ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه با ورزش نقاط ماشه ای را تسکین دهیم؟

  یکشنبه، 14 اسفند 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه با ورزش نقاط ماشه ای را تسکین دهیم؟
نقاط ماشه ای یا گره های عضلانی ، نقاط سفت و دردناکی هستند که به دلیل اسیب یا فعالیت بیش از حد در عضلات ایجاد می شود و در صورت زیاد بودن توان حرکت را از عضله می گیرد. یکی از روش های درمان نقاط ماشه ای استفاده از تمرینات ورزشی است.در این مطلب از ساعدنیوز شما را با این نقاط آشنا می کنیم. همراه ما باشید.

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت (به انگلیسی : trigger point) به نام گره های عضلانی هم شناخته می شوند. تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای ، گره های انقباضی کوچک در عضلات هستند که به دلیل آسیب دیدن یا فعالیت بیش از حد ایجاد می شوند و درد موضعی یا درد انتشاری در نقاطی دور از عضله درگیر ایجاد می کنند که به نظر کاملا غیر مرتبط است. نقاط ماشه ای به لمس حساس هستند ، گرفتگی و درد ناشی از نقاط ماشه ای بسیار شدید هستند و به دردهای مزمن تبدیل می شوند و با گذشت زمان تقویت شده و عضلات کناری را هم تحت تاثیر قرار می دهند و در نهایت منجر به کاهش دامنه حرکت عضلات درگیر می شوند. قبلا درد نقاط ماشه ای به عنوان درد التهاب بافت فیبروز شناخته می شد ولی امروزه در دسته دردهای میوفاشیال قرار می گیرند. پیشوند میو به عضله اشاره دارد و فاسیال به لایه بافت همبند اشاره دارد که عضلات را احاطه کرده است.

تشخیص نقاط ماشه ای

نقاط ماشه ای موقع لمس به شکل تیله های کوچک احساس می شوند که زیر پوست قرار دارند ، در اغلب افراد فشار دادن روی نقاط ماشه ای باعث درد نمی شود ولی گاهی اوقات این گره ها بسیار حساس شده و درد زیادی دارند. اگر تعداد نقاط ماشه ای بیش از حد شود ، فرد دچار درد مزمن و سندرم درد میوفاسیال می شود که هر حرکت عضلا را دردناک کرده و در نتیجه حرکت عضلات فرد را بسیار محدود می کند.

پوستر نقاط ماشه ای در بدن

انواع نقاط ماشه ای

درد نقاط ماشه ای معمولا یکی از علایمی است که پزشکان نادیده می گیرند. مهم ترین نشانه نقاط ماشه ای ، درد انتشاری است یعنی نقاط ماشه ای درد را به جای دیگری از بدن می فرستد و به همین دلیل است که درمان های معمولی برای درد اغلب نتیجه نمی دهد. درد تریگر پوینت ، درد اسپاسم کشیدگی یا پارگی عضله نیست و به صورت یک نقطه کوچک است که به شدت تیر می کشد. مبتلایان به نقاط ماشه ای ، درد موضعی گزارش میدهند که معمولا با محدودیت حرکتی در ناحیه آسیب دیده همراه است. درد تریگر پوینت بیشتر در عضلاتی که مسئولیت حفظ وضعیت بدن را بر عهده دارند دیده می شود از جمله : گردن ، پشت ، شانه ، کمربند لگنی ، همسترینگ ، پشت ساق پا ، عضلات مربعی کمر ، امتداد نوار ایلیوتیبیال.

نقاط ماشه ای بسته به شدت دردی که ایجاد می کنند انواع مختلفی دارند

 • نقاط ماشه ای فعال: متداول ترین ، درد را به دیگر مناطق بدن منتشر میکنند مثلا اگر نقطه ماشه ای فعال روی شانه را فشار دهید ممکن است هم درد شانه و هم درد قفسه سینه یا درد بازو را حس کنید ، در حالت استراحت هم درد دارند ، حرکات را محدود کرده باعث ضعف عضلانی می شوند.

 • نقاط ماشه ای نهفته: فقط هنگام لمس دردناک هستند ولی میتوانند تمام ویژگی های بالینی نقطه فعال را داشته باشند.

 • نقاط ماشه ای اولیه: نقطه ماشه ای مرکزی که به صورت مستقیم با فشار زیاد یا حرکات تکراری فعال شده.

 • نقاط ماشه ای همراه: نقاطی که هم زمان را یک نقطه ماشه ای در عضله دیگر فعال می شود.

 • نقاط ماشه ای ضمیمه: در محل اتصال عضله ایجاد شد و در اثر تنش نقاط ماشه ای مرکزی ایجاد می شوند.

 • نقاط ماشه ای مرکزی: در نزدیکی مرکز فیبرهای عضلانی ایجاد می شوند.

 • نقاط ماشه ای اصلی: مسئول فعال شدن یک یا چند نقطه ماشه ای اقماری هستند و با غیر فعال شدنشان سایر نقاط ماشه ای اقماری غیر فعال می شوند.

 • نقاط ماشه ای اقماری: نقاط ماشه ای مرکزی هستند که توسط نقطه ماشه ای اصلی فعال می شوند.

علت ایجاد نقاط ماشه ای

تشخصیل علت احتمالی اصلی نقاط ماسه ای برای پیشگیری از تکثیر و تکرار آنها و درمانشان اهمیت زیادی دارد. استفاده بیش از حد و آسیب عضلانی ( آسیب به بافت همبند و ماهیچه ها ) اصلی ترین دلیل ایجاد نقاط ماشه ای است. عامل این آسیب ها به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند :

 • حرکات تکراری: تایپ ، باغبانی ، تنیس ، گلف و غیره

 • آسیب مستقیم: ضربه ، کشیدگی ، شکستگی ، پیچ خوردن ، پارگی بافت اندام ها

 • نداشتن فعالیت طولانی مدت: استراحت در رختخواب ، نشستن طولانی و غیره

 • فشار طولانی مدت: حمل بار سنگین ، حمل بچه ، کوله پشتی و غیره

 • اختلال مادرزادی مثل کوتاهی اندام یا بی ثباتی مفصل

 • کبود ویتامین ب 12، ب 6 ، ب 1 ، اسید فولیک ، ویتامین ث

 • وضعیت نادرست بدن مثل حالت سر رو به جلو

 • استرس ذهنی و احساسی

 • اختلال خواب

 • زخم جراحی

 • جراحی نخاع یا تعویض مفصل

درمان نقاط ماشه ای با ورزش

 • تمرینات کششی برای بهبود درد نقاط ماشه ای: تمرینات کششی منظم میتواند به بهبود درد نقاط ماشه ای کمک کند ولی در صورتی که بیمار متوجه شود که انجام حرکات کششی باعث تشدید درد می شود باید این حرکات را متوقف کرده و به سراغ دیگر روشهای درمانی ( شاک ویو تراپی تزریق ، اولترا سوند، مگنت تراپی ، سوزن خشک ، لیزر درمانی ، ماساژ درمانی ، تحریک الکتریکی عصب ها، درمان دستی، کمپرس سرد و گرم اسپری و کشش ) برود .

 • استفاده از BACK NOBBER برای درمان نقاط ماشه ای: Back Nobber وسیله ای به شکل حرف S انگلیسی است که برای فشار وارد کردن به نقاط ماشه ای توسط خود فرد ساخته شده است. فشار وارد کردن روی نقطه ماشه ای و نگه داشتن به مدت کوتاه ، موقتا جریان خون در آن ناحیه را قطع میکند و باعث تولید ماده ای شیمیایی به نام اکسید نیتریک می شود. اکسید نیتریک به بدن سیگنال بازتر شدن مویرگ ها را می دهد که باعث می شود جریان خون بیشتری به باف وارد شود و این چرخه به کاهش درد و گرفتگی کمک میکند.

پوستر استفاده از BACK NOBBER برای درمان نقاط ماشه ای

 • غلتاندن توپ تنیس: روی عضله ای که درگیر نقطه ماشه ای است با غلتاندن توپ تنیس فشار وارد کنید.

 • رول اسفنجی: عضله را روی یک رول یا غلتک اسفنجی قرار داده و حرکت دهید تا به ساف شدن بافت فاسیال کمک کند.

سخن پایانی

بنابراین نقاطه ماشه‌ای و گره‌های عضلانی می‌توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند. هر جا که بافت عضلانی وجود داشته باشد، امکان شکل گرفتن ناحیه کوچکی از تنش بافتی وجود دارد که می‌تواند به یک نقطه ماشه‌ای تبدیل شود. البته با استفاده از حرکات ورزشی که در بالا ذکر شد از عهده ای این مشکل برآیید. امیدوارم از محتوای آشنایی با حرکات ورزشی برای تسکین نقاط ماشه ای نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که به سلامتی خود اهمیت میدهند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مشابه دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (546 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (282 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (268 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (266 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (143 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (132 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (110 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (108 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (98 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (87 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (79 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (71 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (66 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (60 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر)
منتخب روز   
داستان عجیب پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد +ویدئو باورنکردنی غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند
تیتر امروز   
چرا بانک ها محکوم به بنگاهداری شده اند؟ جای این دانش‌آموز هیچ وقت پر نخواهد شد! حسادت آیسان به استوری عاشقانه گلزار با گربه اش دردسرساز شد!+ فیلم😦 جنگ جدید در فوتبال ایران؛ سپاهان به طور رسمی از پرسپولیس شکایت کرد جمیله کدیور : اصل هشتادوپنجی کردن قانون عفاف و حجاب ، اهانت به شعور مردم بود اختلاف یکتا ناصر با همسرش در روز اول مدرسه دخترش رسانه ای شد!+ عکس فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس لاغری مفرط و عجیب محمدرضا گلزار خبرساز شد! زندگی متاهلی برای گلزار نساخت+ عکس زن زیبا و جذاب که برای سرش 2 میلیون دلار جایزه گداشتند! عکس عاملان تجاوز درسالن زیبایی به دار آویخته شدند!+ جزئیات زنگ خطر برای ظهور شکاف ایرانی-افغانستانی/ حضور افاغنه در ایران بحران ساز می‌شود؟ کوچک ترین دوربین عکاسی دنیا به اندازه دانه برنج +عکس فاطمه حمامی: رونالدو با دیدن من بغض کرد/ پیراهن بالاخره به دستم رسید! زنانی که سالی یکبار همسرانشان را عوض می کنند +عکس/ بی شوهر بمیرید رونالدو بخاطر پوشیدن لباس عربی مسخره شد+عکس