ساعدنیوز
ساعدنیوز

نکات مهم در انتخاب برج خنک کننده آدیاباتیک

  دوشنبه، 20 آذر 1402   زمان مطالعه 9 دقیقه
نکات مهم در انتخاب برج خنک کننده آدیاباتیک
هنگام بررسی عملیات خنک کردن با استفاده از برج خنک کننده آدیاباتیک عوامل بسیاری هستند که باید موررد بررسی قرار بگیرند. مثل این موضوع که اگر شما یک کولینگ تاور آدیاباتیک را برای جایگزینی یک برج خنک کننده در نظر بگیرید، مهم است که بدانید آیا فضای کافی برای نصب آن در همان مکان فیزیکی وجود دارد یا خیر.

روند مداومی در بخش سیستم های خنک کننده صنعتی و تجاری در دنیا برای جایگزینی برج های خنک کننده مرطوب قدیمی با برج های خنک کننده آدیاباتیک / هیبریدی وجود دارد. خریداران با کاهش هزینه‌های تصفیه آب و الزامات قانونی جذب می شوند، در حالی که صاحبان مشاغل و ذینفعان محیط زیست به دنبال کاهش مصرف آب هستند.

تغییر از برج‌ های خنک ‌کننده به خنک ‌کننده‌ های آدیاباتیک نیاز به بررسی دقیق این موضوع دارد. زیرا تعدادی از عوامل در روند انجام این کار وجود دارند که در نهایت مصرف کننده‌ها در ابتدا تصمیم می‌گیرند که آیا برج خنک کننده آدیاباتیک رویکرد درستی است.

توضیح تفاوت بین برج خنک کننده و خنک کننده آدیاباتیک

خنک کردن تبخیری، فرآیندی طبیعی است که در آن هنگامی که گرما به آب منتقل می‌شود، از مایع به بخار تبدیل می گردد و هنگامی که تبخیر رخ می‌دهد، گرما از آب، گرفته می شود؛ در نتیجه آب سردتر خواهد شد.

در برج خنک کننده مدار باز، آبی که باید خنک شود، همزمان با سیستم فن، روی پکینگ توزیع می‌شود، در نتیجه هوا از طریق پکینگ عبور می کند. این امر باعث می‌شود قسمت کوچکی از آب برج خنک کننده تبخیر شود که دمای آب در گردش باقی مانده را کاهش می‌دهد. آب سرد شده در پایین برج خنک کننده جمع آوری می‌شود و سپس به کارخانه یا فرآیندی که نیاز به خنک شدن دارد منتقل شده و هوای گرم و مرطوب از برج به جو تخلیه می‌شود.

برج خنک کننده مدار باز

برج های خنک کننده مدار بسته و کندانسورهای تبخیری از همان اصل خنک کننده تبخیری مانند برج های خنک کننده مدار باز استفاده می‌کنند. اما دارای یک مبدل حرارتی است که در آن یک سیال توسط یک سیستم چرخشی ثانویه خنک می‌شود که آب را روی سیم پیچ تبادل حرارتی توزیع کرده و بخشی از این آب تبخیر می‌شود. گرمای تبخیر آب از مایع خنک‌ کننده گرفته شده و گرما به بخار آب در جریان هوا منتقل می ‌شود و مانند یک برج خنک ‌کننده مدار باز به اتمسفر تخلیه می ‌شود.

کندانسورهای تبخیری

خنک شدن آدیاباتیک زمانی اتفاق می‌‌افتد که فشار روی یک سیستم جدا شده از نظر آدیاباتیک کاهش می ‌یابد و به آن اجازه انبساط می‌‌دهد و در نتیجه باعث می ‌شود که روی محیط اطراف خود کار کند. هنگامی که فشار اعمال شده بر روی یک بسته هوا کاهش می‌یابد، هوا در بسته اجازه انبساط می‌یابد. در نتیجه، با افزایش حجم، دما با کاهش انرژی داخلی آن کاهش می‌یابد.

یک برج خنک کن آدیاباتیک این اصل را در مورد هوایی که توسط فن در سراسر کویل کشیده می‌شود، اعمال می‌کند. با تماس هوای گرم با پد خیس شده یا اسپری آب، دمای هوا به صورت آدیاباتیک کاهش می‌یابد و بنابراین اجازه خنک شدن معقول کویل را زیر دمای خشک (Dry Bulb) محیط می‌دهد.

هنگامی که دمای محیط کمتر از نقطه تعیین شده برای سیال در حال خنک شدن باشد، خنک کننده در حالت خشک کار کرده و فن ها هوای محیط را در سراسر کویل هدایت می‌کنند تا آن را خنک کنند. با افزایش دمای محیط، دیگر نمی‌تواند به سرمایش دلخواه برسد و خنک کننده برای کاهش دمای هوای ورودی به حالت آدیاباتیک سوئیچ می‌کند. بنابراین با کنترل هوشمند می ‌توان استفاده از فن ‌ها و تحویل آب را متعادل کرد تا به کاهش مصرف آب یا انرژی دست یافت.

شرایط و الزامات مورد نیاز

اگرچه می‌توان به همان وظیفه طراحی برج خنک کننده دست یافت، اما با دمای آب سرد نزدیک به 3 درجه سانتیگراد به دمای مرطوب (Wet Bulb) طراحی، فرآیند خنک کننده کارایی کمتری دارد. بنابراین یک برج خنک کن آدیاباتیک با طراحی مشابه برج خنک کننده از نظر فیزیکی بسیار بزرگتر خواهد بود.

در جایی که محدوده (Delta-T) به طور قابل توجهی زیاد باشد، می‌توان خنک کننده ها را به صورت سری مرتب کرد. به این ترتیب که خنک کننده اول دمای سیال را به یک نقطه تنظیم از پیش تعیین شده کاهش می‌دهد و واحد بعدی آن را بیشتر به میزان موردنظر، تنظیم می‌کند. دمای آب سرد مورد نظر از نظر تئوری، یک خنک کننده منفرد می ‌تواند محدوده بزرگ‌ تری را تحمل کند، اما در عمل، خنک ‌کننده ‌ها با پارامترهای محدود ساخته می ‌شوند.

انواع خنک کننده آدیاباتیک

انواع برج خنک کننده آدیاباتیک

طرح ‌های زیادی از خنک ‌کننده‌ های آدیاباتیک وجود دارد که شامل مجموعه‌ای از اتصالات یکپارچه‌ سازی شده با سیستم‌‌های اسپری تا یک خنک‌ کننده هوای خشک موجود و همچنین یک پکینگ مرطوب کنترل ‌شده هوشمند یا سیستم اسپری اولیه نصب شده می‌باشد.

پد مرطوب نوع آدیاباتیک با پوشش GRP

هر سیستمی از آدیاباتیک که وجود داشته باشد، آنها را می‌توان به طور کلی به سه دسته طراحی مجزا دسته بندی کرد:

 1. کولرهایی که آب را به سمت کویل می‌پاشند

 2. کولرهایی که آب را دور از کویل به جریان هوا می‌پاشند

 3. کولرهایی که آب را روی محیطی که هوا از آن عبور می‌کند، چکانده است

انتخاب نوع طراحی می‌تواند مهم باشد؛ زیرا سطوح مختلفی از خطر و در نتیجه الزامات قانونی متفاوتی را به همراه دارد که منجر به سطوح متفاوتی از هزینه‌های مدیریت و نگهداری مداوم می‌شود.

ریسک و محدودیت ها

خطر اولیه هنگام ارزیابی برج خنک کننده آدیاباتیک، خطر ناشی از باکتری لژیونلا است و برای طراحی همه انواع این برج خنک کن، نیاز به ارزیابی ریسک برای شناسایی و ارزیابی این خطر دارند.

 • نسل آئروسل

در برج های خنک‌ کننده‌ ایی که در آنها آب پاشش می‌شود، آئروسل ایجاد می‌کنند، در حالی که سیستم ‌های پکینگ مرطوب از نوع قطره‌ای این کار را انجام نمی‌دهند. در نتیجه اینکه در جایی که آئروسل تولید نمی‌شود، امکان انتشار باکتری لژیونلا نیز کم است.

 • کیفیت آب

اگرچه آبی که برای فرآیند کاری برج خنک کننده آدیاباتیک استفاده می‌شود، در بیشتر موارد همانطور که معمولاً در سیستم برج خنک ‌کننده اتفاق می ‌افتد، دوباره به گردش در نمی ‌آید، اما همچنان خطر ناخالصی ‌هایی که باعث رشد میکروبیولوژیکی در آب می ‌شوند را همراه خود دارد.

مهم است که منبع آب را دریابید؛ چه منبع اصلی باشد، چه منبع اصلی از طریق مخزن ذخیره از فرآیند دیگری در داخل فضای کار. حتی آب اصلی نیز می ‌تواند دارای سطوحی از ناخالصی ‌ها باشد که در داخل یک آئروسل وجود دارد، بنابراین خطراتی را ایجاد می ‌کند.

 • درجه حرارت

معمولاً اگر مستقیماً از برق تحویل داده شود، دمای آب تأمین کمتر از 20 درجه سانتیگراد خواهد بود. بنابراین خطر ابتلا به لژیونلا پایین خواهد بود، اما اگر آب از کارخانه گرم عبور کند یا در معرض گرمای نور خورشید باشد، دما می‌تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد و خطر لژیونلا را افزایش دهد.

 • رکود

کولرهای آدیاباتیک به دلیل طراحی خود، تنها در حالت مرطوب در دوره های گرم تر کار می‌کنند، بنابراین دوره‌های طولانی بالقوه‌ای وجود دارد که لوله‌های عرضه راکد می‌شوند. این یک خطر بالقوه است که پس از یک دوره رکود به بهره برداری برسد.

 • آلودگی

آلودگی در سیستم خنک کننده آدیاباتیک، معمولاً از هوا یا آب است. هوایی که به داخل کولر کشیده می‌شود، ممکن است حاوی ناخالصی هایی مانند گرده، حشرات، گرد و غبار و غیره باشد و به احتمال زیاد آب حاوی نمک‌های محلول است که پس از تبخیر آب روی باله‌ها رسوب می کند. این هر دو خطر بالقوه لژیونلا را ایجاد می‌کنند.

ملاحظات زیست محیطی

اگرچه خنک کننده تبخیری، کارآمدترین وسیله برای خنک کردن آب می‌باشد، اما خنک کننده های آدیاباتیک می‌توانند سودمند باشند؛ به ویژه زمانی که کاهش مصرف آب یک عامل محرک باشد. در مقایسه با برج خنک کننده ای که وظیفه مشابهی را ارائه می‌دهد، می توان به کاهش 90 درصدی مصرف آب دست یافت.

در مناطقی که در مصرف آب صرفه جویی می‌شود، نیازهای برق اغلب بیشتر از برج خنک کننده است، اما کنترل هوشمند و فن های با راندمان بالا می‌تواند تا حد زیادی نیاز برق یک خنک کننده آدیاباتیک را به حداقل برساند. برج های آدیاباتیک مدرن معمولاً گزینه‌هایی برای کنترل اینورتر یا فن های EC بسیار کارآمد دارند.

با انواع جدیدتر برج خنک کننده آدیاباتیک می‌توان مصرف برق و آب را بسته به اولویت‌های مشتری مشخص کرد. به عنوان مثال، در جایی که یک محرک کلیدی برای کاهش مصرف آب از محل وجود دارد، می‌توان خنک کننده را به استفاده از فن‌ها برای مدت زمان بیشتری جهت دستیابی به خنک کننده مطلوب سوق داد و بالعکس با کاهش مصرف برق.

محیط محلی

اگر شما یک کولینگ تاور آدیاباتیک را برای جایگزینی یک برج خنک کننده در نظر بگیرید، مهم است که بدانید آیا فضای کافی برای نصب آن در همان مکان فیزیکی وجود دارد یا خیر. فضای کافی در اطراف کولر به اندازه‌ای مهم است که هوا به داخل و روی سطح انتقال حرارت کشیده شود. در مکان ‌هایی که این موضوع می‌تواند یک مشکل بالقوه ایجاد کند، راه ‌حل ‌های بالقوه می‌تواند شامل بالا بردن کولر از طریق یک پلت فرم برای خروج هوا از زیر یا استفاده از یک خنک ‌کننده یک طرفه در هنگام قرار گرفتن در برابر دیوار باشد.

سطوح دارای سر و صدا نیز ممکن است مورد توجه قرار گیرند؛ اگر سطوح سخت وجود داشته باشد، نباید از آنها فراتر رفت. یک برج خنک کن آدیاباتیک معمولاً سطح توان صوتی بالاتری نسبت به برج خنک کننده با همان وظیفه دارد، اما گزینه‌هایی برای کاهش میزان نویز و صدا وجود دارد. این روش‌ها می‌توانند شامل تضعیف یا کنترل صدای فن‌ها باشند. به عنوان مثال، می‌توانید به دنبال یک خنک کننده آدیاباتیک بزرگتر با فن ‌های بیشتر باشید، اما آنها را با دور کمتری برای دستیابی به هدف و همچنین سطح نویز مورد نیاز اجرا کنید.

هزینه ی مالکیت

همانطور که قبلاً گفتیم، سه نوع اصلی برج خنک کننده آدیاباتیک وجود دارد:

 1. کولرهایی که آب را به سمت کویل می‌پاشند

 2. کولرهایی که آب را دور از کویل به جریان هوا می‌پاشند

 3. کولرهایی که آب را روی محیطی که هوا از آن عبور می‌کند، چکانده است

هر یک از این طرح‌ها بر طول عمر واحد تأثیر می‌گذارد و باید در هنگام در نظر گرفتن هزینه کل مالکیت (TCO) واحد مورد توجه قرار گیرد.

کولرهایی که آب را مستقیماً روی کویل می پاشند عمر کوتاه تری نسبت به کولرهایی دارند که از بین می‌روند، زیرا احتمالاً کویل در مدت زمان کوتاه تری پوسته شده و خورده می‌شود. کویل مقیاس شده نه تنها یک خطر بالقوه لژیونلایی است، بلکه به طور قابل توجهی عملکرد دستگاه را کاهش می‌دهد و در نتیجه انرژی بیشتری مصرف می کند، زیرا فن ها بیشتر برای رسیدن به دمای آب مورد نظر استفاده می‌شوند.

خنک‌ کننده‌ های آدیاباتیک با کولینگ تاور مرطوب، بهترین راه‌ حل را از نظر طول عمر ارائه می‌ دهند، زیرا آب از داخل پکینگ برج خنک کننده عبور می ‌کند، بنابراین هیچگونه آئروسل ایجاد نمی ‌شود، بنابراین آب با کویل تماس پیدا نمی‌کند. این پکینگ همچنین به عنوان یک فیلتر هوا عمل می‌کند، در نتیجه هیچ ماده ای در هوا روی کویل رسوب نمی کند که این امر باعث افزایش قابل توجه عمر دستگاه می‌شود.

پدهای (پکینگ های) خیس شده مواد مصرفی هستند که باید برداشته شوند، تمیز شوند و به مرور زمان تعویض شوند، اما این مقداری از هزینه تعویض کویل / برج خنک کن است. برای محافظت از کویل و پدها در برابر هوا، نصب صفحه های ورودی هوا بر روی انواع کولرهای آدیاباتیک توصیه می‌شود.

مواد به کار رفته در ساخت برج خنک کننده آدیاباتیک

مواد ساخت و ساز در انواع مختلف خنک کننده آدیاباتیک می تواند متفاوت باشد. روکش ها اغلب فولادی با پوشش پودری هستند، اما گزینه هایی برای واحدهای GRP و ضد زنگ وجود دارد. کویل ها عموماً فولاد گالوانیزه هستند، اما می توانند برای محافظت بیشتر برای افزایش عمر واحد نیز روکش شوند. پوشش ها می توانند هزینه های قابل توجهی را به هزینه های اولیه واحد اضافه کنند، بنابراین مهم است که نوع پوشش و ضمانت های ارائه شده با آن را متوجه شوید.

تعمیر و نگهداری برج خنک کننده آدیاباتیک

تعمیر و نگهداری برج های خنک کن آدیاباتیک باید در فواصل منظم، بررسی موتورها، سیستم اسپری و کویل انجام شود. هر صفحه ورودی هوای تعبیه شده باید به دقت شسته یا برس خورده شود تا بر عملکرد کولر تأثیر منفی نگذارد.

سخن آخر

همانطور که بحث شد، تعدادی از عوامل وجود دارد که باید هنگام بررسی عملیات خنک کردن با استفاده از برج خنک کننده آدیاباتیک بررسی شوند. اگرچه خطرات بیماری لژیونلا در مقایسه با استفاده از برج خنک کننده به طور بالقوه کاهش می یابد، اما بسته به نوع آدیاباتیک انتخاب شده، همچنان این موضوع می تواند وجود داشته باشد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (473 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (317 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (265 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (226 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (202 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (193 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (174 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (150 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (146 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (139 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (129 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (123 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (122 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (121 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (113 نظر)
دیگران می‌خوانند   
حجاب نیاز به قانون جدید ندارد/ مشارکت از انتخابات قبلی بالاتر‌ خواهد بود خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اصفهان برای پیرمرد گل فروش/ زبون آدم بند میاد از این همه زیبایی+عکس (فیلم) خلاقیت جالب یک مادر ایرانی در پختن برنج حماسه آفرید/ نکنید این کارو به والله ته دیگ حرمت داره قاب عاشقانه و دیده نشده سردار آزمون با خواهرش+عکس/ خواهری که مدیرمجموعه های داداشِ فوتبالیستشه عکسهای ساده و عاشقانه بازیکن محبوبِ تراکتور در کنار خانواده اش/چه بچه‌ی خوشگل و بامزه‌ای! دلخوری خنده دار سیاوش خیرابی از شاهرخ استخری، بهزاد دلنوازان در اینستاگرام/ چرا مکالمه خصوصی منو پخش کردی؟+عکس ادعای اخراج زن و شوهر معلم بلاگر در فضای مجازی مثل بمب ترکید+ویدئو روایتی از رای دادن به رهبر معظم انقلاب با دست خونی! +عکس خرابکاری جدید پسر شیطون و بانمک ستاره سادات قطبی/ عجب بلایی سر خونه و کتابخونه باباش آورده!😅+ویدیو (عکس) دیزاین اتاق بهرام رادان، ناصرالدین شاه سریال "جیران"، در 16 سالگی/ چهره خودش که اصلا تغییر نکرده ولی قطعا دیزاین اتاقش تا الان باید کلی تغییر کرده باشه هواداران میلیونی پرسپولیس با آنفالو کردن صفحه اینستاگرام بازیکن یاغی خیانت را تلافی کردند +سند سیگار برگ هاوانا رشوه امیرعلی نبویان برای مهران مدیری+ویدئو/ وقتی مدیری جلو همه سکه یه پولش کرد😂 پیشنهاد جالب همسر شاهرخ استخری برای دیدن فیلم بعد خوردن یک شامِ حسابی خوشمزه+عکس خانه تکانی شب عید فاتحه زن تبریزی را خواند/ سقوط زن تبریزی از طبقه بالای یک ساختمان در حین تمیزکاری+فیلم نهایت عصبانی شدن شهرام شکیبا، همسر ستاره سادات قطبی از پاره شدن کتابش به دست پسر کوچولوش+ویدئو/ کتابهاشو بیشتر از ستاره دوست داره بازسازی سکانس هایی از سریال های «شمعدونی» و «لیسانسه‌ها» توسط عرفان برزین بعد 8 سال/ ماشاءالله ارشیا کوچولو چقدر بزرگ شده!+ویدیو حواشی داغ امروز سه شنبه 8 اسفند 1402 تصویری از خانه ابدی پدر حسن روحانی/ روحش شاد و یادش گرامی بشقاب رژیمی و رنگارنگ همسر شاهرخ استخری برای خودش+ویدئو/ به به خیلی خوشمزه بنظر میاد (ویدئو) شیرین زبانی و دلبری دخترِ کاپیتانِ محبوب و با اخلاق پرسپولیس/چقد خوشگل و نازه آخه! (عکس) تصویری از رهبر معظم انقلاب و حسن روحانی بر سر مزار پدر آیت الله خامنه‌ای اقدام ناجوانمردانه و کودکانه سرگرد عراقی با اسیران ایرانی بعد از رای آوردن مقام معظم رهبری در انتخابات حضور هر 4 پسر رهبر انقلاب در یک مجلس ترحیم بدون محافظ و بادیگارد و در بین مردم عادی (عکس) تصاویری از مجلس ترحیم ساده و بدون تجملات پدر رهبر معظم انقلاب در تهران وقتی حامد آهنگی، نیما شعبان نژاد رو سر دوراهی سختی میذاره+ویدئو/ مدیری یا رامبد جوان انتخابت کدومه؟ دومین سالگرد ازدواجِ پارسایِ سریال دلدادگان و همسر کم سن و سالش در حیاط دلباز خانه شان ! +عکس نگاهی به اتاق خواب و اتاق مطالعه علیرضا پهلوی، برادر کوچکِ محمدرضا شاه + ویدئو/ از در و دیوار اشرافیتی نفرت‌انگیز میباره عکس هوایی جالب از سومین دیوار بزرگ دفاعی جهان/ شوکه خواهید شد اگر بدانید در کدام کشور قرار دارد متولدین این ماه ها در روابط عاشقانه خیلی وابسته هستند! / اگه عشقت متولد این ماه هاست بدون که خیلی بهت وابسته است کارهای عجیب و غریب زنان قدیم برای زیبا شدن که عمرا باور کنید! فال انبیاء روزانه سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 غذاهای چندش آور و عجیب دنیا که حالتان را به هم می زند! (فیلم) پشت صحنه سکانس زیرخاکی از جواد رضویان و رضا شفیعی جم، شما را از خنده منفجر می کند! طالع بینی و خصوصیات متولدین فروردین مرد و زن چیست؟ (عکس)جذابیت گوشواره های خاص و فیروزه سحر دولتشاهی/ اینا دیگه عتیقه محسوب میشن😍 عکس های جذاب از اولین تجربه مادر شدن همسر جوان احمد مهرانفر، ارسطوی سریال پایتخت/ مادر و پسری مونا فائزپور و نیک مدل مانتو مزونی و سنگ دوزی شده نسرین مقانلو برای خانم های شیک پوش ایرانی که برای عید امسال بهترینه (عکس) دیزاین خاص طاق گل باغ تالار عروسی سردار آزمون با ویو لب دریا/ هیچ شبی مثل امشب نیست😍 (عکس) رونمایی از خانواده پر جمعیت سردار آزمون در یک قاب صمیمی/ ماشالا خدا برای همدیگه نگهشون داره😍 تغییر چهره هوش پران شقایق دهقان، خانم شیرزاد سریال ساختمان پزشکان/ برق از سرتون میپره+عکس
تیتر امروز   
تولید خودرو امسال به یک میلیون و 230 هزار دستگاه رسید/ وعده دولت سیزدهم محقق شد این زن می‌خواهد برای اولین‌بار در جهان با یک هولوگرام هوش مصنوعی ازدواج کند! سود 50 هزار میلیارد تومانی یک دستگاه از جیب جانبازان حجاب نیاز به قانون جدید ندارد/ مشارکت از انتخابات قبلی بالاتر‌ خواهد بود ادعای اخراج زن و شوهر معلم بلاگر در فضای مجازی مثل بمب ترکید+ویدئو روایتی از رای دادن به رهبر معظم انقلاب با دست خونی! +عکس هواداران میلیونی پرسپولیس با آنفالو کردن صفحه اینستاگرام بازیکن یاغی خیانت را تلافی کردند +سند حواشی داغ امروز سه شنبه 8 اسفند 1402 اقدام ناجوانمردانه و کودکانه سرگرد عراقی با اسیران ایرانی بعد از رای آوردن مقام معظم رهبری در انتخابات متولدین این ماه ها در روابط عاشقانه خیلی وابسته هستند! / اگه عشقت متولد این ماه هاست بدون که خیلی بهت وابسته است کارهای عجیب و غریب زنان قدیم برای زیبا شدن که عمرا باور کنید! فال شمع سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 + فیلم فال انبیاء روزانه سه شنبه 8 اسفند ماه 1402