ساعدنیوز
ساعدنیوز

بهترین زمان وزن کردن خودمان چه موقع است؟

  جمعه، 05 اسفند 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
بهترین زمان وزن کردن خودمان چه موقع است؟
همه انسان ها زمانی که تصمیم به کاهش وزن میگیرند مدام میخواهند وزن خودشان را اندازه گیری کنند، اما اکثر افراد زمان مناسب استفاده از ترازو را نمی دانند. در ادامه ساعدنیوز بهترین زمان اندازه گیری وزن را ارائه خواهد داد. همراه ما باشید.
فهرست []
 1. جنبه های مثبت و منفی هر روز وزن کردن خود
 2. چند وقت یکبار باید خودمان را وزن کنیم؟
 3. اگر هدف تان کاهش وزن یا ثبات وزنی است، باز هم هیچ قانون دقیقی وجود ندارد که به شما بگویند چند وقت یکبار خودتان را وزن کنید. همه چیز بستگی به این دارد که چه چیزی برای شما اثرگذارتر است. به عنوان یک قانون کلی به افراد توصیه می‌ کنیم یک یا دو بار در هفته بدون لباس خودشان را وزن کنند و این کار را باید قبل از خوردن صبحانه یا حتی خوردن یک لیوان آب کوچک در طول روز به انجام برسانند؛ یعنی دقیقاً زمانی که شکم و معده شان کاملا خالی است. باید دفعه بعد هم دوباره همین شرایط را ایجاد کنند و خودشان را وزن کنند. یعنی همیشه باید در شرایط برابر خودتان را وزن کنید. بعضی از افراد ترجیح می‌ دهند که هر روز خودشان را وزن کنند که انجام این کار اشکالی ندارد. اگر فکر می کنید که با وزن کردن روزانه، انگیزه می گیرید و احساس بهتری دارید، می توانید این کار را انجام دهید و محدودیتی برای آن نیست.
 4. مزایای هر روز وزن کردن
 5. معایب هر روز وزن کردن
 6. دلایل روانی افت سرعت کاهش وزن در رژیم کاهش وزن چیست؟
 7. چطور برای رسیدن به کاهش وزن دلخواه در طی دو هفته به خود کمک کنیم؟
  1. سخن پایانی

جنبه های مثبت و منفی هر روز وزن کردن خود

وقتی که با خودتان عهد می بندید وزن تان را کم کنید، احتمالاً وسوسه می شوید که هر روز روی ترازو بروید و خودتان را وزن کنید و فکر می کنید انجام این کار باعث می شود که تلاش خود را افزایش دهید اما نکات مهمی در مورد وزن کردن وجود دارد. بسیاری از افراد نمی دانند که آیا باید خودشان را هر روز وزن کنند یا اینکه یک بار در هفته این کار را انجام دهند. این قسمت از ساعدنیوز را تا انتها مطالعه کنید تا به پاسخ سوال خود برسید.

چند وقت یکبار باید خودمان را وزن کنیم؟

اگر هدف تان کاهش وزن یا ثبات وزنی است، باز هم هیچ قانون دقیقی وجود ندارد که به شما بگویند چند وقت یکبار خودتان را وزن کنید. همه چیز بستگی به این دارد که چه چیزی برای شما اثرگذارتر است. به عنوان یک قانون کلی به افراد توصیه می‌ کنیم یک یا دو بار در هفته بدون لباس خودشان را وزن کنند و این کار را باید قبل از خوردن صبحانه یا حتی خوردن یک لیوان آب کوچک در طول روز به انجام برسانند؛ یعنی دقیقاً زمانی که شکم و معده شان کاملا خالی است. باید دفعه بعد هم دوباره همین شرایط را ایجاد کنند و خودشان را وزن کنند. یعنی همیشه باید در شرایط برابر خودتان را وزن کنید. بعضی از افراد ترجیح می‌ دهند که هر روز خودشان را وزن کنند که انجام این کار اشکالی ندارد. اگر فکر می کنید که با وزن کردن روزانه، انگیزه می گیرید و احساس بهتری دارید، می توانید این کار را انجام دهید و محدودیتی برای آن نیست.

