8 مرحله‌ی مراقبت تابستانی از پوست که نباید فراموش کنید

  چهارشنبه، 22 فروردین 1403   زمان مطالعه 6 دقیقه
8 مرحله‌ی مراقبت تابستانی از پوست که نباید فراموش کنید
فصل تابستان با تمام زیبایی و جذابیتی که دارد، شاید فصل خوبی برای مراقبت از پوست نباشد. آفتاب شدید، عرق کردن مداوم و گرمای هوا از عواملی است که باعث ایجاد بعضی از مشکلات پوستی می‌شود. برای پیشگیری از این مشکلات در ادامه با ساعد نیوز همراه باشید تا فوت‌وفن‌های مراقبت تابستانی از پوست را یاد بگیرید.

مراقبت تابستانی از پوست چرا اهمیت دارد


در فصل تابستان وقت زیادی را بیرون از خانه، در سفر و زیر آفتاب می‌گذرانیم. تابستان فصل سفر و گردش و تفریحات فضای باز است. قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرمای شدید هوا که باعث تعریق زیاد می‌شود، زمینه را برای ایجاد بعضی از مشکلات پوستی مثلا آفتاب‌سوختگی و جوش فراهم می‌کند.

در تابستان باید روتین مراقبت از پوست خود را تغییر دهید و تغییراتی را هم در نحوه‌ی آرایش و وسایل آرایشی مورد استفاده‌ی خود ایجاد کنید.

مراقبت تابستانی از پوست در 8 مرحله


با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید در فصل گرم تابستان هم پوستی شاداب و بدون مشکل داشته باشید.

به پوستتان سخت نگیرید


سخت نگرفتن به پوست به‌معنای رها کردن بخشی از روتین پوستی نیست. بلکه در تابستان باید متناسب با آب‌وهوا و شرایط جدید زندگی، از محصولات و روش‌های متفاوتی استفاده کنید. گرمای هوا و رطوبت در تابستان دو عاملی است که باید موقع مراقبت‌های پوستی در نظر داشته باشید.

اگر از تمیزکننده‌های غلیظ‌تر و روغنی استفاده می‌کردید شاید بد نباشد که در تابستان، شوینده‌های ملایم‌تر مثل فوم‌های شست‌وشو را امتحان کنید.

در تابستان برای مدت بیشتری در فضای باز حضور پیدا می‌کنیم و احتمالا ساعات زیادی را در معرض نور آفتاب هستیم. مهم‌تر از همه، مراقب مواد فوتواکتیو باشید. این مواد هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید واکنش نشان می‌دهند؛ یا پوست شما را به آفتاب حساس‌تر می‌کنند یا خود محصول را کم‌اثر می‌کنند.

آشتی با مرطوب‌کننده


بسیاری از افراد از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده نمی‌‌کنند چون آن را ضروری نمی‌دانند. مخصوصا کسانی که پوست خشک ندارند فکر می‌کنند کرم مرطوب‌کننده فقط برای پوست خشک است. اما همه‌ی افراد با هر نوع پوست باید از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنند.

استفاده از کرم مرطوب‌کننده در تابستان اهمیت بیشتری دارد چون گرمای هوا باعث تعریق و از دست رفتن رطوبت کلی بدن و رطوبت پوست می‌شود. چون در تابستان پوست ما بیشتر از همیشه عرقی و چرب می‌شود، ترجیح می‌دهیم از زدن کرم مرطوب‌کننده صرف‌نظر کنیم اما این کار، منفعتی برای پوست شما ندارد.

استفاده از کرم مرطوب‌کننده یک لایه‌ی محافظ روی پوست ایجاد می‌کند که مانع از خروج رطوبت و مانع از ورود آلودگی‌ها به پوست می‌شود. ضمنا از خشکی پوست و آسیب‌های شدید ناشی از آفتاب‌سوختگی هم جلوگیری می‌کند. با وجود اینکه در تابستان هوا گرم است و حس می‌کنید استفاده از کرم یک لایه‌ی سنگین روی پوست شما ایجاد می‌کند، هرگز از آن صرف‌نظر نکنید.

کرم مرطوب کننده

استفاده از ضدآفتاب


استفاده از ضدآفتاب همیشه مهم است. باید در تمام طول روز، هر روز و در تمام طول سال از ضدآفتاب استفاده کنید و این فقط مخصوص فصل تابستان نیست. اما در تابستان، آسیب‌های استفاده نکردن از ضدآفتاب بسیار بیشتر است. در فصل تابستان، روزها طولانی‌تر هستند و شدت اشعه‌ی فرابنفش خورشید بسیار بیشتر است.

استفاده از کرم‌های ضدآفتاب می‌تواند آسیب‌های ناشی از تابش این اشعه‌ی مضر را به حداقل برساند. در نتیجه به مرور زمان دچار مشکلاتی مثل چین‌وچروک پوست، لک‌های پوستی و نشانه‌های پیری پوست نمی‌شوید. تابش این اشعه احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، استفاده از کرم ضدآفتاب فقط مخصوص پیشگیری از مشکلات ظاهری پوست نیست و برای حفظ سلامت شما ضروری است.

