ساعدنیوز
ساعدنیوز

بهترین و مناسب ترین ورزش برای تسکین و درمان عصب سیاتیک

  چهارشنبه، 05 مرداد 1401   زمان مطالعه 17 دقیقه
بهترین و مناسب ترین ورزش برای تسکین و درمان عصب سیاتیک
سیاتیک به معنای علائمی مانند درد پا، گزگز و ضعف پا است که این علائم در واقع از پایین کمر نشات میگیرند و سپس در باسن و پاها منتشر می‌شوند. این علائم زمانی بروز می‌کنند که عصب بزرگ سیاتیک در کمر تحت فشار قرار می‌گیرد و یا ملتهب می‌شود. وزرش کردن می تواند تا حدودی درد را تسکین دهد.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک درد ناشی از آسیب یا فشرده شدن عصب سیاتیک است. عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن است که از ناحیه تحتانی کمر از باسن، تا پایین پشت هر پا و تا انتهای زانو ادامه دارد. در ادامه ساعد نیوز برای شما همراهان عزیز دلایل مختلفی برای درد سیاتیک وجود دارد از جمله:

 • فتق دیسک که در آن دیسک بین مهره ای از حالت تراز خارج می شود.
 • بیماری دیسک دژنراتیو.
 • تنگی کانال نخاعی یا باریک شدن کانال ستون فقرات که باعث فشرده شدن عصب سیاتیک می شود.
 • تومور نخاعی کمر.
 • عفونت یا ویروس.

علائم سیاتیک

علائم سیاتیک به طور معمول فقط در یک طرف بدن تأثیر می گذارد و می تواند در هر نقطه ای از پایین کمر تا زانو بروز کند. در برخی موارد بسته به جایی که عصب سیاتیک آسیب دیده باشد، پا نیز می تواند آسیب ببیند. درد عصب سیاتیک به عنوان یک علامت در نظر گرفته می شود. با این حال، سایر علائم مرتبط با سیاتیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی در باسن و پاها.
 • درد متناوب که مانند شوک الکتریکی است و از قسمت تحتانی کمر تا زانو منتشر می شود.
 • درد در باسن یا پاها که هنگام نشستن بدتر می شود.
 • مشکل در حرکت دادن پاها و باسن به دلیل ضعف عضلات.
 • درد شدید کسل کننده در مفصل ران یا باسن.

ورزش برای درمان سیاتیک

درد سیاتیک معمولاً فقط در یک طرف ایجاد می شود. درد سیاتیک به رادیکولوپاتی کمری نیز معروف است. این درد ممکن است ناشی از فشار زوائد استخوانی به نام استوفیت و یا تنگ شدن کانال نخاعی استخوان در ستون فقرات یا فتق دیسک باشد که روی عصب فشار می آورند. درد سیاتیک اغلب شدید است ، بیماران ممکن است. ولی از هر چهار نفر حدود سه نفر در چند هفته بهبود خواهند یافت. حرکت بیشتر و نشستن کمتر معمولاً کمک می کند و بیماران می توانند از داروهای ضد التهاب نیز برای تسکین درد استفاده کنند. بیماران مبتلا به درد طولانی مدت ناشی از فتق دیسک ممکن است نیاز به عمل جراحی کمرداشته باشند.مجموعه خاصی ازعلائم است که هنگام اعمال فشار برعصب سیاتیک ایجاد می شود. درمان این درد می تواند ناتوان کننده و چالش برانگیز باشد. وقتی درد سیاتیک را احساس می کنید ، در اینجا بهترین کشش های سیاتیک به شما کمک می کند تا تسکین پیدا کنید. برخی از تمرینات و کشش های ساده که می توانید در خانه انجام دهید می تواند به کاهش درد ناشی از سیاتیک (درد در باسن ، پاها ) کمک کند و قدرت و انعطاف پذیری شما را بهبود بخشد. این تمرینات روزانه ، می تواند همراه با سایر فعالیت ها مانند پیاده روی ، شنا یا یوگا باشد. درد شما باید طی 2 هفته کاهش یابد و اصولا درد سیاتیک حدود 4 تا 6 هفته پس از درمان از بین می رود. در موارد زیر ورزش را انجام ندهید و به پزشک خود مراجعه کنید:

 1. درد شما طی دوهفته بهبود نمی یابد.
 2. هنگام انجام هر یک از تمرینات ، درد شدیدی را تجربه می کنید.

کشش زانو تا سینه - Knee to Chest Stretch

 1. به پشت روی تشک یا فرش درازبکشید. یک بالشتک یا کتاب کوچک و صاف زیر سر خود قرار دهید. زانوها را خم کنید و پاها را مستقیم و به اندازه باسن از هم باز کنید. بالاتنه را آرام نگه دارید و چانه را به آرامی بر روی قفسه سینه قرار دهید.
 2. یک زانو را به سمت سینه خود خم کنید و آن را با دو دست بگیرید. با نفس های عمیق کنترل شده 20 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید.
 3. سپس همین کار را با زانوی مقابل انجام دهید.
 4. هر دو زانو را بگیرید و به سینه فشار دهید.
 • این ورزش را 3 بار تکرار کنید.

*توجه:

سعی کنید 2 تا 4 تکرار در هر طرف انجام دهید. برای اینکه تمرین کمی سخت تر شود ، یک پا را صاف روی زمین نگه دارید و پای دیگررا به سمت قفسه سینه بلند کنید. همچنین می توانید هر دو زانو را به سینه بیاورید. به گردن ، سینه یا شانه ها فشار شدید وارد نکنید. فقط تا جایی که راحت هستید کشش داشته باشید.

کشش آزاد کردن عصب سیاتیک - Sciatic mobilising stretch

 1. به پشت دراز بکشید. یک بالشتک یا کتاب کوچک و صاف زیر سر خود قرار دهید. زانوها را خم کنید و پاها را مستقیم و به اندازه باسن از هم باز کنید. بالاتنه را آرام نگه دارید و چانه را به آرامی در آن فرو کنید.
 2. یک زانو را به سمت سینه خود خم کنید. پشت ساق پای خود را با دو دست بگیرید و سپس زانو را به آرامی صاف کنید. 20 تا 30 ثانیه دراین حالت بمانید و نفس های عمیق بکشید. زانو را خم کرده و به حالت اولیه برگردید.
 3. سپس همین کار را با زانوی طرف مقابل انجام دهید. این ورزش را سه بار تکرار کنید.

*توجه:

 • هنگام کشش کمرتان را به سمت پایین فشار ندهید.
 • فقط تا جایی که راحت است کشش داشته باشید.

خم شدن به پشت - Back Extension

 1. به روی شکم دراز بکشید و در حالی که آرنج ها به پهلو خم شده اند ، روی بازوها قرار بگیرید. به سمت زمین نگاه کنید و گردن خود را صاف نگه دارید.
 2. گردن خود را صاف نگه دارید ، تنه خود را به عقب بکشید و به پشت خود قوس دهید. نفس بکشید و 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. به موقعیت شروع بازگردید.
 • این کار را 8 تا 10 بار تکرار کنید.

*توجه:

 • گردن خود را به عقب خم نکنید.
 • لگن خود را روی زمین قرار دهید.

پوستر حرکت خم به پشت

کشش همسترینگ ایستاده - Standing hamstring stretch

 1. به حالت ایستاده بایستید و یک پا را به سمت یک جسم ثابت مانند یک پله بلند کنید. آن پا را صاف و انگشتان پا را به سمت بالا نگه دارید.
 2. در حالی که کمرتان را صاف نگه داشته اید به جلو خم شوید. در حالی که نفس های عمیق می کشید 20 تا 30 ثانیه دراین حالت بمانید.
 • با هر پا 2 یا 3 بار این کار را تکرار کنید.

*توجه:

 • هنگام انجام این تمرین مراقب باشید. در صورت لزوم چیزی را نگه دارید و بیش از حد کشش ندهید.
 • فقط تا جایی که راحت است کشش داشته باشید.
 • هنگام کشش کمرتان نباید هیچ گاه قوس داشته باشد.

کشش عضلات باسن در حالت دراز کشیده - Lying deep gluteal stretch

 1. به پشت دراز بکشید. یک بالشتک یا کتاب کوچک و صاف زیر سر خود قرار دهید. پای چپ خود را خم کرده و پای راست خود را روی ران چپ قرار دهید.
 2. ران چپ خود را بگیرید و آن را به سمت خود بکشید. ستون فقرات و لگن خود را از زمین بلند نکنید. شما باید کشیدگی را در باسن راست خود احساس کنید. در حالی که نفس های عمیق می کشید 20 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید.
 3. همین کار را با توجه به طرف مقابل انجام دهید.
 4. با هر طرف 3 بار این کار را تکرار کنید. اگر نمی توانید ران خود رابا دست نگه دارید از حوله ای در اطراف ران خود استفاده کنید.

ورزش شیب لگن pelvic tilt

این یکی دیگر از تمرینات ساده است که برای سیاتیک مفید است.

 1. به پشت دراز بکشید و زانو های خود را خم کرده و دست ها را در کنار خود قرار دهید.
 2. ماهیچه های شکم خود را سفت کنید ، پشت خود را به زمین فشار دهید و باسن و لگن را کمی به سمت بالا تکان دهید.
 3. چند ثانیه در این حالت بمانید برای این که عضلات شکم شما سفت شود سعی کنید ناف خود را به ستون فقرات خود بچسبانید یعنی شکم خود را تو بدهید در این مرحله نفس گیری نمایید.
 4. بعد از چند ثانیه رها کنید. سپس تکرار کنید. سعی کنید 8 تا 12 بار تکرار کنید.

ورزش عضلات باسن عضلات گلوتئال یا پل زدن

 1. به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوها را خم کنید. پاها باید به اندازه عرض شانه از هم فاصله داشته باشند. بازوهای خود را در کنار خود قرار دهید.
 2. با فشار دادن پاشنه پا ، باسن خود را بلند کنید تا بدن شما از زانو تا شانه یک خط مستقیم ایجاد کند. این حرکت را پل زدن می گویند
 3. موقعیت را برای چند ثانیه نگه دارید.
 4. به آرامی باسن را به زمین بیاورید. سپس تکرار کنید.
 • خوب قرار گرفتن کمر برای این تمرین مهم است. از قوس دادن زیاد کمرخودداری کنید.
 • 2 یا 3 ست 10 تایی تکراری را انجام دهید.

دراز کشیدن و کشش عمقی عضلات گلوتئال

اگر انعطاف پذیری کافی ندارید ، ممکن است لازم باشد این تمرین را کمی آهسته تر انجام دهید.

 1. به پشت دراز بکشید و پاها را خم کنید. مچ پای راست خود را بالا بیاورید و روی زانوی چپ قرار دهید.
 2. با استفاده از هر دو دست ، انگشتان خود را پشت ران چپ قفل کنید و به هم بچسبانید و حال به آرامی زانو به سمت بدن خود بکشید. سعی کنید سر و شانه و کمر خود را روی زمین نگه دارید.
 3. 20 تا 30 ثانیه نگه دارید.
 4. با پای دیگر این کار را تکرار کنید.

ممکن است لازم باشد کمی سر خود را با یک کتاب یا کوسن محکم بالا بیاورید. اگر نمی توانید به راحتی به ران خود برسید ، می توانید یک دستمال را دور ران حلقه کرده و با استفاده از آن ران خود را به سمت خود بکشید. با هر پا 2 تا 3 بار تکرار کنید.

وضعیت سجده که نام عمومی آن وضعیت بچه Child's Pose است.

اصولاً در ورزش هرگاه کلمه Pose به کار برده می شود منظور Position یعنی وضعیت است.

از بهترین کشش های سیاتیک ، ژست کودک شاید ساده ترین و ملایم ترین راه برای تسکین درد باشد.

 1. روی زمین بر روی زانو بنشینید و سپس تنه خود را به جلو خم کنید سر خود را روی زمین بگذارید. دست های خود را در کنار خود بگذارید به طوری که کف دست ها رو به سقف باشد و کاملا آزاد باشید. سعی کنید انگشتان پای خود را لمس کنید.
 2. دوباره به حالت نشسته برگردید و این حرکت را چند بار تکرار کنید.
 • در صورتی که گذاشتن سر بر روی زمین برای بیمار مشکل باشد ، می تواند از یک چهارپایه یا کتاب استفاده کند و سر خود را بر روی آن قرار دهد.

چرخش به راست و چپ با یک زانو - Supine twist with one knee

 1. به پشت دراز بکشید و بازوها کاملا باز کنید ، در واقع به شکل "T" دراز بکشید ، در حالی که کف دست ها رو به پایین است.
 2. هنگام بازدم ، زانوی راست خود را به قفسه سینه بچسبانید. در حالیکه زانوی خود را خم نگه داشته اید ، پای راست خود را روی زانوی چپ قرار دهید. شبیه حرف 4 انگلیسی شوید.
 3. با دم ، سپس زانوی راست و کل بدن خود را به چپ بچرخانید. می توانید دست چپ را در بالای زانوی راست قرار دهید تا آن را راحت تر به سمت زمین حرکت دهید.
 4. در اینجا پنج تا ده نفس بکشید.
 5. هنگام بازدم ، بدن و زانو را به حالت اولیه برگردانید. این حرکت را در طرف دیگر تکرار کنید.

چرخش به راست و چپ بدن با هر دو زانو در حالت خوابیده به پشت - Supine twist with both knee

وقتی احساس می کنید کمر شما ثبات بیشتری دارد ، می توانید با هر دو زانو به راست و چپ بچرخید.

 1. به پشت دراز بکشید ، بازوها را به شکل "T" دراز کنید ، کف دست ها رو به بالا باشد ( برخلاف ورزش قبلی) . هنگام بازدم ، هر دو زانو را بالا بیاورید و بغل کنید به طوری که زانوها مستقیماً بالای باسن شما قرار گرفته و ساق پا به موازات زمین قرار گیرد.
 2. با بازدم ، هر دو زانو و بدن را به سمت راست بچرخانید . در اینجا پنج تا ده نفس بکشید.
 3. هنگام بازدم ، زانوها را به مرکز برگردانید و حرکت را در طرف دیگر تکرار کنید.

چرخیدن به راست و چپ در حالت نشسته - Seated twist

 1. . این حالت را در فارسی چهار زانو نشستن می گویند . سعی کنید ناف خود را به ستون فقرات خود بچسبانید تا عضلات شکم و کمر محکم شوند .
 2. به سمت چپ بپیچید
 • چرخش به راست و چپ در حالت نشسته یک راه عالی برای شل شدن و رهایی تنش در ناحیه کمر و فشار بر عصب سیاتیک است. می توانید این کار را روی زمین یا حتی روی تخت خود انجام دهید.
 1. در روی زمین بنشینید ، به طوری که دست چپ خود را پشت خود بر روی زمین و دست راست خود را روی ران چپ قرار دهید. به مدت ۵ ثانیه در این وضعیت بمانید
 2. سپس به سمت مقابل به بچرخید.

چرخیدن به چپ و راست در حالت ایستاده - Standing twist with a chair

چرخش ایستاده با صندلی این یک تمرین عالی برای درد سیاتیک است.

 1. در حالت ایستاده شانه های خود را به دیوار بچسبانید و کاملاً صاف بایستید.
 2. یک صندلی در مقابل پای خود قرار دهید.
 3. پای چپ خود را بر روی صندلی بگذارید در حالی که پای راست شما بر روی زمین است و صاف قرار گرفته است.
 4. به سمت راست و چپ بچرخید.
 • این حرکت را تا ۲۰ بار تکرار کنید.
 • با گذشت زمان که درد سیاتیک شما بهتر شد می توانید بدون استفاده از صندلی در حالت ایستاده دستها را به کمر بزنید و ستون فقرات را به راست و چپ بچرخانید.

حرکت گربه و گاو - Cat/Cow

 1. در حالت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید.
 2. خود را در وضعیت گربه قرار دهید ، گردن خود را خم تا حد امکان قوز کنید. باسن خود را به سمت زمین بیاورید.
 3. در وضعیت گاو ، گودی کمر خود را زیاد کنید و سر خود را بالا بیاورید.

چرخیدن به راست و چپ در حالت خوابیده - Supine Twist

 1. این ورزش در دو مرحله انجام می گیرد که در مرحله اول زانو ها باز و در مرحله دوم یکی از زانوها خمیده است.
 2. مرحله اول- در حالت دراز کشیده روی زمین قرار بگیرید و برای ۱۰ بار به راست و چپ بچرخید.
 3. مرحله دوم- یکی از زانوهای خود مثلاً زانوی چپ را خم کنید ، این کار را انجام دهید و سپس زانوی راست را خم کنید.

ژست یا وضعیت پینه دوز - Cobbler's Pose

 1. این حرکت را می توانید صبح پس از بلند شدن از رختخواب انجام دهید.
 2. روی زمین (یا تخت خواب) بنشینید و زانوها را خم کرده و کف پاها را بهم بچسباند.
 3. سعی کنید زانوها را به زمین بچسبانید.

*توجه :

 • اگر قادر به این کار نیستی دو بالش در مقابل خود قرار دهید پا ها به زمین نچسبند.
 • در حالی که کف پاها به هم چسبیده است سعی کنید زانوهای خود را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

قرار دادن پا به شکل عدد 4 انگلیسی در حالت نشسته روی صندلی - Chair figure four

این حرکت باعث کم شدن انقباض و اسپاسم عضله پیریفورمیس می شود . تا فشار از روی عصب سیاتیک شما آزاد شود. از میان ورزش های سیاتیک برای افراد مسن ، این ورزش آسان تر است، زیرا می توان آن را روی صندلی انجام داد.

 1. مرحله اول- روی صندلی بنشینید،
 2. مرحله دوم- مچ پای راست خود را روی زانوی چپ خود قرار دهید. به نیروی جاذبه اجازه دهید تا زانوی راست شما را به زمین نزدیک کند. اگر درد ندارید ، می توانید به تدریج روی زانوی خم شده خود با دست فشار وارد کنید. این حرکت را برای مدت ۲۰ ثانیه انجام دهید سپس به حالت اولیه برگردید و با پای مقابل همین ورزش را تکرار کنید.

حرکت حالت کمان - Crescent Lunge Twist

 1. این حرکت معمولاً موقع انجام می گیرد که بیمار از درد سیاتیک خوب شده است . و معمولاً برای پیشگیری از حملات آینده صورت می گیرد.
 2. در حالت ایستاده شروع کنید. با پای چپ یک قدم بزرگ به جلو بردارید و زانوی چپ را خم کنید.
 3. زانوی راست خود را روی زمین بگذارید یعنی زانو بزنید.
 4. دستان خود را در سینه خود به هم نزدیک کنید.
 5. بدن را به سمت چپ بکشید و آرنج راست خود را به ران چپ خود وصل کنید. ۵ ثانیه دراین حالت بمانید. سپس حرکت را در طرف دیگر تکرار کنید. اگر نمی توانید زانو بزنید می توانید یک بالش در زیر زمین خود قرار دهید.

کشش قیچی ایستاده

 1. این کشش سیاتیک نیاز به کمی تعادل دارد. معمولاً هنگامی انجام می گیرد که بیمار از درد سیاتیک خوب شده است و برای پیشگیری از دردهای بعدی آن را انجام می دهد. همچنین می توانید این کار را با تکیه دادن به دیوار یا صندلی انجام دهید.
 2. برای شروع ، پای راست را روی پای چپ قرار دهید و روی زمین بایستید. می توانید پاهای خود را در کنار هم نگه دارید ، یا می توانید پای راست خود را کمی جلوتر از چپ قرار دهید. یک نفس عمیق بکشید ، سپس باسن خود را به طرف بالا بیاورید.
 3. اگر در حالت ایستاده این کاربرای شما مشکل است می توانید پشتی یک صندلی را بگیرید. برای این کار می توانید زانوهای خود را به اندازه مورد نیاز خم کنید تا بتوانید پشتی صندلی را بگیرید. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس پس به حالت اولیه برگردید و همین حرکت را با پای مقابل انجام دهید.
 • این ورزش باعث کشیده شدن عضلات همسترینگ ( یعنی عضلات پشت ران ) می شود و فشار برعصب سیاتیک را کاهش دهد.

کشش پریفورمیس

کشش پریفورمیس می تواند باعث کاهش فشرده سازی عصب در قسمت تحتانی کمر شود. برای انجام این تمرین باید به صورت زیر عمل کنید:به پشت کمر خود دراز بکشید. می توانید با زانوی راست یا چپ شروع کنید. با کمک گرفتن از دستان خود، به آرامی زانوی خم شده خود را به سمت سینه بکشید.این حالت را برای 10 ثانیه حفظ کنید.این حرکت را با زانوی دیگر تکرار کنید. این تمرین را سه بار در هر ست انجام دهید.

پوستر کشش پریفورمیس

کشش همسترینگ (نشسته یا ایستاده)

 1. یک پا را در حالی که زانو خم نشده است دست به طرف جلو دراز کنید به طوری که پاشنه پا روی زمین قرار بگیرد و انگشتان پا بالاتر باشد.
 2. پاشنه پای دراز شده کمی فشار وارد کنید.
 3. تنه خود را کمی به جلو بیاورید در حالیکه به پاشنه خود فشار وارد می کنید یک نفس عمیق بکشید. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس به حالت نرمال بایستید وهمین کار را با پای مقابل انجام دهید.

نکات ایمنی :

 • از آنجا که سیاتیک علل مختلفی دارد ، یک برنامه ورزشی برای همه ممکن است موثر نباشد. بنابراین قبل از انجام حرکات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید .هرگزتمریناتی که موجب افزایش درد شما می شوند خارج از توانایی شما هستند را انجام ندهید. درعوض روی ورزش هایی که می توانید انجام دهید و برای شما مناسب هستند تمرکز کنید. با پیشرفت در ورزش ، ممکن است بتوانید حرکاتی را انجام دهید که در ابتدا قادر به انجام آنها نبوده اید. اصولاً ورزشها باید با مربی انجام گیرد که در مورد بیمارانی که درد سیاتیک دارند. بهترین مربی فیزیوتراپ کارآزموده و باتجربه است.
 • اگر بیماری های دیگری دارید ، باید قبل از انجام این تمرینات برای سیاتیک با پزشک خود مشورت کنید. در صورت افزایش درد پس از ورزش آنها را متوقف کنید و دیگر انجام ندهید و به پزشک خود مراجعه کنید.

امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که دچار مشکل عصب سیاتیک دوست هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (487 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (343 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (351 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (323 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (319 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (271 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (229 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (204 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (163 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (157 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (150 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(ویدئو) سلفی عجیب و ترسناک یک زن با سیل (عکس) وحشتناک ترین ودردناکترین تجربه زنان چینی برای زیباتر بودن/ حتی فکر کردن بهش زجرآوره! گلخونه زیبا و دلباز سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ چه گل هایی چه گلدونایی+ عکس بی احترامی و حرمت شکنی مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی در ورودی استادیوم آزادی جنجالی شد+فیلم داغ کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم همای سعادت اینبار در مشیریه تهران! + فیلم قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد یادی کنیم از مبارزه تاریخی با ویروس کرونا به سبک محمود احمدی نژاد در پای صندوق رای+ ویدئو
تیتر امروز   
ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!! عکس زیبای دمت اوزدمیر با روسری در یک روز برفی