خواص میوه آلو برای لاغری

  یکشنبه، 27 آذر 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
خواص میوه آلو برای لاغری
ساعد نیوز: میوه آلو یکی از میوه هایی است که می تواند بر لاغری تاثیر داشته باشد.

وقتی صحبت از آلو به میان می آید، با بررسی مواد مغذی موجود در آن متوجه می شویم که این میوه، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که هر کدام به نوعی به سلامت بدن کمک می کنند. اگر شما هم مصرف آلو را به عنوان راهی برای لاغری انتخاب کرده اید، باید پیش از هر چیز، درباره مواد مغذی آن بدانید. آلو سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها است و مقدار زیادی فیبر دارد که به این میوه کمک می کند تا فواید بیشتری داشته باشد. آلوهای قرمز، نارنجی، زرد و حتی آلوهایی با رنگ مارونی پیدا خواهید کرد که می توان به صورت تازه یا آلو خشک مصرف کرد. بد نیست بدانید آلو خشک حاوی مقادیر زیادی ویتامین K در مقایسه با آلوی تازه است. اما آلو خشک در مقایسه با آلو تازه، کالری بیشتری دارد. در ضمن آلوی تازه حاوی مقادیر بیشتری ویتامین B و همچنین سایر مواد مغذی است.

میوه آلو

آلو از درختان مثمر به شمار می رود که میوه ای گرد و کروی مانند در رنگ های مختلف زرد، سبز، قرمز و … دارد که در داخل آن هسته سفت و سخت کشیده ای قرار دارد که مصرف خوراکی ندارد چرا که بسیار تلخ است. میوه این گیاه بسیار گوشتی و آبدار است که طعم شیرینی دارد. این میوه خواص بسیاری دارد و سرشار از ویتامین های مختلفی است که در بیشتر مناطق رشد می کند و از رشد آسان و به نسبت سریعی برخوردار است که باردهی بالایی نیز دارد طوریکه میوه این گیاه به صورت خوشه ای ظاهر می شود. درباره منشأ آلو گفته می شود که این گیاه بومی مناطقی از اروپا، ژاپن و … است. به صورت درختچه ای جمع و جور رشد می کند که شاخه های نرمی دارد و دارای برگ های سبز رنگ روشنی با شیارهای ظریف است.

میوه آلو و تاثیر آن بر لاغری

فواید آلو

آلوها اثرات مضر رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و بدن را در برابر شیوع بیماری هایی مانند آسم، آرتریت، سکته قلبی و سرطان محافظت می کنند. آنتی اکسیدان هایی که در این میوه یافت می شوند، بدن را از رادیکال های آزادی که روند پیری را سرعت می بخشند، محافظت می کند. این آنتی اکسیدان ها به طور خاص در خنثی سازی رادیکال مخرب اکسیژن (رادیال آنیون سوپر اکسید) مؤثر هستند و برای جلوگیری از آسیب اکسیژن به چربی ها، مانند چربی هایی که بخش قابل توجهی از سلول های مغزی یا نورون را تشکیل می دهند، شناخته شده است. همچنین آنتی اکسیدان ها در این میوه با خنثی سازی رادیکال های مضر سلولی، حافظه را بهبود می بخشند.

ارزش غذایی آلو

در هر 66 گرم از آلو:

  • انرژی: 31 کالری
  • پروتئین: 46/0 گرم
  • کربوهیدرات: 54/7 گرم
  • فیبر: 92/0 گرم
  • ویتامین C: 27/6 میلی گرم
  • ویتامین B6: 02/0 میلی گرم

