ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه با فشار چند نقطه از بدن به صورت شگفت انگیز لاغر شویم؟

  شنبه، 21 آبان 1401   زمان مطالعه 9 دقیقه
چگونه با فشار چند نقطه از بدن به صورت شگفت انگیز لاغر شویم؟
ماساژ لاغری یکی از روش‌هایی است که با انجام آن به طور مداوم می‌توانید به وزن دلخواه خود برسید. اگر نگران این هستید که با وجود اینکه رژیم دارید نمی‌توانید وزن کم کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا ماساژ لاغری را امتحان کنید. در ادامه ساعدنیوز با توصیه ی چند نکته خاص میتوانید با انجام این ماساژ ها به لاغری برسید.

متابولیسم چیست؟

همانطور که گفته شد متابولیسم در واقع یک واکنش شیمیایی برای انجام فعالیت های بدن است. متابولیسم را می توان به دو گروه تقسیم کرد. به گروه اول، کاتابولیسم گفته می شود. کاتابولیسم به معنای تجزیه مولکول ها برای بدست آوردن انرژی است. گروه دوم آنابولیسم نام دارد. آنابولیسم همان سنتز تمام ترکیبات مورد نیاز سلول هاست.

عوامل تاثیر گذار در متابولیسم

بالا بردن سوخت و ساز بدن برای کسانی که قصد کاهش وزن و رژیم گرفتن را دارند، بسیار مهم است. اما اینکه بدن با چه سرعتی کالری بسوزاند به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی افراد به صورت ارثی سوخت و ساز بدنشان زیاد است. مردان از زنان، حتی در زمان استراحت، کالری بیشتری می سوزانند. بسیاری از افراد بعد از ۴۰ سالگی متابولیسم بدن شان کند می شود. سن و ژنتیک دو عامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر متابولیسم بدن هستند.

سن

سن یکی از عوامل مهم در متابولیسم و سرعت سوخت و ساز بدن است. بالا رفتن سن، سرعت سوخت و ساز سلول ها را کاهش داده و موجب می شود با سرعت پایین تری وزن کم کنیم. در ادامه سرعت متابولیسم را در سنین مختلف بررسی خواهیم کرد.

 • سرعت متابولیسم در ۲۰ سالگی در اواخر نوجوانی یا اوایل نوزده سالگی بیشتر خانم ها در بالاترین میزان متابولیسم پایه خود هستند. متابولیسم پایه یعنی مقدار کالری که به خاطر زنده بودن می سوزانید. برخی خانم ها کمی زودتر و بعضی دیرتر به این درجه می رسند. این نسبت ارتباط زیادی با ژنتیک دارد، اما سطح فعالیت فیزیکی نقش بیشتری ایفا می کند. هرچقدر بیشتر تحرک داشته باشید و ورزش کنید، عضلات بیشتری می سازید؛ در نتیجه سرعت سوخت و ساز بدن تان نیز بالاتر می رود. به علاوه تا ۲۵ سالگی در حال ساخت استخوان هستید و این فرآیند موجب افزایش کالری سوزی می شود.
 • سرعت متابولیسم در ۳۰ سالگی در این سن چرخه بالا رفتن وزن ادامه دارد. همین طور که بافت عضلانی کاهش می یابد، قابلیت کالری سوزی طبیعی بدن نیز کندتر می شود. در نتیجه چربی، اضافه می کنید و چربی ها جای عضلات را می گیرند. تجمع این چربی ها در بدن باعث افزایش وزن و مشکل در سوخت و ساز می شوند. در دوران ۳۰ سالگی دیگر به اندازه قبل هورمون رشد تولید نمی کنید که این نیز برای سوخت و ساز یک شیب به حساب می آید. با این حال انجام تمرینات قدرتی باعث ساخت عضله و افزایش تولید هورمون رشد می شود. هر دو این موارد کمک می کند سطح سوخت و سازتان مانند ۲۰ سالگی ادامه داشته باشد.
 • سرعت متابولیسم در زمان بارداری و شیردهی اگر قصد بچه دار شدن دارید، باید بگوییم بارداری نیز می تواند روی سرعت سوخت و ساز شما تاثیر بگذارد. باید برای خود و فرزندتان غذا بخورید، اما به یاد داشته باشید این غذا خوردن نباید بیش از اندازه باشد. بر خلاف انتظارتان لازم نیست کالری دریافتی را در دوران بارداری به میزان زیادی بالا ببرید. در طول بارداری روزانه ۲۰۰ کالری بیشتر می سوزانید. خانم هایی که قبل از بارداری وزن طبیعی داشتند در این ۹ ماه باید ۱۱ تا ۱۵ کیلو وزن اضافه کنند. متاسفانه آمار نشان داده بیشتر خانم ها در این دوره بیش از حد وزن اضافه می کنند. با شیردهی می توانید کالری زیادی بسوزانید. یک خانم معمولی که تمام وقت شیردهی دارد، می تواند روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بسوزاند. متاسفانه با گرفتن بچه از شیر سرعت سوخت و سازتان به دوران قبل از بارداری بازمی گردد.
 • سرعت متابولیسم در ۴۰ سالگی از ۴۰ سالگی به بعد بخش هورمون های بارداری بدن تان دیگر کم کم کارشان را تعطیل می کنند و سطح استروژن، پروژسترون و هورمون رشد کاهش می یابد. این یعنی سرعت سوخت و ساز رو به پایین می رود و در ۴۰ سالگی برای ثابت نگه داشتن وزن باید مقدار کالری دریافتی خود را کاهش دهید. اگر فعالیت فیزیکی خوبی دارید، کافیست ۱۵۰ کالری کمتر در روز غذا مصرف کنید. اما اگر ورزش نمی کنید و بیشتر روز را نشسته اید، باید کالری بیشتری از برنامه غذایی کم کنید تا وزن تان ثابت بماند.
 • سرعت متابولیسم در زمان عضله سازی ساخت عضله در هر سنی مهم است، اما از ۴۰ سالگی به بعد ساخت بافت عضلانی بدن کم می شود. برای جلوگیری از تحلیل عضلانی و ثابت نگه داشتن سطح سوخت و ساز، انجام تمرین های قدرتی الزامی است. کسانی که تمرینات قدرتی انجام می دهند در سنین بالا کمتر به چربی شکمی دچار می شوند. در کنار چنین تمریناتی باید به اندازه کافی پروتئین نیز مصرف کنید. چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ کالری در روز. اگر خانمی در دوران ۲۰ و ۳۰ سالگی خود کم تحرک بوده همچنان می تواند امیدوار باشد که در ۴۰ سالگی با انجام ورزش و تغییر در برنامه غذایی بتواند سطح سوخت و ساز بدنش را بالا ببرد.

ژنتیک

حتما تا به حالا افراد زیادی را دیده اید که با وجود خوردن پیتزا و همبرگر باز هم اندام متناسبی دارند. گاهی این موارد به ژنتیک مربوط می شود. اگر اندام شما اندومورف، مزومورف یا اکتومورف (حالات مختلف شکل بدن) باشد، حالت بدنتان با بیشتر هم ژنتیک های خود یکسان است. گاهی ژنتیک به نفعمان است و گاهی آنطور که می خواهیم نیست. کسانی که در دسته اکتومورف ها قرار دارند، معمولا لاغر و استخوانی هستند و سخت وزن اضافه می کنند. این افراد علاوه بر اینکه وزنشان دیر بالا می رود، برای اضافه کردن توده بدن یا همان عضله نیز باید مدت زمان بیشتری صبر کنند. در حالی که داشتن متابولیسم با سرعت بالا به نظر چیز خوبیست، اما برای کسانی که برای اضافه کردن وزن یا توده عضلانی تلاش می کنند، می تواند مشکل ساز باشد. مهم نیست ژنتیک به نفع شما باشد یا نه، باز هم می توانید کارهایی انجام دهید تا روی متابولیسم خود تاثیر بگذارید. متاسفانه ما دنیایی پر از افراد اکتومورف نداریم و باید برای بالا بردن متابولیسم، خودمان دست به کار شویم.

13 نقطه برای فشار که باعث افزایش متابولیسم و کاهش وزن راحت می شود

طب فشاری یک نوع باستانی از ماساژ است که بدن شما را ماساژ می دهد تا به جریان انرژی کمک کند و بنا بر یک تئوری پزشکی سنتی چینی می باشد، با فشار دادن برخی از نقطه های خاص انرژی بر روی بدن، شما می توانید جریان انرژی را حتی دوباره بسازید و به بدن تان کمک کنید تا بهتر کار کند، این عمل تقریباً 2000 سال قدمت دارد و تجربه بسیاری از مردم ثابت می کند که می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. ما در بخش کنترل وزن ساعدنیوز 13 نقطه فشاری را پیدا کردیم که به بازیابی جریان انرژی به اندام های موثر بر کاهش وزن کمک می کند، این ماساژ ساده را به صورت روزانه انجام دهید تا بدن تان از شما تشکر کند، یکی از مهم ترین قوانینی که در مورد طب فشاری وجود دارد این است که آرام و آسوده باشید، پیش از شروع این روتین، کمی تمرینات تنفسی انجام دهید تا جریان اکسیژن در بدن شما ایجاد شود.

برای ماهیچه ذوزنقه ای: این نقطه در کمر شما قرار دارد و نقطه ای است که در آن گردن با شانه برخورد می کند و مستقیم با نوک پستان شما در تماس است، برای یک دقیقه به این نقطه فشار وارد کنید، سپس در طرف مقابل بدن خود تکرار کنید، روزانه این کار را تکرار کنید.

پوستر ماساژ درمانی برای هاهیچه ذوزنقه ای

 • لب فوقانی: قسمتی که بالای لب فوقانی شما قرار دارد، چیزی است که در هنگام انجام ماساژ درمانی بر روی صورت خود به دنبال آن هستید، این گونه برای یک دقیقه فشار رویش وارد کنید.
 • بین ابرو ها: به طور غریزی، بسیاری از ما فشاری را روی شیب بین چشمان خود وارد می کنیم در زمانی که خسته می شویم و این ممکن است ثابت کند که طب فشاری کار می کند و جواب می دهد، نقطه ای را که بین چشمان شما که کمی بالاتر از پل بینیتان قرار دارد را پیدا کنید و به آرامی آن را برای یک دقیقه فشار دهید.
 • استخوان جناغ سینه: منطقه ای که در بالای شبکه سلیاک قرار دارد و روی استخوان سینه می باشد، یک نقطه فشاری دیگر است که می تواند به شما کمک کند انرژی را احیا کرده و وزن کم کنید، این نقطه مشخص را برای یک دقیقه فشار دهید و این کار را روزانه تکرار کنید.
 • گوش: محل درست بین گوش و شقیقه چیزی است که به دنبالش هستید، فشار را اعمال کنید و برای یک دقیقه آن را ماساژ دهید.
 • حزن شکم: این دو نقطه در زیر سینه شما در منطقه ای قرار دارند که معده شما در آن قرار دارد، شکم خود را به سمت بالا ماساژ دهید و این کار را روزانه تکرار کنید.
 • شکم: شکم شما نقاط فشاری زیادی دارد که می تواند جریان انرژی سریع تر را فعال کند و در نتیجه وزن کم می شود، اما چنانچه ورزش و تناسب اندام نمناک گفته است شما باید به دنبال یک نکته خاص باشید - در فاصله 2 انگشت از ناف شما قرار گرفته است. این نقطه را برای یک دقیقه ماساژ دهید، این کار را به صورت روزانه تکرار کنید.
 • آرنج: بخش درونی آرنج شما یک نقطه فشاری دیگر دارد، برای یک دقیقه به آن فشار وارد کنید.
 • زانو: زانوهای شما همچنین نقاط بزرگ برای ماساژ فشاری هستند، هر روز فشار خود را به این نقطه ها اعمال کنید.
 • مچ پا: قسمت بیرونی و داخلی مچ پایتان نقاط فشاری هستند که شما باید روزانه برای حداقل یک دقیقه آنها را ماساژ دهید، تا بهترین نتیجه را برای برنامه فشاری کلی خود به دست آورید.
 • پل بینی: به آینه نگاه کنید و نقطه فشاری بین چشمان و پل بینی خود را پیدا کنید، به منطقه ای که از چشم شما به سمت پل بینی می رود ضربه بزند.

پوستر ماساژ درمانی پل بینی

 • دست: بعد از این که ماساژ درمانی را بر روی سر، بدن و اعضای بدن خود انجام دادید، به سمت دستان خود حرکت کنید، یک نقطه درست بین بخش بیرونی دست و انگشت شست تان وجود دارد، به مدت یک دقیقه آن را ماساژ دهید.
 • کف پاها: پاها نه تنها برای راه رفتن هستند، بلکه برای متابولیسم و سلامت بهتر عمل می کنند، هر یک از نقاط فشاری که در تصویر بالا است را برای داشتن بهترین نتیجه ماساژ دهید.

بنابراین با پیدا کردن تمام نقاط فشاری خاص روی بدن خود که برای بهبود سیستم گوارش و متابولیسم شما هستند، می توانید به راحتی کاهش وزن را تسریع کنید، مهم است که این ماساژ درمانی را به طور روتین انجام دهید تا تاثیر واقعی اش را بر روی بدن تان ببینید. امیدوارم از محتوای کنترل وزن نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به تناسب اندام خود اهمیت میدهند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
آیدی رضا گلزار در بیوی اینستاگرام آیسان آقاخانی، همسر واقعی اش (28 نظر) مقام ارشد دولت روحانی و فرزندش متهم به سرقت فرش‌های مجموعه سعدآباد شدند (18 نظر) نقاشی عاشقانه و بانمک عروس سید حسن خمینی در کلاس ادبیات (14 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (12 نظر) کیوت ترین عکس آرتام کوچولو در کنار نازترین سیندرلای دنیا! (10 نظر) دیدن این ویدیو لاکچری به قلب قوی و یک لیوان آب قند نیاز دارد! (9 نظر) عکاسی حرفه ای عروس سید حسن خمینی در طبیعت (8 نظر) حماسه آفرینی هوش مصنوعی اینبار برای زنان ایرانی! (7 نظر) (فیلم) شوخی جالب و کمتر دیده شده از حضرت امام (ره) در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری شهید رجایی (5 نظر) یاللعجب؛ ازدواج عاشقانه پسر 22 ساله با مادر بزرگش! (5 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (4 نظر) (فیلم) پوشش افتخارآمیز ورزشکار زن ایرانی در لحظه قهرمانی (4 نظر) رقص و قِر مختلط زن و مرد در پارک!/خجالتم خوب چیزیه (3 نظر) تبعات کنسرت اخیر گوگوش در کانادا برای پارتنر جوانش (3 نظر) سورپرایز فوق العاده خاص امیر مقاره برای دختر جوان +ویدئو (2 نظر)
تیتر امروز   
رونمایی از عروس زیباروی رضا گلزار با تاج و تور / آیسان شبیه فرشته ها شده جدایی تلخ بازیگر ایرانی بعد 17 سال از زنش + عکس و علت طلاق! ذوق و شوق بامزه آرتام وقتی برای اولین بار آتیش بازی میبینه اولین تصویر رسمی محمدرضا گلزار از مراسم ازدواج لاکچری‌ خود به همراه ساغدوش های جنتلمنش خودروها‌ی میلیاردی و لوکس بندرنوشهر که 10 سالِ خاک خو‌رده‌اند (عکس) فرزندان استرالیایی ابراهیم رئیسی +عکس خواهرزاده حسین شریعتمداری، مدیر کاخ سعدآباد شد پاسخ عجیب وزیر ارشاد به محدودیت خوانندگان؛ خودشان اینطور فکر می‌کردند! این زن ایرانی داور ‌مرحله نهایی «زن شایسته» 2023 امارات شد +عکس رئیسی در تبریز: بانک های خصوصی نباید رقیب بخش خصوصی شود/ نقش دولت هدایت، حمایت و نظارت است‎‎ پای مهران مدیری به یک جنجال فوتبالی باز شد عکس عاشقانه آیسان در آغوش رضا گلزار/ در کنسرت شکار شد رئیس اتاق بازرگانی تبریز: با دادن ارزش واقعی به بخش خصوصی،4 هزار میلیارد دلار ثروت انباشته ایرانیان در خارج می‌توانست به جای بانک های خارجی در ایران سرمایه گذاری شود‎‎ هشدار رئیس جمهور به الهام علی اف: مردم آذربایجان در هر دو سوی ارس به اسلام و ولایت عشق دارند/دشمن نمیتواند این عشق را خدشه دار کند رونمایی نفیسه روشن از عشق جانش