پوستر کنترل وزن

مزایای هر روز وزن کردن

 • می تواند انگیزه بخش باشد: اگر هدف تان کاهش وزن است و هر روز ورزش می‌ کنید، احتمالاً هر که روز روی ترازو می‌ روید و متوجه می‌ شوید که چند گرم کم تر شده اید، انگیزه می گیرید.

 • حساب و کتاب دارید: این که هر روز خودتان را وزن کنید، متوجه می‌ شوید که چقدر پیشرفت کرده اید و چقدر برنامه ورزشی با رژیم برایتان موثر بوده اند یا اگر پیشرفتی نداشتید، چرا چنین اتفاقی افتاده و باید چه کارهایی را کنار بگذارید.

پوستر اندازه گیری وزن

معایب هر روز وزن کردن

 • شاید شما را بی انگیزه کند: ممکن است بعضی از افراد هر روز خودشان را وزن کنند و ببینند که در طول یک هفته پیشرفتی نداشتند و حتی وزن شان به دلایل مختلف مثل افزایش آب بدن افزایش پیدا کرده و همین باعث بی‌انگیزگی در آن ها شود و به طور کلی ورزش را کنار بگذارند.

 • ممکن است باعث رفتار های نا سالم شود: این که شما ببینید پیشرفت نکرده اید، از لحاظ ذهنی به هم می‌ ریزید و شاید لجبازی کنید و در انجام کارهای مخرب زیاده روی کنید، زیرا فکر می‌ کنید که اگر سالم زندگی کنید، هیچ تاثیری ندارد. پس در چنین شرایطی توصیه می‌ کنیم که خودتان را هر روز وزن نکنید.

دلایل روانی افت سرعت کاهش وزن در رژیم کاهش وزن چیست؟

دلایل متعددی ممکن است وجود داشته باشد، از دلایل ارادی و شخصی گرفته تا مسایل روانی و فیزیولوژیکی. طبیعتا روزهای اول که مقدار چربی بدن زیاد است سرعت کاهش وزن بیشتر می‌شود. دومین دلیل اثر فیزیولوژیکی است که وقتی فرد، غذای رژیم را از آنچه که در برنامه غذایی‌اش است کمتر می‌خورد، بدن اصطلاحا به فاز قحطی فرو می‌رود و چنان فعایت سوخت و سازی خودش را کاهش می‌دهد که به رغم اینکه غذا کم می‌خوریم باز هم به دلیل کاهش سوخت و ساز پایه، وزن دیگر به خوبی کم نمی‌شود. اما دلیل سوم (و نه آخر!)، دلیل کاهش اشتیاق خود ماست.

«بسیاری از افراد وقتی میزان کاهش وزن در رژیم غذایی خوب باشد؛ اشتیاق بیشتری برای اجرای رژیم های کاهش وزن از خود نشان می دهند. ولی سوال اصلی این است: چرا میزان کاهش وزن طی زمان در برخی از افراد کمتر می شود؟» البته در “برخی افراد” و نه همه افراد. در کنار اینکه مسایلی همچون تطبیق بدن به رژیم کم کالری و دلایل فیزیولوژیک بسیار مهم است، یکی از مهمترین موانع که حاصل نحوه رفتار خود ماست،‌ کاهش پایبندی به اجرای رژیم “به همان خوبی” روزهای اول است.