خواص آلو برای لاغری

  1. آلو دارای کالری پایین: حاوی ۳۰ کالری در هر میوه است. حتما می دانید برای اینکه یک نفر وزن کم کند، باید کالری کمتری نسبت به کالری که می سوزاند، دریافت کند. یکی از راه های دریافت کالری کمتر، مصرف غذاهای سیرکننده کم کالری است که آلوها جزو این دسته مواد غذایی هستند و این امر، به دلیل فیبر بالای آنها است. لازم است بدانید که اگرچه آلو با کم کالری بودن باعث کاهش وزن می شود، اما رژیم غذایی شما نباید تنها از آلو تشکیل شده باشد و باید سعی کنید تمام اجزای یک رژیم غذایی متعادل را به وعده های غذایی خود اضافه کنید. چون تا زمانی که این کار را انجام ندهید، با سوء تغذیه مواجه خواهید شد.
  2. حاوی مقدار بالای فیبر: گفته می شود که یک آلو تقریبا ۱ گرم فیبر دارد. این مقدار فیبر در هر آلو، کم نیست و به خواص آلو برای لاغری کمک می کند. فیبر همچنین اثر سیر کننده دارد و باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس گرسنگی نکنید و در وعده غذایی بعدی کمتر غذا بخورید. در نتیجه موجب کاهش وزن می شود. علاوه بر این، فیبر به هضم غذا کمک می کند، از عارضه یبوست جلوگیری می کند و قند خون را کاهش می دهد. فیبر محلول موجود در آلو با کاهش سرعت هضم به تنظیم قند خون کمک می کند. بنابراین باعث می شود غذا برای مدت طولانی تری در معده بماند و جذب گلوکز (از غذایی که در حال هضم است)، کند شود. در نتیجه از آنجایی که گلوکز با سرعت کمتری وارد جریان خون می شود، سطح قند خون به سرعت بالا نمی رود. این امر نشان می دهد که آلو می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای کمک به کنترل دیابت نوع ۲ استفاده شود. همین فیبرهای محلول، سرعت هضم و خروج غذا از معده را کاهش می دهند و باعث می شوند فرد احساس سیری کند، این بدان معناست که غذای کمتری جذب می شود و باعث کاهش وزن می شود.

نظر علم درباره لاغری با آلو

  • مطالعه ای در مورد اینکه «آیا هلو، آلو و شلیل دارای ترکیبات زیست فعالی هستند که می تواند به طور بالقوه با دیابت مرتبط با چاقی و بیماری های قلبی-عروقی مبارزه کند یا خیر؟» انجام شد. این مطالعه نشان داد که برخی از اجزای این خانواده از میوه ها را می توان برای مبارزه با سندرم متابولیک استفاده کرد. سندرم متابولیک عوامل خطری است که خطر چاق شدن را افزایش می دهد و می تواند منجر به بروز بیماری های جدی شود. ترکیبات فنلی موجود در آلو، هلو و شلیل ممکن است خواص ضد چاقی، ضد التهابی و ضد دیابت داشته باشند. این ترکیبات همچنین ممکن است بتوانند اکسیداسیون کلسترول بد مضر (LDL) را کاهش دهند، که به افزایش خطر ابتلا به بیماری های مختلف قلبی معروف است. این مطالعه نشان می دهد که خوردن آلو و سایر میوه های مرتبط ممکن است به مبارزه با چاقی و سایر بیماری های مزمن کمک کند.
  • دانشگاه لیورپول مطالعه دیگری در این زمینه انجام داد. هدف اصلی این مطالعه اثبات این بود که «آیا خوردن آلو خشک به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی برای کنترل وزن، کاهش وزن را بهبود می بخشد؟» برای انجام این مطالعه، ۱۰۰ نفر دارای اضافه وزن به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه از مردم قرار بود هر روز آلو بخورند در حالی که به گروه دیگر در طول این مطالعه کاهش وزن توصیه شده است که میان وعده های سالم مصرف کنند. پس از ۸ هفته، که مدت زمان مطالعه بود، این مطالعه نشان داد گروهی که آلو می خوردند، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند. این گروه از افراد توانستند به طور متوسط ۲ کیلوگرم وزن کم کنند. برای اضافه کردن آلو به رژیم غذایی، این افراد همچنین حدود ۲.۵ سانتی متر کاهش اندازه دور کمر خود را تجربه کردند. افراد گروه دوم میانگین کاهش وزن ۱.۵ کیلوگرمی و کاهش ۱.۷ سانتی متری دور کمر را تجربه کردند. مشاهدات قابل توجه دیگری که انجام شد این بود که گروهی که آلو مصرف کرده بودند، در طی چهار هفته وزن بیشتری از دست دادند و پس از هفته هشتم، احساس سیری بیشتری داشتند. این موضوع نشان می دهد زمانی که آلو به برنامه کاهش وزن اضافه شود، می تواند باعث لاغری شود. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، می توانند به عنوان راهی برای لاغری، آلو خشک را در لیست خرید خود قرار دهند. با این حال، مهم است که مطمئن شوید به مصرف آن حساسیت ندارید یا قبل از شروع رژیم با متخصص تغذیه مشورت کنید.

خواص آلو خشک و آلو بخارا برای لاغری

در یک مطالعه توسط دانشگاه روان شناسی بهداشت و جامعه، در مورد افرادی که اضافه وزن دارند و از این میوه استفاده کرده اند نشان داد که در یک دوره کوتاه مدت با مصرف این آلو 2 کیلو وزن کم کرده اند. پس نتیجه گیری کرده اند که آلو خشک منبع خوبی برای انرژی است اما برای هضم آن زمان زیادی طول می کشد، پس بنابرابن فرد برای طولانی مدت احساس پر بودن می کند. این نیز یک منبع آلی از فیبر محلول است که به از دست دادن وزن و یا جلوگیری از افزایش وزن کمک می کند. آلو خشک یا بخارا، برای افرادی که از یبوست و سوء هاضمه، یا هضم ضعیف رنج می برند، یک ملین طبیعی است. آلو خشک زمان جابه جایی مواد در روده بزرگ را کاهش می دهد و همچنین رشد باکتری های مفید در روده بزرگ را که به هضم کمک می کند افزایش می دهند.

سخن آخر

آلو محصولی خوش طعم و بی نظیر که دارای انواع ویتامین ها بوده و می تواند در کاهش وزن شما نقش پررنگی داشته باشد. همواره توصیه کردیم که مصرف بیش از اندازه این محصول نیز می تواند برعکس عمل کرده و اثراتی منفی را از خود در بدن شما به خصوص دستگاه گوارشی به جا بگذارد. پس همواره با توجه به رژیم های غذایی و مواد خوراکی که در طول روز مصرف می کنید، مصرف مقدار مشخصی از آلو را در برنامه غذایی خود قرار دهید.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (417 نظر) رهبر معظم انقلاب: در ایستگاه منتظر قطار بودم که فردی که اصلا نمی شناختمش شروع کرد به مسخره کردن من+ویدیو (209 نظر) میزبانی رهبر معظم انقلاب از مهمانش در ضیافتی به صرف شام +عکس/سفره ای که اُملت تنها غذای آن بود... (143 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (94 نظر) نگاهی به کیک تولد آیتک سلامت کاپیتان چشم آبی تیم ملی والیبال بانوان و رقیب زهرا گونش/ مبارکا باشه (60 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (59 نظر) نگاهی به میز عقد ساده و با دیزاین مختصرِ زینب سلیمانی دختر کوچکِ سردار سلیمانی و همسر لبنانی‌اش+عکس/ استندهای اسم و شمع های تک رنگ (49 نظر) در خانه شهید رئیسی به روی همه مردم باز می شود (44 نظر) خلاقیت هوش پران مغازه دار کاشانی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (25 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (22 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (18 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده تهرانی، با نوشته جالب پشت پژو پارس حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (13 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (11 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (11 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
چرا کارگردان مختار نگذاشت بازیگر نقش حضرت عباس (ع) در فیلم یا سریالی دیگر بازی کند؟
نامه زیرکانه و دلبرانه انیس الدوله، بانوی اول حرمسرا به ناصرالدین شاه / یا به من وام بدهید یا شهرستانک را از من بخرید!
رفع فیلترینگ به طور کامل در دست شخص رئیس جمهور است
منظور ظریف از دولت وفاق ملی چیست؟
خرید کردن پسر رهبر معظم انقلاب: از ایستادن در صف و رعایت نوبت تا لحن عادی فروشنده با ایشان مثل دیگر مشتری ها
اختلاف زن و شوهر بوکانی هفت هکتار مزرعه گندم را به آتش کشاند
تصاویر جالب و دیدنی از آیین های عزاداری محرم در 12 کشور مختلف جهان/ از به زنجیر کشیدن زنان تا عبور کردن پابرهنه از روی زغال‌های روشن
(ویدیو) ترانه سوزناک همایون شجریان در دلتنگی و فراق پدرش/ چه بغضی هم داره
(تصاویر) 9 تا از باور نکردنی ترین مراسم غیرعادی که در برخی مناطق جهان جانشین دفن کردن مردگان شده است/ روی کسانی که مرده‌هاشونو میسوزونن رو سفید کردن کلا
ویدئوی فوق العاده باشگاه اینتر برای معرفی مهدی طارمی/یک شاهزاده ازخلیج فارس/ مهدی طارمی: ایران در قلب من است و اینتر در ذهن من
باقری: لبنان، جهنم بی‌بازگشت برای صهیونیست‌ها خواهد بود
بغض و غم شبنم مقدمی، داور برنامه "صداتو"، بر سر مزار استاد آواز ایران/ نگاه به خانه ابدی استاد شجریان با سنگ مزار ساده و نوشته ی کوتاه برای مردم سرزمینشان
رونمایی محسن کیایی از دختر ناز و همسر جوانش به مناسبت 22مین سالگرد ازدواجشان/ مجری برنامه "صداتو"، برای اولین بار، خاطره ای از ازدواج زودهنگامش تعریف کرد
(تصاویر) چیدمان مدرن و اروپایی پنت هاوس شیک رضا گلزار با مبلمانی با رنگ های متضاد هم، ستون های طرحدار و باشگاه خانگی
گزارش ظریف از انتخاب اعضای کابینه دولت چهاردهم
منتخب روز   
اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان