ساعدنیوز
ساعدنیوز

فواید ورزش کبدی که از شنیدن آنها متعجب میشوید!

  چهارشنبه، 23 شهریور 1401   زمان مطالعه 9 دقیقه
فواید ورزش کبدی که از شنیدن آنها متعجب میشوید!
کبدی ورزشی مهیج و جذاب می باشد که در میان رشته های المپیک طرفداران خاصی را نسبت به خود جمع نموده است. در ادامه ساعد نیوز به فواید بی نظیر ورزش کبدی پرداخته است همراه ما باشید تا از این دانستنی ها بهره گیرید.

ورزش کبدی (Kabaddi) ترکیبی از یوگا و فعالیت های فیزیکی است، بازیکنان در ورزش کبدی از طریق کنترل، تمرکز ذهن و حرکات بدنشان بازی می کنند. ورزش کبدی یکی از محدود ورزش هایی است که عناصر یوگا را با فعالیت های بدنی زیاد ترکیب کرده و از این طریق باعث می شود هم ذهن و هم جسم فعال شده و رشد کند. این ورزش به تازگی در سرتاسر دنیا شناخته شده است و حتی در کشورهایی مانند ایالات متحده راه یافته است. مزایای غیرقابل انکار و تحسین برانگیزی در این ورزش نهفته است که باعث می شود شما هم به سمت آن بروید. در این مقاله می خواهیم در مورد فواید شگفت انگیز ورزش کبدی حرف بزنیم.

پوستر ورزش کبدی بانوان

ورزش کبدی چه ورزشی است؟

کبدی یا همان “زو” که با بکار گیری اصول و قواعد یوگا با حرکات ورزشی مانند کشتی و راگبی درهم آمیخته شده است، یک ورزش مهیج و محبوب به حساب می آید. این ورزش بیشتر در کشورهای ایران، هند و پاکستان رواج دارد. شهرهای مختلف ایران این بازی را به صورت تفریحی و با نام مستعار زو و یا به صورت حرفه ای در باشگاه ها انجام می دهند. در این ورزش مهاجمان ۲ تیم درحالی که به طور مرتب کلمه ی “کبدی کبدی” را تکرار می کنند با انجام حرکات حمله، دفاع و جابه جایی، تلاش می کنند تا با لمس کردن یا گرفتن یار تیم مقابل بتوانند به بالاترین امتیاز دست یابند. تکرار کلمه کبدی بدون انقطاع و در یک تنفس با صدای واضح، بلند و با کلمه تأیید شده کبدی آهنگ کبدی یا Cant خوانده می شود که این تکنیک در واقع مشابه با پرانامایا در یوگا است. پرانامایا در یوگا علم کنترل تنفس براى انتظامات ذهنى است. این کنترل بر روى تمام عملیات تنفسى از قبیل دم، بازدم و حبس تنفس اعمال می شود.

انواع ورزش کبدی

بازی کبدی در سبک های متنوعی اجرا می شود. در واقع این بازی سه نوع دارد که در بخش های مختلفی از دنیا در حال اجرا است که در این قسمت به صورت مختصر به آن اشاره می کنیم:

  • سانچوانی: در این ورزش زمین بازی بزرگ تر است و بازیکن های تیم نیز زیادتر و ۹ نفر هستند. بازی مثل کبدی در دو تایم ۲۰ دقیقه ای اجرا می شود و بسیار شبیه به ورزش کبدی است.
  • جامینی: در این سبک از بازی کبدی از ۹ بازیکن در هر تیم استفاده می شود و زمان بازی نیز ثابت نیست. یکی از قانون های سختگیرانه این سبک بازی این است که زمانی یک بازیکن به علت خطا می سوزد تا زمانی که کل هم تیمی های آن بسوزد؛ باید بیرون از زمین بماند و این کار باعث می شود کیفیت بازیکنان افت کند. آمار: تعداد بازیکنان در این سبک از کبدی ۹ تا ۱۱ نفر است. فاکتور زمان اهمیت بسیاری دارد و بازیکنی از بازی خارج نمی شود و می تواند در زمان معین حداکثر کارایی خود را نشان دهد.

قواعد ورزش کبدی

  • در بازی کبدی هر تیم ۱۲ بازیکن دارد که ۷ نفر از آن ها جزء بازیکنان اصلی و ۵ نفر دیگر به عنوان بازیکن ذخیره هستند.
  • در این بازی محدودیت تعویض وجود ندارد اما باید در تایم اوت پزشکی و تایم مربی انجام شود.
  • این بازی در دو تایم ۲۰ دقیقه ای برگزار می شود. در صورت تساوی دو تیم در پایان وقت قانونی پنج حمله از سوی دو تیم و اگر باز هم مساوی شدند حمله یک به یک انجام خواهد شد.
  • وقت استراحت در بین دو نیمه ۵ دقیقه است.

فواید ورزش کبدی و اهمیت آن

ورزش کبدی در اصل یک بازی ایرانی است و به اسامی مختلف نامیده می شود، این بازی ایرانی شباهت زیادی به «زو» دارد. ورزش کبدی نیازی به صرف هزینه آنچنانی ندارد و می توان آن را که بازی بومی و محلی است در مکان های مختلف انجام داد.بدلیل اینکه ورزش کبدی بصورت گروهی برگزار می شود، بهانه ای برای دورهمی شما و دوستانتان خواهد بود و فواید شرکت در جمع دوستان و دوری از انزوا و تنهایی بر کسی پوشیده نیست. در ادامه به فواید چشمگیر آن میپردازیم.

ورزش کبدی استقامت بدنی تان را زیادتر می کند

ممکن است در هنگام بالا رفتن از پله ها تنفس تان به شماره بیفتد، ورزش کبدی می تواند این مشکل را حل کند. درواقع تمرکز این ورزش در استقامت بدنی است. در حین بازی باید برای چند دقیقه نفس نکشید؛ این عمل به مرور باعث می شود تمام اندام های داخلی شما برای کمک به ریه ها فعالیت کرده و قوی تر شوند و در نتیجه استقامت بدنی تان زیادتر خواهد شد. ورزش کبدی ظرفیت تنفس را بالاتر می برد. کنترل تنفس یک عمل قدرتمند در یوگا است و هنگامی که با فعالیت بدنی همراهی شود می تواند استقامت بدنی را به میزان زیادی بالا ببرد. از آنجا که فعالیت در بازی کبدی زیاد است، سبب سلامت قلب و بهبود عملکرد آن می شود. در نتیجه شما با انجام این ورزش می توانید به سلامت قلبی خود نیز کمک کنید.

با ورزش کبدی، عکس العمل و سرعت شما بیشتر می شود

بنابراین برای افزایش سرعت و عکس العمل خود بهتر است از روی تردمیل پایین بیایید و ورزش هایی مانند کبدی انجام دهید. در این بازی شما باید در دفاع و حمله به سرعت عکس العمل نشان دهید؛ سریع تر فکر کنید و استراتژی های ذهنی خود را با سرعت به کار گیرید. همه این فعالیت ها در زمانی است که تنفس خود را نگه داشته اید. در این شرایط و به مرور واکنش و عکس العمل های شما بیشتر از قبل خواهد شد و توانایی های ذهنی و فیزیکی شما بیشتر می شود

در ورزش کبدی چابکی تان افزایش می یابد

در این بازی لگد زدن، جا خالی دادن و تعارض کردن اندکی قابل قبول است و شما باید این مهارت های ضروری را یاد بگیرید. شما با گذشت زمان و بازی کبدی می توانید این مهارت ها را یاد بگیرید. در نهایت این بازی منجر به تقویت عضلات می شود و باعث می شود حرکات بدنی سریع و قدرتمندی داشته باشید.

با ورزش کبدی توانایی انجام چند کار به صورت هم زمان را خواهید داشت

برای افزایش بهره وری در کار ممکن است چند فعالیت را به صورت هم زمان انجام دهیم اما در آن ها موفق نشویم. افرادی که می توانند چندوظیفه را به صورت هم زمان انجام دهند کارآمدتر و مؤثرتر هستند. کبدی ورزشی است که در آن چند فعالیت به صورت هم زمان انجام می شود و در واقع نوعی نماد چندوظیفه ای است. شما باید بازی کنید، دفاع کنید، از استراتژی های برنده شدن تبعیت کرده و در همه حال نفس خود را نگه دارید. همه این فعالیت ها به صورت هم زمان تمرکز شما را زیادتر می کند و باعث می شود توانایی انجام چندوظیفه هم زمان را داشته باشید و در نتیجه کارایی شما زیادتر از قبل شود.

ورزش کبدی تمرکز ذهن را زیادتر می کند

بازی کبدی به نوبه خود نیاز به فعالیت های حرفه ای و مدیریتی دارد؛ فعالیت هایی مانند مدیریت بحران، درک ماتریس SWOT و درک استراتژی مخالفان باعث می شود به مرور مهارت های چندگانه زندگی را بیاموزید و از آن در زندگی شخصی و کاری نیز استفاده کنید. این مهارت های پیچیده تمرکز ذهن را بیشتر از قبل می کند.

با ورزش کبدی عضله و عصب هماهنگی بیشتری خواهند داشت

ازآنجایی که در این ورزش سرعت تصمیم گیری بالا است، شما باید به سرعت شرایط را تحلیل کرده، حرکت های حریف را پیش بینی کنید و در نهایت به عضلات خود فرمان دهید تا کار درست تر را انجام دهند. در این میان نگه داشتن تنفس نیز باعث می شود تمام این دستورالعمل ها تأثیر بیشتری بر روی بدنتان داشته باشد و به مرور هماهنگی بین عصب و عضله شما بیشتر شود.

با ورزش کبدی انعطاف پذیری تان افزایش خواهد یافت

در این ورزش شما می توانید به مرور انعطاف پذیری بدنتان را نیز بهبود ببخشید. وقتی بدن در حالت انعطاف پذیری قرار می گیرد، هر مفصل و هر گروه ماهیچه ای در بدن در دامنه وسیع تری حرکت می کنند و در این شرایط عضلات قوی تر شده و انجام فعالیت های استقامتی راحت تر می شود.

با ورزش کبدی بدن در حالت کنترل و تعادل قرار می گیرد

کنترل و تعادل بدن در ورزش کبدی باعث می شود استقامت بدی تان بیشتر شود. ورزش کبدی مانند ژیمناستیک باعث می شود تا افراد نسبت به فضا اطراف خودآگاهی بیشتری داشته باشند و موقعیت بدنی خود را در شرایط مختلف بهتر درک کنند. در واقع شما در این ورزش از مجموعه ای از حرکات پویا، متحرک، ایستا و پایدار استفاده می کنید که در نهایت به تعادل و کنترل بدنتان کمک می کند.

با ورزش کبدی بر ترس و استرس غلبه می کنید

کبدی ورزشی است که فعالیت های یوگا را با یک سری فعالیت های شدید فیزیکی ترکیب کرده تا از این طریق بدن را در شرایط بهتری قرار دهد. شما در طول بازی تنفس خود را قطع می کنید و با سرعت حمله می کنید و یا از تیم دفاع خواهید کرد. این کار به شما قدرتی درونی می دهد که با ترس ها، ناامیدی ها و چالش های روبه رو مقابله کرده و باقدرت درونی تان آن را شکست دهید. این بازی سراسر استرس و اضطراب است بنابراین با گذشت زمان یاد می گیرید که برای حداکثر کارایی باید استرس خود را کنترل کرده و با مدیریت درست آن بر بازی غلبه کنید.

با ورزش کبدی به جزئیات بیشتر توجه می کنید

این بازی باعث چابکی، افزایش ظرفیت ریه، هماهنگی عضلات، حضور ذهن و عکس العمل سریع می شود. یک بازیکن باید با توجه به جزئیات و مسائل کوچک و تمرکز، تمام حرکت های حریف را پیش بینی کند؛ پیش بینی کردن شرایط و تمرین در آن باعث می شود که سطح درک شما بالاتر رود و در زمان مناسب تصمیمات درست بگیرید. شما در این بازی باید به مسائل ریز و جزئیات دقت بیشتری کنید.

با ورزش کبدی روحیه مصمم و بااراده ای خواهید داشت

شما باید در بازی کبدی مزایا و معایب یک حرکت و وضعیت خاص را پیش بینی کنید و سریع تصمیم بگیرید. در کبدی، ارگان داخلی، یعنی تنفس، همراه با ارگان های خارجی عمل می کند و موجب ایجاد ذهنیت صحیح در یک بدن قوی می شود که هدف نهایی آن تندرستی است. طبق تحقیقات بازیکنان کبدی دارای روحیه و اراده قوی تری بودند و این تکنیک را از طریق ورزش کبدی و در طولانی مدت به دست آورده اند. در واقع شما در این ورزش با جدال های تن به تن و امتیاز گیری می توانید اعتمادبه نفس و خوداتکایی را در خود افزایش دهید و در زندگی شخصی و کاری خود نیز فردی با اعتمادبه نفس و بااراده باشید.

امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به ورزش علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (784 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (180 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (176 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (162 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (150 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (123 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (107 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (92 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت جالب شهرداری در زیباسازی فضای شهر با استفاده از جواهرات رنگارنگ حماسه آفرید+عکس سکانسی تکرار نشدنی از پایتخت که هزار بارم ببینی بازم کمه/هما بیچاره فهیمه رو سنگ رو یخ کرد+ فیلم خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 دکوراسیون شیک و امروزی گوشه ای از خانه رضا گلزار و چیدمانی زیبا با ویو ابدی+ عکس فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی اسطوره فوتبال در آغوش رضا گلزار/ باورکردنی نیست + عکس خلاقیت جالب شهرداری شیراز با ایجاد نیمکت موزیکال برای زیباسازی شهر / فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+ویدئو
تیتر امروز   
توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم بیوگرافی و زندگی خصوصی هادی چوپان و همسرش،از مدال طلا آرنولد کلاسیک تا مهاجرت+ عکس و فیلم جذاب
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی