ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه با حرکات ورزشی مچ دست شکسته را بعد از درمان توانمند کنیم؟

  یکشنبه، 14 اسفند 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه با حرکات ورزشی مچ دست شکسته را بعد از درمان توانمند کنیم؟
آیا شما نیز دچار شکستگی دست شده‌اید و قصد انجام تمرینات ورزشی برای کمک به بهبودی آن هستید؟ چه زمانی پس از این عارضه می‌توان تمرینات ورزشی را شروع کرد؟ حرکات ورزشی بعد از درمان شکستگی مچ دست به شما کمک میکند تا سریعتر به حداکثر دامنه حرکتی دست برسید. ادامه ساعدنیوز شما را با تمرینات ورزشی که برای بعد از درمان شکستگی مچ دست مناسب باشد آشنا می کند.

مچ دست بیش از 10 استخوان دارد و شکستگی ممکن است در هر کدام از این استخوان ها اتفاق بیوفتد. استخوان های مچ دست یا کارپوس در دو ردیف چهار تایی قرار گرفته اند و مانند یک پازل به هم متصل شده اند و رباطها را کنار هم نگه داشته اند و از سویی دیگر استخوان های ساعد ، زند زبرین و زند زیرین با به استخوان های متاکارپال دست متصل کرده اند. با وجودی استخوان های مچ دست بسیار کوچک هستند ولی سلامت آنها برای عملکرد طبیعی دست ضروری است. در مواردی که آسیب وارده به مچ دست باعث شکستگی شود ، با توجه به شدت شکستگی مچ دست نیاز به درمان جراحی و غیر جراحی خواهد داشت؛ بعد از درمان باید با ورزش و فیزیوتراپی به بهبود سریع تر و توانبخشی مچ دست کمک کنید. در ادامه محتوا حرکات ورزشی بعد از درمان شکستگی مچ دست را با شما در میان می گذاریم. این حرکات را فقط زمانی می توانید شروع کنید که پزشک از جوش خوردن شکستگی مطمئن شده باشد و انجام حرکات توانبخشی و فیزیوتراپی را برایتان مجاز کرده باشد.

علایم شکستگی مچ دست

 • درد

 • تورم

 • کبودی

 • تغییر شکل

 • از دست دادن تحرک یا قدرت

بعد از مشاهده این علایم برای اطمینان از مشکل ایجاد شده باید به پزشک مراجعه نمایید تا با تصویربرداری اشعه ایکس از زوایای مختلف استخوان مچ دست را ارزیابی نماید. در صدمات پیچیده تر ممکن است از سی تی اسکن یا ام آر آی استفاده شود تا آسیب ایجاد شده به استخوان ها یا رباط های مچ دست به صورت دقیق مشخص شده و درمان شود.

پوستر مچ شکسته

حرکات ورزشی بعد از درمان شکستگی مچ دست

بعد از طی شدن روند درمان برای بهبود سریعتر و توانبخشی می توانید از حرکات ورزشی بعد از درمان شکستگی مچ دست استفاده کنید. این تمرینات را باید حداقل روزی یک بار انجام دهید، اگر فرصت داشتید میتوانید در طول روز آنها را تکرار کنید. اگر خسته می شوید میتوانید تعداد دفعات را کاهش دهید.

پوستر حرکات ورزشی برای توانبخشی مچ شکسته

 • حرکت دایره ای با مچ دست: دستها را مستقیم و صاف رو به جلو قرار دهید و با مچ دست حرکت دایره ای کامل بزنید. 5 بار به سمت راست و سپس 5 بار به سمت چپ.

 • حرکت شیشه پاک کن: پشت میز بنشینید و دست ها را روی میز قرار دهید و کف دستها را روی میز بگذارید و بدون حرکت دادن ساعد ، مچ دست را مثل شیشه پاک کن تا جایی که می توانید به چپ و راست حرکت دهید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

 • کشش مچ دست: دست آسیب دیده را صاف مقابل خود قرار دهید به طوری که کف دست رو به زمین باشد. مچ دست را به پایین خم کنید و کف دست مقابل را روی پشت دست آسیب دیده بگذارید و بفشارید تا زمانی که در بازو و پشت مچ دست احساس کشش داشته باشید. چند ثانیه مکث کنید و سپس رها کنید. این حرکت را 10 بار تکرار نمایید. حالا کشش را در جهت عکس تکرار کنید یعنی مچ دست را به سمت بالا خم کنید به طوری که انگشتان به سمت سقف قرار بگیرند و با کف دست دیگر به کف دست آسیب دیده فشار وارد نمایید به آرامی انگشتان را به عقب بکشید. کشش را تا زمانی ادامه دهید تا در کف دست احساس کشش نمیاید. کمی مکث کرده و دست را رها کنید. این حرکت را 10 بار تکرار نمایید. اگر فشار باعث ایجاد درد می شود میتوانید این حرکت را به صورت تناوبی و بالا و پایین کردن دست به آرامی و بدون ایجاد فشار انجام دهید. 10 بار این حرکت را تکرار کنید.

 • فشردن توپ تنیس: یک توپ تنیس را در دست بگیرید و محکم فشار دهید و سعی کنید تا حد ممکن دست را مشت نمایید تا جایی که درد و دشواری نداشته باشد. این حرکت را 5 بار تکرار کنید.

پوستر فشردن توپ تنیس برای توانبخشی مچ دست شکسته

 • چرخاندن مچ دست: دست را روی میز یا روی زانویی که خم شده به صورت افقی قرار دهید به طوری که کف دست رو به زمین باشد. مچ دست را بچرخانید تا کف دست رو به سقف قرار بگیرد. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

اهمیت ورزش در بهبود شکستگی دست

گاهی ممکن است که بیماران به اشتباه تصور کنند که تنها بستن دست شکسته با آتل و یا گچ برای بهبودی کامل آن کافی است. به همین لازم است که درمورد اهمیت ورزش در بهبودی شکستگی دست و توان‌بخشی آن صحبت کنیم. در ادامه به توضیح چند مورد از دلایل اهمیت ورزش پرداخته‌ایم:

 1. نیاز استخوان به اکسیژن و مواد مغذی: زمانی که استخوان دچار شکستگی می‌شود، برای ترمیم خود نیاز به دریافت مقادیر زیادی اکسیژن و مواد مغذی پیدا می‌کند. ورزش موجب گشاد شدن رگ‌ها و افزایش جریان خود می‌شود و این امر اجازه می‌دهد که مقادیر اکسیژن، مواد مغذی و همچنین عوامل رشد بیشتری به محل شکستگی جریان پیدا کند.

 2. فعال شدن سلول‌های استخوانی استئوسیت: انقباضات ماهیچه‌ای که در طول انجام تمرینات ورزشی اتفاق می‌افتند، باعث فعال شدن استئوسیت‌ها که نوعی سلول استخوانی هستند، می‌شوند. این امر باعث می‌شود که استئوسیت‌ها به سایر سلول‌های استخوانی دستور دهند تا بافت استخوانی جدید و قوی‌تری ایجاد کنند و به آنها اجازه می‌دهد لبه‌های استخوان شکسته را به یکدیگر بچسبانند.

 3. توان‌بخشی دست آسیب دیده: در طول مدت زمانی که دست شکسته در آتل و یا گچ قرار می‌گیرد، به دلیل بی‌تحرکی عضلات آن ضعیف شده و دچار گرفتگی می‌شوند و این امر باعث خشک و دردناک شدن حرکت مفصل مجاور آنها می‌شود. انجام تمرینات ورزشی باعث افزایش گردش خون، رفع تنش و گرفتگی عضلات و شل شدن آنها می‌گردد. علاوه بر این تمرینات ورزشی بر تقویت و افزایش انعطاف پذیری عضلات و سایر بافت‌های نرم ناحیه آسیب دیده تأثیر بسیار مطلوبی می‌گذارند. به این ترتیب به مرور زمان عملکرد دست به سطح قبلی خود برمی‌گردد و بهبودی سریع‌تر حاصل می‌شود.

سخن پایانی

بنابراین استخوان شکسته دست در حدود مدت زمان 4 تا 6 هفته بهبود پیدا می‌کند. اما این استخوان پس از این مدت نیز همچنان به بهبود و ترمیم خود ادامه می‌دهد. در این مرحله انجام تمرینات ورزشی به بازگرداندن عملکرد عضلات، استخوان‌ها و مفاصل دست آسیب دیده به سطح قبلی خود کمک می‌کند. امیدوارم از محتوای آشنایی با حرکات ورزشی برای تسکین نقاط ماشه ای نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که به سلامتی خود اهمیت میدهند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مشابه دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (531 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (527 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (265 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (261 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (238 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (111 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (110 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (104 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (95 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (78 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (50 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (37 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (31 نظر)
منتخب روز   
ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران
تیتر امروز   
رقص بی شرمانه فرح پهلوی جلوی چشمان شاه بی غیرت/ ماجرای رابطه غیراخلاقی فرح با دوست قدیمی اش اولین کاریکاتور تاریخی مطبوعات ایران که شاه را نشانه گرفت+عکس آتش سوزی مهیب در یکی از انبارهای باتری سازی وابسته به وزارت دفاع کشف شگفت انگیز یک تابوت مهر و موم شده در چاه؛ مومیایی 4300 ساله ای که با طلا پوشانده شده است! الواح هخامنشی استردادی از آمریکا در حال حاضر کجا هستند؟ درگذشت ناگهانی یک مقام امنیتی در کاشان+عکس رئیس جمهور: هیچ گروه مسلحی نباید در اطراف مرزهای ایران باشد حراج کیت امضا شده رونالدو به مبلغ 52 میلیارد! ادعای جنجالی در خصوص همسر و دختر آقای رئیسی! لغو مصاحبه کریستین امانپور با سید ابراهیم رئیسی به خاطر حجاب ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک اولین عکس از همسر زیبای حسن یزدانی / در لباس عروس و دامادی ببینید 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است شاه ایرانی چطور ترور شد ؟ + روایت های مختلف ایجاد ثبات اقتصادی با جهت گیری مناسب در آموزش های مهارتی