بهبود سلامتی با کنار گذاشتن منفی‌نگری و پذیرفتن خوش‌بینی

  چهارشنبه، 30 خرداد 1403 ID  کد خبر 393490
بهبود سلامتی با کنار گذاشتن منفی‌نگری و پذیرفتن خوش‌بینی
ساعدنیوز: پرینس بهوجوانی هرگز خود را فردی منفی‌باف نمی‌دانست، تا اینکه سه بار رفتن به بیمارستان در یک ماه او را وادار به تجدید نظر کرد.

به گزارش پایگاه خبری ساعدنیوز به نقل از آسوشیتدپرس، پیش از ماه می 2018، پرینس بنیان‌گذار استارتاپی بود که سالم بود اما همیشه نگران، و به طور منظم مسیرهای 32 کیلومتری با دوچرخه را طی می‌کرد. وقتی ناگهان توانایی راه رفتن را از دست داد، دیدش تار شد و فشار خونش بالا رفت، پزشکان اورژانس مشکوک به سکته بودند، اما نتوانستند علت بیماری او را مشخص کنند.

با این حال، یک دوست نزدیک - "یکی از خوش‌بین‌ترین افرادی که می‌شناسم"، به گفته خودش - اشاره کرد که پرینس اغلب ایمان نداشت که اوضاع به خوبی پیش خواهد رفت و همین مسئله او را به سمت فرسودگی سوق داده است.

پرینس که در شهر نیویورک زندگی می‌کند، گفت: "من شروع به دیدن دنیا به شکل بسیار متفاوتی کردم" او شروع به مدیتیشن کرد و هر صبح لحظه‌ای برای شکرگزاری زنده بودن اختصاص داد. او همچنین با همکاری دیگران، یک سازمان غیرانتفاعی به نام Asana Voices، یک سازمان حمایت‌گری آسیای جنوبی، را تأسیس کرد.

در سال‌های پس از آن، با وجود ساعات کاری طولانی‌تر، دیگر بحران‌های سلامتی مشابهی نداشته است. او این وضعیت را به نگرش مثبت جدید خود نسبت می‌دهد.

او گفت: "پس از وقوع یک اتفاق تغییر‌دهنده زندگی، این موضوع مرا وادار کرد که خوش‌بین شوم. حتی نمی‌توانم تصور کنم که دوباره مانند آن دوران زندگی کنم."

خوش‌بینی به تنهایی نمی‌تواند درمان همه مشکلات باشد، اما در دهه‌های گذشته، مطالعات متعددی نشان داده‌اند که بین نگرش مثبت و سلامتی ارتباط وجود دارد.

زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر؟

کارشناسان می‌گویند که استانداردی برای سنجش خوش‌بینی نسبی افراد، آزمون جهت‌گیری زندگی با 10 سوال است که در سال 1994 منتشر شده است.

هایامی کوگا، پژوهشگر فوق دکتری در مرکز مطالعات جمعیت و توسعه هاروارد: به طور کلی، خوش‌بینی به عنوان "انتظار اینکه اتفاقات خوبی رخ خواهد داد یا باور به اینکه آینده مطلوب خواهد بود زیرا می‌توانیم نتایج مهم را کنترل کنیم" تعریف می‌شود.

او نویسنده اصلی یک مطالعه در سال 2022 بود که خوش‌بینی را با طول عمر بیشتر و شانس بیشتری برای زندگی بیش از 90 سال مرتبط می‌دانست. در مطالعه دیگری که در ماه مه در JAMA Psychiatry منتشر شد، او و سایر پژوهشگران گفتند که افراد خوش‌بین به طور کلی در هنگام پیری عملکرد بدنی بهتری داشتند. آنها در یک دوره 6 ساله، 5,930 زن پس از یائسگی را مورد بررسی قرار دادند.

کوگا گفت: "ما می‌دانیم که افراد خوش‌بین‌تر احتمالاً زندگی سالم‌تری دارند، با عادات سالم‌تر، خوردن غذاهای سالم‌تر و داشتن ورزش بیشتر."

آیا می‌توانم یاد بگیرم که خوش‌بین باشم؟

سو ورما، استاد بالینی روان‌پزشکی در دانشگاه نیویورک و نویسنده کتاب «خوش‌بینی عملی گفت: برخی افراد به طور طبیعی خوش‌بین به دنیا می‌آیند، اما قطعاً می‌توان آن را یاد گرفت. او گفت، آموزش خوش‌بینی می‌تواند رضایت از زندگی را افزایش داده و اضطراب را کاهش دهد.

ورما گفت: "حتی اگر با تمایل طبیعی برای پیش‌بینی نتایج مطلوب و دیدن لیوان نیمه‌پر به دنیا نیامده باشید، مهارت‌هایی وجود دارند که می‌توانید یاد بگیرید." او گفت، با توجه به نحوه برخورد خود با عدم قطعیت شروع کنید. آیا تمایل به نگرانی دارید؟ بدترین حالت را فرض می‌کنید؟ سعی کنید فکر خود را به شکل عینی بازنگری کنید. ورما گفت: "آیا یک نکته مثبت وجود دارد؟ آیا این مشکلی است که باید حل شود یا حقیقتی که باید پذیرفته شود؟" او اشاره کرد که کتابش بر اساس کارهای مارتین سلیگمن، یکی از بنیان‌گذاران روان‌شناسی مثبت، نوشته شده است.

سعی کنید بهترین نتیجه ممکن و یک مسیر گام به گام برای رسیدن به آن را تجسم کنید. ورما از مراجعین خود می‌خواهد تا مسیر را با جزئیات توصیف کنند تا مشکل حل شود و آنها را تشویق می‌کند که از موفقیت خود لذت ببرند.

او گفت: "سپس شما روز و زندگی خود را طوری می‌بینید که انگار همه چیز درست شده است. و تمایل دارید که فعال‌تر، مثبت‌تر، مقاوم‌تر و در برابر موانع مقاوم‌تر باشید."

یافتن حس هدف نیز می‌تواند کمک کند. داوطلب شدن مفید است، اما برای کسانی که زمان کافی ندارند، ورما پیشنهاد می‌کند که نقش خود در محل کار را بازسازی کنند تا بهتر با علایق‌شان همخوانی داشته باشد.

تلاش برای تسلط بر یک مهارت، خواه یک ورزش، یک ساز موسیقی، یک زبان یا یک سرگرمی مانند بافندگی یا شطرنج، می‌تواند به شما کمک کند تا از فکر کردن به احتمالات منفی جلوگیری کنید.

ورما گفت، حتی با این مداخلات و تمرینات، تغییر ذهنیت آسان نیست. اما تمرین کمک می‌کند.

او گفت: "این یک مجموعه ابزار است، یک طرز فکر است. من باید هر روز آن را در ذهنم تمرین کنم."


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (665 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (119 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (93 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (81 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (69 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (65 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (49 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (40 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (35 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (30 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (23 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (21 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (17 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (17 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (16 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان