموم قابل درک هستند و پیچیده و دشوار نمی باشند در ارائه خبر خود استفاده کنید و این کار نیازمند مطالعات وسیع با دایره لغات بسیار بالا می باشد.

عناصر خبر: چه؟کجا؟چه زمانی؟چرا؟چگونه؟ این عناصر به شما کمک خواهند کرد تا یک گزارش کامل تهیه کنید و به تمام کنجکاوی های یک مخاطب در رابطه با رویداد پاسخ دهید. توجه داشته باشید در تهیهی گزارش به دنبال این سوالات باشید و به تمام آنها پاسخ دهید و نیز توجه داشته باشید کدام یک از این عناصر برجسته تر از سایر موارد می باشد که می توانید از عنصر برجسته ی خبری در لید نویسی خود استفاده کنید.

ارزش های خبری: معيارهايي (News Values) ارزش هاي خبريهستند كه با كمك آنها مي توانيم رويدادهاي مناسبيرا براي مخاطبان انتخاب كنيم. ارزش هاي خبري دردرون رويدادها قرار دارند و به عبارت بهتر، هررويدادي مي تواند در درون خود يك ارزش خبري يا مجموعه اي از ارزش هاي خبري را داشته باشدو همين ارزش ها هستند كه رگه اصلي رويدادها رابراي تبديل شدن به خبر تشكيل مي دهند.ارزش های خبری شامل شهرت، دربرگیری، تضاد و درگیری، شگفتی یا غیرعادی بودن، بزرگی یا تعداد.

نویسندگان محترم با توجه وشناخت از ارزش های خبری و کارکرد هر کدام و همچنین عناصر خبری می توانید در لید نویسی از آنان کمک بگیرید.

انواع لید

لید ساده یا عمقی: در این نوع لید به صورت مستقیم به ارائه اصل خبر می پردازیم لید مستقیم بسیار شبیه لید عمقی است،تهنا با یان تفاوت که در لید عمقی اطلاعات بیشتری راجب رویداد بیان می شود.

لید توصیفی: در لید توصیفی با استفاده از کلمات توصیفی به تصویر سازی در رابطه با موضوع رویداد می پردازیم. مثل توصیف عواطف انسانی در رابطه با یک رویداد خاص.

لید ضرب الامثل: این نوع لید با استفاده از ضرب المثل های مشهور که برای عموم آشنا و مفهوم قابل درک و یکسانی دارند سعی در عینیت بخشی و ارائه موضوع اصلی خبر دارد.

لید نقل قول: این نوع لید دارای نقل قول مستقیم و غیر مستقیم می باشد قل مهم ترین قسمت از گفته هاى اشخاص (شهرت) در پاراگراف اول خبر، لید را نقلى مى سازد. هنگام تنظیم خبر، خبرنگار باید تصمیم بگیرد به چه صورت مى خواهد مطالب خود را تنظیم کند. مثلاً مى خواهد نقل قول مستقیم به کار ببرد یا نقل قول غیر مستقیم. به طورکلى نقل قول تکرار مطالب (کلمه، عبارت، جمله، پاراگراف) نوشته شده یا گفته شده اشخاص (منابع خبری) است که به دو صورت مى تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در نقل قول مستقیم، مطلب دقیقاً همان طور که بیان شده، نوشته مى شود. از این رو هیچ گاه نباید در زمانى که تردید در کلمات به کار برده شده توسط گوینده وجود دارد از نقل قول مستقیم استفاده کرد. مطلبى که از آن به صورت نقل قول مستقیم استفاده مى شود، در داخل علامت نقل قول (گیومه) قرار مى گیرد.در نقل قول غیرمستقیم، مفهوم مطلب شخص (منبع خبری) به صورت درست و روشن به نقل از او نوشته مى شود و الزاماً همان کلمه هاى به کار برده شده از طرف شخص، نخواهد بود. به همین خاطر در نقل قول غیرمستقیم از گیومه استفاده نمى شود.

لید تشریحی: مهم ترین نوع لید است که در خبرهای اقتصادی و سیاسی از آن استفاده می شود. این نوع لید بر اساس داده های خبری نوشته می شود و اصل اطلاعات زیربنای این گونه لیدها است. در این نوع لید روزنامه نگار با استفاده از اطلاعات خبری متصل به هم می تواند تحلیلی مبتنی بر واقعیت ارائه دهد.

لید پرسشی: این نوع لید بر حس کنجکاوی مخاطب تاکید دارد و با پرسشی کردن بخش برجسته ومهم خبر می تواند لید سازی کند و مخاطب را به سمت خواندن ادامه مطلب ترغیب نماید.

لید تاریخی: برخی از خبرها دارای سابقه ی خبری هستند و گزارشگر با استنادد به سابقه ی رویداد می تواند لید را جذابتر کند.

به علت این که لید مهمترین بخش خبر است و نقش مهمی در جذب مخاطب دارد برای نگارش لید متناسب و موثر، بهتر است با پاسخ به سوالات زیر لید خود را متناسب کنیم

  1. بررسی اینکه مهمترین ارزش خبری رویداد کدام است ؟
  2. بررسی اینکه مخاطبان خبر چه کسانی هستند و چه عناصر و ارزش های خبری برایشان اهمیت دارد ؟
  3. در چه رسانه ای کار می کنیم و سیاست آن در خصوص وقایع مختلف چگونه است ؟
  4. چگونه می توانیم با کمترین کلمات بیشترین اطلاعات را به مخاطبان منتقل کنیم ؟

نگاهی به تفاوت لید و تیتر

تیتر با فونت درشت نوشته می شود ولی لید با همان فونت خبر نوشته می شود. تیتر جزء خبر نیست و فقط مشخصه ای از خبر است و با حذف آن لطمه ای به خبر وارد نمی آید. ولی خبر بدون لید ناقص است. ( البته اهمیت تیتر بیشتر است.)

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (534 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (531 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (265 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (261 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (241 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (116 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (114 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (104 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (96 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (78 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (50 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (43 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (35 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (35 نظر)
منتخب روز   
ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران
تیتر امروز   
رقص بی شرمانه فرح پهلوی جلوی چشمان شاه بی غیرت/ ماجرای رابطه غیراخلاقی فرح با دوست قدیمی اش اولین کاریکاتور تاریخی مطبوعات ایران که شاه را نشانه گرفت+عکس آتش سوزی مهیب در یکی از انبارهای باتری سازی وابسته به وزارت دفاع کشف شگفت انگیز یک تابوت مهر و موم شده در چاه؛ مومیایی 4300 ساله ای که با طلا پوشانده شده است! الواح هخامنشی استردادی از آمریکا در حال حاضر کجا هستند؟ درگذشت ناگهانی یک مقام امنیتی در کاشان+عکس رئیس جمهور: هیچ گروه مسلحی نباید در اطراف مرزهای ایران باشد حراج کیت امضا شده رونالدو به مبلغ 52 میلیارد! ادعای جنجالی در خصوص همسر و دختر آقای رئیسی! لغو مصاحبه کریستین امانپور با سید ابراهیم رئیسی به خاطر حجاب ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک اولین عکس از همسر زیبای حسن یزدانی / در لباس عروس و دامادی ببینید 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است شاه ایرانی چطور ترور شد ؟ + روایت های مختلف ایجاد ثبات اقتصادی با جهت گیری مناسب در آموزش های مهارتی