ساعدنیوز
ساعدنیوز

نکات ورزشی که باید بیماران ASL بدانند!

  شنبه، 06 اسفند 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
نکات ورزشی که باید بیماران ASL بدانند!
تمرینات توانبخشی ای ال اس نقش بسیار مهمی در پروسه بیماری دارند. این تمرینات جلوگیری از کاهش دامنه حرکتی، کند کردن تحلیل عضلات، جلوگیری از کوتاهی ها و بدشکلی اندام ها و حفظ قدرت عضلات تا حد ممکن، تمرینات توانبخشی بر روی سلامت عمومی فرد تاثیرات بسیار مهمی دارد. در ادامه ساعدنیوز به آن دسته از توصیه های ورزشی برای بیماران ASL خواهد پرداخت.

بیماری ای ال اس چیست؟

بیماری ای ال اس، بیماری مربوط به سیستم عصبی می باشد که پیش رونده است. این بیماری روی سلولهای عصبی تاثیر می گذارد و موجب تخریب آنها می شود. به مرور زمان توانایی های فرد، روز به روز بیشتر کاهش می یابند. در حال حاضر درمان‌های پزشکی بر کاهش علائم و کندتر کردن روند بیماری تاثیر می‌گذارند و هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. تمرینات موجب کندتر کردن روند بیماری و کاهش علائم در تمرینات توانبخشی ای ال اس می شوند و موجب بهبود کیفیت زندگی فرد می‌شوند.

پوستر بیماری ASL

کدام نوع از تمرینات در بیماری ای ال اس مفید است؟

بیماران مبتلا به ASL به دلیل تحلیل رفتن عضلات بدن محدودیت حرکت پیدا می‌کنند و این امر باعث می‌شود که نتوانند ورزش کنند. با این حال راه‌هایی وجود دارد که این بیماران می‌توانند فعالیت فیزیکی داشته باشند و از فواید آن بهره ببرند. بهترین نوع تمرینات توانبخشی تمریناتی است که فرد از انجام آنها لذت می برد. داشتن تمرینات منظم و ادامه دار بسیار مهم است. ادامه داشتن این تمرینات به تعدیل این بیماری بسیار کمک می کند. برخی از این تمرینات توانبخشی موثر عبارتند از:

تمرینات کششی یا انعطاف پذیری

این تمرینات می تواند از کوتاهی عضلات، تاندونها و لیگامانها جلوگیری کند و همچنین به کاهش درد نیز کمک فراوانی می کند. تمرینات کششی در تمرینات توانبخشی ای ال اس باید در ابتدای بیماری انجام شوند و همچنان ادامه دارد باشند. تمرینات کششی شانه بسیار مهم است. تمرینات کششی به صورت روتین و منظم در زندگی روزمره فرد بسیار اثرگذار است و به فرد کمک می‌کند که کارهایش را به صورت مستقل یا با کمک کوچکی از مراقبان انجام دهد.

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی در کاهش ظرفیت تنفسی بسیار نقش دارد و از پیشروی آنها جلوگیری می‌کند. پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری از گزینه‌های مناسب ورزش های هوازی هستند. ورزش گروهی یا کلاسهای ورزشی می‌تواند برای انگیزه فرد و ایجاد فرصت مشارکت اجتماعی در تمرینات توانبخشی ای ال اس بسیار مفید باشد.

تمرینات تقویتی

تمرینات تقویتی می تواند با هدف تعدیل تون عضلانی و قدرت عضلانی انجام می‌شوند. فردی که به باشگاه می‌رود، میزان وزنی را که برمی دارد باید متعادل کند. شدت متوسط ورزش برای این افراد مناسب است. این بدین معنی می باشد که ورزش ها و تمرینات مقاومتی زیاد یا با حداکثر قدرت نباید توسط افراد مبتلا به این بیماری انجام شود. برای دستیابی به شدت متوسط، وزنی را که فرد می‌تواند 20 دفعه مکررا بلند کند باید انتخاب کند. اما این کار را فقط باید 10 بار انجام دهد. با این کار در تمرینات توانبخشی ای ال اس اطمینان حاصل می‌شود که افراطی در این کار انجام نمی گیرد. عضلاتی که این تمرینات را انجام می‌دهند، باید در وضعیت مناسبی باشند. اگر فرد نمی‌تواند بازو یا پاهایش را در دامنه حرکتی کامل حرکت دهد، پس نباید به آن وزنه یا مقاومت اعمال کند. ورزش های آبی می توانند برای اعمال مقاومت کم برای فرد مفید باشند.

پوستر تمرینات تقویتی

توصیه های ورزشی برای بیماران ASL

  • قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید و مطمئن شوید که چه نوع ورزشی را در چه مدت زمانی می توانید انجام دهید.

  • هدف از ورزش کردن بیماران ASL افزایش کارایی عضلات و کاهش سرعت تحلیل رفتن آنها است. ضمنا این بیماران می‌توانند با ورزش کردن توانایی هوازی و استقامت خود را افزایش دهند.

  • اگر هنوز تعادل بدن شما برقرار است می توانید پیاده روی کنید یا چند بار در هفته‌ به مدت 20 تا 30 ‌دقیقه دوچرخه‌سواری کنید. البته این فعالیت نباید فشاری به شما وارد کند و در صورتی که احساس فشار کردید می‌توانید میزان ورزش را به 10 ‌دقیقه کاهش دهید.

  • این بیماران می‌توانند در طول هفته‌ چند بار با وزنه سبک ورزش قدرتی انجام دهند. بهتر است که ورزش قدرتی را در روزهایی که ورزش هوازی انجام می‌دهید در برنامه خود نداشته باشید. ورزش قدرتی باعث افزایش حجم عضلات می‌شود و از پیشرفت بیماری می کاهد.

  • این بیماران می‌توانند حرکات کششی انجام دهند. انجام حرکات کششی یک یا دو بار در روز به کاهش درد عضلات کمک می‌کند و از محدودیت‌های حرکتی می کاهد. بعد از ورزش بهتر است که حرکات کششی انجام شود.

  • به بدن خود توجه کنید و بیش از حد به بدن فشار نیاورید. قبل از این که بدن شما خسته شود، استراحت کنید. اگر حالتان خوب نیست ورزش نکنید. اگر احساس کردید که عضلات‌تان درد می‌کند ورزش را متوقف کنید و اگر درد زیادتر شد به پزشک مراجعه کنید.

  • با پزشک خود مشورت کنید و در صورتی که نیاز به لوازم جانبی خاصی برای ورزش کردن دارید آنها را تهیه کنید تا تعادل شما به هنگام ورزش برقرار باشد.

خستگی بعد از انجام تمرینات در تمرینات توانبخشی ای ال اس

احساس خستگی و ضعف نیز نباید بیشتر از 20 دقیقه تا 30 دقیقه بعد از ورزش ادامه داشته باشد. اگر این احساس ادامه دار باشد نشان می‌دهد که فرد در انجام این تمرینات دچار زیاده‌روی شده است. در تمرینات توانبخشی ای ال اس، خستگی نشانه ای است که سیستم تنفسی نمی‌تواند همچنان در طور فعالیت و تمرین به طور درست به ادامه کار بپردازد. ادامه دار بودن حس خستگی یا ضعف عضلانی می‌تواند خطر و احتمال افتادن را افزایش دهد. پس فرد باید میزان مقاومت، قدرت و طول زمان انجام تمریناتش را تنظیم کند.

سخن آخر

بنابراین بیماری اسکلروز جانبی آمیوفتریک یا ALS، نوعی بیماری پیش‌رونده مربوط به سیستم عصبی می‌باشد که سلول‌های اعصاب را در مغز و نخاع تحت تاثیر قرار داده و موجب از دست‌رفتن کنترل عضلات می‌گردد. که میتوان با انجام ورزش های توانبخشی و توجه به توصیه های وزرشی از سیر صعودی آن تا حد امکان جلوگیری کرد. امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به ورزش علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (530 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (527 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (265 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (261 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (238 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (111 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (109 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (104 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (95 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (78 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (50 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (36 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (31 نظر)
منتخب روز   
ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران
تیتر امروز   
رقص بی شرمانه فرح پهلوی جلوی چشمان شاه بی غیرت/ ماجرای رابطه غیراخلاقی فرح با دوست قدیمی اش اولین کاریکاتور تاریخی مطبوعات ایران که شاه را نشانه گرفت+عکس آتش سوزی مهیب در یکی از انبارهای باتری سازی وابسته به وزارت دفاع کشف شگفت انگیز یک تابوت مهر و موم شده در چاه؛ مومیایی 4300 ساله ای که با طلا پوشانده شده است! الواح هخامنشی استردادی از آمریکا در حال حاضر کجا هستند؟ درگذشت ناگهانی یک مقام امنیتی در کاشان+عکس رئیس جمهور: هیچ گروه مسلحی نباید در اطراف مرزهای ایران باشد حراج کیت امضا شده رونالدو به مبلغ 52 میلیارد! ادعای جنجالی در خصوص همسر و دختر آقای رئیسی! لغو مصاحبه کریستین امانپور با سید ابراهیم رئیسی به خاطر حجاب ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک اولین عکس از همسر زیبای حسن یزدانی / در لباس عروس و دامادی ببینید 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است شاه ایرانی چطور ترور شد ؟ + روایت های مختلف ایجاد ثبات اقتصادی با جهت گیری مناسب در آموزش های مهارتی