نکته‌ی مهم دیگری که باید بدانید این است که حتی در روزهای ابری و روزهای نزدیک پاییز که احتمال ابری شدن هوا بیشتر است، باز هم باید از ضدآفتاب استفاده کنید. این اشعه می‌تواند از ابرها هم عبور کند و مشکلات پوستی را در درازمدت برای شما ایجاد کند.

همیشه کرم ضدآفتاب همراهتان داشته باشید. چون اگر به دلایل مختلف، کرم از روی صورت شما پاک شود، باید آن را تجدید کنید. علاوه‌بر‌این، اگر بیشتر از دو سه ساعت زیر آفتاب باشید، باز هم باید کرم را تجدید کنید چون تاثیر خود را بعد از مدتی از دست می‌دهد. در تابستان بیشتر عرق می‌کنید و احتمال پاک شدن کرم، بیشتر است.

با استفاده‌ی مداوم کرم ضدآفتاب می‌توانید پوستی نرم‌تر و یکنواخت‌تر و روشن‌تر داشته باشید.

لایه‌برداری پوست


در تابستان بیشتر از همیشه عرق می‌کنید و پوست شما چرب‌تر می‌شود. تجمع چربی و عرق روی پوست یکی از مهم‌ترین علت‌های ایجاد جوش و آکنه است. ضمنا جمع شدن باقیمانده‌ی کرم و محصولات آرایشی هم می‌تواند عاملی برای بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش باشد. به‌همین دلیل، لایه‌برداری در تابستان، بیشتر از همیشه اهمیت دارد.

با انواع محصولات لایه‌بردار مثل ماسک و کرم می‌توانید کار لایه‌برداری عمقی پوست را انجام دهید تا پوست شما بهتر نفس بکشد. این کار را در پایان روز و زمانی انجام دهید که قرار است برای مدتی بیرون از خانه نروید.

تغییر آرایش متناسب با فصل


در فصل تابستان غیر از انتخاب رنگ‌های تابستانی آیا به فاکتورهای دیگری هم برای آرایش کردن توجه می‌کنید؟

به دلیل تعریق زیاد و گرمای هوا، در تابستان باید نوع و مقدار استفاده از محصولات آرایشی را تغییر دهید. هر چقدر آرایش ساده‌تر و سبک‌تری داشته باشید، بهتر است. به‌جای استفاده از کرم‌پودرهای سنگین از مرطوب‌کننده‌های رنگی استفاده کنید و همراه با آن حتما کانسیلر بزنید.

برای آرایش چشم از محصولات ضدآب استفاده کنید و حتما در انتهای کار از اسپری یا پودر فیکس برای افزایش دوام آرایش خود استفاده کنید.

غیر از مواردی که ذکر کردیم، مواد اولیه‌ی ساخت محصولات آرایشی هم اهمیت دارد. موقع خرید، محصولاتی را بخرید که غیرکومدوژنیک یا غیرجوش‌زا باشند. یعنی موادی که وارد منافذ پوست نمی‌شوند و باعث ایجاد جوش نمی‌شوند. تعداد لایه‌های آرایش خود را کمتر کنید تا پوستتان جایی برای نفس کشیدن داشته باشد.

نکته‌ی مهم دیگر استفاده از محصولات آرایشی ضدآفتاب است. موقع استفاده از کرم ضدآفتاب، گاهی لب‌های خود را فراموش می‌کنیم. پوست لب هم بر اثر تابش اشعه‌ی فرابنفش در معرض آسیب قرار دارد. از رژلب‌های ضدآفتاب استفاده کنید تا پوست حساس لب‌ها دچار مشکل نشود.

آرایش

نوشیدن آب فراوان


مراقبت‌های تابستانی از پوست فقط به محصولات پوستی مرتبط نیست. رژیم غذایی و مقدار آبی که می‌خورید روی سلامت پوست شما تاثیرگذار است. در تابستان چون عرق می‌کنید نیاز بدن شما به آب بسیار بیشتر می‌شود. هر اندازه که می‌توانید آب بخورید و از مصرف میوه‌ها و سبزیجات غافل نشوید. شاید خوردن آب زیاد در طول روز، سخت باشد ولی خوردن میوه‌های آب‌دار راحت‌تر است.

آب بسیار مهم است؛ نه‌تنها باعث می‌شود که پوستی زیبا و شاداب داشته باشید بلکه کمک می‌کند که بدن شما حرارت متعادلی پیدا کند.

آب

فراموش نکردن بدن


گاهی اوقات آن قدر درگیر مراقبت از پوست صورت می‌شویم که پوست بدن را فراموش می‌کنیم. در تابستان زیاد عرق می‌کنید و زیاد به حمام می‌رویم. حمام رفتن مداوم و استفاده از محصولات شوینده، می‌تواند پوست بدن را به مرور دچار خشکی کند. برای بدن خودتان هم لوسیون‌ها و کرم‌های مرطوب‌کننده بخرید و بعد از حمام از آن استفاده کنید.

علاوه‌بر‌این، وقتی بیرون می‌روید غیر از صورت، برای پوست بدن هم باید از ضدآفتاب استفاده کنید. هر جایی از بدن که قرار است بیرون و در معرض آفتاب باشد، به ضدآفتاب نیاز دارد. مثلا دست‌ها. اگر جوراب نمی‌پوشید و کفش‌های شما باز است، حتما برای پا هم از ضدآفتاب استفاده کنید.

پوست بدن به‌خصوص پا هم نیاز به لایه‌برداری دارد. برای کف پا، قوزک پا و جاهایی که با زمین تماس دارد می‌توانید از لایه‌بردارهای مخصوص استفاده کنید. بعد از حمام برای این قسمت از پاها از کرم‌های مخصوص که برای جلوگیری از ترک پا است استفاده کنید. مراقبت تابستانی از پوست فقط به پوست صورت محدود نمی‌شود و پاهای خود را هم نباید فراموش کنید.

استفاده از لباس‌های محافظ آفتاب


اگر دوست ندارید از مقدار زیادی کرم ضدآفتاب روی پوست صورت و بدن استفاده کنید می‌توانید از لباس‌های محافظ استفاده کنید. مثلا همیشه نقاب همراه داشته باشید تا تابش آفتاب روی صورت را کم کنید. کلاه‌های نقاب‌دار و چترهای مخصوص آفتاب برای حفاظت از پوست در برابر آفتاب یک گزینه‌ی دیگر است ولی جای کرم ضدآفتاب را نمی‌گیرد. اگر بتوانید از هر دو، یعنی هم کرم و هم لباس‌های محافظ استفاده کنید، بهتر است.

جمع‌بندی


تابستان فصل حضور در فضای باز و لذت بردن از تعطیلی و آفتاب است. مراقبت تابستانی از پوست کار سختی نیست؛ کافی است در این فصل اگر از ضدآفتاب استفاده کنید، میوه‌های تابستانی را مصرف کنید و اجازه ندهید که رطوبت بدن کم شود، پوستی شاداب و سالم خواهید داشت. در تابستان محصولات ارایشی خود را تغییر دهید و تا جایی که می‌توانید آرایش ساده‌تر و سبک‌تر را انتخاب کنید.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (161 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (69 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (41 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (8 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (5 نظر) نگاهی به کیک تولد با کلاس با طراحی زیبا سپیده بزمی پور مادر نبات و پناه/ مبارکا باشه خانووم +عکس (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 4 قاب دلنشین و پرافتخار از مادرانی که نام فرزندانشان برای همیشه در تاریخ ماندگار شد +عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود! نگاهی به چمدون و کیف مارکدار و باکلاس رضا گلزار و همسرش آیسان خانوم مخصوص سفرهای خارجی+عکس خبری بد از مازیار لرستانی؛ رابعه اسکویی مقصر است؟! میز صبحانه رنگارنگ و متنوع سپیده بزمی پور برای خانواده همسرش+عکس /تزئین املت عالی شده... کنایه سنگین و تند و تیز عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما+ویدیو فیلم نوازندگی مرد عاشق پیشه که تماشاگران را شگفت زده کرد لنگه کفش رونالدو از جنس طلا+عکس/ قبول دارین لیاقتشو داشت؟😎 معرفی بامزه‌ترین مهمان احسان علیخانی در جوکر 2 با کلاه جوجه‌ای و عربده های پر سرو صداش+ویدیو تشکر علی دایی به زبان انگلیسی از هدیه لاکچری باشگاه الهلال+ویدیو اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم! عکس های هنری مژده لواسانی با چاشنی شعر در اصفهان/ از من نخواه بی تو به پا خیزم... شباهت عجیب بازیگر نقش شاه پهلوی در سریال امریکایی آخرین شاه ! + عکس آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟! چیدمان میز صبحانه مینا مختاری به سبک رستوران های 5 ستاره /خیلی هم خوش سلیقه+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس صحبت های خنده دار آقای موسوی واعظ: وقتی امام جماعت نیت پشت سری رو میشنوه که میگه هر چی گناه کردم به گردن امام جماعت الله اکبر+ویدئو😂👌 شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما شعر احساسی امید عالیشاه برای پرسپولیس/ مهاجم پرسپولیسی گُل کاشت +عکس دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه... بغض سنگین همسر و پسر حسین امیرعبداللهیان در دیدار با هنرمندان در منزلشان با دیدن تابلوی چهره ایشان+عکس مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از خوانندگی پسر خوش صدا با آهنگ شیرین لبی شیرین تبار مست و می آلود و خمار +ویدئو دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند! پیش بینی جالب شهید آل هاشم از شهادت خود!+ فیلم
تیتر امروز   
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
خبری بد از مازیار لرستانی؛ رابعه اسکویی مقصر است؟!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
نامه مهم و تاریخی رهبر انقلاب به دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا
منتخب روز   
سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو