چگونه با ورزش نقاط ماشه ای را تسکین دهیم؟

  یکشنبه، 14 اسفند 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه با ورزش نقاط ماشه ای را تسکین دهیم؟
نقاط ماشه ای یا گره های عضلانی ، نقاط سفت و دردناکی هستند که به دلیل اسیب یا فعالیت بیش از حد در عضلات ایجاد می شود و در صورت زیاد بودن توان حرکت را از عضله می گیرد. یکی از روش های درمان نقاط ماشه ای استفاده از تمرینات ورزشی است.در این مطلب از ساعدنیوز شما را با این نقاط آشنا می کنیم. همراه ما باشید.

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت (به انگلیسی : trigger point) به نام گره های عضلانی هم شناخته می شوند. تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای ، گره های انقباضی کوچک در عضلات هستند که به دلیل آسیب دیدن یا فعالیت بیش از حد ایجاد می شوند و درد موضعی یا درد انتشاری در نقاطی دور از عضله درگیر ایجاد می کنند که به نظر کاملا غیر مرتبط است. نقاط ماشه ای به لمس حساس هستند ، گرفتگی و درد ناشی از نقاط ماشه ای بسیار شدید هستند و به دردهای مزمن تبدیل می شوند و با گذشت زمان تقویت شده و عضلات کناری را هم تحت تاثیر قرار می دهند و در نهایت منجر به کاهش دامنه حرکت عضلات درگیر می شوند. قبلا درد نقاط ماشه ای به عنوان درد التهاب بافت فیبروز شناخته می شد ولی امروزه در دسته دردهای میوفاشیال قرار می گیرند. پیشوند میو به عضله اشاره دارد و فاسیال به لایه بافت همبند اشاره دارد که عضلات را احاطه کرده است.

تشخیص نقاط ماشه ای

نقاط ماشه ای موقع لمس به شکل تیله های کوچک احساس می شوند که زیر پوست قرار دارند ، در اغلب افراد فشار دادن روی نقاط ماشه ای باعث درد نمی شود ولی گاهی اوقات این گره ها بسیار حساس شده و درد زیادی دارند. اگر تعداد نقاط ماشه ای بیش از حد شود ، فرد دچار درد مزمن و سندرم درد میوفاسیال می شود که هر حرکت عضلا را دردناک کرده و در نتیجه حرکت عضلات فرد را بسیار محدود می کند.

پوستر نقاط ماشه ای در بدن

انواع نقاط ماشه ای

درد نقاط ماشه ای معمولا یکی از علایمی است که پزشکان نادیده می گیرند. مهم ترین نشانه نقاط ماشه ای ، درد انتشاری است یعنی نقاط ماشه ای درد را به جای دیگری از بدن می فرستد و به همین دلیل است که درمان های معمولی برای درد اغلب نتیجه نمی دهد. درد تریگر پوینت ، درد اسپاسم کشیدگی یا پارگی عضله نیست و به صورت یک نقطه کوچک است که به شدت تیر می کشد. مبتلایان به نقاط ماشه ای ، درد موضعی گزارش میدهند که معمولا با محدودیت حرکتی در ناحیه آسیب دیده همراه است. درد تریگر پوینت بیشتر در عضلاتی که مسئولیت حفظ وضعیت بدن را بر عهده دارند دیده می شود از جمله : گردن ، پشت ، شانه ، کمربند لگنی ، همسترینگ ، پشت ساق پا ، عضلات مربعی کمر ، امتداد نوار ایلیوتیبیال.

نقاط ماشه ای بسته به شدت دردی که ایجاد می کنند انواع مختلفی دارند

 • نقاط ماشه ای فعال: متداول ترین ، درد را به دیگر مناطق بدن منتشر میکنند مثلا اگر نقطه ماشه ای فعال روی شانه را فشار دهید ممکن است هم درد شانه و هم درد قفسه سینه یا درد بازو را حس کنید ، در حالت استراحت هم درد دارند ، حرکات را محدود کرده باعث ضعف عضلانی می شوند.

 • نقاط ماشه ای نهفته: فقط هنگام لمس دردناک هستند ولی میتوانند تمام ویژگی های بالینی نقطه فعال را داشته باشند.

 • نقاط ماشه ای اولیه: نقطه ماشه ای مرکزی که به صورت مستقیم با فشار زیاد یا حرکات تکراری فعال شده.

 • نقاط ماشه ای همراه: نقاطی که هم زمان را یک نقطه ماشه ای در عضله دیگر فعال می شود.

 • نقاط ماشه ای ضمیمه: در محل اتصال عضله ایجاد شد و در اثر تنش نقاط ماشه ای مرکزی ایجاد می شوند.

 • نقاط ماشه ای مرکزی: در نزدیکی مرکز فیبرهای عضلانی ایجاد می شوند.

 • نقاط ماشه ای اصلی: مسئول فعال شدن یک یا چند نقطه ماشه ای اقماری هستند و با غیر فعال شدنشان سایر نقاط ماشه ای اقماری غیر فعال می شوند.

 • نقاط ماشه ای اقماری: نقاط ماشه ای مرکزی هستند که توسط نقطه ماشه ای اصلی فعال می شوند.

علت ایجاد نقاط ماشه ای

تشخصیل علت احتمالی اصلی نقاط ماسه ای برای پیشگیری از تکثیر و تکرار آنها و درمانشان اهمیت زیادی دارد. استفاده بیش از حد و آسیب عضلانی ( آسیب به بافت همبند و ماهیچه ها ) اصلی ترین دلیل ایجاد نقاط ماشه ای است. عامل این آسیب ها به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند :

 • حرکات تکراری: تایپ ، باغبانی ، تنیس ، گلف و غیره

 • آسیب مستقیم: ضربه ، کشیدگی ، شکستگی ، پیچ خوردن ، پارگی بافت اندام ها

 • نداشتن فعالیت طولانی مدت: استراحت در رختخواب ، نشستن طولانی و غیره

 • فشار طولانی مدت: حمل بار سنگین ، حمل بچه ، کوله پشتی و غیره

 • اختلال مادرزادی مثل کوتاهی اندام یا بی ثباتی مفصل

 • کبود ویتامین ب 12، ب 6 ، ب 1 ، اسید فولیک ، ویتامین ث

 • وضعیت نادرست بدن مثل حالت سر رو به جلو

 • استرس ذهنی و احساسی

 • اختلال خواب

 • زخم جراحی

 • جراحی نخاع یا تعویض مفصل

درمان نقاط ماشه ای با ورزش

 • تمرینات کششی برای بهبود درد نقاط ماشه ای: تمرینات کششی منظم میتواند به بهبود درد نقاط ماشه ای کمک کند ولی در صورتی که بیمار متوجه شود که انجام حرکات کششی باعث تشدید درد می شود باید این حرکات را متوقف کرده و به سراغ دیگر روشهای درمانی ( شاک ویو تراپی تزریق ، اولترا سوند، مگنت تراپی ، سوزن خشک ، لیزر درمانی ، ماساژ درمانی ، تحریک الکتریکی عصب ها، درمان دستی، کمپرس سرد و گرم اسپری و کشش ) برود .

 • استفاده از BACK NOBBER برای درمان نقاط ماشه ای: Back Nobber وسیله ای به شکل حرف S انگلیسی است که برای فشار وارد کردن به نقاط ماشه ای توسط خود فرد ساخته شده است. فشار وارد کردن روی نقطه ماشه ای و نگه داشتن به مدت کوتاه ، موقتا جریان خون در آن ناحیه را قطع میکند و باعث تولید ماده ای شیمیایی به نام اکسید نیتریک می شود. اکسید نیتریک به بدن سیگنال بازتر شدن مویرگ ها را می دهد که باعث می شود جریان خون بیشتری به باف وارد شود و این چرخه به کاهش درد و گرفتگی کمک میکند.

پوستر استفاده از BACK NOBBER برای درمان نقاط ماشه ای

 • غلتاندن توپ تنیس: روی عضله ای که درگیر نقطه ماشه ای است با غلتاندن توپ تنیس فشار وارد کنید.

 • رول اسفنجی: عضله را روی یک رول یا غلتک اسفنجی قرار داده و حرکت دهید تا به ساف شدن بافت فاسیال کمک کند.

سخن پایانی

بنابراین نقاطه ماشه‌ای و گره‌های عضلانی می‌توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند. هر جا که بافت عضلانی وجود داشته باشد، امکان شکل گرفتن ناحیه کوچکی از تنش بافتی وجود دارد که می‌تواند به یک نقطه ماشه‌ای تبدیل شود. البته با استفاده از حرکات ورزشی که در بالا ذکر شد از عهده ای این مشکل برآیید. امیدوارم از محتوای آشنایی با حرکات ورزشی برای تسکین نقاط ماشه ای نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که به سلامتی خود اهمیت میدهند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مشابه دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
رهبر معظم انقلاب: در ایستگاه منتظر قطار بودم که فردی که اصلا نمی شناختمش شروع کرد به مسخره کردن من+ویدیو (246 نظر) همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (226 نظر) رهبر معظم انقلاب: ساعت 5 صبح که کارم رو شروع می کنم، ده و ربع دیگه دلم میخواد بخوابم+ویدیو (193 نظر) میزبانی رهبر معظم انقلاب از مهمانش در ضیافتی به صرف شام +عکس/سفره ای که اُملت تنها غذای آن بود... (185 نظر) نگاهی به ماشین BMW لوکس و هوش پران رهبر معظم انقلاب+ویدئو (125 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (118 نظر) نگاهی به میز عقد ساده و با دیزاین مختصرِ زینب سلیمانی دختر کوچکِ سردار سلیمانی و همسر لبنانی‌اش+عکس/ استندهای اسم و شمع های تک رنگ (111 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (96 نظر) تصویری پر بازدید از کابینت های آشپزخانه قدیمی و فلزیِ سبز رنگ خانه پدری رهبر انقلاب/ از وَردنه و دیس مِلامین تا یَخدان و چرخ خیاطی (87 نظر) خلاقیت هوش پران مغازه دار کاشانی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (82 نظر) در خانه شهید رئیسی به روی همه مردم باز می شود (71 نظر) نگاهی به کیک تولد آیتک سلامت کاپیتان چشم آبی تیم ملی والیبال بانوان و رقیب زهرا گونش/ مبارکا باشه (60 نظر) حضور بازیگران و ورزشکاران در ضیافت باشکوه نذری رضا گلزار بدون آیسان آقاخانی+عکس/ از یکتا ناصر و منوچهر هادی تا سعید معروف (26 نظر) نگاهی به خلوت احساسی آزاده نامداری، مجری پرانرژی در ماه محرم و شال سبزرنگ زیبایش/ حیف جوونیش+عکس (24 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده تهرانی، با نوشته جالب پشت پژو پارس حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (20 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
متن نوحه حضرت علی اکبر (ع) + اشعار شب هشتم محرم 1403
ترسناک ترین مکان های جهان؛ 20 مکان اسرارآمیز دنیا
فال قهوه با نشان روز دوشنبه 25 تیر ماه 1403
فال ابجد روزانه دوشنبه 25 تیر 1403
فال انبیاء روزانه دوشنبه 25 تیر 1403
فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 25 تیر 1403 + فیلم
هر ایرانی اینها را باید در منزل خود داشته باشد
نظر رهبر انقلاب در مورد قمه زنی و برهنه شدن در عزاداری‌ها
تهیه غلور زابلی (حلیم زاهدانی)؛ غذای نذری محرم و صفر
فال روزانه امروز دوشنبه 25 تیر ماه 1403
فال شمع روزانه امروز دوشنبه 25 تیر 1403
دود هوا شدن آرزوی میلیون ها جوان ایرانی/ همستر کامبت تا ابد از دسترس خارج شد؟
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد
(عکس) هدیه ارزشمند و گرانبهای فرماندهان سپاه به مسعود پزشکیان در دیدار امروز / نگهداری این هدیه وفاداری و ادب می‌خواهد ...
11 رنگ نامناسب برای اتاق های کوچک
منتخب روز   
(فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان سکانسی از سریال پُرحاشیه این روزها؛ زمین خوردن ثریا در سریال در انتهای شب/ شما چه حِسی داشتین؟ تئوری رنگ قرمز ناگهانی در دکوراسیون منزل ؛ به دیزاین خونتون یه چیز قرمز اضافه کنین تا تاثیرشو ببینین