بسیاری از ما تا زمانی که وزن و سایزمان به یک حد نگران کننده یا آزاردهنده نرسیده، شروع رژیم گرفتن را به تعویق می اندازیم. پس از اینکه این نگرانی و آزار از حد آستانه گذشت،‌ تازه برای فرار از این وضعیت هر رژیمی را -ولو هرچقدر سخت یا آسان- به خوبی اجرا می‌کنیم و در همان دو سه هفته اول بسیار خوب هم جواب می‌گیریم. اما جالب اینجاست: این بار به جای اینکه نتیجه خوب حاصله باعث افزایش اشتیاق ما برای اتمام رژیم تا رهایی کامل از سایز بد و اضافه وزن منجر شود، به خاطر حاشیه امنیتی که در پی همین چند کیلو کاهش وزن و سایز به دست آورده‌ایم؛ نسبت به اجرای رژیم «پایبندی کامل» به رژیم «کاهلی می‌کنیم». نتیجه اینکه یا مجددا بی خیال رژیم می‌شویم و یا اشتباه خودمان را در اجرای کامل رژیم،‌ به پای ناکارآمدی رژیم تجویز شده می‌گذاریم. نا‌امید از وضعیت پیش آمده، از این دکتر به آن دکتر می‌رویم و با هر دکتر جدید همین سیکل معیوب را طی می‌کنیم و بدن خود را آنچنان مقاوم می‌کنیم که این بار اگر به اشتباه خودمان پی هم ببریم دیگر دیر شده است! قلب را برای جراحی یا نباید شکافت و یا بین عمل نباید کار را رها کرد. رژیم را شروع که کردیم نباید بین راه نیمه کاره رها کنیم. لطفا این مطلب را با دوستانتان در میان بگذارید و همه کسانی را که رژیم غذایی می‌گیرند تشویق کنید تا رسیدن به نتیجه خوب، پایبندی خوب خودشان را به اجرای رژیم غذایی حفظ کنند.

چطور برای رسیدن به کاهش وزن دلخواه در طی دو هفته به خود کمک کنیم؟

فرض کنید می‌خواهید طی دو هفته 2 کیلو وزن کم کنید. در این صورت، هر هفته چقدر باید وزن کم شود؟ معلوم است، یک کیلو! چگونه عمل کنیم؟ شما باید با رعایت کامل رژیم و سایر توصیه‌ها، راس هر هفته روی ترازو بروید. اگر یک کیلوی دلخواه، حاصل شد؛ که خوب یعنی به هدف دلخواهمان رسیده‌ایم. اگر بیشتر از یک کیلو کم شده باشد که خدا را هم شکر می‌کنیم! ولی اگر یک کیلوی دلخواه، کم نشده باشد؛ به این نتیجه می‌رسیم که این رویه‌ای که پیش گرفته‌ایم برای رسیدن به هدفمان کافی نبوده و باید هفته بعد آنقدر رژیم را بهتر رعایت کنیم و لازم شده فعالیت را هم بیشتر کنیم تا از این بدن در هر دو هفته 2 کیلو یا نزدیک به 2 کیلو را کم کنیم. اینکه هر روز روی ترازو برویم، جز اینکه نوسانات وزن را ببینیم (که بعضا به 5-3 کیلو هم بالغ می‌شوند)، هیچ حاصلی ندارد، اینکه روی ترازو هم نرویم که خوب معلوم است بی خبر می‌مانیم! ولی وقتی هر هفته ای یکبار روی ترازو می‌رویم این مقدار به ما نشان می‌دهد که «آقا/خانم، این مقدار رعایت شما در هر هفته این مقدار نتیجه در پی داشته است، اگر راضی هستید به همین رویه ادامه دهید، اگر هم ناراضی هستید خوب بیشتر تلاش کنید، ‌بیشتر رعایت کنید، لازم شده فعالیت بدنی را هم بیشتر کنید و گریزها و عدم رعایت ها را کنار بگذارید تا به نتیجه دلخواه برسید». رعایت رژیم به این معنی نیست که تنها گرسنگی بکشیم یا حتی کمتر بخوریم. رعایت رژیم یعنی اینکه تنها و تنها چیزهایی که گفته شده را بخوریم و دستور متخصص تغذیه اعم از افزایش فعالیت بدنی یا مصرف قرص ها یا دمنوش‌ها را رعایت کنیم و الگوی غذایی تجویز شده را خودسرانه تغییر ندهیم و غذاهایی را که نهی شده، نخوریم. مبنای رژیم فقط کم مصرف کردن کالری و انرژی نیست بلکه صحبت از ترکیبات، هورمون ها و الگوهای غذایی است. پس رژیم را خودسرانه تغییر ندهید مگر اینکه با متخصص تغذیه خود مشورت کرده باشید. حالا اگر می‌خواهید در طی دو هفته 3 کیلو کم کنید، پس باید هر هفته چک کنید که 5/1 کیلو را کم کرده باشید! اگر می خواهید در دو هفته یک کیلو وزن کم کنید پس باید چک کنید هر هفته نیم کیلو وزن کم کرده باشید و الی آخر…

سخن پایانی

بنابراین باید روشی را در پیش بگیرید که برای خودتان کارآمدتر است. اگر احساس می کنید که با وزن کردن روزانه، حال بهتری پیدا می‌ کنید و انگیزه می گیرید، این کار را انجام دهید؛ در غیر این صورت این کار را نکنید و به یک یا دو بار وزن کردن در هفته اکتفا کنید. امیدوارم از محتوای کنترل وزن نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به تناسب اندام خود اهمیت میدهند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (191 نظر) مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (109 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (44 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (34 نظر) مراسم تشییع پدر شهاب حسینی، قبادِ سریال شهرزاد با حضور چهره های سرشناس و بازیگران/ روحش شاد و یادش گرامی (19 نظر) شعری که استاد شهریار با خواندن آن اشک ریخت و تا آخر به صورت گریان ادامه داد/ طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند (20 نظر) جشن تولد ساده و خلوت سارا و نیکای پایتخت در یک رستوران لوکس و شیک/ رنگ کیکشون چقدر دلبره+عکس (17 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (16 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (16 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (14 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (14 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (14 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (13 نظر) خلاقیت و هوش کودک ایرانی در راهسازی/مهندسی تو خون این بچه ست+ عکس (12 نظر) خلاقیت بی نظیر معلم اصفهانی برای روحیه دهی به دانش آموزان حماسه ساز شد +فیلم/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (12 نظر)
دیگران می‌خوانند   
لباس عروس شیک و ساده مریم امیرجلالی، ناهید سریال "خانه به دوش"/ آقای داماد زیادی شبیه یوسف تیموریه، نیست؟ ماجرای دلبری زن آلمانی برای شاه قاجار!/ دیگری‌های غریب و عجیب از خودش در میاورد ... نیم نگاهی به دکوراسیون شیک و باکلاس خانه حسین کنعانی زادگان ستاره فوتبال/ چه مبل خوشگلی داره +عکس نگاهی به مراسم تولد هوش پَران حسین کنعانی زادگان ستاره فوتبال با دیزاین شاهکار/مبارکا باشه +عکس فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403 فال روزانه امروز چهارشنبه 29 فروردین ماه 1403 معرفی بروکر کوتکس فال ابجد روزانه چهارشنبه 29 فروردین 1403 عملیات ایران باعث مهار نتانیاهو می‌شود زدن یک تیر و سه نشان با رزرو تور اروپا در زمان برگزاری فستیوال فیلم کن! تیغه چاقوی شوهر در قلب زنی که طلاق می‌خواست/ مرد همسرکش بخشیده شد چون... فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 29 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403 + فیلم تعجب و شگفتی رسانه اسرائیلی از واکنش علی کریمی به حمله موشکی پهپادی سپاه به اسرائیل روایت جالب رهبر معظم انقلاب از کتاب کرایه کردنشان به مبلغ هر شب 1 قِران+ویدیو/ کتابفروشی ناراحت شد که چرا من هر جلد رو توی یک شب میخونم! فرمول محاسبه وزن ورق روغنی نگاهی به دسته گل شیک و حلقه های زیبا و باکلاس سوگل طهماسبی، ریحانه سریال فاصله ها/ ایشالا به پای هم پیر بشین+عکس ماجرای فوت یک دختر در اجرای طرح عفاف و حجاب در خیابان وزرا چیست؟ خلاقیت تحسین برآنگیز شهرداری در ترغیب کودکان به انداختن زباله در سطل آشغال+عکس/ آفرین به این ذهن توانمند👏 نگاهی به تمرینات سخت ورزشی امیرحسین زارع کشتی گیر افتخار آفرین در کنار ساحل/ هزار ماشاالله به این جوون پُر زور +فیلم توقیف تریلی با یک تن مواد مخدر شیشه در این شهر! رونمایی از حضرت عشق امیرحسن زارع مدال آور کشتی/ همیشه کنار هم +عکس عکسی بانمک و جالب از دوران کودکی لعیا زنگنه، رعنای سریال مادرانه/ چقد ناز و دوست داشتنی بوده😍 حضور بازیگران معروف و محبوب در مراسم تشییع حسن جوهرچی، شوهرعمه شاهرخ استخری در سریال فاصله ها/ از لعیا زنگنه تا رضا توکلی و امین تارخ+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی رضا اکبرپور، اسماعیل سریال گیلدخت و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از روستایی با اهالی فرهیخته؛ از دهیار دهه هفتادی با لیسانس حسابداری تا چوپانی با فوق لیسانس علوم سیاسی خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل ابر/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت خنده دار و هدفمند مادر ایرانی با بامیه‌های مونده از ماه رمضان+عکس/چیزی نیست همونه فقط تغییر کاربری داده🤣 6 فرد مشهور که ضریب هوشی آن‌ها با انیشتین برابری می‌کند لحظه عجیب ترکیدن نورافکن استودیو در پخش زنده شبکه خبر+ویدیو (عکس) تفریح هیجان انگیز و خفن نیکای سریال "پایتخت" در شهربازی استکهلم سوئد! شهر جن‌ها در صحرای عمان و افسانه‌هایی جادویی که دهان به دهان روایت می‌شوند +عکس وقتی نصاب سینک ظرفشویی واحدهای عملی دوره‌اش رو آنلاین پاس کرده+عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 مهدکودک: آری یا خیر؟ (ویدئو) سوت بلبلی زدن بامزه نعیمه نظام دوست و سمیرا حسن پور در برنامه "اسکار" مهران مدیری/ بقول بهنام تشکر؛ نعیمه میتونه! سنگ تمام پوریا پورسرخ در چیدمان میزغذا و میز میوه در میزبانی از بازیگران و دوستانش در خانه رویایی و اروپاییش+عکس/ چقد خوش سلیقه و تمیز👌 نگاهی به ماشین لوکس و هوش پَران امیرمحمد یزدانی مدال آور کشتی/ این ماشین نیست هواپیماست +عکس عکسهای یادگاری هستی مهدوی فر، رهایِ سریال مادرانه با چهره های فوتبالی در رستورانی لاکچری و روباز/ علی دایی و کارلوس کی‌روش و... جدیدترین عکس روژا، دختر مو فرفری و بانمک مهدی سلطانی، اردلان سریال "مادرانه" + عکسهای قدیمی گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟
تیتر امروز   
ماجرای دلبری زن آلمانی برای شاه قاجار!/ دیگری‌های غریب و عجیب از خودش در میاورد ... فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403 فال روزانه امروز چهارشنبه 29 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه چهارشنبه 29 فروردین 1403 عملیات ایران باعث مهار نتانیاهو می‌شود تیغه چاقوی شوهر در قلب زنی که طلاق می‌خواست/ مرد همسرکش بخشیده شد چون... فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 29 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403 + فیلم تعجب و شگفتی رسانه اسرائیلی از واکنش علی کریمی به حمله موشکی پهپادی سپاه به اسرائیل ماجرای فوت یک دختر در اجرای طرح عفاف و حجاب در خیابان وزرا چیست؟ توقیف تریلی با یک تن مواد مخدر شیشه در این شهر! بیوگرافی و زندگی خصوصی رضا اکبرپور، اسماعیل سریال گیلدخت و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از روستایی با اهالی فرهیخته؛ از دهیار دهه هفتادی با لیسانس حسابداری تا چوپانی با فوق لیسانس علوم سیاسی 6 فرد مشهور که ضریب هوشی آن‌ها با انیشتین برابری می‌کند شهر جن‌ها در صحرای عمان و افسانه‌هایی جادویی که دهان به دهان روایت می‌شوند +عکس